איגוד הכדוריד
אלופה בסכנת הדחה
צילום: משה דהן
 
אלופה בסכנת הדחה. מכבי ראשל"צ תארח מחר (16:15, בית מכבי, שידור ישיר בערוץ הספורט) את הפועל SP אשדוד. המשמעות ברורה בסדרת חצי גמר שהחלה עם ניצחון חוץ של כל אחת מהקבוצות, וניצחון ביתי של אשדוד במשחק השלישי שמעמיד את התוצאה על 1:2 לזכות מחזיקת גביע המדינה: רק ניצחון של מכבי ראשל"צ יגרור את הסדרה למשחק חמישי ואחרון ביום שני באשדוד. ניצחון מנגד של האדומים לא רק שיכריע את הסדרה ויעלה אותם לגמר - אלא יהיה אמירה - אחרי שאשדוד הדיחה את מכבי ראשל"צ בחצי גמר גביע המדינה, בדרך לזכייה שלה מול רמת השרון - זו שכבר מחכה בגמר הפליאוף בזכות סוויפ של 0:3 על מ.כ חולון בסדרה המקבילה. כדי שמכבי ראשל"צ תפגוש את רמת השרון - היא צריכה עכשיו לייצר שני ניצחונות, אבל קודם כל לשבור במשחק הקרוב את המומנטום האדיר של אשדוד.
 
מוקדם לגלול את ההיסטוריה, אבל מאז כינון שיטת הפליאוף בליגת ווינר - לא הייתה עונה ללא נציגה ראשונית בגמר. אם בגביע המדינה זה קרה אחרי 22 שנים, גם כאן הסיפור הוא ארוך שנים. אז לקראת המפגש המסקרן בחרנו בכמה נקודות שעשו את ההבדל, ומדגישות עד כמה המומנטום של שני הניצחונות האחרונים של אשדוד משמעותיים.


1. נתחיל בנתון הזוי לסדרה כזו, ועוד עבור שתי קבוצות שיודעות לעשות הגנה ולעלות את רמת האינטנסיביות בפליאוף: במשחק הראשון נכבשו 64 שערים. בשני זה כבר עלה ל-66. בשלישי כבר 70! אנחנו בעד משחק קצבי ומלא שערים, אבל כשמכבי ראשל"צ סופגת בשני המשחקים האחרונים 35 ו-37 - ככה אי אפשר להעפיל לגמר. אפילו ה-31 שספגה במשחק הראשון שבו ניצחה זה לא נתון סטנדרטי עבורה. נכון, גמר גביע המדינה בין השתיים הסתיים ב-31:33, אבל רק להזכיר, שהמפגש האחרון בין השתיים במסגרת הבית העליון הסתיים ב-24:25 למכבי ראשל"צ. זה נכון אגב גם בהיבט של אשדוד, שסופגת בסדרה יותר מ-32 שערים בממוצע, כי אם צריך עוד תזכורת לכך שאשדוד נועלת - לכו לגמר גביע המדינה. היא עצרה את רמה"ש על 20 שערים.
 
 
2. יש הרבה משתנים לכך, אבל הנתון הכי בולט עד עכשיו: מכבי ראשל"צ ייצרה 31 עצירות שוערים (פישלוביץ' ושיקלושי) ב-3 המשחקים, לעומת 42 של אשדוד (ולא שזה נתון טוב). באחוזים - רק 24 אחוזי עצירות בממוצע לעומת כמעט 29.3 של אשדוד, שזה גם לא נתון גבוה. אולי הנתון המשמעותי ביותר עבור אשדוד - מילאן קוסאנוביץ' סיפק במשחק האחרון 15 עצירות ב-33 אחוזים, ונכנס לסדרה אחרי שני משחקים חלשים.
 
3. עוד נתון, התוצאה במשחק האחרון משקרת. אשדוד נכנסה לעשר הדקות האחרונות של המשחק ביתרון של 8 שערים - 23:31 - כך שהדקות האחרונות היו בעיקר 'גארבץ'-טיים'. זה רק מראה על הקושי של מכבי ראשל"צ לייצר פתרונות התקפיים עם הפציעה שירמי סידי סוחב ומגבילה אותו.


 

איליץ' - חד ולוקח אחריות בשני המשחקים האחרונים

 
 
4. איתי סויסה. עם כל השמות הגדולים בשתי הקבוצות, סויסה מוגדר כסוג של שחקן אפור. זה שבא לעשות את העבודה השחורה, אבל אם אשדוד תצלח את הסדרה הזו עם גמר - הוא אחד הגיבורים הראשיים. דווקא בגלל ההעדרות של יוסי ביטרמן הפצוע בהגנה, ההתעלות של סויסה - במיוחד במאבקים ובעזרה בסגירה על קנקרש (יחד עם באביץ') - מרשימים. שימו לב עד כמה סויסה באטרף. מ-5 עבירות במשחק הראשון שבו אשדוד נוצחה, בשני המשחקים האחרונים הוא תרם 9 ו-10 עבירות, וחסימה. במשחק האחרון הוא גם הבקיע 4 שערים. עוד הבדל, במשחק הראשון הוא הורחק 3 פעמים לשתי דקות, ויצא באדום. בשני האחרונים יחד, הוא הכפיל בכל משחק את כמות העבירות, וספג רק הרחקה אחת בכל משחק לשתי דקות. ללא ספק פקטור בולט באגרסיביות של אשדוד.
 
5. דיברנו המון על סידי, אבל תראו מה קרה לנדב ניזרי בסדרה. 3 שערים בשני המשחקים האחרונים. הרבה פחות דקות משחק (אחרי שפתח את הסדרה עם 4 שערים במשחק הראשון). ניזרי הוא פקטור משמעותי במכבי ראשל"צ. היו לו משחקים נהדרים לאורך העונה עם מספרים שנעו בימים טובים מעל 6 שערים למשחק. ונסגור עם סידי - כן, הוא עולה לשחק פצוע, מוגבל בתנועה, ומבקיע בפנדלים. אחרי 9 שערים (4 מהם מהשדה) - הוא עם אפס שערי שדה ו-9 בפנדלים במשחק 2 ו-3, וגם עם פחות אסיסטים כמובן.
 
6. סטפן איליץ'. בעונה שעברה - המקשר הסרבי היה המוציא לפועל בהפועל ראשל"צ, עם עוצמת זריקה, דיוק, והוא גם סיים כמלך השערים של הליגה. הוא לא פתח טוב את העונה הזו, עבר לאשדוד, אבל אם צריך תזכורת - בגמר הפליאוף בעונה שעברה - מכבי ראשל"צ ידעה לנטרל אותו היטב, אבל אם מישהו תהה בעניין הזה: אחרי ההרחקה של ריסטו וויצ'יץ' - איליץ' פשוט סיפק מחצית שנייה אדירה - וסיים משחק נהדר עם 7 שערים (6 מהם מהשדה) מ-8 ניסיונות ב-88 אחוזים. לא פחות מכך עם הרבה מחויבות ותשוקה במשחק ההגנה. איליץ' סיפק בשני המשחקים האחרונים 14 שערים מ-17 ניסיונות (אחרי שער בודד במשחק הראשון). בסופו של יום - הצירוף שלו לאשדוד - מעניק לה עומק אדיר, מבחינת איכות וניסיון, מהקו האחורי. וויצ'יץ'. באביץ'. ניבו לוי. עומרי קושמרו. קבוצה עם המון פתרונות. זה הרבה יותר ממה שיש למכבי ראשל"צ מאחור, בטח במצבו של סידי.

7. אם בפעם הקודמת, מכבי ראשל"צ איבדה אליפות לשני אקסים שלה - דור קלדרון ושרון שלם, ששבו אליה מאז. הפעם אם זה יקרה - זה יהיה רשום על עמית סטלמן. האקס של מכבי ראשל"צ. שימו לב להבדלים בין המשחק הראשון (שער מ-4 ניסיונות) לשני האחרונים - 15 שערים (9 פנדלים) מ-18 ניסיונות. מדהים. סטלמן, ובפינה השנייה שחר לוין - שמאוד יציב בסדרה הזו עם 11 שערים מ-14 ניסיונות - נותנים לאשדוד עוד מימד משמעותי - בעיקר בהתקפות המעבר, שחסר למכבי ראשל"צ.

8. אלכסנדר באביץ'. הסרבי הורחק בשני המשחקים הראשונים, וגם הפעם לא היה רחוק מלספוג אדום אחרי שתי הרחקות לשתי דקות, אבל המספרים שלו מדברים בעד עצמם במשחק האחרון: 4 מ-4, 11 עבירות, חסימה, חטיפה.

אחרון - מכבי ראשל"צ עשתה מהלך נבון, שיכול להציל לה את המשחק מחר. אחרי ההודעה על המשך ההתקשרות עם ג'ו מתתיה ועם קראצ'יץ', היא הודיעה על ההארכת החוזים של סידי ושל גאפר חדזימרוביץ' בעוד שנתיים. אלו מהלכים שבדרך כלל מתבצעים לפני רגעי השיא בקבוצות גדולות, במטרה להרים אותם, כולל ממשברון (ואפשר לראות את זה בשנים האחרונות בעיקר בכדורגל - בהפועל באר שבע בימי האליפויות וגם במכבי חיפה בשנתיים האחרונות). האם זה ייתן למכבי ראשל"צ את זריקת המרץ שלה לפחות למשחק מחר? אחרת - זו תהיה עונת כישלון עבור הצהובים לא להגיע לאף גמר, ולסיים את העונה הסדירה במקום השלישי, גם שמדובר רק במינוס נקודה מהמקום הראשון. זו רק נקודה, אבל הבדל גדול בעונה ועבור מועדון מפואר והישגי.

 
 


קוסאנוביץ', וסטלמן מול דור קלדרון, נדב ניזרי ואלדר שיקלושי, במשחק האחרון מול מכבי ראשל"צ.


 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn