איגוד הכדוריד
4 על 4: המאבק על מקום בחצי גמר גביע המדינה
צילום: הדר ואן קולא, גיל שמאי, אגם לוי

למפעל גביע המדינה יש את הקסם, הרגש, והמיוחדות שלו, ושבוע שהחל עם 4 משחקי הסיבוב הראשון - ייחתם עם משחקי רבע גמר גביע המדינה שיתקיימו ביום שישי, בסיומם יקבעו גם 4 העולות לשלב היוקרתי חצי הגמר.
 
המפגש בין מחזיקת גביע המדינה הפועל אשדוד לבין א.ס SGS רמת השרון הוא המסקרן שביניהם. אשדוד בתקופה לא טובה, בגל של הפסדים, והיא מבצעת לפני המשחק שינויים מהותיים - עם צירופו של אסף לוי לעמדת המאמן (לוי הדריך בפעם האחרונה בליגת ווינר את רמת השרון לפני שנתיים, כשנאבקה מול אשדוד והפסידה את תארי האליפות וגביע המדינה), והחתמתו של השוער הקרואטי ולדימיר בוזיץ', ששיחק 7 שנים בבונדסליגה הראשונה והשנייה בגרמניה - ונחת וכבר התאמן אמש. מנגד, רמת השרון נראית נהדר. היא לגמרי מחוברת, ללא הפסד, ברצף ניצחונות, ומלבד תיקו - אף קבוצה לא הצליחה לעצור אותה העונה (ולמעשה רק הראשוניות גררו אותה למשחקים יחסית צמודים) - והיא מכוונת כמובן למעמדי הגמר, ובתקווה מבחינתה לזכייה היסטורית באליפות ו/או גביע המדינה.
 

ריסטו וויאצ'יץ' מול אשדוד, במפגש גמר גביע ווינר-שופטים בתחילת העונה. צילום: הדר ואן קולא
 
כשמביטים בתוצאות השנים האחרונות, 4 נקודות בולטות: רמה"ש אוהבת את האולם באשדוד, וניצחה בו מספר פעמים. רמה"ש ניצחה במפגשים האחרונים בהפרשים מוחצים את אשדוד (כולל 3 משחקים תוך שנה ב-13 הפרש, אחד מהם באשדוד, וגם בגביע ווינר-שופטים העונה עם 32:40 באשדוד). מנגד, גם שאשדוד הובסה בעונה שעברה מול רמת השרון, היא זו שידעה להתעלות ברגעי ההכרעה ולהגיע למעמדי גמר, כולל זכייה בגביע ושער מזכייה באליפות, ומסקנה נוספת - שהמפגש ביניהן צמוד - הוא הכי צמוד שישי. היו כמה כאלו בשנים האחרונות, והזכורים ביותר הם כמובן מגמר הפליאוף לפני שנתיים בין השתיים - שני משחקים הוכרעו בהארכה. העונה, רמה"ש עם שני ניצחונות מוחצים על אשדוד.
 
יש סביב המפגש הזה לא מעט פיקטריה. ההגעה כאמור של אסף לוי ערב המפגש בגביע (ואגב, הקבוצות ייפגשו שוב בשישי לאחר מכן במסגרת הבית העליון, ושוב באשדוד), וכמובן ריסטו וויאצ'יץ' המונטנגרי, מי שהיה פקטור מרכזי ברצף הזכיות בתארים של אשדוד - וממנו מצפים להוביל כעת את רמת השרון להישגים. האם השינויים שהתבצעו באשדוד השבוע, והמסורת שהיא בנתה בשנים האחרונות, יגרמו לה להתעלות? האם רמת השרון תצליח לעצור את רצף הזכיות של אשדוד בגביע? מפגש מעניין.
 
 

המשחקים יועברו בשידורים ישירים בערוץ הפיקסלוט באתר איגוד הכדוריד

הרגע של השבוע - הדרמה וההעפלה של אס"א מול קרית מוצקין. עריכה: אלון סגל
 
מפגש בולט נוסף הוא כמובן זה בין מ.כ חולון לבין האלופה מכבי G City ראשל"צ. לא מעט תוצאות צמודות, ומפגשים כולל בפליאוף, היו בין הקבוצות בשנים האחרונות, אבל כשמביטים לעומק אל מפעל הגביע - באופן די מפתיע, חולון כלל לא הגיעה 3 שנים ברציפות לשלב רבע הגמר! האם שהיא כאן, היא גם תצליח לשחזר את המסע הכי מרגש שלה בגביע המדינה מעונת 2018-19, שכמעט ונגמר בסנסציה? אז היא ניצחה בשלב הראשון את הרצליה 33:37. ברבע הגמר את רמת השרון 27:29, ובהופעה הראשונה שלה בחצי הגמר היא ניצחה את הפועל אשדוד 25:28. בגמר היא נוצחה מול מכבי ראשון 31:28, לאחר משחק מרתק. מכבי ראשל"צ עם היסטוריה מפוארת במפעל (12 זכיות). היא גם הגיעה לשני גמרים בשלוש השנים האחרונות, אבל לא זכתה. בהחלט מסקרן יהיה לעקוב ולראות אם ירמי סידי שניסה השבוע לחזור לאימונים - ישוב, ואגב, אחרי פציעה ארוכה - יוסי ביטרמן, הפיבוט ואקס הפועל אשדוד, נרשם בשורות האלופה. לאחרונה נערך מפגש בין השתיים, במחזור הפתיחה של הבית העליון, שהסתיים ב-29:30 לאלופה בבית מכבי. משחק שכבר היה בידיים של חולון. משחק שבו מכבי ראשל"צ נאלצה לתמרן ללא סידי, ללא פאבל אטמן, וללא איתי שלמא הפצועים. מנגד, חולון הייתה קרובה-קרובה בלי אביעד בן זימן. נראה שהולך להיות שוב, צמוד, בטח שחולון נראתה טוב בשבוע האחרון עם ניצחון ליגה על אשדוד ואחד נוסף בגביע על הפועל קרית אונו. 
 

המפגש האחרון בין מכבי ראשל"צ לחולון. צילום אגם לוי
 
הפועל אלטשולר שחם ראשל"צ תארח את אס"א ת"א. אס"א מגיעה אחרי ניצחון דרמטי ומשוגע על מוצקין בשניות הסיום, משער של יובל ימנר מחצי מגרש, ובכלל תוצאות טובות בפתיחת הבית התחתון. הפועל ראשל"צ בכושר טוב, ולבטח פייבוריטית. אגב, לפני עשור ומשהו אחורה - זה היה אחד המפגשים הגדולים שגביע המדינה ידע לייצר. הפועל הוא המועדון המעוטר בגביע המדינה (16 זכיות). אס"א רשמה הנפות ורגעים יפים (5 זכיות). אז נזכרנו, המפגש האחרון בין השתיים בשלב מתקדם בגביע. קרה בעונת 2015-16. בחצי הגמר. הפועל ראשל"צ ניצחה, לאחר ההארכה, עם 32:35 בערב בלתי נשכח של חצאי גמר, שגם הראשון בו הוכרע בהארכה - מכבי ראשל"צ ניצחה את נס ציונה 35:36). חוץ מזה, לאס"א אין מה להפסיד (וגם במפגש הליגה בין השתיים העונה - היא איתגרה את האדומים), להפועל ועוד איך. מאז ה-13 במרץ 2018, עת גמר גביע המדינה האחרון שבו היא הופיעה וניצחה את מכבי ראשל"צ 25:28, בהופעת הפרידה של אבישי סמולר, ושל עידן מימון עוד כמאמן-שחקן, היא לא הצליחה להעפיל לגמר הגביע. מדובר בכמעט שש שנים! בהם הייתה גם עונה שהקבוצה לא הגיעה אל חצי הגמר, אחרי הפסד למכבי ראשל"צ - והיא רוצה השנה לעשות את התיקון. וכמובן מהצד השני, אס"א תנסה לשחזר את מה שנס ציונה עשתה בשלב רבע גמר העונה שעברה ברמת השרון.
 

המפגש הקודם בין אס"א להפועל ראשל"צ. צילום: הדר ואן קולא
 
בני הרצליה - מכבי ת"א. אם הולכים אחורה, למחזור הראשון של העונה, אז המפגש הזה פתח את הליגה. מכבי ת"א ניצחה בו 34:33. זה מפגש עם ניחוח ישראלי מובהק. בשתי הקבוצות משחק רק שחקן זר אחד, והדומיננטיות היא בשילוב של שחקנים ותיקים לצד צעירים מוכשרים. הרצליה בכושר טוב. עם 4 ניצחונות רצופים, משלבי סיום הסיבוב הראשון ופתיחת הבית התחתון. מכבי ת"א, בין הניצחון האחרון שלה בסיבוב הראשון, שאגב היה בנס ציונה במחזור ה-10, לבין הניצחון האחרון שלה בגביע השבוע בנס ציונה, רשמה 3 הפסדים, שניים מהם בבית העליון.אגב, בפעם האחרונה שמכבי ת"א חלפה על פני שלב רבע גמר גביע המדינה - היא גם זכתה בתואר, עם 24:27 בגמר עונת 2017 מול הפועל ראשל"צ, ובכלל - ניצחון של מכבי - ישלים עבורה עונה נהדרת כעולה חדשה, אחרי ההעפלה לבית העליון. הרצליה הגיעה לפני שנתיים לחצי הגמר (נוצחה מול רמה"ש, וגם לפני שלוש שנים (נוצחה מול אשדוד). הרצליה שסבלה מהרבה חוסר מזל - פציעות ועזיבות זרים עם פרוץ המלחמה - דבר שגרר אותה לבית התחתון שאותו היא מוליכה - תנסה להמתיק לעצמה את העונה. 

 

המפגש בין הרצליה למכבי ת"א, במחזור פתיחת העונה. צילום: גיל שמאי
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn