איגוד הכדוריד
וביניהם, וביניהם
צילום: הדר ואן קולא
 
סדר חדש וסדרת גמר פליאוף היסטורית על אליפות המדינה תצא לדרך ביום שישי. א.ס SGS רמת השרון, בהופעת בכורה במעמד הגמר, מול הפועל SP אשדוד, שרוצה להניף את צלחת האליפות השנייה שלה, ולהשלים הישג היסטורי ונהדר מבחינתה - זכייה בכל 3 התארים בעונה אחת, לאחר שהדרך שלה לזכיות בגביעים עברו דרך מפגשים וניצחונות מול רמת השרון (38:39 בגביע ווינר, ו-20:25 בגמר גביע המדינה). תתרגלו, סדרת גמר ראשונה ללא ראשוניות אחרי 35 שנים! (זה קרה העונה גם במפעל הגביע לאחר 22 שנים).
 
מועדי הסדרה: המשחק הראשון ייערך ב'אורנים' (16:00), כאשר ביום שני אשדוד תארח את המשחק השני (19:30). המשחק השלישי ייערך בשישי לאחר מכן ברמת השרון, ואם יהיה צורך במשחקים 4 ו-5 הם ייערכו בשבוע שלאחר מכן (בימים שני ושישי).
 
הדרך לגמר: רמת השרון ניצחה בסדרות רבע הגמר (0:2 מול הרצליה) ובחצי הגמר (0:3 מול חולון). אשדוד עשתה זאת עם 1:2 מול קרית אונו ברבע גמר, ו-1:3 בחצי הגמר מול מכבי ראשל"צ, סדרה שבה נחלצה מהפסד ביתי במשחק הראשון. בליגת ווינר, השתיים סיימו בשני המקומות הראשונים - רמה"ש הקדימה את אשדוד בנקודה, והיא זוכה ביתרון הביתיות גם בסדרה זו.
 
כמה נקודות לקראת הסדרה המסקרנת:
 
1. אם בעונות הקודמות הן נפגשו פעמיים בממוצע לעונה, למפגש הזה יש פוטנציאל להגיע ל-10 משחקים העונה! מטורף! 5 שכבר התקיימו: הראשון כאמור - 38:39 לאשדוד בגביע ווינר בספטמבר. בשני, בחודש דצמבר, רמה"ש השיגה ניצחון ליגה מרשים באשדוד - 22:31. שני המפגשים הבאים במסגרת הבית העליון התקיימו בפברואר האחרון - רמת השרון ניצחה 29:30 ב"אורנים", ולאחר מכן אשדוד ניצחה 31:35 "במקיף ט'".
 
2. אם הזכרנו את העונות הקודמות - אפשר לראות שהתוצאות במפגשים הקודמים היו הרבה יותר צמודות מאשר העונה, ולמשמעות של בית - לא הייתה שום משמעות. בעונה שעברה - המשחק הראשון הסתיים ב-23:24 לזכות רמה"ש. השני באשדוד - ב-20:20 (התוצאה הנמוכה ביותר בין השתיים). בעונת 2019-20 - אשדוד ניצחה ברמה"ש 25:26, ובסיבוב השני - רמה"ש ניצחה באשדוד - 31:37. בעונת 2018-19 - אשדוד ניצחה ברמת השרון 27:24, ובסיבוב השני רמה"ש ניצחה באשדוד 32:30.
 
3. יתרון הביתיות? מושג שקיבל עוד ניפוץ בשתי סדרות חצי גמר הפליאוף קיבלנו נתון - מתוך 7 משחקים בשתי הסדרות - רק 3 משחקים הסתיימו בניצחונות של הקבוצה הביתית (שניים של רמה"ש, ואחד של אשדוד) לעומת 4 ניצחונות חוץ (שניים של אשדוד, אחד של מכבי ראשל"צ ואחד של רמה"ש בחולון). אפילו בסדרה הכי מסקרנת ברבע הגמר - בין חולון להפועל ראשל"צ - שניים מ-3 המשחקים היו ניצחונות חוץ.
 
 

ניבו לוי במפגש הליגה העונה מול יוסי אפו ומילאן פאבלוביץ. צילום: משה דהן
 
4. עמדת מפתח - שוער, חד וחלק! את הביטוי והמשמעות לכך ראינו לא רק בגמר הגביע, בהופעה המטורפת של מילאן קוסאנוביץ' ושל טומיסאלב סטויקוביץ', אלא לאורך העונה כולה במפגשים בין השתיים. סטויקוביץ', האקס של אשדוד, עשה את ההבדל במשחק הראשון ב-31:22 באשדוד, עם 18 עצירות ב-44 אחוזים. במפגש השני, טומא, סיפק 14 עצירות, ב-37 אחוזים, כולל 4 עצירות פנדלים מתוך 5 ניסיונות - נתון שאותו העמיד גם בגמר הגביע עם 4 עצירות פנדלים. קוסאנוביץ' הצטרף לאשדוד ערב משחק גמר הגביע, ובמשחק עצמו סיפק 13 עצירות בכמעט 40 אחוזים מול רמה"ש. קוסאנוביץ' לא פתח טוב את סדרת חצי הגמר מול מכבי ראשל"צ, אבל בשני המשחקים האחרונים היה מדהים עם 33 עצירות! בלמעלה מ-35 אחוזי הצלחה. עוד הוכחה שהחילוף השוערים של אשדוד היה בינגו (רק להזכיר ארסיץ' העמיד נתונים גרועים כששיחק מול רמה"ש). סטויקוביץ' היה מצטיין הסדרה מול חולון - כאשר בשלושה משחקים הוא סיפק 38 עצירות - כמעט 13 בממוצע למשחק, גם כן בלמעלה מ-35 אחוזים, כולל 7 פנדלים!
 
אבל זה לא רק הם. זה גם עוז יצחק מול ליאור קפלן. יצחק כבר סיפק משחק אחד נהדר מול רמה"ש, בניצחון 31:35 - עם 14 עצירות ב-32 אחוזים. הוא היה המצטיין במשחק השני בסדרת חצי הגמר מול מכבי ראשל"צ. קפלן תרם את שלו, כולל שתי עצירות פנדלים במשחק האחרון מול חולון, וגם במשחקים מול אשדוד, כשעלה לשחק סיפק תרומה יפה - כולל 4 עצירות במאה אחוזים במפגש הראשון.
 
5. בעוד רמה"ש שייטה בסדרות הפליאוף עם 0:5 מול הרצליה וחולון - קבלו נתון מעניין על אשדוד: ב-2018-19 - היא פתחה גם את סדרת חצי הגמר מול הפועל ראשל"צ בפיגור 1:0, אבל ידעה לנצח בשלושת המשחקים הבאים ולחתום ב-1:3, בדיוק כמו מול מכבי ראשל"צ, רק שהסיטואציה האחרונה הייתה מורכבת יותר - כי אשדוד קמה מהפסד ביתי במשחק הראשון.
 
6. כשמנתחים את המערכים של שתי הקבוצות - קשה למצוא יתרונות בולטים לאחת הקבוצות, אבל נתון אחד יכול להיות סופר משמעותי בסדרה הזו. התקפות המעבר - אשדוד ב-3 הניצחונות שהשיגה מול מכבי ראשל"צ ייצרה בממוצע 6.3 שערים בהתקפות מעבר (19 מ-23). רמה"ש עשתה את זה נהדר במשחק הראשון מול חולון עם 7 מ-8, אבל בהמשך פחות. רמה"ש נפלה בזה בגמר הגביע - עם שער בודד ב-3 מתפרצות, לעומת אשדוד שייצרה 6 שערים במעברים מ-8 מתפרצות. מנגד, אם לוקחים את ה-22:31 של רמה"ש באשדוד - אפשר לראות את הנתון הזה עושה את ההבדל - רמה"ש ייצרה 12 התקפות מעבר - והבקיעה 9 - לעומת אשדוד שייצרה 8 התקפות מעבר והבקיעה 4 שערים. זה נתון שיכול להכריע את הסדרה, ותלוי הרבה גם בשוערים שמוציאים חלק גדול מהמעברים, וכמובן בסיומת בעיקר של שחר לוין ועמית סטלמן שבכושר נהדר, לאלו של טל הרשקוביץ, דניאל צרפתי ועמית מוטולה.
 
7. ובראייה ארוכת טווח, של עשור בדיוק - תראו מה קרה כאן. עונת 2011-12 - אשדוד ירדה ליגה מהמקום הלפני האחרון. רמה"ש סיימה במקום השישי ועפה ברבע הגמר ב-2:0 מול מכבי ת"א, ובתוך הציר הזה השתיים גם נפגשו בעוד גמר - גמר גביע ווינר-שופטים ב-2015 - בו אשדוד זכתה בתואר הראשון בתולדותיה - עם 23:27 במשחק הגמר. מבין רשימת המבקיעים באותו משחק שני שחקנים בלבד ישחקו בגמר הפליאוף שיפתח ביום שישי. דניאל שקלים ועמרי קושמרו, שכבשו שער ושניים בהתאמה באותו משחק גמר. ועוד נתון - זה יהיה מפגש ראשון בין השתיים במסגרת שלב כלשהו בפליאוף.
 
8 ואחרון - אגף האקסים. טומיסלאב סטויקוביץ' ורם טורקניץ היו שותפים לזכייה ההיסטורית של אשדוד בגביע המדינה בעונה שעברה. טל הרשקוביץ עשה ימים נהדרים באשדוד - שלושתם בצד של רמת השרון. בצד של אשדוד, היחיד שלבש את חולצת רמת השרון הוא ניבו לוי. סטויקוביץ' אגב האריך את חוזהו ברמת השרון ערב סדרת הגמ, במסר ברור - הרי לאשדוד הוא לא רק הביא גביע היסטורי, אלא גם אליפות. עכשיו, גם ברמה"ש רואים בו כאחד שירשום עבורה היסטוריה. מנגד, באשדוד סיפקו תשובה אמש עם אמירה משלהם על שורה ארוכה של הארכת חוזים לשחקנים, כולל למאמן אנדראה ווקייביץ'.

 

עמרי קושמרו מול עדן ג'ינג'י. הראשון עוד שיחקה במפגש הגמר הראשון בין השתיים במסגרת
גמר גביע ווינר-שופטים ב-2015, יחד עם דניאל שקלים מהצד של רמת השרון. צילום: הדר ואן קולא
 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn