איגוד הכדוריד
"בדרמות - זה משחק שבוודאות בטופ 3"
צילום: הדר ואן קולא
 
המשחק השלישי בסדרת גמר פליאוף האליפות בליגת ווינר ייערך ביום רביעי (19:00, 'אורנים', שידור ישיר בערוץ הספורט), והמשחק האחרון שנערך ביום שישי, ובו האלופה המכהנת מכבי G City ראשון לציון גברה על א.ס SGS רמת השרון, מחזיקת גביע המדינה - 43:44, לאחר הארכה והכרעה היסטורית בגמר בדו קרב פנדלים, מבטיח לנו אחד נוסף - רביעי במספר - ביום שבת ב-17:00 ב'בית מכבי'. 1:1 אחרי שני משחקים (בראשון 34:35), צמודים-צמודים, רווי שערים, עניין ומתח, ואחרי שמכבי ראשל"צ שברה את הקרח, והשיגה ניצחון ראשון העונה על רמת השרון (לאחר שנוצחה מולה ב-4 משחקים העונה), לאן, לאן, הולכים מכאן?
 
לפני שנתיים, הסדרה בין רמת השרון להפועל אשדוד נפתחה הכי צמוד שיש, עם שני המשחקים הראשונים שהוכרעו לאחר ההארכות. בזו, שני משחקים, על חודו של שער לכל אחת, וג'ו מתתיה מאמן מכבי גם סיפק סיכום בצבע לאחר המשחק האחרון: "זה משחק שבוודאות בטופ 3 בדרמות. אם הייתי צריך להוריד את הכובע בפני השחקנים שלי במשחק האחרון, אז היום פשוט להשתחוות. הם עושים הצגה פנומנלית, מבחינת מנטלית וגופנית. שאפו גדול. מרשים ביותר. כן, שברנו את הקרח מול רמת השרון. חושב כבר על המשחק הבא. ההפתעות בשרוולים מתחילות להסתיים לי, אבל נראה. עושה רושם שזה קשה לשתי הקבוצות. הם באמת ממש טובים. קשה לנו, אבל גם להם".
 
מימון התייחס להכי צמוד שאפשר: "כמו שלפני כמה ימים, המזל היה בצד שלנו - אז המזל היה בצד של מכבי. קשה לך לחשוב שיהיה לך מזל בכל משחק. לצערי הגענו לפנדלים. זה מזל נטו. הפסדנו, ומקווים להראות יותר טוב במשחק הבא בבית שלנו. התפקיד של השחקנים זה לשחק והתפקיד של המאמנים זה לאמן. אנחנו משתדלים לעשות את המקסימום. אני מאוד מעריך את ג'ו. אני אשתדל לעשות את המקסימום עבור הקבוצה שלי, שננצח. אמרתי מהתחלה, הסדרה תהיה שקולה עד הסוף. כרגע 1:1. בסופו של דבר, דברים קטנים מנצחים משחקים גדולים". ללא ספק.
 
 
 
 
אז הדברים הקטנים-גדולים. אם במשחק הראשון, ההחלטה של מימון הייתה לשים בדקות הסיום שמירה אישית על ירמי סידי, ששיבשה למכבי את המשחק ואיפשרה לרמת השרון להפוך פיגור של 4 שערים בדקה ה-49 לניצחון, אז במשחק האחרון - מכבי ראשל"צ ידעה לחזור מפיגור של 3 שערים, גם במחצית הראשונה וגם בשנייה - והרבה בזכות שחקנים שלא ממש נספרו לפני הסדרה. טל אליוכין השוער. 12 עצירות ב-36 אחוזים, בעוד גרדימיר צ'נבסקי סיים עם 2 מ-14 (14 אחוזים). זה הרבה מעבר, כי לאליוכין היו שער ו-3 אסיסטים - שבהם ייצר מתפרצות - וזה הבדל גדול כשמביטים על המספרים - מכבי ראשל"צ עשתה 8 התקפות מעבר בהם כבשה 7 שערים. רמת השרון רק 3, בהן כבשה שניים. "אליוכין, גם במשחק הקודם, וגם במשחק החמישי בסדרת הגמר בעונה שעברה, הוא תמיד מוכן", אמר מתתיה. "פחות הולך לגרדימיר צ'נבסקי בתקופה האחרונה. חבר'ה צעירים, לשים את התמונה שלו (אליוכין) מעל המיטה. הוא דוגמא למופת של ספורטאי. לא מתבכיין, ללא מילים".
 
דבר נוסף, שעלול להיות בעייתי עבור הצהובים להמשך הסדרה הוא הפציעה של פאבל אטמן, שסובל מקרע במפשעה. הוא אומנם היה לבוש על הספסל, אבל מי שעלה במקומו הוא איתי שלמא. 6 מ-6. שלושה אסיסטים (לעומת ללא שערים וללא אסיסטים במשחק הראשון). המון התלהבות. נכון, יזכרו מהלכי שואו טיים של ירמי סידי (הגם שאת ה-9 שערים שלו הוא עשה ב-56 אחוזים בלבד, וסיפק 8 אסיסטים - ו-19 בסה"כ בסדרה עד כה), ובהתייחס לעוד דברים קטנים - קחו את גיא גרא. הוא כבש רק שניים, אבל הגנתית - הבחור לא מפסיק לעבוד. 15 עבירות הוא ביצע. נתון חסר תקדים, ואותם הדברים אמורים גם לגבי יוסי ביטרמן - 9 עבירות. כדי לאזן את התמונה, לידור פסו מהצד השני מאוד מזכיר בנתונים את גרא, שני שערים ו-15 עבירות (בסה"כ מכבי ראשל"צ ביצעה 49 לעומת 41 של רמת השרון - ובכל זאת הגענו לתוצאה גבוהה גם אם מנקים את עניין הפנדלים וההארכה.
 
ועוד נתונים - ריסטו וויאצ'יץ' הוא פתח מצוין, אבל סיים עם 5 שערים (לעומת ה-12 במשחק הראשון). רם טורקניץ במשחק נפלא איזן את הדברים, עם 14 שערים באחוזים גבוהים מאוד (88), כולל 6 מ-6 משבעה מטרים. ואחד בולט במיוחד - עמית מוטולה, שהוא גם השחקן היחיד שיכול לזכות תוך שנה בשתי אליפויות, עם שתי הקבוצות - סיפק משחק נהדר בראשון עם 5 שערים מ-6 ניסיונות. בשני, סיים ללא שער, כשהזריקה היחידה שלו הייתה רק בההרכה. ועוד נתון מעניין - שמגיע ממכבי ראשל"צ - השחקן שנעשו עליו הכי הרבה עבירות הוא איבן קראצ'יץ' - 23 בסה"כ בשני המשחקים. מהצד השני, סביר שזה ריסטו וויאצ'יץ', אבל הוא לא נתון שנספר ע"י רמה"ש.
 
 
 
 
בסופו של דבר, עוד משחק שיכול היה להיות מוכרע לכל צד, ועוד נתון - מכבי ראשל"צ מצאה תחליפים לעומק האיכותי-ניסיון, אבל השאלה להמשך - אם צ'נבסקי לא ירים את האחוזים (במשחק הראשון היה לו שתי עצירות מ-15) - היא עלולה להתקשות - גם כי העומס והעייפות ישפיעו. רמת השרון (הגם שהייתה ברוטציה קצרה מאוד במשחק האחרון) הגיעה לסדרת הגמר אחרי מנוחה של 11 ימים, כשחתמה את סדרת חצי הגמר מול חולון בשני משחקים. מכבי ראשל"צ השקיעה המון מאמץ בסדרת חצי הגמר מול הפועל ראשל"צ, שנחתמה ב-3 משחקים, והיו לה רק 4 ימי מנוחה.
 
ובינתיים, מכיוון שזה הולך לפחות ל-4 משחקים, זה מעלה דה ז'ה וו לסדרת חצי הגמר בין השתיים בעונה שעברה. אז מכבי ראשל"צ לקחה את המשחק הראשון באורנים על חודו של שער. נוצחה במשחק השני ב'בית מכבי', עם הצגה של רמת השרון שעשתה זאת ב-13 שערי הפרש. במשחק השלישי מכבי ראשל"צ ניצחה ב'אורנים', 37:36, וסגרה עניין ב'בית מכבי' במשחק הרביעי עם 30:32. כך, שמשחק 3 הוא לגמרי מפתח, עבור שתי הקבוצות, ויעניק לאחת מהן אח"כ הזדמנות להכריע במשחק הרביעי. ואולי אולי, זה ילך כמו ב-2019 למשחק חמישי. אז בסדרה היסטורית של 5 משחקים בחצי גמר הפליאוף, כל אחת שמרה על יתרון הביתיות שלה (סדרה שהסתיימה ב-2:3 לצהובים).
 
והכל מתחבר, לעניין ההיסטורי. כדי לעשות אותה, רמת השרון תצטרך לנצח לראשונה בתולדותיה סדרה מול מכבי ראשל"צ, כי 5 הקודמות מאז 2017 בשלבי רבע וחצי הגמר - נצבעו בקצה בצהוב.
 
ועוד קטנה, גדולה, קבוצת הנוער של רמת השרון, שמודרכת על ידי אביתר גבעון, עוזרו של עידן מימון, רשמה ההעפלה כפולה לגמר הפליאוף (שם תתמודד מול קרית אונו) ולגמר גביע המדינה (שם תפגוש את נס ציונה). 


הקבוצות ייערכו טקסי הוקרה לפני המשחק מחר לדניאל שקלים ולפני המשחק בשבת ליוליאן סטראט, על תרומתם רבת השנים
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryznסמל