איגוד הכדוריד
"צפויה ליגה איכותית יותר מאשר בשנים האחרונות"
צילום: מכבי קרית מוצקין (בהמשך תעלה תמונה קבוצתית מעודכנת), הדר ואן קולא
 
במידה רבה, העונה שעברה הייתה יכולה להראות לגמרי אחרת מבחינת מכבי קרית מוצקין, טובה יותר מאשר לסיים במקום התשיעי, אם משחקי הבית מול הקבוצות המובילות בליגה לא היו בורחים לה מהידיים בסיבוב הראשון - ואנו מדברים על ההפסדים 31:29 למכבי ראשל"צ במחזור השני, ה-31:30 לרמה"ש במחזור הרביעי, וה-35:33 להפועל ראשל"צ במחזור השמיני. זה בסופו של דבר מה שהוביל אותה לבית התחתון, בסיבוב ראשון שבו השיגה 4 ניצחונות ו-8 הפסדים, והראתה לפרקים לא מועטים יכולת טובה. זה מה שיקבע גם העונה - וכדי שזה יקרה - במוצקין הפנימו הקיץ שצריך לעבוד ולחזק את הבית, להחזיר את הקהל וההרתעה לאולם בגושן, ולפתח את מחלקת הנוער - וזאת במסגרת גם מבנית שהפעילות עוברת לעמותת מכבי נווה גנים מוצקין.
 
אז מבחינת הפתיחה - מוצקין תארח במחזור הראשון את א.כ ביטס אוף גולד נס ציונה. במחזור השני היא תעשה דרך ארוכה-ארוכה עד לערבה, לחבל אילות, כשתתארח באולם ביטבתה. במחזור השלישי היא תארח את בני הרצליה (שנחלשה מאז המפגש ביניהן בגביע ווינר-שופטים עם עזיבתו של ולדיצה סטויאנוביץ'). ברביעי היא תתארח ברמת השרון, ובחמישי מצפה לה מ.כ באר שבע (שלמעשה - הצליחה להישאר בליגת העל הרבה בזכות שני ניצחונות על מוצקין בעונה שעברה, כולל במחזור הסיום של הבית התחתון). על פניו - אם מוצקין תיקח בסדרה הזו לפחות 3-4 ניצחונות יכולה להיות לכך משמעות רבה, כולל של חיזוק הקבוצה בזר רביעי - ולדברי המאמן נלה מאטיץ' - זה סופר נחוץ עבורו כדי להתמודד. כרגע, אגב, מאטיץ' מבהיר: "אין לנו מספיק שחקנים בסגל, והמטרה היא לשרוד בליגה".
 
אם לשפוט על פי משחקי ההכנה, והתוצאות בגביע ווינר - (ההפסדים 34:32 להרצליה ו-34:25 מול הפועל ראשל"צ), המסקנה המיידית והמתבקשת היא שהגנתית מוצקין תהיה חייבת להשתפר.
 

מימין: בושיץ', עמר, מאטיץ', ליבוביץ, ליאובץ וגבע

ב
 
 
 
 
 
 סגל השחקנים ולוח המשחקים של מכבי קרית מוצקין

אז איך נראית מוצקין המתחדשת? מאטיץ' מאמן הסרבי המוערך ממשיך. הסגל כולל את השוערים המוכשרים מבית - רן גוטרמן, נאור שפושניקוב, וגל דהן שהגיע מהפועל ר"ג. בעמדות הזרים ניתן למצוא את נמניה סקרוביץ', המקשר ששיחק בעונה שעברה בא.כ נס ציונה. את הפיבוט פיליפ ליאובץ שממשיך, שחקן משמעותי מאוד גם בפן ההגנתי, ואת המקשר הוותיק אלכסנדר בושיץ' שזו תהיה עונתו החמישית בקבוצה.

מוצקין, שניסתה בכל כוחה לצרף שחקנים מהמרכז, נתקלה בלא מעט קשיים - והיא תמשיך להתבסס על שחקנים מבית. ברק עמר, הסמל שלה בשנים האחרונות, ממשיך, יחד עם אופק תורג'מן, המרכז סרגיי נוסקוב. מעניין יהיה לעקוב אחרי ההתפתחות של הפיבוט אריאל ביטון, שחקן נבחרת העתודה ששיחק עם נבחרת הנוער באליפות אירופה. למעשה, הישראלי היחיד שהצטרף מחוץ לגבול הקריות הוא המרכז ניר גבע שהגיע ממכבי ת"א. עמית צ'מרינסקי עזב ועבר לנס ציונה. גם לידור פינטו לא ממשיך (עבר למכבי פ"ת). שגיא ליכט המוכשר נכנס להסגר, ופטריק אובינה ששיחק כחצי עונה בקרית מוצקין שב לחולון. את הסגל משלימים כאמור צעירים יותר ופחות מבית ירין פוליק, אורן כהן, אסף סבג, אלמוג לוי ועומרי מרקו.
 

המאמן הסרבי הוותיק נלה מאטיץ'
 
 

"אם להיות כנה, אנחנו מתמודדים עם לא מעט בעיות – אין לנו מספיק שחקנים בסגל. לצערי, שחקנים שניסינו להביא מהמרכז ומהדרום לא רצו לבוא לכאן, ואני מאוד מעוניין לצרף זר רביעי. אני פותח עונה עם 3 זרים, בגלל בעיית תקציב. אני מאוד מקווה שבהמשך זה יסתדר, אבל זה המצב", מבהיר המאמן הוותיק מאטיץ', שמדריך במוצקין במצטבר כבר 5 עונות, ורשם ביניהן קדנציה מוצלחת וזכייה עם מכבי ת"א באליפות המדינה. "כמו שאני מתרשם, גם ממשחקים שקיימנו, גם מוידיאו שצפיתי, ברור שיש קבוצות יותר טובות מאיתנו, כך שנכון לרגע זה – המטרה מבחינתי היא לשרוד בליגה, אבל לעשות את זה לפחות 2-3 מחזורים לפני הסיום ולא שזה יגרר לרגע האחרון. קשה לומר כרגע איך העונה תתפתח, אבל העובדה היא שאין לנו מספיק שחקנים בסגל. יש יותר מדי צעירים, שחלקם יכולים לעזור לנו כרגע באימונים. למרות הכל, אני מאמין בקבוצה, אני מאמין שאוכל לעזור לצעירים להתפתח וכמובן בסיכויים שלנו לשרוד".
 
אשמח דווקא לשמוע את דעתך, כמאמן זר, על זר רביעי. מה זה יעשה לליגה? אתה בעד?

"אהיה אמיתי בנושא הזה - זה טוב רק לקבוצות שיש להן כסף, ויכולות להביא זרים משמעותיים. לקבוצות שאין כסף, זה לא משנה אם תרשום גם 6 או 7 זרים. כרגע ממה שאני יודע, יש שתי קבוצות עם 4 זרים, כאשר הרוב ימתינו לדעתי לאיזור חודש דצמבר כדי לצרף זר רביעי, ואיך העונה שלהם תתפתח. יש קבוצות שיעדיפו לשלם ב-4-5 חודשים יותר כסף מאשר היו משלמות ל-9 חודשים, כי במתכונת הזו יש להם באמת סיכוי להביא זר משמעותי שיעשה שינוי. להביא זר רביעי כדי להגיד שהבאתי? אם אתה מביא אחד שיש לו ערך מוסף - זה סיפור אחר. יותר מזה, הבעיה היא לא למצוא זרים, אלא לגדל שחקנים מקומיים, לפתח אותם. לראות מי ממשיך אחרי הפרויקטים של האיגוד. זרים, אם הצלחת להביא טובים, זה טוב להעלות את הרמה של הליגה, אולי להתמודד קצת באירופה, אבל במה זה יועיל למשל לנבחרת ישראל? אני למשל צריך זר רביעי, כי אין לי מספיק שחקנים ישראלים. אולי לקבוצות מהדרום ומהצפון זה יכול לפתור כמה בעיות – כי ישראלים מהמרכז לא ממהרים לבוא. בכל מצב, אם תגיד לי שאתה מביא זר נגיד כמו ולדיצה סטויאנוביץ' כזר רביעי – אני בעד. תאמין לי, שיותר קל לי להביא זר מאשר להביא ישראלי מהמרכז, אבל הבעיה כרגע מבחינתנו היא תקציבית. אני מאוד מקווה שהיא תיפטר ונוכל לצרף זר רביעי, כי זה מאוד נחוץ לנו להשלים את הסגל, להעמיק אותו באיכות ובניסיון".

אתה כבר מאמן כאן בישראל שנים רבות, והגעת להישגים יפים בקריירה כולל במכבי ת"א. איך ההתרשמות שלך מהליגה?
 
"אני חושב שצפויה ליגה איכותית יותר מאשר בשנים האחרונות, למרות שאף אחד לא באמת יודע איך העונה תתפתח, בעידן של קורונה, וכמובן פציעות למשל שישפיעו בקבוצות כאלו או אחרות. שיחקנו נגד הפועל ראשל"צ, נגד רמה"ש ונגד הרצליה, וראיתי את המשחק של אשדוד מול קרית אונו. לא יצא לי לראות את מכבי ראשל"צ, אבל עצם זה שהם הצליחו לשמר את הסגל הבכיר ולהמשיך עם ג'ו מתתיה כמאמן – זה מעניק להם בעיני את הסיכוי הגדול ביותר לזכות בעוד אליפות. כמובן שהפועל ראשל"צ, רמה"ש ואשדוד יאבקו. הרצליה לדעתי תעשה חיים קשים לכולן, בטח אם היא תמצא תחליף לולדיצה, ואני שומע שהם מחפשים שני זרים איכותיים. מבחינת כולן, יש עוד זמן, כי העונה לא מוכרעת עכשיו. בהחלט אפשרי שיהיה כאן מאבק של 5 קבוצות על האליפות, אבל כולנו למודי ניסיון – דברים משתנים תוך כדי עונה. אני מקווה שנעמוד במטרות של עצמנו, שנבטיח הישארות, שנפתח את הצעירים, ונראה אם נוכל לצרף זר רביעי – שייתן לנו יותר אפשרויות".
 
לצד היו"ר הוותיק פיני לייבוביץ, צוות הקבוצה כולל את צביקה בנדק כמנהל, ד"ר עופר זקס רופא הקבוצה, עו"ד יוסי דיין היועץ המשפטי והגזבר רועי דהן. ובהחלט שאפו למוצקין, שהחלה להשקיע הקיץ במדיה החברתית, ולפתח את מחלקת הנוער - בנים ובנות, כפי שהיו"ר פיני ליבוביץ מדגיש ומסכם: "שמנו את הדגש העונה בפיתוח מחלקת הנוער שלנו, במטרה להחזיר עטרה ליושנה, לפתח ולשלב כמה שיותר שחקנים מקומיים בבוגרים. אנחנו נשקיע בשחקנים ישראלים, ועם השחקנים האלו ננצח. אני גאה ומתרגש להודיע שהקמנו לראשונה תשתית של שחקניות צעירות במטרה לפתוח בעתיד קבוצת נשים".

 
 


היו"ר פיני ליבוביץ והסמל של הקבוצה ברק עמר

מוצקין בפעילות קהילתית הקיץ יחד עם ראש העיר חיים צורי לפיתוח הכדוריד בעיר הצפונית

ניר גבע שהגיע ממכבי תל אביב, ולצידו פיליפ ליאובץ שממשיך
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn