YouTube   Twitter   FACEBOOK
 
 
   
 
?????? ??? ??????
 
 
 
 
 
 
שער הניצחון
הקריירה של אורלי פרומן, מנכ"לית משרד התרבות והספורט, החלה כמרכזת מכבי ראשל"צ ונבחרת ישראל. "לקחתי מהכדוריד את השאפתנות להיות הכי טובה". וגם: לווינרית יש תחזית לגמר הנשים בשני
 
     
  תאריך: 27/2/2011   |   כתב: אלון סגל   |   ארכיון ליגות  
     
 
אורלי פרומן (בתמונה הגדולה: יושבת שנייה מימין) היא מולטי-טאלנט לא רק בכל הקשור לכובעה כמנכ"לית משרד התרבות והספורט - היא ספורטאית בנשמה. אומנם שנים רבות חלפו מאז שהייתה שחקנית נבחרת ישראל ומרכזת קבוצת הנשים של מכבי ראשל"צ, אבל לריאיון הזה היא התפנתה רק לאחר אימון כושר אישי, עליו היא מקפידה עד היום, כמו גם בעיסוק בתחביביה ברכיבת אופניים, בצלילה ובסקי שלג. בכל זאת, זה מחייב את מי שהצטיינה והייתה ספורטאית מחוננת, כשחקנית נבחרת ישראל בכדוריד וכפעילה גם בענף האתלטיקה הקלה (ריצות, הדיפת כדור ברזל וקפיצה לגובה). הבחירה החלה מבחירה מפתיעה, כשוערת כדוריד.

"זה החל בבית הספר חביב, והאחת שקראה ואמרה לי, 'יש לך את זה בספורט', הייתה בעצמה שוערת, אבל אחרי כמה שבועות הבנתי שהאקשן האמיתי מבחינתי הוא במגרש הפתוח", היא נזכרת. "אותי משך הקטע האתגרי, הדינמי, ומצאתי את עצמי כמרכזת. הכדוריד ללא ספק תרם להתפתחותי המקצועית האחרת, ואפשר למצוא אנלוגיה בין תפקיד המרכז על המגרש, מנהל ההתקפה שמביא איתו ראייה מרחבית, פרטנית, שצריך להניע את הקבוצה לתרגילים, לקבל החלטות ולהנהיג אותה, לאתגר המקצועי שלי כיום. זה תרם לתכונות שהלכו והתפתחו".

פרומן מדברת בלהט של ספורטאית בנשמה על האלמנטים הללו, ובעיקר בגעגועים ואהבה אמיתית. "הכדוריד והספורט היו עיסוק שתפס חלק משמעותי מעולמי. למדתי ולקחתי גם לפרק הבא את רמת האחריות שמוטלת עליך כשחקנית, המשמעת העצמית שנדרשת, הנחישות והשאפתנות להיות הכי טובה. לא לעלות בשביעייה הפותחת עבורי היה בדק בית של ממש בשאלה מה אני צריכה לשפר. להפסיד בגמר התיכונים עם נבחרת הגימנסיה הריאלית בשער בודד, גורם להתמודדות עם כישלון. קיבלתי הרבה מאוד כלים לחיים, בפן ערכי מאוד משמעותי ואני מחבקת אותם באהבה".

בזווית של אמא לאמא, לא רק כמי שמנהלת את הספורט ברמה הלאומית, פרומן מאוד בעד לשלוח את הבנות הצעירות לעסוק בספורט. "תני לבת שלך להתנסות בענף ספורט שהיא תבחר, או בכל תחום באמנות שיוכל להביא לידי ביטוי את הכישורים והכישרון שלה. זו התפתחות אישית נכונה בעיני", היא מציינת.

פרומן מדליקה נר חנוכה יחד עם יו"ר האיגוד דורון שמחי וקפטנית הנבחרת אאורה פרידמן


היא נלהבת מפרויקט ליגת התיכונים לבנות שיצא לדרך. "זה יוצר תשתית רחבה, לצד אלפי בנות שעוסקות בתחום הכדוריד כיום במסגרת בתי הספר היסודיים, ליגות הילדות והנערות, והתהליך הזה יוביל ליותר בנות שתגענה לקצה הפירמידה. אין ספק שיותר מגמות כדוריד בבתי הספר ייצרו משיכה לענף, כמו גם לענפי ספורט נוספים, ובתכנון לאומי של מדינה בהחלט צריך לעודד זאת כדי להגביר את הסיכויים להגיע לרמות הגבוהות בכל הענפים. בעיני, צריך לחשוב על איזורים שיכולים להצמיח ענפים מסויימים להישגיות. צריך לעשות חשיבה בעניין, אולי אפילו כמקצוע חובה. בנוסף, ישנה גם אמירה עירונית של הרשויות. אם ניקח את ראשל"צ או את הרצליה, שמצהירות על השקעה והתמקדות בכדוריד. זוהי אג'נדה עירונית. זה מתחיל בבתי הספר, מלמטה, בדיוק כפי שהיה בימים שאני גדלתי בראשל"צ, וללא ספק צריך לעודד את המגמה הזו בעוד מקומות".

איך את כמנכ"לית משרד התרבות והספורט פועלת לקידום כדוריד הנשים? בטח אחרי שנה נהדרת שהנבחרת הגיעה לגמר הצ'אלנג' האירופי.
"בראייה שלי התרומה תצמח מתוכנית משולבת של המשרד עם איגוד הכדוריד לקידום כדוריד הנשים. צריך לומר בבירור לאן אנחנו רוצים להגיע, ולבנות תוכנית רב שנתית. אנחנו מתקדמים בכדוריד הגברים, שם הכיוון הוא יותר ברור וחזק. אני הייתי רוצה להגיע לתהליך של פרויקט מצוינות בנבחרת ישראל, ובמיוחד בעתודה שלה, בדיוק כמו בפרויקט כדורעף הנשים. שספורטאיות ינשמו וישחקו כדוריד איכותי, ויתברגו במקום גבוה באירופה. הכיוון בכדוריד הנשים חיובי, והראייה לכך היא ההגעה לגמר טורניר הצ'אלנג'. יש תשתיות אבל צריך למנף את הענף ולאפשר לנבחרות הנשים יותר משחקי אימון בינלאומיים שיאפשרו את ההתפתחות ויעשירו אותן בניסיון".

את מוצאת שכדוריד הנשים עשה התקדמות מהתקופה שאת שיחקת?
"בעיני הדבר הבולט בין התקופות זה מתקני הספורט. אני שיחקתי על הבלאטות. היינו מתאמנות בשישי בצהריים והבנים היו מחכים שנסיים כדי לעלות על אותו מגרש. היום יש מתקנים טובים יותר, אולמות
חדשים כמו זה שייערך בו גמר גביע המדינה לנשים ברמת גן. יש גם מעטפת יותר מקצועית סביב הספורט. התמקצעות של תחום האימון ששונה בתכלית מאשר פעם. היבט של כניסת אימונים אירוביים. התפתחות של העולם הפיזיולוגי-האירובי. עובדים היום עם פסיכולוגים לספורט. אנחנו נמצאים בעיצומה של תוכנית 2020, בה מיפינו וקידמנו תוכנית לבניית מגרשים ואולמות. אלו דברים שמשפיעים על הספורט בכללותו, גם על כדוריד הנשים. כמו שציינתי, הגברת נפח האימונים והמשחקים הבינלאומיים תסייע. כמובן גם החשיפה לענף. העובדה היא שיש היום יותר קבוצות גם בליגות וגם בהתאחדות הספורט של בתי הספר. יש הרבה יותר מגמות כדוריד לבנות ולבנים. זה נותן תנופה רצינית. אני מאוד מקווה שיחד עם האיגוד והמועצה הציבורית לספורט נשים נצליח למנף את הענף".

כמי שחייה את הספורט, ומקפידה לרדת לרמת השטח ולצפות במשחקים, אפשר לשמוע את התחזית שלך לגמר גביע המדינה לנשים שייערך ביום שני?
"צפוי לנו משחק ברמה מקצועית גבוהה, מעניין ומאתגר, ואני מאוד מקווה שגם מותח. אני עוקבת אחרי הרצליה בשנים האחרונות. היא קבוצה חזקה, שעובדת בצורה שיטתית בדרך לזכייה בתארים. בחצי הגמר הרצליה נתנה משחק מצוין. לא בכדי היא מחזיקה בתואר הכפול, באליפות ובגביע. קורצה שם קבוצה מחומר של מנצחים, והיא תיאבק לשמור על התואר הזה. לעומתה, זה האתגר הגדול של הפועל ראשון. היא טעמה את טעם הגביע ב-2008, היא מגיעה מעיר הכדוריד והיא לא רוצה ליפול מההישגיות של קבוצת הגברים של המועדון. הבנות של ראשון שיחקו בהחלט יפה לאורך העונה. גם בחצי הגמר הן נתנו משחק טוב. אני בטוחה שהן הולכות לתת פייט רציני. אני מחזיקה אצבעות לשתי הקבוצות. הייתי רוצה לראות את האולם ברמת גן מלא בקהל של צופים וצופות ביום שני, כחלק מההכרה ההוקרה לכדוריד הנשים על ההישגים הנאים העונה".
 
     
 
תגובות גולשים (לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות)      הוסף תגובה
 
1. כל הכבוד למנכלית
  ענת   (27/2/2011)

2. אורי כהן
  אריק   (27/2/2011)

 
 
 
דבר היו"ר
מבנה האיגוד
הודעות האיגוד
נבחרת ישראל
ספונסרים ונותני חסות
תארים
VIDEO נבחרות והשתלמויות
חוקה טפסים ותקנון
קישורים
צור קשר
כניסה לשופטים
פרויקט 2024
הדרכה-השתלמויות מאמנים
וידיאו/סטטיסטיקה ליגת ווינר 2017-2018
וידיאו וסטטיסטיקה ליגת ווינר עונת 2018-19


 
 
ספונסרים