איגוד הכדוריד
"יעד העתודה - השגת הכרטיס לאליפות העולם עד 21"
צילום: הדר ואן קולא
 
נבחרת העתודה שבה לישראל לאחר ההכנה המסכמת לאליפות אירופה עד גיל 20, שהיא קיימה בסרביה. הכנה שהצטרפה למשחקי אימון מוצלחים במונטנגרו. ההערכה היא שבסוף השבוע ייקבע הסגל הסופי (18 שחקנים) שאיתו היא תמריא ביום שלישי הבא לסלובניה, ותפתח שם כבר למחרת את המשחקים באליפות מול הנבחרת המארחת. לאחר מכן צפויים המפגשים מול דנמרק (חמישי הבא) ואיטליה (בשבת הבאה) - בשלב הראשון.
 

לינק שידורי המשחקים מאליפות אירופה בערוץ ה-EHFTV
 
המאמן ניסים פלח מסכם את שלב ההכנה הבינלאומי, ומשתף ביעדים שלו ושל הנבחרת לקראת פתיחת האליפות: "נתחיל מזה, שמבחינת מעטפת מקצועית, קיבלנו את המקסימום שיכולנו לבקש, בטח בתקופה קשה עם מלחמה. 5 המשחקים שקיימנו במונטנגרו ובסרביה היו ברמה מאוד גבוהה. הכנה מצוינת לקראת אליפות אירופה, שתרמה המון לשחקנים ונתנה לנו מדד לקראת האליפות, איפה אנחנו עומדים. מונטנגרו נבחרת טובה, ומאוד אהבתי לראות את הבגרות של השחקנים שלנו. הרצון. השיפור ממשחק למשחק. הם הראו דרך, וידעו לצאת גם ממשברים במהלך משחק. סרביה נבחרת ברמה גבוהה. היה לנו חשוב לפגוש נבחרת שבעיני היא מקומות 10-1 באליפות. המשחק הראשון התפתח כמו שרצינו, אבל כמה דקות לא טובות הובילו להפסד. המשחק השני הראנו שוב בגרות ואופי. עשינו שיפור ברמה הטקטית. הראנו שאנחנו מתמודדים כשווים בין שווים".
 
פלח כבר חווה אליפויות, כעוזר מאמן נבחרת הנוער בקרואטיה, ובהמשך כמאמן ראשי שהוביל את העתודה הקודמת לזכייה באחד מבתי המשחקים באליפות הדרג המשני בבולגריה. עם הניסיון שצברת, כשמצפים לכם משחקי פתיחה מאתגרים מאוד, מול נבחרות איכותיות. מה המטרות שאתם מציבים לקראת האליפות?
 
"המשחק הראשון הוא בעיני המפתח. אנחנו שואפים לפתוח חזק את הטורניר, ולהגיע מאוד גבוה. סלובניה היא הנבחרת המארחת, נבחרת טובה. בכל אליפות הם מסיימים גבוה. דנמרק זו נבחרת שבשנתון הזה בין ה-3 נבחרות הטובות בעולם. אנחנו מגיעים כאנדרדוג לשני המשחקים הראשונים על הנייר, אבל אני מאוד מאמין בשחקנים שבאים בהרבה רצון להוכיח. אם הדברים יתחברו נעשה משהו גדול. לגבי איטליה? זו נבחרת טובה, בסדר גודל שלנו. הכדוריד האיטלקי כולו עשה התקדמות בשנים האחרונות, גם ברמת הנבחרת הבוגרת והצעירות. יהיה משחק מאוד קשוח, שבהחלט יקבע את הדרך שלנו בהמשך האליפות. היעד של הנבחרת הזו הוא להשיג את הכרטיס לאליפות העולם עד גיל 21 (לפי הבהרות האיגוד האירופי - 15 הנבחרות שידורגו ראשונות מבין 24 המשתתפות באליפות אירופה - יזכו בכרטיס לאליפות העולם עד גיל 21 - א.ס)".
 
ביחס לנבחרות קודמות שעבדת איתן, מה מייחד את זו?
 
"זו נבחרת יותר מאוזנת ברמה הקבוצתית. אין כוכב או סקורר שהוא מעל, כמו בנבחרות קודמות עם יואב לומברוזו ואור לוי לדוגמא. נבחרת מאוד ממושמעת טקטית. מאוד רוצה, עובדת קשה. מלוכדת. אגרסיבית. לכן התקפית אנחנו צריכים לעשות את הדברים בצורה מאוד מדויקת. להביא אותם ברמה הכי טובה טקטית, התקפית והגנתית. השוערים? זו עמדת כוח שלנו. אם נעזור לשוערים ברמה ההגנה הכי גבוהה, יהיה טוב. השוערים ברמה בהחלט של טופ העשירייה של האליפות בעיני. אנחנו סומכים עליהם. מצפים שהדברים יתחברו יחד, עם כל הצוות מסביב שתומך, מקצועי, ניהולי, פיזיוטרפיסטים, כולם. צוות מאוד איכותי, ורוצים לעשות משהו גדול".
 

חום יולי-אוגוסט. קיץ של אליפויות אירופה לנבחרות העתודה והנוער

 
שיטת המשחקים, וכמה נבחרות יעפילו לאליפות העולם לצעירים?
 
כאמור, נבחרת העתודה תפתח את השלב הראשון באליפות במפגשים מול נבחרות סלובניה ודנמרק, בימים רביעי וחמישי, ולאחר מכן היא תפגוש את איטליה בשבת - משחק שישלים את השלב הראשון. באליפות משתתפות 24 נבחרות, המחולקות ל-6 בתים (4 נבחרות בכל בית, בשלב הראשון). מכאן, שיטת ההמשך והדירוג בשלב השני די מורכבים. 6 נבחרות שיסיימו במקום הראשון בשלב הראשון בכל 6 הבתים, יחד עם שתי נבחרות שיסיימו במקום השני, בעלות הדירוג הטוב ביותר,  ימשיכו לשלב השני המרכזי - בדירוג על מקומות 8-1. לגמרי רף גבוה.
 
דירוג שיכול להיות ריאלי יותר הוא על המקומות 16-9. אליו יעפילו 4 נבחרות נוספות שיסיימו במקום השני בשלב הראשון, ולצידן עוד 4 נבחרות בעלות הדירוג הטוב ביותר מבין הנבחרות שיסיימו במקום השלישי. רק שכאן, החלוקה מבין אותן 4 נבחרות שיסיימו במקום השלישי - היא שתי נבחרות בעלות הדירוג הטוב ביותר בבתים A-B-C, וכנ"ל שתי נבחרות מקבוצת הבתים D-E-F (שם נמצאת ישראל). קבוצת הדירוג הנוספת בשלב השני היא 24-17 - ולשם יעפילו 2 נבחרות בעלות הדירוג הנמוך במקום השלישי, ועוד 6 נבחרות שיסיימו בשלב הראשון במקום הרביעי והאחרון.
 
העתודה תקיים לאורך האליפות 8 משחקים ב-11 ימים (3 משחקים בשלב הראשון, 3 משחקים בשלב השני, ואז עוד שני משחקי הדירוג הסופיים).
 
בתוך כך, האיגוד האירופי הבהיר את דירוג הנבחרות שיזכו בכרטיסים לאליפויות העולם עד גיל 21 (15 הראשונות בדירוג באליפות אירופה עד גיל 20), ובנוער עד גיל 19 (14 הראשונות בדירוג באליפות אירופה עד גיל 18), כך שהמטרה בסופו של דבר היא להשיג כרטיסים להשתתפות באליפויות העולם שייערכו בקיץ הבא.



 
 
מולטןoryznסמל