איגוד הכדוריד
בכיוון תנועה: התחנות החדשות של קראצ'יץ' וקושמרו
צילומים: הדר ואן קולא, דוד אסייג
 
לא עוזב את העיר, ומהיום הוא אדום - איבן קראצ'יץ' חותם 8 עונות נהדרות בשורות האלופה היוצאת מכבי ראשון לציון, וחוצה את הכביש ומצטרף להפועל ראשון לציון. מי שיעשה את הדרך מהאדום של הפועל אשדוד למכבי ראשון לציון הוא עמרי קושמרו, הסמל והקפטן של הפועל אשדוד, מי שהוביל אותה לתארים היסטוריים בשנים האחרונות, וגם שימש כקפטן נבחרת ישראל. לצידו גם ניבו לוי ששיחק באשדוד ב-5 השנים האחרונות והיה שותף להצלחות ולתארים. במקביל, מכבי ראשל"צ הודיעה על עזיבתם של פאבל אטמן וגרדימיר צ'נבסקי, אותו יחליף שוער מונטנגרי פיליפ ברוזן. מי שבנוסף יצטרפו הם עדן ג'ינג'י ועמית בן עטיה. אלו רק המהלכים הראשונים שפותחים את הקיץ, כאשר גם בשתי הראשוניות, וגם באשדוד, כמו גם בקבוצות אחרות, מתוכננים שינויים גדולים לקראת העונה הבאה.
 
אז נתחיל בקראצ'יץ'. בגיל 39, אחרי זכייה ב-4 אליפויות מדינה וגביע המדינה, הוא מסיים את דרכו ב'בית מכבי' כשבעונה האחרונה שימש כקפטן הצהובים. הוא עוד הספיק לשחק בחצי גמר הפליאוף האחרון מול הפועל ראשל"צ ולנצח, וכעת הוא יחזור למאמן הרוויה פאזין, שימשיך לעונה שלישית בהפועל. ב-8 העונות האחרונות קראצ'יץ' הפך לאחד הזרים הגדולים ששיחקו כאן, כאשר בנוסף להישגיות הוא תרם רבות מדמותו וניסיונו הרב, כמי שעשה קריירה עשירה ברמות הגבוהות (במדי נבחרת בוסניה, כולל באליפויות אירופה וגם בליגת האלופות). קראצ'יץ' אמר בידיעה שפורסמה ע"י הפועל ראשל"צ. "אני שמח להצטרף למועדון מפואר כהפועל ראשל״צ. עם השתלבותי בליגה הבנתי שהמפגש עם הפועל מביא עימו אנרגיות מיוחדת ואני מוקיר תודה על ההזדמנות לשחק גם בהפועל ראשל"צ", אמר קראצ'יץ'. "אני מעריך מאוד את הנוכחות של הקהל האדום ביציע. הדרבים מול הפועל תמיד היוו רגע שיא. אני שמח מאוד לחבור להרוויה פאזין, שהוא מאמן מצוין ואעשה את הכל לעזור לו להשיג את כל היעדים. כשחקן אני משחק עד הסוף ותמיד עבור כל תארים".
 

קראצ'יץ' בסדרת חצי גמר הפליאוף האחרונה מול הפועל ראשל"צ
 
לפני הפליאוף, האלופה החדשה רמת השרון בדקה אופציה לצירופו של קראצ'יץ', אבל השחקן חבר לבסוף לפאזין (שגם הדריך אותו כעוזר מאמן במכבי ראשל"צ) ולהפועל ראשל"צ - והמהלך הזה הוא חלק ממהפכה במצבת הזרים בהפועל (כל ה-4 - נמניה פריבאק, מרקו מאטיץ', אולג אסטרשפקין והשוער אלכסנדר מרקלאו - לא ימשיכו). בהפועל התעניינו גם בפאבל אטמן הרוסי ששיחק בשנתיים האחרונות במכבי ראשל"צ, שתעבור בעצמה מהפכה גדולה בסגל השחקנים. בשורות מכבי - ג'ו מתתיה המאמן ימשיך, והכוונה היא לבנות סגל חדש שיתבסס על זר אחד (ככל הנראה שוער שיחליף את גרדימיר צ'נבסקי), ועל שחקנים ישראלים מובילים - מה שיוביל למשחק כיסאות גם בקבוצות נוספות.
 
בתוך כך, עמרי קושמרו, קפטן וסמל של הפועל אשדוד, שהיה שותף בכיר לרגעים הגדולים וההיסטוריים של הפועל אשדוד - עם הזכייה באליפות ההיסטורית ב-2019 (ולפני כן בגביע ווינר-שופטים), הזכייה הראשונה בגביע המדינה ב-2021 (עם שער ניצחון שהבקיע - וכמובן רצף 3 הזכיות של אשדוד בגביע המדינה), ולשיא בעונת 2022 - הטריפל, נפרד היום מהפועל אשדוד בה החל את דרכו בגיל 6, ועימה שיחק 24 שנים. זה בהחלט לא עוד מהלך, כי עמרי הוא גם בנו של יו"ר המועדון, עופר קושמרו.
 
"זו החלטה שהתקבלה בלב שלם, וגם בכאב גדול כי לא ראיתי את עצמי עוזב את אשדוד אף פעם, אבל הספורט הוא דינמי וחלק מלהיות ספורטאי זה לקבל החלטות לא פשוטות", מבהיר עמרי. "המועדון עיצב אותי כאדם, כספורטאי. חוויתי אנשים יקרים, זכיתי לשחק לצידם, ולספוג ערכים. היתה לי זכות להיות שותף בכל הרגעים ההיסטוריים של הפועל אשדוד. לצמוח עם המועדון שהפך להיות מוביל בכדוריד הישראלי. חוויתי הצלחות וגם משברים, ולמדתי להתגבר. אני נפרד ממועדון מיוחד, שעבורי הוא משפחה. אני בטוח שזו לא העונה האחרונה שלי באשדוד, ובעתיד דרכנו יפגשו. אני שמח ומצפה לאתגר החדש, ובטוח שאת אותה רוח שהבאתי לאשדוד ולנבחרת, אתרום בכל מקום - במחויבות, נתינה. חברות. לחימה, השקעה - הדברים שמאפיינים אותי. לא יהיה פשוט לפגוש את אשדוד כיריב, אבל הזמן יעשה את שלו - תודה גדולה למאמנים שגידלו אותי, לאלו שהובילו את המועדון להישגים, להנהלה ולמשפחה היקרה שלי, לשחקנים והחברים שעימם שיחקתי. לאוהדים האהובים שתמכו. מקווה שכולם יבינו את ההחלטה. אנחנו ניפגש".
 
 

קושמרו וחברים. עטור בתארים. האליפות ההיסטורית של הפועל אשדוד ב-2019
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryznסמל