איגוד הכדוריד
"המשחק שהראה שמומנטום יכול להתהפך מצד לצד"
צילום: הדר ואן קולא
 
האלופה מכבי G City ראשל"צ תארח מחר את א.ס SGS רמת השרון, למשחק השני בסדרת גמר פליאוף האליפות בליגת ווינר (16:00, בית מכבי, שידור ישיר בערוץ הספורט). מחזיקת גביע המדינה ביתרון של 0:1 על האלופה המכהנת, אחרי ה-34:35 שלשום ב'אורנים', והמשחק בשישי הופך לקריטי, במיוחד עבור הצהובים. זה שיוויון וחזרה לסדרה, או שרמת השרון עולה ל-0:2, וקרובה-רחוקה 60 דקות מהנפת צלחת אליפות היסטורית, במשחק השלישי שייערך ביום שלישי ב'אורנים'.
 
עידן מימון העריך בסיום המשחק הראשון שזו הולכת להיות סדרה ארוכה, והדגיש נתון אחד - "המשחק הזה הראה שמומנטום יכול להתהפך מצד לצד", וזה כל כך נכון: כולם יזכרו את המהלך האחרון, את העצירה של נבוישה בואיץ' בשניות הסיום מול נדב ניזרי, שעד אז היה במשחק אדיר של 8 שערים במאה אחוזים מהשדה, אבל אם מכווצים את המשחק למחצית השנייה - זו שהגיעה אחרי 17:17 בהפסקה, אז הוא לגמרי היה כזה. מכבי ראשל"צ הוליכה בדקה ה-35 - 18:22. רמת השרון מחקה מינוס 4 שערים תוך פחות משלוש דקות! מכבי ראשל"צ התעלתה, ועלתה ל-27:31 בדקה ה-49, ותוך כשבע דקות בלבד - רמת השרון לא רק מחקה, היא הפכה ל-33:34. אלו נתונים קיצונים, וגם עידן מימון ולבטח ג'ו מתתיה, עסוקים בלנתח אותם אחרי המשחק הראשון. בחזרה השנייה של רמת השרון עד לניצחון בסיום, אין ספק שמהלך אחד בלט - האישית על סידי, שהובילה לאיבודי כדור, לקושי לרווח את המשחק. אפשר כמובן להדגיש, שפאבל אטמן לא שיחק במחצית השנייה בגלל הפציעה בסוף המחצית הראשונה, ונכון לרגע זה לא ברור אם הוא חוזר לסדרה, אבל זה לבטח לא תירוץ לאבד יתרון שכזה, כי באותה מידה - הוא נבנה בלעדיו.

 

עמית מוטולה (עם 5 שערים במשחק הראשון). השחקן היחיד בסדרה הזו שיוכל לחגוג שתי אליפויות תוך שנה, ובמדי שתי הקבוצות היריבות
 
ואחרי הנתון שציינו, זה מעבר לפספוס של הצהובים, כי מרבית השחקנים וכמובן מתתיה, ידעו את המשמעות של המשחק הראשון, בדיוק כפי שלקחו את אותו משחק ראשון לפני שנה בסדרת חצי הגמר, עם ניצחון על חודו של שער ברמת השרון. אז זה ערער את החניכים של עידן מימון (למרות ניצחון אדיר שלהם במשחק השני), בסדרה שנחתמה ב-1:3 לזכות מכבי. מצד שני, אם מכבי ראשל"צ רוצה להיאחז בנתון עם השראה. לפני שנתיים, במשחק הראשון בגמר הפליאוף, הפועל אשדוד כבר הייתה בעמדת ניצחון במשחק הראשון ברמת השרון. החלטת 'ואר' הובילה לפנדל בשניית הסיום, לשיוויון, ולניצחון של רמת השרון בהארכה 34:37, אבל אשדוד ידעה לחזור ולנצח אז את הסדרה (1:3) ולזכות באליפות.
 
"זו הולכת להיות סדרה ארוכה. 120 דקות מאליפות? נצטרך לעבוד מאוד קשה כדי להגיע לרגע שאתה מדבר עליו", סיכם מימון את המפגש הראשון, אותו הגדיר "לא לבעלי לב חלש, ולא למאמנים. מה שחשוב שניצחנו. אמרתי לפני המשחק, שיש יריבה מאומנת שתעשה חיים קשים. אני גאה בשחקנים שהצליחו לצאת מהמצב שהיה. אני שמח שהגבנו טוב. הפעם זה עבד (בהתייחס לאישית על ירמי סידי)". מתתיה הוסיף: "עשינו פה משחק טוב, אבל זה הספורט. לא הצלחנו למצוא פתרון לאישית על סידי. אני כל כך גאה בשחקנים. היה משחק טוב, ואני נהניתי. משחק 2? גם אם היינו מנצחים, הבסיס הוא לשמור על הבית. בית מכבי יהיה מלא, יהיה קשוח. רמה"ש קבוצה מאוד איכותית. אני מאמין שאפשר".
 
אפשר כאמור לנתח המון מספרים מהשחק הראשון, את העובדה שגרדימיר צ'נבסקי לא הגיע אליו (שתי עצירות מ-15 זריקות - הגם שטל אליוכין סיפק משחק לא רע במחצית השנייה). אפשר לגעת ביתרון שהיה לרמה"ש בהתקפות המעבר - היא ייצרה 10 שערים ב-11 כאלו, לעומת מכבי ראשל"צ שייצרה 5 ב-7 התקפות מעבר. אפשר לגעת בעוד הרבה נתונים, אבל יש אחד שמוכיח מעל הכל - מי שיעשה את ההבדל בין אליפות היסטורית של רמת השרון, לבין חזרה לסדרה של מכבי ראשל"צ ושמירה על תואר אליפות - הוא בעיקר שחקן אחד. ריסטו וויאצ'יץ'. 12 שערים, ב-71 אחוזים מהשדה. רגעים טובים בהגנה. כל עוד הוא יסתובב סביב הדו סיפרתי (כמו ה-15 שסיפק בגמר גביע המדינה, או ה-8 בחצי הגמר), ובטח שיש סביבו שחקנים נהדרים, רמת השרון בכיוון טוב. מכבי ראשל"צ? מעניין יהיה לראות מה הפתרונות, בעיקר בהיבט של ירמי סידי (שגם החטאת הפנדל שלו, כשניסה להקשית מעל בואיץ' - תיזכר). אם מכבי ראשל"צ על אף העומק הקצר שלה (בהיבט בעיקר של הניסיון) - היא תהיה חייבת למצוא פתרון כבר מחר, ונזכיר - 4 מפגשים העונה בין הקבוצות - 4 ניצחונות של רמת השרון. זו לגמרי אמירה.
 

משחק ענק של נדב ניזרי, עד המהלך האחרון. בצילום הוא נעצר על ידי לאונרדו דה אלמיידה ולידור פסו
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryznסמל