איגוד הכדוריד
בשבת - אליפות היסטורית או משחק חמישי
צילום: הדר ואן קולא
 
פרק אחרון, או הלפני האחרון, ובשבת (17:00, בית מכבי) נקבל את התשובה לאחת מסדרות גמר פליאוף האליפות המרתקות ביותר. א.ס SGS רמת השרון ביתרון 1:2 אחרי הניצחון במשחק השלישי שלשום - 37:41 לאחר הארכה על מכבי G City ראשל"צ, וזה היה עוד פרק מאלף ומעלף, בסדרה שהמשחק הראשון שלה הסתיים ב-34:35 לרמת השרון, והשני ב-43:44 לזכות מכבי ראשל"צ לאחר הארכה וזריקות הכרעה.
 
 
הכדוריד הישראלי חווה לאורך השנים סדרות גמר מותחות, ובאופן לא מפתיע, מהזכורות שבהן - לפני שנתיים, עם שתי ההארכות ההיסטוריות הראשונות בסדרות גמר, בשני המשחקים הראשונים (הפועל אשדוד חתמה אותה עם אליפות ו-1:3 על רמת השרון), אבל בזו יש משהו מפתיע, בעונה שהיא כמובן לא רגילה. מכבי ראשל"צ מצליחה לסחוט מתוכה כוחות, למרות רוטציה קצרה מאוד וחסרון אחד מרכזי - של פאבל אטמן המרכז הרוסי שסיים את העונה. רמת השרון נאלצה להתמודד החל מאמש עם פציעה של אריאל ביטון שסיים את העונה, וגם היא ללא עומק משמעותי של שחקנים מנוסים מהספסל.

לכן, 
אחד ההבדלים אמש, לבטח שהדברים התפוצצו לרמת השרון בהארכה, היה עניין הרוטציה. מכבי ראשל"צ עשתה לא מעט טעויות, שהיו נטו עייפות, בעוד רמת השרון הייתה מפוקסת יותר - ואחת הסיבות לכך - הרוטציה שהורחבה, והשילוב של איתי שיינפלד, אוראל נחמני, נועם סוסנה ועילאי לביא. זה לא מעבר לתרומה של 5 שערים של שני הראשונים, או חטיפות - אלא שלראשונה זה איפשר לשחקנים מרכזיים דקות מנוחה. מכבי ראשל"צ להזכירכם נכנסה לסדרה הזו 4 ימים בלבד אחרי שחתמה את הסדרה מול הפועל ראשל"צ ב-3 משחקים, בעוד שלרמת השרון היה שבוע מנוחה יותר ביחס אליה אחרי שחתמה בשני משחקים את הסדרה מול חולון.

שתי הקבוצות שיחקו 140 דקות (בנוסף לזריקות ההכרעה במשחק השני) בשני המשחקים האחרונים. במשחק האחרון זה התבטא בנתון התקפות המעבר. רמת השרון אחרי משחק לא טוב בפן הזה, עם שני שערים מ-3 התקפות מעבר במשחק השני, רצה וייצרה 8 שערים ב-10 התקפות. לעומתה מכבי ראשל"צ ירדה בפרמטר ל-4 (כבשה 4 שערים) לעומת 7 מ-8 במשחק הקודם.


"גמורים? תוך 4 ימים לשחק פעמיים 70 דקות, עם כל הלחץ והמתח, שחקנים נופלים מהרגליים. ראיתי את השחקנים, בשתי הקבוצות, בסיום. מותשים. גם אצלנו הם נופלים, לא רק אצלם. אין ספק שהעייפות כרגע משפיעה על שתי הקבוצות. זה הזמן להתעלות, אחר כך כולם ינוחו בקיץ - צריך להתפקס למשחק הקרוב", אמר עידן מימון. "אליפות? אני מפוקס על ניצחון לא על דיבורים. כמה שזה קרוב זה עדיין רחוק. הייתי גם בתור שחקן בסרטים כאלו, שהייתי קרוב וזה לא הסתדר. עד שזה לא נגמר זה לא נגמר".

 

 
 
יש הרבה פרמטרים שמשפיעים, כמובן גם שיטות המשחק של המאמנים, שמנסים לשנות ולאלתר, אבל במשחק השלישי נראה שרמת השרון הצליחה לתרגם יתרון איכותי משמעותי. לאונרדו דה אלמיידה. הפיבוט הברזילאי המצוין עם 16 שערים בסדרה מ-18 ניסיונות. שלשום הוא סיפק את המשחק הטוב ביותר שלו. 7 שערים מ-8 ניסיונות. עבודת הגנה אדירה - שתי חסימות (ו-5 בסה"כ בסדרה), שתי חטיפות, כאשר הוא צריך להשקיע הרבה יותר כשאין את ביטון בחלק ההגנתי, ולידור פסו סוחט מעצמו הכל בפן ההגנתי. מה שבלט הוא ההוראה להכניס לו יותר כדורים בהתקפה.
 
במבט למספרים בסדרה: רם טורקניץ מוביל אותה עם 28 כיבושים (ואתמול הוא גם רשם 8 אסיסטים. הוא נמצא סביב העשרים אסיסטים). ירמי סידי הגיע ל-26 שערים ו-29 אסיסטים, אבל צריך לספור לו גם איבודים - ואתמול עם כל הכבוד ל-10-10 שלו בשערים ובאסיסטים, היו לו לא מעטים...עייפות. נדב ניזרי אחרי שני משחקים טובים עם 13, כבש שלשום רק 3. איבן קראצ'יץ' גם נתקע על 3 (לצד 7 אסיסטים - ויש לו בסה"כ 11 שערים בסדרה). צח מלול בסדרה טובה התקפית (14 שערים) והגנתית. ריסטו וויאצ'יץ' עם 25 שערים, ורק שלשום הוא רשם נתון מרשים - 12 אסיסטים. דניאל צרפתי עם 13 שערים. איתי שלמא, הפתעת הסדרה, עם 13 שערים בשני המשחקים האחרונים, הגם שהוא סוחב פציעה, ועוד אחד שבא אתמול לידי ביטוי היה בן ליברטי. עם 6 שערים ו-6 אסיסטים, והמון התלהבות שהכניס כשרבים נראו די גמורים.

בשוערים, שני המאמנים החליטו ללכת עד הסוף על הבכירים שלהם, כך יצא שגרדימיר צ'נבסקי ונבוישה בואיץ' שיחקו כמעט 70 דקות במשחק האחרון. צ'נבסקי, אחרי שני משחקים חלשים ביותר עם 4 עצירות מ-29 זריקות, סיים עם 12 עצירות ב-26 אחוזים. לא להיט, אבל שבוחנים זאת כשנזרקו לעברו 47 זריקות במעל 65 דקות משחק - זה לא נתון סביר. בואיץ' משחק הרבה יותר דקות, לאורך כל הסדרה, והמשחק השלישי היה הטוב ביותר שלו. הוא עם 36 עצירות בסה"כ, 16 מהן הגיעו אתמול. בואיץ' להעמיד נתון של 31 אחוזים אל מול כמות 52 זריקות - זה יפה - בטח שלוקחים עצירות מכריעות.
 
ג'ו מתתיה ממשיך: "התפתחה לנו סדרה מדהימה. שלושה משחקים שמוכרעים על 'פוזשן' אחד. הכל צמוד. כל קבוצה עושה את הריצות שלה, והאחרת חוזרת. יש יריבות טובה ואיכותית. מבחינה מקצועית, המשחק האחרון היה פחות טוב שלנו, ולא רק בסדרה אלא בכל התקופה האחרונה. הלכנו לאיבוד מבחינת קצב משחק. אנחנו נצטרך להיות יותר רגועים עם הכדור. בעיקר שמשחקים עם 7 שחקני שדה. נתאושש, ננתח, ובשבת - משחק חדש בתקווה באמת שהסדרה הזו תימשך למשחק חמישי. זה מגיע לכדוריד שתהיה סדרה שתוכרע במשחק החמישי. אנחנו מעריכים את רמת השרון היא מאוד איכותית. יש לה פתרונות להרבה דברים שאנחנו מנסים לעשות. שורה תחתונה, אחלה סדרה".
 
מימון ממשיך: "אחלה סדרה? נכון, אבל היא לא לבעלי לב חלש. לחצים מטורפים. לא נורמלי. בתור שחקן זה היה מוציא ממני אדרנלין. בתור מאמן, שיש גם דברים שלא בשליטה שלך, כי אתה לא זורק, ואתה לא שומר, ובסופו של דבר השחקנים מבצעים - אז זה קשה. אני שמח שיש סדרה מעניינת, שהקהל בא ויש הרבה עניין. יש תגובות טובות. משהו בהחלט היה שונה במשחק השלישי, גם מבחינת השיטה ששיחקנו. לפרקים זה עבד יותר טוב, ובעשר הדקות האחרונות חזרה לשיטה הישנה כי צריך לדעת לשלב בין סגנונות. בשורה התחתונה, המפתח בעיקר מעכשיו יהיה הגנה. לשמחתי, ריצה למעברים שלנו הייתה הרבה יותר טובה מהמשחק השני. והכל קשור לעייפות, כי שחקנים משקיעים, וזה עולה באיבודי כדור, בחוסר ריכוז. רק אתמול החטאנו 17 פעמים משש מטר, אבל זה סימן טוב - שהגענו להרבה מצבים ועשינו דברים נכון. היינו צריכים לנצח את המשחק לפני ההארכה.

"בשורה התחתונה, זה רק מראה שכל מה שאמרתי קרה - נגד מכבי ראשון אסור לך לעשות טעויות. על כל טעות אתה משלם. הם מפגינים אופי. הם לא נותנים לנו לברוח. הם חוזרים. הם לא נשברים. קשה לשבור אותה. לזכותם יאמר שהם עושים סדרה מצוינת, ואני מאוד מעריך אותם על זה. אנשים חשבו שזה יראה אחרת, אבל מכבי ראשל"צ זה מועדון עם מסורת. ואותו הדבר יהיה בשבת. משחק צמוד. במגרש שהפסדנו בו לפני כמה ימים. רק הדברים הקטנים ינצחו, ועכשיו צריך להתפקס. הכדוריד זכה לקבל 3 קרבות אדירים, כך שזה יהיה עוד קרב, אולי שניים. אני מכיר את ג'ו, הוא לא ירצה לסיים בשבת, אבל אנחנו נעשה את הכל ובסיום נתנהג בהתאם".

אז בשבת - רמת השרון יכולה לסגור עונה ענקית, אחרי שזכתה בפתיחתה בגביע ווינר שופטים, ולאחר מכן הגיעה הזכייה ההיסטורית בגביע המדינה. בהחלט עונה מיוחד למועדון, שקבוצת הנוער שלו מתחילה היום את גמר הפליאוף מול הפועל קרית אונו, ובנוסף העפילה לגמר גביע המדינה. מנגד, מכבי ראשל"צ? היא לבטח לא תספיד את עצמה, ביום שבו גם תערוך טקס פרידה לאחד מגדולי שחקניה לשעבר - יוליאן סטראט. אבל אצלה זה הרבה מעבר - כי איך שהעונה הזו לא תסיים, המשחק הזה, או אולי משחק חמישי בסדרה, יהווה ריקוד אחרון לכמה שחקנים מרכזיים שלא ימשיכו - ובראשם איבן קראצ'יץ' הענק. אגב, המגמה שהייתה שהוא יסיים פרק של 8 עונות במכבי ראשל"צ ויעזוב את ישראל בגיל 39, צפויה לשנות כיוון כי קראצ'יץ' עשוי להמשיך לאחת הקבוצות הבכירות בליגת ווינר, מהלך שאם ייחתם יהיה בהחלט מפתיע ומעניין. העיקר שהשחקן הנהדר ימשיך לתרום לכדוריד הישראלי.

 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryznסמל