איגוד הכדוריד
חולון, הרצליה, רמה"ש והפועל ראשל"צ בחצי גמר הגביע
צילומים: גלעד בוניס, הדר ואן קולא, גיל שמאי, אגם לוי
 
זה היה ללא ספק אחד הימים הגדולים, המפתיעים, במפעל גביע המדינה בכדוריד, ומספיק להביט בתוצאות: הפועל אשדוד, מחזיקת גביע המדינה בשלוש השנים האחרונות, נפרדת מהשושלת שלה, ומודחת לאחר הפסד 27:25, בתום משחק דרמטי שהוכרע בשניות הסיום, מול מוליכת ליגת ווינר א.ס רמת השרון. האלופה מכבי G City ראשל"צ סופגת את אחד ההפסדים הכואבים בתולדותיה, 36:28, בחולון, שסיפקה תצוגת תכלית וכבר הוליכה ביתרון של 12 שערים. הפועל אלטשולר שחם ראשל"צ, המועדון המעוטר ביותר בתולדות מפעל הגביע, היה כבר בסכנת הדחה מול אס"א ת"א, שהציגה משחק הירואי, במה שנראה כמעט כמו תסריט ההפתעה הגדולה של נס ציונה בעונה שעברה ברמת השרון, אבל בתום שתי ההארכות האדומים מנצחים 42:46. בני הרצליה נאפיס ניצחה את מכבי ת"א 30:34, ו-4 הקבוצות משלימות את תמונת משחקי חצי הגמר.
 
ההגרלה צפויה להיערך בשבוע הבא, וב-3 במרץ מתוכננים המשחקים. אחת מהאופציות שנשקלת לקיים את המשחקים היא באשקלון, כמחווה לתושבי הדרום.
 
 
הפועל אשדוד - א.ס SGS רמת השרון 27:25 (13:12). אשדוד מחזיקת גביע המדינה בשלוש השנים האחרונות כאמור מודחת. רמת השרון מוליכת ליגת ווינר, והקבוצה היחידה הבלתי מנוצחת מפתיחת העונה - מעפילה לחצי הגמר - ובתקווה מבחינת לעשות את הדרך עד הסוף לזכייה היסטורית. המארחת ביצעה לאורך השבוע שינויים מהותיים, עם צירופו של המאמן אסף לוי, ושל השוער הקרואטי ולדימיר בוז'יץ' - והיא נראתה נחושה וטובה יותר מאשר בשבועות האחרונים. מנגד, החניכים של עידן מימון ידעו לקחת את המשחק הצמוד והדרמטי לכל אורכו, להכרעה בשניות הסיום - במשחק גדול של אקס אשדוד - ריסטו וויאצ'יץ' עם 13 שערים.
 
אחרי שני מפגשים חד צדדיים, בהם רמה"ש ניצחה (כולל בגמר גביע ווינר-שופטים שנערך באשדוד) - אשדוד פתחה מלאה באנרגיות. אורוש טודורוביץ' הסרבי עם צמד העלה בפתיחה את אשדוד ליתרון 1:3. אורן מאירוביץ פתח מצוין בשער, ופיליפ אירוביץ' הוסיף צמד וקבע 2:5 - דבר שגרם לעידן מימון לקחת פסק זמן מוקדם אחרי 9:10 דקות. ריסטו וויאצ'יץ' שכבש את כל 3 השערים הראשונים של רמה"ש צימק מול האקסית. באביץ' קבע 3:6, אבל פסו ו-וויאצ'יץ' הקטינו ל-6:5. בוז'יץ' נכנס להופעת בכורה, עצר זריקת פנדל של רם טורקניץ ומנע שיוויון. טודורוביץ' ואירוביץ המשיכו להיות יעילים - ושוב פלוס 3 לאשדוד - 5:8 (16'). בן ליברטי כבש צמד שערים, וניבו לוי סגר את עשרים הדקות הראשונות עם 7:10 לזכות המארחת. טורקניץ הוריד לשער. בויאן בואיץ' גם נכנס לעניינים בשער - ועמית מוטולה קבע שיוויון 10:10. וויאצ'יץ' הוביל למהפך - 11:10 (25') - ולפסק זמן של אסף לוי. בואיץ' עצר פנדל, וליברטי מספר 13 קבע 11:13. טודורוביץ' חתם מחצית נהדרת - 13:12 לרמה"ש.

פיליפ לאובץ השלים מהפך בפתיחת המחצית השנייה, ומימון לקח פסק זמן מוקדם אחרי פחות משלוש דקות. טורקניץ השווה בהמשך ל-15:15. תוצאות שיוויון ליוותה גם את הדקות הבאות, ובמצב של 18:18 - בוז'יץ' עצר פנדל שני, מול ליברטי. עמרי קושמרו ואיתי סויסה חתמו מהלכים יפים, ומנגד וויאצ'יץ' עם צמד שערים נוסף השווה ל-20:20 (45'). ליברטי ו-וויאצ'יץ' החזירו את היתרון לרמה"ש 22:21. טודורוביץ' השווה. טורקניץ עם שני שערים רצופים העלה ל-24:23 בכניסה לעשר הדקות האחרונות. בואיץ' עצר זריקת פנדל של אירוביץ. מאירוביץ מנע מרמה"ש להגדיל, וסטלמן השווה בפנדל - 24:24 (54'). איתי סויסה סחט עבירת תוקף מוויאצ'יץ', וטודורוביץ' העלה את אשדוד ל-24:25. וויאצ'יץ' הגיב מהר והשווה. בואיץ' ומאירוביץ סיפקו עצירות בשני הצדדים עם הכניסה לדקה האחרונה. מימון לקח פסק זמן 45 שניות לסיום, ומי אם לא וויאצ'יץ' - קבע 18 שניות לסיום - 26:25 לרמה"ש. אסף לוי הגיב בפסק זמן במטרה לגרור את המשחק להארכה, אבל בואיץ' סיפק עצירה של משחק, וליברטי חתם עם שער בשנייה האחרונה. 
מבקיעים לאשדוד: טודורוביץ' 6, באביץ' 5, לאובץ 4, אירוביץ' וניבו לוי 3 כ"א, עמית סטלמן 2, סויסה וקושמרו 1 כ"א . שוערים: אורן מאירוביץ 11 עצירות, ולדימיר בוז'יץ' 6 עצירות. מבקיעים לרמה"ש: ריסטו וויאצ'יץ' 13, בן ליברטי 6, רם טורקניץ 4, לאונרדו דה אלמיידה 2, עמית מוטולה ולידור פסו 1 כ"א. שוער: נבוישה בואיץ' 12 עצירות. שופטים מתן פינקר ואלון קפלינסקי.

 


רם טורקניץ בתמונה העליונה, ובואיץ' שהיה מהבולטים ברמת השרון מול עמית סטלמן. צילומים: גלעד בוניס

 
הפועל אלטשולר שחם ראשל"צ - אס"א תל אביב 42:46 (16:15 במחצית, ולאחר שתי ההארכות - 34:34 ו-39:39). המועדון המעוטר ביותר במפעל הגביע (16 זכיות) עושה זאת בשיניים, אבל המחמאות לגמרי מגיעות לאס"א תל אביב. קבוצה על טהרת ישראלים, ללא שמות מפוצצים, שגם סוללת את דרכה בצניעות להישארות בליגת ווינר. אס"א פתחה נהדר - יובל ימנר העלה אותה ל-0:4, לאחריו עידו בדור קבע 2:5, ובהמשך רן יוניש - 5:8. הפועל חזרה והשוותה, ושחר לוסטיגמן הוריד את אס"א להפסקה ביתרון. במחצית השנייה הפועל כבר עלתה ליתרון של 4 שערים - אבל אס"א בסיומת הירואית, שדי הזכירה את הניצחון שהשיגה בתחילת השבוע על קרית מוצקין בסיבוב הראשון של הגביע, כפתה הארכה: תחילה ימנר השווה ל-33:33. אח"כ, ליאור גורמן העלה ל-33:34, ואז הגיע השיוויון הדרמטי של ימנר, בפנדל, 6 שניות לבאזר (ובמקביל - אסטרשפקין הורחק באדום). לגמרי דה-ז'ה-וו - למפגש חצי גמר גביע המדינה ביניהן לפני 6 שנים.
 
בהארכה הראשונה, ליאור גורמן עם שער ואסיסט (לשי נתן) העלו את הפועל ל-34:36. ימנר ושלו אהרוני השוו. אמיר שניידר ועידו בדור חתמו את החלק הראשון  - 37:37. במצב של 38:38, לאחר שמרקו מאטיץ' הורחק, ולאחר שימנר החטיא פנדל, אמיר שניידר כבש בפנדל, 44 שניות לסיום החלק השני של הארכה. גמור? אס"א השוותה מיד עם שער של לוסטיגמן מהפינה ל-39:39, בדרך לההארכה שנייה. שם, הפועל הייתה גם ללא תומר בודנהיימר, אבל היא גייסה כוחות. סורקיס קבע 39:41. ימנר הקטין וגורמן חתם את החלק הראשון עם 40:42. סורקיס עם פתיחת החלק השני - 40:43, ימנר במשחק אדיר הקטין, אבל נמניה פריבאק ששב מפציעה הגדיל ל-41:44. ימנר עוד צימק, אבל עצירות של ליאור קפלן ושערים של סורקיס במתפרצת קבעו 42:46. כבשו להפועל: שניידר 10, סורקיס 8, גורמן, פריבאק, ואסטרשפקין 6 כ"א, בודנהיימר 4, בן גונן 3, רועי ליבגוט ושי נתן 1 כ"א. שוערים: אלכס מרקלאו 6 עצירות, ליאור קפלן 5. מבקיעים לאסא: יובל ימנר 16, עידו בדור ושחר לוסטיגמן 7 כ"א, שלו אהרוני 6, רן יוניש ואייל זייפרט 3 כ"א. שוערים: קובי כהן 14 עצירות, גל דהן עם עצירה אחת. שופטים רון פרץ וניב שוורץ.

 


אמיר שניידר ויובל ימנר (הזורקים) במפגש היום בין הפועל ראשל"צ לאס"א ת"א. צילום: הדר ואן קולא
 
בני הרצליה נאפיס - מכבי תל אביב 30:34 (15:14). הרצליה היא מהקבוצות שהופיעו 5 פעמים במעמד חצי הגמר (אותו גם לא הצליחה לעבור) בקצת יותר מעשור, והם שוב עושים זאת - ורושמים ההעפלה לשלב היוקרתי, אחרי ניצחון על מכבי ת"א. לגמרי נחמה על עונה לא פשוטה שעברה על המועדון, שנפגע עם פרוץ המלחמה ועזבו אותו הזרים הבכירים, וסבל ממכת פציעות של שחקנים מובילים - שדרדר אותו אל הבית התחתון בליגת ווינר. מכבי ת"א, כעולה חדשה, יכולה להתנחם בכך שהיא תמשיך את דרכה בבית העליון.  מבקיעים להרצליה: ניב צורף 9, עדן ג'ינג'י 7, תומר טואג, אראל צייטלר ואסף אוחיון 3 כ"א, פיליפ גרובור ושון סלס 2 כ"א, ברק קרמון ורועי אביטבול 1 כ"א. שוערים: תום שם טוב 13 עצירות, ליאור שיין 2/2, בפנדלים. מבקיעים למכבי ת"א: יפתח דהן 8, טל הרשקוביץ' 7, אסף סוכוליצקי 5, שניר נציה 4, דור קלדרון 3, עמית יודוביץ' 2, לוקה ראדוביץ' 1. שוער: לוקה ראדוביץ' 9 עצירות. שופטים דודי לוין ואמנון יעקובוביץ'.
 


שון סלס וניב צורף היום במפגש בין הרצליה למכבי ת"א. צילום: גיל שמאי

 
 
מ.כ יובלים חולון - מכבי G City ראשל"צ 28:36 (14:18). ניצחון ענק לקבוצה בהדרכתו של ניסים פלח. אחרי הפסקה של 3 שנים, חולון חזרה לרבע הגמר - ובתחושה שהיא יכולה גם לנצח את האלופה - והיא עשתה זאת - ולגמרי בתחושה של סגירת מעגל - על ההפסד בגמר עונת 2018-19 לאלופה - אחרי מסע גביע מרשים (אז כלל ניצחונות על הרצליה, רמה"ש ואשדוד). האלופה, למרות חזרתם של ירמי סידי והשוער גרדימיר צ'נבסקי מפציעות, סופגת את אחד ההפסדים הכואבים בתולדותיה - במשחק נהדר של החולונים, שביססו לעצמם יתרון שהלך ועלה והגיע ל-12 שערים בדקות הסיום. אור לוי חתם הופעת ענק עם 16 שערים, פיליפ קאלו ואביעד בן זימן 5 כ"א, עמית ריינסברג 3, ריף כהן, חן ליבגוט ואור ממן 2 כ"א, פטריק אובינה 1. שוערים: מושיקו אלימלך 9 עצירות (4 פנדלים), זיו קדן 3 עצירות. מבקיעים למכבי ראשל"צ: נדב ניזרי 7, ירמי סידי 6, איבן קאראצ'יץ 5 , גל עזריאל 3, צח מלול 3, גיא גרא 1, אלון שולמן 1, עידן מנע1. שוערים: גרדימיר צ'נבסקי 5 עצירות, טל אליוכין 6 עצירות  שופטים: דודי ינקו ואליאב כהן. 
 


אור לוי (בעליונה) ואור ממן, מול הגנת האלופה היום בחולון. צילומים: אגם לוי

 
 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn