איגוד הכדוריד
ומימון שמוסיף המון
צילום: הדר ואן קולא
 
הפועל אלטשולר שחם ראשל"צ מול א.ס SGS רמת השרון, ועידן מימון אחד, שמוסיף המון לגמר הגביע הזה (שישי, 15:45, היכל שלמה בתל אביב). רמת השרון למודת אכזבות בעשור האחרון - תגיע בפעם השנייה שלה בסה"כ לגמר גביע המדינה - והיא רוצה לעשות היסטוריה עם זכייה ראשונה בתואר. הפועל ראשל"צ, המועדון המעוטר בתולדות המפעל (16 זכיות), חוזר אל מעמד הגמר לאחר הפסקה של 6 שנים! מאז הפעם האחרונה שמימון הוביל את הקבוצה כמאמן לדאבל. אז מה אפשר לבקש יותר מזה, ועוד שהמאץ'-אפ בין הקבוצות הוא הכי צמוד שיש, על פי התוצאות בין השתיים העונה (3 משחקים נערכו לאורך העונה ברמת השרון - בחצי גמר גביע ווינר-שופטים רמה"ש ניצחה 23:25. בשני, בסיבוב הראשון, הפועל כבר הוליכה ביתרון של 5 שערים, בן ליברטי השווה בשניית הסיום. בשלישי, הפועל שוב הובילה, בשלבים רבים, אבל רמה"ש ביצעה מהפך בדקות האחרונות וניצחה 28:30).
 

ריסטו וויאצ'יץ'. יכול לזכות בגביע שנה שלישית ברציפות, עם שני מועדונים שונים. המפגש הקודם בין הקבוצות. צילום: גלעד בוניס

אז נתחיל, איך לא, במימון. 13 אליפויות. 12 גביעי מדינה. דאבל כאמור כמאמן ב-2018 (גביע כמאמן-שחקן ב-2016). כולם באדום של הפועל ראשל"צ. וזה רק בזירה המקומית שבה זכה בתארים והבקיע יותר מכל שחקן, כי מימון מהווה חלק משמעותי מההיסטוריה המפוארת של הפועל ראשל"צ גם בליגת האלופות, בסוף שנות התשעים ותחילת האלפיים. סמל של מועדון. מופת למסורת של הישגים. ווינריות. 9 לב אדום, ואייקון ענק בענף. האם הוא יעשה את ההיסטוריה עבור רמת השרון, דווקא מולה? איך נראה תסריט הגמר שלו, אחרי שבשבועות האחרונים הוא רק דיבר במושגים זהירים. "כשנתקרב נרגיש את הפרפרים. הפועל ראשל"צ, בסדר, נו".
 

רגע בזמן. עידן מימון מוביל כמאמן-שחקן את הפועל ראשל"צ לזכייה ב-2016 בגביע המדינה
צילום: ערוץ הספורט. סטילס: עודד קרני. עריכה: אלון סגל
 
האם הוא יפגין ויחצין רגשות, האם יהיה מאופק? אז בדקנו את הדופק ביום שני. "ההכנות לגמר הן רגילות, ועם כל הכבוד לטקטיקה - יש דברים שהם מעבר. מחויבות. גישה. אופי - ואלו הדברים שמלווים אותנו העונה, בתקווה להמשכיות במשחק 'מאני-טיים' על תואר. עבדנו קשה להגיע למעמד. עברנו את מחזיקת הגביע היוצאת באשדוד. ניצחנו בחצי גמר את חולון שהגיעה במומנטום מצוין, כך שמקווים לקצור את הפירות. הרצון שלנו הוא לזכות בתארים. עכשיו, במשחק אחד, 60 דקות, מול מועדון ש-6 שנים לא זכה בתואר, כך שהרעב בשתי הקבוצות הוא גדול, והדברים הקטנים ינצחו", פתח מימון. "אני לא חושב שאנחנו מעל הליגה, ועובדה שעבדנו קשה לנצח ביום שישי את מכבי ראשל"צ. הפסדנו פעם אחת לחולון. אנחנו בעונה טובה עד עכשיו, אבל אף אחד לא יזכור שסיימנו את הליגה הסדירה במקום הראשון. זה ימדד בתוצאות, בתארים. אני מאוד מרוצה מאיך שאנחנו נראים, ובמאץ'-אפ מול הפועל ראשל"צ בהחלט שלא היה לנו קל במשחקים הקודמים, כי יש להם קבוצה טובה, עם הגנה גבוהה, פיזית ואגרסיבית. שחקני נבחרת, זרים איכותיים - כך שזה פתוח ולדעתי אין יתרון לאף קבוצה".
 
טוב, בוא נדבר עליך. מה עובר עליך אנחנו 5 ימים לפני הגמר.
 
"אני לא מסתכל על עצמי. אני שומע את הרחשים מסביב, ומנטרל הכל. מרוכז רק בהכנה. אני לא רוצה שהפוקוס יהיה עליי. אני רק המאמן, ועושה הכל למען השחקנים, שיגיעו וייראו טוב. כל השאר אני משאיר לאחרים. אותי מעניין שהקבוצה שלי תנצח. עם כל הכבוד וההערכה, וההזדהות שלי עם הפועל ראשל"צ - אני כבר שנה וחצי עובד במקום אחר. סיימתי יפה בהפועל. אי אפשר לשכוח מה שהיה. אי אפשר לקחת את מה שהיה. אני ממוקד במטרה שלי עכשיו. תמיד אהבתי להציב לעצמי אתגרים, והאתגר הוא להביא תואר לרמת השרון".
 
הפרפרים. הרגשות. איזה מקום אתה נותן להם בינך לעצמך?
 
"יש רגשות, אבל אני מנתק. לא יודע מה יהיה שאגיע לאולם, לא מנסה לדמיין. ברור שזה לא אירוע רגיל עבורי. אני משתדל לנטרל, לא לחשוב ולא לדבר על זה. אני לא רוצה לקחת את הפוקוס מהשחקנים ומהאגודה. בוא, אתה מכיר אותי מתחילת הקריירה. אני מאוד אמוציונלי. אני לא שומר רגשות. לא מסתיר. אני נותן לכל זה לבוא מעצמו, ואני גם בפרופורציות אחרות, כמו כולם, אחרי השביעי באוקטובר. אנחנו צריכים להגיד תודה כל יום על הזכות ליהנות מרגע כזה, כשרואים מה המדינה עוברת. כולנו חווים את סיפור החטופים. כולם ממשיכים בזכות החיילים הגיבורים. אנשים שהקריבו את חייהם כדי שנוכל להמשיך לחיות בשפיות. אני הכי אמיתי. פרופורציה, גם אם אנצח, וגם אם אפסיד. חד משמעית.
 
"ועדיין, שמע, אני מכיר כל אחד ואחד בקהל של הפועל, אבל אסור לי להסיט את המחשבות. יבואו אנשים, יגידו שלום, יגידו משהו. לי אסור לצאת מפוקוס, בשביל השחקנים. אני לא יכול לדעת מה יהיה, לטוב או לרע. אם הקבוצה שלי תנצח ניתן לרגשות להחליט בספונטניות איך ומה. גם אם ככה, וגם אם ככה, אני לא בא לפגוע באף אחד. מה שעשיתי בהפועל ראשל"צ - התארים, החוויות, זה יישאר לנצח. כמעט 40 שנה זה היה יותר מהבית שלי. בית ראשון, לעיתים יותר מהמשפחה. אז חשוב שכולם יבינו, אני לא בא לעשות דווקא, לא בא להקניט. אני לא במקום הזה. אני בסך הכל בא לעשות טוב למקום שאני נמצא בו, ולעשות היסטוריה".
 
זו סגירת מעגל גם מבחינת הפועל, שהוא המועדון המעוטר הרבה בזכותך. חזרה לגמר אחרי 6 שנים. למעשה, מאז שהובלת לזכייה בדאבל.
 
"נכון, ואני זוכר שעונת הדאבל הזו הייתה מטורפת. אלו גם התארים האחרונים שהפועל זכתה בהם. ככה יצא".
 
אתה בא לכתוב היסטוריה. רשמת לאורך כל הקריירה פרקים גדולים. ההיסטוריה של רמה"ש גם כן ידועה. עד כמה יש לחץ על המועדון?
 
"אני מקנא בשחקנים. אוהב את האווירה שלפני כמאמן, ובטח כשהייתי שחקן. הרבה קהל, עניין, משחק על תואר, כך שצריכים לבוא וליהנות. לתת 120 אחוז. אם זה יספיק - טוב. אם לא, נדע שנתנו הכל. אני אישית לא מפחד מלחץ, זה עושה לי טוב. אני אוהב להיות בלחץ, וכל הקריירה שלי, והתמודדויות בארץ ובאירופה - ידעתי להתמודד. יש כאן בסופו של דבר תהליך. בשנה הראשונה שלי, חוויתי עונה מורכבת. קיבלתי סגל שנבנה והיה חתום לפני. העונה זכיתי לבנות את הסגל, כמו שרציתי. עשינו הרבה שינויים. אנחנו בגמר ראשון, והחבר'ה מאוד נהנים. יש כאן חדר הלבשה בריא - ורק חסר לנו לעשות את ההיסטוריה. אנחנו צעד אחד משם. נעשה הכל כדי לעשות את זה. ובזווית של השחקנים - בשתי הקבוצות יש שחקנים עם המון ניסיון. שחקני נבחרות. זרים. רובם כבר היו במעמדים. לא צריך לדבר איתם על מוטיבציה. זה ב'דרייב אין', ותהיה אווירה מטורפת. הרבה קהל יבוא, שלא מגיע לאורך העונה. דבר אחד למדתי לאורך העונה - גם שהשחקנים שלי היו עם הגב לקיר, הם ידעו לעמוד בלחץ. אין שום סיבה שלא יעשו את זה הפעם, ואני בטוח שבשתי הקבוצות יש שחקנים שיידעו להתמודד עם לחץ".
 

ליאור גורמן מעל לאונרדו דה אלמיידה במפגש קודם בין השתיים העונה. צילום: הדר ואן קולא

הרוויה פאזין הוא זה שהחליף את מימון בהפועל ראשל"צ. יש אפילו משהו דומה בדרך שלהם, ואחרי כשנה וחצי שניהם מגיעים לראשונה למעמד גמר, אחרי שבעונה שעברה הפועל אשדוד ומכבי ראשל"צ השתלטו על שני הגמרים. "אנחנו מאוד מתרגשים, ככל שהגמר קרב. אנחנו מחכים לרגע הזה הרבה זמן. בתקופה שלי, זה גמר ראשון, ואנחנו מחכים להגיע אליו כמעט שנתיים", מדגיש פאזין. "מבחינת ההכנה, היו לנו לאחרונה קצת בעיות באימונים, כי היינו ללא 5 שחקני נבחרות - 4 בנבחרת ישראל, ואולג אסטרשפקין שהיה עם בלארוס. אנחנו יחד, ויש לנו שבוע של אימונים, של הכנה טקטית, וידיאו. זה מספיק זמן להתכונן טוב לגמר. אני מאוד בטוח בקבוצה שלי, שנהיה מוכנים לשחק נגדם. אנחנו שנתיים, יחד, ובחודשים האחרונים החיבור הזה מתחיל לעבוד. התהליך התעכב, חלק בגלל פציעות, אבל עכשיו אנחנו מחוברים וזה נותן לי הרבה ביטחון לקראת הגמר".

איך אתה רואה את יחסי הכוחות?
 
"שיחקנו נגדם בליגה פעמיים. משחק אחד הסתיים בשיוויון. במשחק השני גם הובלנו רוב המשחק, אבל הפסדנו. שני המשחקים היו ברמת השרון, וזו פעם ראשונה שאנחנו פוגשים אותם לא במגרש הביתי שלהם. אני מצפה למשחק קשוח, צמוד, שיוכרע בדקות האחרונות. רמת השרון קבוצה מצויינת. הם משחקים מאוד מאוד טוב לאורך כל העונה, והם מראים את האיכויות שלהם ברמה גבוהה. אולי בחלק מהמשחקים יותר, ובחלק פחות, אבל הם מנצחים והם שומרים על יציבות גבוהה. שני המשחקים בליגה בין הקבוצות מעניקים תחושה שיש לנו צ'אנס טוב. אנחנו ניתן את הטוב ביותר. אני מקווה שנזכה לתמיכה גדולה מהקהל. זה מאוד חשוב ברגע הזה להרגיש את הדחיפה של האוהדים. אני מזמין את כולם לבוא ולראות כדוריד ומשחק טוב".
 
ומתקשר לפאזין, עוזרו - פז בן הרואה, יהיה היחיד ביום הגמרים המיוחד, שיהיה על הקווים בשני המשחקים. בראשון - כמאמן קבוצת הנשים. בשני, כעוזר מאמן קבוצת הגברים.
 
ונקודות אחרונות - עבור רמת השרון זה יהיה משחק הגמר השני בסה"כ. בעוד, שהפועל ראשל"צ תרשום הופעה 26 במעמד גמר - שבו בשנים האחרונות שיחקו בעיקר שתי קבוצות - הפועל אשדוד, מחזיקת גביע המדינה בשלוש השנים החולפות, ומכבי ראשל"צ | שחקן אחד בלבד בגמר הזה יוכל לרשום זכייה שלישית ברציפות בגביע - וזהו ריסטו וויאצ'יץ', שעשה זאת בשנתיים הקודמות עם אשדוד. אם יעשה זאת יכנס לחוג מצומצם של שחקנים שזכו בתארים בשתי קבוצות (הזכורים לטוב - הם בויאן בוטוליה, פיליפ מריאן, טומיסאלב סטויקוביץ' ונובאק בוסקוביץ' עליו השלום) | המאזן של עידן מימון מול הפועל ראשל"צ במשחקי ליגה, מאז שמונה למאמן רמת השרון. 2 ניצחונות. תיקו ושני הפסדים (שניהם בעונה שעברה) | אקסים - שני שחקים עבורו מקבוצה לקבוצה - השוער ליאור קפלן ששיחק בעונה שעברה ברמת השרון והעונה הוא באדום של הפועל, וקדם לו לידור פסו שעבר מהפועל לרמת השרון | ועוד נתון - שמדברים על מועדון מעוטר - מעניין לשים לב - הפועל מחזיקה ברצף הזכיות הארוך ביותר בגביע המדינה - 11 - מסוף שנות השמונים ועד 1999. מתוך המאזן הכולל של 16 זכיות - המועדון זכה ב-5 גביעים במילניום הנוכחי - 4 מהן בין השנים 2012 ל-2018 | הדרך אל הגמר - רמה"ש כאמור ניצחה את אשדוד ואת חולון. ההעפלה של הפועל ראשל"צ לגמר נרשמה מול שתי הקבוצות עם סגלים ישראלים, מהבית התחתון בליגת ווינר - אס"א ת"א אחרי שתי ההארכות ברבע גמר, ומול בני הרצליה בחצי הגמר | השחקן אגב שהיה הכי אפקטיבי בצמד המפגשים בין הקבוצות העונה הוא אמיר שניידר, שכבש 16 שערים (10 בראשון ו-6 בשני) | ואחרון - כרטיסים - ניתן לרכוש באמצעות המועדונים, וביום המשחק בקופות ההיכל. צמד משחקי הגמר - יועברו בשידורים בערוץ הספורט.
 


השתיים עשויות להיפגש גם בגמר פליאוף האליפות, כמובן אם יצלחו את סדרות חצי הגמר (רמה"ש שהבטיחה את המקום הראשון
תתמודד מול חולון/אשדוד, והפועל ראשל"צ תפגוש את מכבי ראשל"צ). צילומים: הדר ואן קולא, גלעד בוניס
 
 
 

 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn