איגוד הכדוריד
טייק 2 - הפועל תתאושש שוב מהפסד מוחץ בגמר?
צילום: חן קלדרון
 
מסתבר שה-21:32 של מכבי ראשל"צ על הפועל ראשל"צ לא היה הניצחון המוחץ ביותר, בפתיחת סדרת גמר פליאוף בין הראשוניות. הוא אומנם קצת מרמה, כי בשלבי הסיום ההפרש כבר עמד על 13 שערים לזכות הצהובים, ועדיין: כמעט בכל הסדרות האחרונות בין השתיים, מכבי ראשל"צ השיגה ניצחון מוחץ, ולא תמיד הוא הבטיח לה אליפות.

בסדרת גמר 2008 - מכבי ראשל"צ ניצחה במשחק הראשון 22:33. המשחק השני, אותו אירחה הפועל, הסתיים בשיוויון. הפועל ניצחה במשחק השלישי והרביעי על חודו של שער, 28:29 ו-26:27, והמשחק החמישי הסתיים בשיוויון 25:25 ובאליפות של הפועל.

בסדרת גמר 2015 - אחרי שהפועל ניצחה במשחק הראשון ב'בית מכבי', מכבי סיפקה משחק שני אדיר ב'אשלים' וניצחה 29:38. הפועל אפילו לא ניצחה במשחק הבית השני שלה (הרביעי בסדרה, שהסתיים בשיוויון), ועדיין - 3 ניצחונות ב'בית מכבי', שגם אז זה נראה דמיוני לפני פתיחת הסדרה - העניקו לה את האליפות.

מנגד, בהתייחס לתוצאות חד צדדיות, אז גם בסדרות הגמר ב-2009 וגם ב-2010 - מכבי ראשל"צ השיגה ניצחונות בהפרשים של 9-10 שערים. ב-2009 מכבי ראשל"צ ניצחה במשחק הראשון ב'בית מכבי' 22:31, וזכתה בסדרה, אבל רק במשחק החמישי. שנה לאחר מכן, מכבי ראשל"צ ניצחה במשחק השני שנערך באשלים 21:31, והשלימה סוויפ של 0:3. אם מביטים לסדרות אחרות, אז ניצחונות מוחצים במשחק הראשון לרוב גרמו לסדרה להסתיים ב-3 משחקים, ובסוויפ (בסדרות 2017 וב-2018 מכבי ראשל"צ והפועל ראשל"צ ניצחו במשחק הראשון ב-8 וב-7 שערים את מכבי ת

דבר אחד ברור לקראת המשחק השני מחר (20:00, בית מכבי, שידור ישיר בערוץ הספורט), משהו חייב להשתנות בדינמיקה, מצד הפועל, שכן זו לא מעידה - אלא המשך מגמה של מה שהתחיל בחצי גמר הגביע עם ה-21:27 לטובת מכבי, נמשך ב-20:29 בנחלת יהודה במחזור הסיום של הבית העליון, והגיע לשיא עם ה-21:32 ביום שישי האחרון.

ולמרות הכל, ג'ו מתתיה צדק בדברי הסיכום שלו, זה מתחיל מאפס-אפס ביום שני. הוא ועידן מימון כבר היו בסרטים האלו.

 
 
 

 
 
המספרים שהבאנו ערב הסדרה פגעו בול - מכבי עוצרת את הפועל כבר משחק שלישי ברציפות על ממוצע של פחות מ-20.7 שערים למשחק! (הפועל עמדה לאורך הליגה והבית העליון על ממוצע של 29.8 שערים למשחק, ועל 31.6 שערים למשחק בסדרות הפליאוף מול נס ציונה והפועל אשדוד).

ניב פישלוביץ מספק משחק שלישי ברציפות מול הפועל אחוזים מדהימים בעצירות - סביב ה-43% יש לו ב-3 המשחקים האלו (39 עצירות בסה"כ, 13 בממוצע למשחק, וב-3 המשחקים הוא ספג רק 55 שערים מתוך ה-62 שהפועל הבקיעה).

וכן, סטפן איליץ'. מאז אותו משחק בסיבוב הראשון שהבקיע 10 שערים ב'בית מכבי', מופע האימים של מלך שערי הליגה נמשך ב-3 המשחקים האחרונים מול מכבי ראשל"צ. אם ציינו שמול אשדוד במשחקים 2 ו-3 הוא היה נהדר (כבש בהם 18 שערים, בכ-65 אחוזים, וחילק אסיסטים מכריעים), מול מכבי ראשל"צ זה סרט אחר.

בשני המשחקים הקודמים - בבית העליון ובחצי גמר הגביע - הוא הבקיע 7 שערים בסה"כ מתוך 21 ניסיונות, אחרי המשחק האחרון (שלזכותו יאמר שעלה לשחק למרות פציעה שסחב) זה הפך לעוד הרבה יותר גרוע. שער מ-7 ניסיונות (ובטטואל - מלך שערי הליגה כובש ב-3 המשחקים האחרונים מול מכבי ראשל"צ 8 שערים בסה"כ מתוך 28 ניסיונות - 28.5 אחוז בלבד).

למה לא הולך לשחקן שעיקר האיום שלו היא זריקה עוצמתית ומדויקת מאיזור התשעה מטרים? קל - כי מכבי ראשל"צ, בניגוד לקבוצות אחרות, בנתה אחרת את ההגנה שלה. ה"כיפת ברזל" שלה כוללת את איבן קראצ'יץ' (3 חסימות, 6 עבירות במשחק האחרון), גאפר חדזימרוביץ' (חסימה אחת, 4 עבירות) ודור קלדרון (שני בלוקים, 4 עבירות). באותו משחק ראשון שהוא כבש 10 - קראצ'יץ' וחדזימרוביץ' ישבו עוד בבית בבוסניה והחלימו מקורונה. מכבי ראשל"צ חסמה רק ביום שישי האחרון 8 כדורים!

עוד נתון שהזכרנו - ברנקו קנקרש המונטנגרי. אולי הרכש הכי משמעותי של מכבי ראשל"צ, הודות לאותה פציעה של חדזימרוביץ', שחייבה את מכבי ראשל"צ למלא את חסרונו. אם מישהו תהה למה מכבי ראשל"צ צריכה עוד פיבוט זר, אז שנופל שחקן כל כך יעיל ומנוסה בעמדה הזו - מחתימים. קנקרש התאהב במגרש בנחלת יהודה - 7 שערים מ-9 זריקות היו לו במשחק האחרון, 8 מ-10 במשחק הבית העליון. אחוזים גבוהים של יעילות, מנהיגות והכוונה והבחור נותן גם הגנה (6 עבירות במשחק האחרון, והכניסה שלו בהגנה באיזור הדקה העשירית גם בלמה את מילוש בואישיץ', שחגג בפתיחה).

אז שמביטים על ההגנה (וצריכים לקחת בחשבון גם את הקפטן דניאל פרידמן שתרם בעצמו 5 עבירות) - זה אולי מה שעושה את ההבדל - ומאפשר למכבי ראשל"צ גם לייצר לא מעט שערים קלים במשחק המעבר. זה כל הסיפור. בגדול כמובן, כי הפועל בכל זאת הגיעה למצבים - וההבדל באחוזי ההבקעה - 20% - בין מכבי להפועל - הוא ההבדל.

די ברור שאם הפועל תעלה את האחוזים שלה מהפינות, מהזריקות מאיזור ה-6 וכמובן תחדור ותפתח את ההגנה - יש לה סיכוי להחזיר לעצמה את יתרון הביתיות. מול אשדוד זה עבד, כי לא ניצבו באמצע שומרים כמו של מכבי ראשל"צ. ביום שני, כאמור אם זה לא ישתנה, הפועל כבר תהיה עם הגב אל הקיר, ולמכבי תהיה הזדמנות להשיג הכרעה ביום שישי.

וחוץ מזה - זה הולך להיות ערב חגיגי. יואב נאמן, הסמל של מכבי ראשל"צ, יזכה לטקס פרישה חגיגי כיאה לסמל גדול של הענף כולו - וקפטן עטור הישגים ותארים (9 אליפויות מדינה, 8 גביעי מדינה (3 מהם דאבלים). הטקס למספר 3 האגדי יחל כעשר דקות לפני פתיחת המשחק.

 
 

כרטיסים למשחק ניתן לרכוש באמצעות הקבוצות
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn