איגוד הכדוריד
7 בום - סיפור האליפות המרשים של מכבי ראשל"צ
צילום: הדר ואן קולא

סיפור האליפות של מכבי ראשל"צ במספרים, והוא מרשים ביותר:

שבע בום - 0:7 ב-3 סדרות הפליאוף – אין אמירה יותר חזקה מזו לאלופה. היא השיגה מאזן ניצחונות מושלם ומהדהד בכל 3 סדרות הפליאוף שחצתה – 0:2 על חולון, 0:2 על רמה"ש ו-0:3 על הפועל ראשל"צ. היא לא נזקקה למשחק שלישי בסדרות רבע וחצי הגמר, וגם לא למשחק רביעי או חמישי בסדרת הגמר. במצטבר, היא ניצחה את אותם בממוצע הבקעה מרשים של מעל 30 שערים למשחק, ב-34 שערי הפרש במצטבר, וכמעט הפרש ממוצע של 5 שערים למשחק! מתוך השבעה ניצחונות - 4 ניצחונות היו בחוץ (בחולון, ברמה"ש ופעמיים בנחלת יהודה). למכבי ראשל"צ לא היה יתרון ביתיות בשלבי חצי גמר וגמר הפליאוף.

 

ראיון עם המאמן ג'ו מתתיה והקפטן דניאל פרידמן ב"מגרש פתוח"

הגנת ברזל – ב-5 מ-7 משחקים – ולמעשה שתי הסדרות מול חולון והפועל ראשל"צ – מכבי ראשל"צ ספגה 23.2 שערים (בסדרת הגמר – 22 שערים בלבד ממוצע!). למעשה, רק רמה"ש הצליחה לכבוש מולה בפליאוף מעל 25 שערים, בשני המשחקים (31 בממוצע), אבל שם מכבי ראשל"צ הייתה מוחצת התקפית עם 33.5 שערים בממוצע למשחק.

צריך לרדת להרבה פרטים כדי לפענח את כל המספרים – זה לא רק לעצור סקורר כמו סטפן איליץ', מלך שערי הליגה, בסדרת גמר על 12 שערים בסה"כ, ולהוריד אותו לאחוזים נמוכים (הוא כבש 8 שערי שדה בלבד ב-3 משחקים, 5 שערים מ-19 ניסיונות מאיזור התשעה מטרים למשל - האיזור שהוא מייצר ממנו את מרבית שעריו), אבל זה רק חלק קטן - שמכבי ראשל"צ מסוגלת לייצר במשחק נתון 8 חסימות, להעמיד ממוצע של 30 עבירות בכל משחק (9 יותר במצטבר מהפועל) שמראה על יציבות ואגרסיביות, וכמובן שוער נהדר (ניב פישלוביץ) שמתעלה, וזה מתגלגל להתקפה – כשמכבי ראשל"צ מייצרת ממוצע של כ-5 חטיפות למשחק בגמר. אלו נתונים חלקיים בלבד.

 

הסיכום, התגובות והנפת צלחת האליפות בשידור ערוץ הספורט


עובדה - שוער ישראלי: ניב פישלוביץ מציין אליפות רביעית, כך שהטענה ששוער ישראלי לא יכול להוביל קבוצה לאליפות היא לבטח לא נכון, ומלבד אותה אליפות ב-2015 במדי הפועל - זו סדרת השיא בקריירה שלו. 40 עצירות במצטבר בגמר – יותר מ-13 עצירות בממוצע למשחק, סביב 40 אחוזי עצירות, ותרומה ענקית ברמה המנטלית-פסיכולוגית – שנים שלא נראה פה שוער כל כך שקט, בטוח ומרוכז בסדרת גמר – ובעיקר יציב (ואגב - לאלדר שיקלושי יש חלק חשוב בכך).

הזרים - את התרומה ההתקפית של הזרים של מכבי ראשל"צ קשה להגדיר כמרשימה מאוד במספרים בסדרת הגמר. חדזימרוביץ הוא שחקן הגנה בעיקר, ומייצר מעט שערים (בעיקר מאז שברנקו קנקרש הצטרף). קראצ'יץ' לא היה בשיאו התקפית – והוא הבקיע 11 שערים מ-26 ניסיונות בסדרה, וכמובן מסר אסיסטים חשובים. ברנקו קנקרש היה פשוט פנטסטי בשני המשחקים הראשונים של סדרת הגמר (בסה"כ תרם 13 שערים מ-16 ניסיונות). אז אם נגענו בזרים, צריך לראות כמובן את התרומה ההגנתית שלהם – כי הם באמת עשו בה את ההבדל לאורך הדרך. הם הובילו את קבוצת ההגנה הכי איכותית שהייתה פה שנים רבות.

הישראלים עשו את ההבדל – ציינו את 'פיש', אבל כשלוקחים את 3 משחקי הגמר - שימו לב לתרומה ההתקפית של הישראלים בין שתי הקבוצות. מדובר בנתון דרמטי – ב-3 משחקים הישראלים של מכבי ראשל"צ כבשו 58 שערים!! מתוך 93 ניסיונות, לעומת הישראלים של הפועל 27 שערים מתוך 64 ניסיונות! בדיוק פי שניים בתפוקה!

 

פיש - יכולת נהדרת ברמה המקצועית וברמה המנטלית, שעשתה את ההבדל

הישראלים של מכבי ראשל"צ סיפקו בשניים מתוך 3 המשחקים נתונים נהדרים של 23 ו-20 שערים. הישראלים של הפועל סיפקו בשניים מתוך שלושה המשחקים 9 ו-6 שערים! מי שהוביל במספרים הם ירמי סידי שסיפק 21 שערים בסדרה מ-35 ניסיונות (כולל 11 במשחק האחרון), ושני הקיצונים שרון שלם ואמיר שניידר שהבקיעו 11 שערים מ-15 ו-13 ניסיונות בהתאמה. ולא הכל כאמור נמדד במספרים, גם שחקנים כמו דור קלדרון, דניאל פרידמן (תרומה הגנתית נהדרת), רותם סגל שחזר לעצמו מפציעות ותרם רבות, וצח מלול שנפצע מול רמה"ש, ויש תרומה מאוד משמעותית לאורך השנה, בשני צידי המגרש. 
 
אפקט המחצית השנייה – אם מביטים בעיקר על שתי הסדרות מול רמה"ש והפועל ראשל"צ – בכל 5 המשחקים – מכבי ראשל"צ פתחה לא טוב, נקלעה לפיגור של שניים עד ארבעה שערים במהלך המחצית הראשונה – בחלקם היא הצליחה להפוך תוך כדי המחצית הראשונה, אבל בכולם היא סיפקה מחציות שניות מוחצות.

במשחק השלישי בגמר, הפועל ירדה להפסקה ביתרון 10:11, מכבי ניצחה את המחצית השנייה בתוצאה 12:19!. במשחק השני נרשם שיוויון במחצית השנייה, אבל מכבי נחלצה מפיגור של 3 שערים במהלך המחצית הראשונה, כלומר ב-4/3 משחק היא ניצחה בהפרש של 5 שערים. במשחק הראשון שימו לב - אם לוקחים את 50 וקצת הדקות האחרונות - אז מכבי הפכה פיגור 4 שערים (בדקה השביעית), וניצחה ביתרון של 15 שערים ב-53 הדקות האחרונות (בשיא זה עמד על 17 שערים). הדברים האלו קרו גם נגד רמה"ש, שבשני המשחקים הובילו ביתרון של 3 שערים בפרק מתקדם של המחצית הראשונה.

 

 


ואחרון - אמיר שניידר – לכל מאמן אמור להיות השפן ששולפים ברגע האמת. 26 שערים היו לאמיר שניידר ב-7 המשחקים לאורך הפליאוף מתוך 33 ניסיונות. מרביתם במחצית שנייה, ברגעים שמכבי ראשל"צ שינתה מומנטום. רבים מהם היו בצבע, במהלכים נהדרים. ובפסקה הבאה נסביר למה זה קרה.

ג'ו מתתיה - לקח אליפות ראשונה כמאמן. הוא קר רוח, הוא מתזמן טוב את ניהול המשחק ופסקי הזמן, ואין שום כוכבית - גם אם ציינו שפתיחות המשחקים של מכבי ראשל"צ לא היו טובות. גם כשהקבוצה שלו בפיגור, מעולם לא תראו אותו משתולל או צועק, הוא שומר על פוקוס - מדבר על הדברים שצריך לתקן, ועכשיו הסבר קצר לשתי נקודות משמעויות מאוד שבאו לידי ביטוי בסדרות חצי הגמר והגמר. העובדה ששניידר מכניס שינוי במחצית השנייה (הוא מחליף את דניאל פרידמן שמשחק לרוב את המחצית הראשונה, שבה הוא פקטור בעיקר הגנתי), קשורה בחילופי הגנה-התקפה. מתתיה העדיף שלא להוציא שחקן בחילוף כזה מפינה רחוקה, ולחלק מחציות או לבצע את החילופים אחרי פסקי זמן. אבל קחו מהלך אחד מבריק - במשחק הראשון בגמר, מול הפועל ראשל"צ, כשדור קלדרון התקשה לעצור את מילוש בואישיץ', והפועל כבר הובילה ביתרון של 4 שערים אחרי 7 דקות משחק, ההכנסה של קנקרש - שינתה את המשחק לגמרי. כלומר, גם אם הוא טועה, הוא יודע להגיב ולתקן מהר. ושמדברים על שקט - גם למערכת כולה - בהובלת היו"ר אריק אלקלעי, המנכ"ל עמיר אהרון ודמות חשובה שניהלה הכל בשקט ויעילות מאחורי הקלעים - רותם קלדרון - יש ערך מוסף - עבור מתתיה ובוודאי השחקנים.

ועכשיו השאלה היא איך מכבי ראשל"צ תראה ביום שאחרי, כלומר לקראת העונה הבאה?

היו"ר אריק אלקלעי מבהיר - "כל צוות האימון, וכל השחקנים שראיתם על המגרש ועל הספסל - כמו שכתבתי להם - כל מי שהיה על המגרש ועל הספסל - כולל מלול שהיה פצוע ביציע - ממשיכים".

אבל יש כוכבית קטנה. ראשית, מכבי ראשל"צ צפויה לצרף את נדב ניזרי, שמסיים שנה של הסגר, והוא תוספת רצינית לפינה (תחילה המגמה הייתה ששרון שלם ייצא לחופשה של שנה, אבל הוא החליט להמשיך). השאלה המרכזית היא לגבי אפשרות שעולה, שהפועל ראשל"צ תנסה להחזיר את ניב פישלוביץ, שמושאל ממנה. האופציה הזו מקבלת סבירות הגיונית, אחרי העזיבה של תום שם טוב לכדוריד השבדי, והעובדה שמושיקו אלימלך חתם לעונה נוספת בקרית אונו. 'פיש', כך טוענים במכבי ראשל"צ, תחת חוזה, אבל ייתכן ולא נאמרה המילה האחרונה. בהחלט שווה להמתין, ובמכבי ראשל"צ לא מתכוונים לצרף לפחות בחלק הראשון של העונה הבאה זר רביעי.

 

מכבי ראשל"צ גרמה למלך שערי הליגה איליץ' לא להיות פקטור בגמר 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn