איגוד הכדוריד
עוד חוזר הניגון - לקראת סדרת הגמר הראשונית
שש שנים עברו מאז שוחקה סדרת הגמר האחרונה בהשתתפות שתי הראשוניות. זה קרה ב-2015, ימים שבהם עוד שיחקו שניים מהסמלים הגדולים של הענף - עידן מימון ויואב נאמן (לו גם ייערך טקס פרידה במשחק השני ביום שני) - ימים שהפועל ראשל"צ עוד שיחקה באולם ב"אשלים" לפני המעבר לנחלת יהודה, ומאז ניצבו בשלב המכריע על האליפות קבוצות נוספות מחוץ לראשל"צ (מכבי ת"א והפועל אשדוד). בכל השנים האלו תמיד הייתה לראשל"צ נציגות בסדרת גמר (הפועל ראשל"צ זכתה בתואר האליפות האחרון שלה ב-2018, מכבי זכתה בו בתום סדרת גמר ב-2017), אבל טווח הזמן הזה בהחלט מכניס עוד מימד מסקרן (וגם של געגוע) לקראת פתיחת הסדרה הנוכחית ביום שישי (16:00, נחלת יהודה - המשחק השני ייערך ביום שני ב'בית מכבי' - ב-20:00, והמשחק השלישי בנחלת יהודה ביום שישי לאחר מכן. אם יהיה צורך במשחקים 5-4 הם ישוחקו בשבוע שאחרי). הפועל, הקבוצה המעוטרת בכדוריד הישראלי, רוצה לזכות בתואר האליפות ה-19 שלה. מכבי - רוצה לצמצם את פער הזכיות ולהניף את הצלחת בפעם ה-16.

במבט אל סדרות הגמר האחרונות שבהן שיחקו הראשוניות, כמעט כולן נחתמו ב-5 משחקים, ועם דרמות גדולות. בעונת 2014-15 - הפועל שסיימה במקום הרביעי בליגה הסדירה - זכתה באליפות למרות שלא החזיקה ביתרון הביתיות מול מכבי. הפועל ניצחה במשחק הראשון 30:34 ב'בית מכבי'. במשחק השני מכבי נתנה הצגה עם 29:38 באשלים. במשחק השלישי - אם מישהו ציפה שמכבי תחזיר לעצמה את יתרון הביתיות, הפועל השיגה 25:27 ב'בית מכבי', ואפשרות להכריע אצלה בבית את האליפות. הפועל כבר הוליכה ביתרון של שלושה שערים בדקות הסיום של המשחק הרביעי, אבל אז יוליאן סטראט, יואב נאמן ואמיר לנגליב הובילו מהפך אדיר בריצת 0:4, ורק שער שיוויון של ערן צרפתי בשניות הסיום בפנדל - קבע 23:23. למכבי היה ברור שכל ניצחון במשחק החמישי יעניק לה את הצלחת, בזכות הפרש השערים, אבל הפועל הדהימה והשיגה ניצחון חוץ שלישי באותה סדרה - 31:33 - והקבוצה בהדרכת סער פרנקל ובהנהגת עידן מימון חגגה אצל היריבה.

לפני כן, בעונת 2011-12 - הרטוריקה הייתה שונה - שתי הקבוצות שמרו על הבית - מכבי ניצחה בראשון 25:30, הפועל בשני 24:28, מכבי בשלישי 22:28, הפועל ברביעי 27:30, ומכבי עשתה זאת במפגש החמישי עם 22:25 תחת הדרכתו של גלעד מאור. אם הולכים אחורה, גם הסדרה ב-2008-9 הוכרעה בחמישה משחקים - מכבי ניצחה במשחק הראשון 22:31. הפועל השוותה עם 23:24. המשחק השלישי הסתיים בשיוויון. הפועל לא ניצלה את הביתיות במשחק הרביעי, ומכבי ניצחה בו 26:28 והשלימה זכייה עם 27:33 ביתי במשחק החמישי. בין שתי הסדרות האחרונות שהזכרנו גם הייתה סדרה אחת ב-2009-10 שהוכרעה בשלושה משחקים, סוויפ בצהוב-כחול.

 

2015 - הסדרה האחרונה בה נפגשו שתי ראשוניות בגמר הפליאוף. צילום ושידור: ערוץ הספורט. עריכה: אלון סגל

עידן מימון מאמן הפועל מדגיש: "דרבי, זה כיף גדול, גמר פליאוף, סדרה ארוכה, מותחת, עם כל האמוציות וכל האדרנלין. אולמות מלאים, כמה התגעגענו אחרי הקורונה. אנחנו מקבלים את הסופר קלאסיקו של הכדוריד הישראלי, ולא יכולנו לבקש יותר מזה". ג'ו מתתיה מאמן מכבי (שהדריך את הצהובים בסדרת הגמר האחרונה מול הפועל ב-2015) הוסיף: "דרבי בגמר, עם כל הכבוד לאחרות, זה טירוף אחר מבחינת קהל ואווירה. העיר בשיגעון. היה סיכוי שלא יהיו ראשוניות בגמר, אבל בסוף זה הסתדר ככה ולענף זה כיף גדול אחרי המון שנים שזה לא היה, וזה הולך להיות מיוחד. בעיני הסיכויים הם 50-50, הפועל ראשל"צ הוכיחה מול אשדוד, שהיא קבוצה יותר איכותית, שעם רצון והקרבה, ועם המסורת, אפשר לצמצם פערים. לא הכל נמדד באיכות של שחקנים, והם נכנסו לכושר בזמן הנכון. זה אתגר מאוד מאוד קשה. כמו שראינו בסדרות האחרונות יתרון ביתיות לא באמת משפיע, אבל בעיני זה יתרון ואנחנו צריכים לעבוד מאוד קשה כדי להעביר אותו אלינו".
 

קל להעריך שהסדרה הזו תסחוף, אבל קשה לדעת האם היא תסחוב לחמישה משחקים - בהתייחס למפגשי העונה. מצד אחד, הפועל ניצחה את מכבי בסיבוב הראשון של הליגה ב'בית מכבי' 27:21 (אבל אז מכבי שיחקה ללא שחקניה הזרים). בחצי גמר גביע המדינה נרשמה אותה תוצאה, אבל הפוכה - 21:27 למכבי במשחק שנערך ברעננה. באותו שבוע הן נפגשו גם במסגרת המחזור האחרון בבית העליון - מכבי סיפקה תצוגת תכלית וניצחה בנחלת יהודה 29:20.

אפשר לנתח את השוני מכמה זוויות, אבל אולי הבולטת ביותר היא שבשני המשחקים האחרונים מכבי ידעה לעצור את ההתקפה של הפועל על 41 שערים (20.5 בממוצע למשחק). נכון שזה רק חלק מהתמונה, אבל קחו שני נתונים בולטים שממחישים את ההבדל: ניב פישלוביץ סיפק במשחק הראשון (4 עצירות ב-24 אחוז), אבל בשני האחרונים פיש היה ענק - רשם 28 עצירות בסה"כ ב-45 אחוז בממוצע. אגב, 'פיש', וגם ירמי סידי, היו בצד האדום של הפועל ראשל"צ באותה סדרת גמר ב-2015 מול מכבי ראשל"צ (אגב לא רבים השחקנים ששיחקו אז והיום - יובל גררה, עוז חממי, טל הרשקוביץ, שרון שלם).

כשנוגעים בזווית הזו - עוד נתון משקף - בהפרדה בין המשחק הראשון, לשניים האחרונים. במשחק הראשון סטפן איליץ' הבקיע 10 שערים מ-13 ניסיונות, אבל בשני האחרונים מכבי הורידה אותו לתפוקה נמוכה ולאחוזים נוראיים - 7 שערים מתוך 21 ניסיונות בסה"כ (33 אחוז). איליץ' הוא המוציא לפועל הראשי, הוא מלך שערי הליגה, ולהפועל יש תקווה להתעודד בכך שבשני המשחקים האחרונים מול הפועל אשדוד בסדרת חצי הגמר הוא היה נהדר והציל אותה מהדחה. בשניהם הוא כבש 18 שערים, ובאחוזים שנעו סביב ה-65%, אבל מעבר לכך - הוא תרם באסיסטים, פתח את ההגנה של אשדוד, ואיפשר גם לשחקנים אחרים - בעיקר למילוש בואישיץ' וגם ליובל גררה - להוות פקטורים משמעותיים.

אפשר לפרק עוד הרבה מספרים, וכמובן לתהות לגבי המאצ'-אפ (אפילו בהיבט רחב יותר - העונה למשל מכבי ראשל"צ נוצחה בכל 3 המפגשים מול אשדוד, אותה אשדוד שהפועל ראשל"צ ניצחה את אשדוד ב-4 משחקים), אבל אפשר להביט על עוד זוויות: שתי הקבוצות שביססו את עצמן על שוערים ישראלים (תום שם טוב ואורון ברגיל בצד של הפועל, ניב פישלוביץ ואלדר שיקלושי בצד של מכבי) הגיעו לבסוף לגמר, על חשבון הפועל אשדוד (שני שוערים זרים - סטויקוביץ' ורגיצ'יץ') ורמה"ש (ארסיץ'). כמובן שהיכולות של השוערים יעשה את ההבדל, אבל יש לא מעט תהיות מקצועיות על השולחן - איך הפועל תעצור בזמן אמת את איבן קראצ'יץ' וירמי סידי, עד כמה הקיצונים יהיו פקטורים (מה שהכריע את הסדרה של מכבי מול רמה"ש הייתה למשל היכולת של אמיר שניידר בשתי המחציות השניות בשני המשחקים), אבל אחת העמדות הכי מסקרנות - תהיה הפעם בפיבוט. דליבור סוקיץ' ושי נתן מול ברנקו קאנקרש וגאפר חדזימרוביץ' המנוסים בצד השני. על פי המשחק האחרון, הפועל התקשתה מאוד לעצור את קאנקרש (8 שערים).

בשורה התחתונה, כמאמר הקלישאה - לדרבי חוקים משלו, אפילו לגמר הפליאוף, וכבר נוכחנו לדעת שגם יתרון ביתיות טוב בעיקר ברמת ההגדרה - כך שבהחלט יש מה לצפות בסדרה שתחתום את העונה בליגת ווינר בין הקבוצות של עידן מימון וג'ו מתתיה (שגם אימן אז את מכבי, באותה סדרה אחרונה ב-2015). לשתיים ברור, שהמפסידה תסיים עונה ללא תואר, אחרי שמכבי ראשל"צ כבר הפסידה בגמר גביע המדינה להפועל אשדוד - כך שאין הזדמנות טובה יותר ואחרי תקופה ארוכה של קורונה ומשבר ביטחוני לחזור למלא ולצבוע את האולמות, ממש כפי שהם היו גדושים באותה סדרת גמר ב-2015.

מועדי 3 המשחקים הראשונים: יום שישי - נחלת יהודה - 16:00. יום שני - בית מכבי - 20:00. יום שישי - נחלת יהודה - 16:00. אם יהיה צורך במשחקים 5-4 הם ייערכו בשבוע לאחר מכן. כל המשחקים בסדרה יועברו גם בשידורים ישירים בערוץ הספורט.

סטפן איליץ' מול שרון שלם ודניאל פרידמן. צילום: הדר ואן קולא
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn