איגוד הכדוריד
"נ"צ היום היא גליל עליון של הכדוריד הישראלי"
צילום: דיגישארק, מתן בן עוז. עיבוד תמונה: אלון סגל
 
אם צריך לבחור במילה אחת על מה שהתחולל אצל הטייגרים מנס ציונה בקיץ האחרון - אז אינסטנקטיבית הבחירה שעולה היא - מרענן. בראייה קצת יותר רחבה, תהליך המהפך שנעשה בנס ציונה מצד אחד מסקרן, ומצד שני מעלה גם תהיות: א.כ נס ציונה היא הקבוצה הכי ישראלית בליגת העל בעידן 4 הזרים, וגם הכי צעירה (כמובן כשמוציאים מהממוצע את השוערים הוותיקים טולי ליבגוט ואיתי קוזניץ). תוסיפו את השיבה של סער פרנקל אל הקווים - שהפרויקט בכתום מחזיר לו תשוקה. קשה לנבא היכן הקבוצה הזו תסיים, אבל די בדברים של פרנקל לחוש את ה'וויב': "מרגיש לי חיבור נכון עם נס ציונה, בתקווה לעונה טובה, מוצלחת ומהנה. שנתיים מחוץ לקווים היו הרבה יותר מדי בשבילי, ואני שמח לחזור לדבר שאני מאוד אוהב לעשות".
 
 

מימין: עידן פינקר, גיא גרא, שניר נציה, המאמן סער פרנקל, אופיר כהן, טל אליוכין ו-ויקטור אלונסו
 
הסגל של נס ציונה ולוח המשחקים של הטייגרים
 
פותחים עונה: הקבוצה בעלת השם הארוך בליגה - א.כ 'ביטס אוף גולד' נס ציונה (אומצה על ידי ברוקר הביטקוין ושחקן העבר של המועדון יובל רואש) - תצא במחזור הראשון למשחק חוץ בקרית מוצקין. במחזור השני היא תארח את מחזיקת גביע המדינה וגביע ווינר שופטים - הפועל אשדוד. בשלישי, היא תתארח בדימונה, וברביעי ובחמישי מצפים לה שני משחקים מול הפועל ומכבי ראשל"צ. פתיחה לא פשוטה, בטח בהתחשב בפורמט - סיבוב של 11 משחקים, ובסיומו חלוקה לבית עליון ולבית תחתון.
 
עכשיו לסגל. אולי נתחיל דווקא במי שעזב - כי הרשימה הזו לגמרי לא קצרה, ועוד לפני שנמנה שחקנים מרכזיים - מדובר במאמן עומרי מימון שסיים קדנציה של שלוש שנים בקבוצה הבוגרת (וידריך בעונה הקרובה בעירוני רחובות). בשדרת העוזבים - השוער אורן מאירוביץ, שנפרד מהמועדון אחרי שלוש עונות מוצלחות, והצטרף לבני הרצליה יחד עם שלומי צייטלר, שחקן הפינה של נבחרת ישראל. אחיו, אראל צייטלר, מהמוכשרים שצמחו במועדון בשנים האחרונות, עבר להפועל ראשל"צ יחד עם ערן צרפתי ששב אליה. עומרי גדות המשיך למכבי פ"ת, וכל הזרים שוחררו - ומדובר בנמניה סקורוביץ' (שהצטרף למוצקין), בוליקו דוידוביץ' וברוי רולו, השחקן הראשון מפורטוגל ששיחק בליגת העל.
 
מנגד, במקומם של מאירוביץ ויותם בוכניק (הצטרף להפועל ר"ג), פרנקל החליט להתבסס על הנסיון של טולי ליבגוט וקוזניץ, כשמי שצפוי להוביל את העמדה הוא טל אליוכין הצעיר, שוער העתודה היוצאת ומי ששיחק בעונה החולפת במכבי ת"א (כמושאל ממכבי ראשל"צ). עמדה שבהחלט תיבחן בזכוכית מגדלת, אבל כשליבגוט הוותיק בסביבה - אולי אפשר להיות שקטים יותר. אגב, אם הזכרנו את קוזניץ, בנו ליאור, בן ה-17, שמשחק בעמדת הפינה, הצטרף לסגל הבוגר לסגירת מעגל מרגשת.
 
השחקנים המרכזיים שנס ציונה צירפה הם המרכז/מקשר אופיר כהן, ששיחק בשנתיים האחרונות ברמת השרון, ולפני ואחרי הפציעה שעבר גם בנבחרת ישראל. לצידו, חברו שגדל איתו ברחובות - שניר נציה, הפיבוט המוכשר ששב אחרי חצי עונה בליגת המשנה בגרמניה, במדי גרוסוולשטאט.
 
הזר היחיד שנס ציונה מתבססת עליו, לפחות בשלב זה, הוא המקשר הימני (שמאלי ביד) ויקטור אלונסו (31, 1.88 מ'), ששיחק בעבר בליגות משמעותיות באירופה - בספרד, צרפת, רומניה ובעונה האחרונה בדאבליסטית מקוסובו (בסה פאמגז). בעברו, לפני 8 שנים, הוא נבחר לשחקן המצטיין בליגה הספרדית כששיחק באתלטיקו מדריד. אגב, פרנקל היה זה שגם הנחית את השחקן הספרדי הראשון (לואיס פליפה חימנס ריינה) שהגיע לכדוריד הישראלי לפני שלוש שנים, כשאימן במכבי ראשל"צ.
 
פרנקל בחר בכישרונות צעירים, בהם המרכזים עידו פלח שמגיע מהפועל ראשל"צ, עמית צ'מרינסקי ששיחק בקרית מוצקין ומושאל ממכבי ראשל"צ, והמקשר עומרי נדלר שמגיע מעירוני רחובות (ישחק במסגרת הכרטיס הכפול). מבין השחקנים המובילים של העונה שעברה הושארו אביב לייפר וגיא גרא. לרשימה כמובן צריך לצרף את אופק שטיינר ועידן פינקר. לצידם צעירים שעלו מהנוער, איתי יונגר, אבירם אמסלם, אור רחימוף וניתאי הלר (שניים מהם ייצאו בשבוע הבא לפרויקט נבחרת הנוער בפורטוגל).
 


 
מי שהתייחס לתהליך הזה כבר בתחילת הקיץ הוא מנכ"ל המועדון ושחקן העבר, עמית כהן: "אני שמח מאוד וגאה על בואו של סער. הוא איש מקצוע מהטופ של הכדוריד בארץ, ואין לי ספק שאיתו נוכל להצעיד את נס ציונה לגבהים חדשים, תוך שמירה על הצביון הנס ציוני".
 
פרנקל, שכאמור שב אל הקווים (התחנה האחרונה בה הדריך הייתה מכבי ראשל"צ – ולפני כן הוא זכה בתארי אליפויות (4) וגביעים (3) גם עם הפועל ראשל"צ, והדריך בבני הרצליה ובהפועל ת"א, ואף שימש כמאמן נבחרת העתודה ועוזר מאמן נבחרת ישראל). "כשהחליטו על 4 זרים, באיזה שהוא מקום, בקונספט שבינינו, זה דווקא נתן לנו הרבה אפשרויות, 'ללכוד' ישראלים בכירים מאוד, כמו אופיר כהן ושניר נציה, שכנראה הבינו מצד אחד שהם לא יכלו להיות ראשונים בעמדה בקבוצות שהם רצו לשחק, ואנחנו הצענו להם לגמרי להוביל את הקבוצה", אומר פרנקל בריאיון לאתר האיגוד לקראת פתיחת העונה. "אני שמח שנוצר חיבור מעניין של הרבה שחקנים, שמאוד רציתי וכן הגיעו. נס ציונה בעיני היום היא גליל עליון של הכדוריד הישראלי, כמו שהיה בכדורסל בעבר. זה מרגיש מהרגע הראשון שזה ככה. תמיד אמרתי, שנביא זרים רק בעמדה שאין ישראלים טובים, רק שיש לי ישראלים טובים. כל זר שמגיע לארץ אמור להיות מאוד משמעותי, גם ברמת הקבוצה וגם להביא איתו משהו שיכול לקדם את הכדוריד הישראלי. קח זרים כמו בוטוליה, קראצ'יץ', מרקוטיץ', דרשקו מרוולייביץ', ויש עוד כמובן שאת חלקם אימנתי. אני לא בטוח שתמיד שאתה מביא 4 זרים, זה יכול לספק את מה שאתה רוצה".
 
וזה לא שם אותך מאחור? אתה עם זר אחד. יש קבוצות שישחקו עם 3 ו-4.
 
"זה לא שם אותי מאחור. אני מצהיר, ואני לא גונב דעה ומנמיך ציפיות, אנחנו רוצים להיאבק עד דצמבר להיות ב-6-1, בבית העליון. יש לנו סגל מספיק טוב ואיכותי להיות שם. ברור לנו, שיש לחלק מהקבוצות 4 זרים ותהיה ליגה קשה מאוד. למשל, קרית אונו תתמודד על הבית העליון. חולון, הרצליה שיכולים גם להיכנס למקום רביעי. אנחנו רוצים להיות שם. הנייר לא אומר כלום. מבחינתי חלק מהישראלים הם כמו זרים ואף יותר, במה שהם נותנים הגנתית והתקפית. אם יש לנו חיסרון, זה הקבוצה הצעירה, שצריכה לטפח את נושא המנהיגות, האופי. לדעת להיות יציבה במשחק, עם כמה שפחות ירידות. מבחינת הכישרונות, האופי, הם מאוד רעבים, עם מוסר עבודה גבוה, ואני מאוד נהנה ומאוד מרוצה".

פרנקל מוסיף: "ראינו את עוגת התקציב, ידעתי לאן אני נכנס. יש פה אתגר מטורף. לשחקנים, דרך עמית כהן, כפיר דראי, אבל מאמינים שאנחנו יכולים לעמוד במטרות. ברור שיהיו עליות וירידות. אנחנו צריכים לסגל סגנונות משחק שיתאימו לנו. ברור שנצטרך לעבוד יותר קשה, כי זה חלק מהקונספט. בתוך התהליך הזה הקבוצה תשתפר. יש שחקנים צעירים זה לוקח זמן. אנחנו טיפה מאוכזבים במשחקי האימון בעיקר מהנאיביות. ההבדלים בין המחציות. לוקח זמן להכניס את הפילוסופיה. אנחנו מרגישים באימונים שעוד קצת ביחד, נהיה שם לגמרי. ואז מבחינתי האתגר כמאמן הוא כפול כי יש לי פלסטלינה בידיים לייצב ולעצב אותם כשחקנים, ולהיות שותף בבנייה שלהם במרכז הקריירה, וגם שזה יתחבר כקבוצה. למרות הכל, אני לא מנמיך ציפיות. אנחנו נילחם על ה-6-1. אח"כ, אם אולי ייווצר חלון הזדמנויות של תקציב, נחזק את הקבוצה. נדבר על מטרות הבאות בהמשך".
 

המנכ"ל עמית כהן והמאמן פרנקל. צילום ועיבוד: דיגישארק
 
 

בוא נדבר על עמדת השוער. עזב את נס ציונה ישראלי בכיר כמו אורן מאירוביץ. לא הבאת זר. השוער הראשון שלך מוכשר, אבל חסר ניסיון. זה לא הימור גדול מדי?
 
"העמדה של השוער אולי לאנשים מבחוץ זה הימור, אבל ברגע שנס ציונה לא הייתה יכולה לעמוד בדרישות של אורן, החתמנו את טולי ליבגוט ואת טל אליוכין. אני חושב שזה שילוב מצוין. טל מאוד כישרוני. הוא עבר דרכי כשחקן נוער במכבי ראשון. יש לו אופי מדהים, וקצת פיקששנו אותו בנבחרות. הוא היה במכבי ת"א, והיו לו מספרים יפים. לנו יהיה כלים הגנתיים יותר טובים. השילוב עם טולי הוא מדהים. בכל משחקי האימון שעשינו, השוערים סיפקו את הסחורה, כולל מול אשדוד. שניהם היו מעולים. גם 'קוזו' הוא הפתעה נעימה בשבילי. הוא מתאמן ונותן להם תחרות מדהימה. לאחרים זה נראה הימור".
 
הזכרת את נציה ואת אופיר כהן. שניר לא ויתר מהר מדי על הקריירה האירופית?
 
"לטעמי לא כל אחד שיוצא לחו"ל, גם אם מבחינת רמה, זה תמיד מסתדר, כולל עם האופי. צריך חיבור מסוים. לפעמים זה לא מתחבר. שניר יצא בתקופת הקורונה. השנה הזו לא עשתה לו טוב. כמו שאני רואה את הגישה ואת הרצון שלו, ואת האיכויות שלו לחזור לקדמת הבמה, זה יהיה תלוי בו. תוך פחות מחצי שנה, הוא יוכל לחזור לקבוצה טובה יותר מאשר שיחק בה בעונה שעברה בגרמניה. לא כל יום, גם בכדוריד העולמי, יש שחקן אינטלגנט, שטוב בשני צידי המגרש. מבחינתי החתמתי שני זרים. אני מרוויח אותו כשחקן רעב ובשל מאוד. הוא היה כינור ראשון במכבי ראשון. יש לו מספיק ניסיון. לגבי אופיר, לטעמי הוא חייב להיות שחקן נבחרת מובהק. שחקן שעושה עבודה פנסטטית בשני צדי המגרש. שחקן מאוד אינטלגנט. הפכנו אותו גם כקפטן. הוא מנהיג שקט. הוא מקבל במה מצוינת, במקום להיות שחקן רוטציה ברמת השרון. הוא יהיה כינור ראשון אצלנו. כמו שהוא מתנהל ונראה, גם הנבחרת תרוויח מזה שהוא בנס ציונה. זה עוד אחד מהאתגרים שלי, שבנבחרת ישחקו 4-5 שחקנים מנס ציונה".
 
אתה נשמע מלא תשוקה.
 
"תשאל את השחקנים. הם מרגישים, במועדון מרגישים. אם לא הייתה לי תשוקה של 100 אחוז, לא הייתי חוזר. אני נהנה ואני עוד יותר נהנה מהתקופה שאמרתי את זה. נהנה מהשחקנים והמרקם שנוצר. נהנה, וכמובן שאנחנו צריכים להביא את כל הדברים שציינתי בתוצאות ובאיכויות".

לצידו של פרנקל יעבוד כפיר דראי כעוזר מאמן ומתי עשור כמאמן כושר. רפי פריד ימשיך לנהל את הקבוצה, ובצוות הפיזיוטרפיסטיות מאיה בוטבול ודניאלה אוחיון, שמעון לוזון מנהל המשק, מתן בן עוז - "דיגישארק" - שעושה עבודה נהדרת ברשתות החברתיות, וכמובן המנכ"ל המסור ושחקן העבר ואחד מסמלי המועדון, עמית כהן. בהצלחה טייגרים!

 
ויקטור אלונסו. זר ספרדי שני בכדוריד הישראלי, שגם את הקודם הנחית פרנקל
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn