איגוד הכדוריד
בשישי - הכרעות או משחק שלישי
צילום: דליה נבעה, במשחק בין רמה"ש למכבי ראשל"צ

סדרות חצי גמר הפליאוף בליגת ווינר עומדות בפני הכרעה, אולי כבר מחר, ואולי ביום שני. אחרי ניצחונות החוץ של הפועל SP אשדוד בנחלת יהודה על הפועל אלטשולר שחם ראשל"צ 29:33, ושל מכבי ראשל"צ באורנים על א.ס SGS רמה"ש 32:34 במשחק הראשון, השתיים ניצבות בפני הזדמנות להעפיל כבר מחר לגמר נוסף ביניהן. או שאולי, יהיו אלו השתיים שהפסידו, ויגררו את הסדרות למשחק שלישי ומכריע אצלהן בבית.
 
למרות שזה נראה מבטיח מבחינת מכבי ראשל"צ והפועל אשדוד, בהחלט ייתכן שלא נאמרה המילה האחרונה. אם מישהו צריך תזכורת, בסדרת (רבע הגמר) ב-2018 רמה"ש כבר ניצחה במשחק הראשון ב'בית מכבי' 29:32, אבל נוצחה בשני בביתה מול מכבי ראשל"צ 30:25. המשחק השלישי היה בלתי נשכח (27:27) והסדרה הוכרעה על הפרש שערים. באותה עונה, בחצי הגמר, מכבי ראשל"צ ניצחה במשחק ראשון בחוץ את הפועל, שהפכה את הסדרה במשחק השלישי. אשדוד למשל, בעונה זו נוצחה במשחק הראשון ברבע הגמר בבית מול בני הרצליה, אבל השוותה במשחק השני בהרצליה - ובשלישי סיימה בשיוויון והעפילה לסדרת חצי הגמר הנוכחית בזכות יחס השערים.

 


במבט לסדרה בין מכבי ראשל"צ לרמה"ש (14:15, בית מכבי, שידור ישיר בערוץ הספורט) – ג'ו מתתיה הצליח להראות, שגם שהדברים לא עובדים, ורמה"ש נערכה היטב במחצית הראשונה והוליכה ביתרון של שני שערים במחצית השנייה, יש לו את "השפן" לשלוף שיעשה את השינוי – וביום שני זה היה אמיר שניידר, שנכנס במחצית השנייה וכבש בה 4 שערים וגם סחט שני פנדלים.

ירמי סידי הוא באנקר - סיפק 11 שערים (כולל 8 מ-8 מקו ה-7), הזרים של קראצ'יץ', חדזימרוביץ' וקאנקרש תרמו את שלהם (13 שערים בסה"כ). מבחינת רמה"ש, עם מילאן פאבלוביץ' (5 שערים) שחזר מפציעה, היא קבוצה אחרת, אבל החסרון של יוסי אפו היה משמעותי מדי - בטח במחצית השנייה.

אם מביטים אל אותה מחצית שנייה, בה רמה"ש איבדה ריכוז לכמה דקות ומצאה את עצמה מאבדת יתרון ומפגרת ב-5 שערים – אז כמובן שאפשר למצוא גם את הצד החיובי. היא לא ויתרה עד הסוף ולא הייתה רחוקה להציל לעצמה את המשחק. מנגד, המספרים במחצית השנייה מספרים הכל - רמה"ש ספגה 21 שערים לעומת 12 בראשונה. כשסופגים 34 שערים בבית קשה לנצח, גם בערב שבו היא מבקיעה באחוזים גבוהים. 
  
במבט לסדרה השנייה, בין הפועל אשדוד להפועל ראשל"צ (16:15, מקיף ט', שידור ישיר בערוץ הספורט) – דווקא אחרי שני ניצחונות ליגה על אשדוד ובהפרש זהה של 4 שערים, ושנראה שיש לאדומים מראשל"צ מאצ'-טוב (בטח שאשדוד חסרה את רם טורקניץ ו-ולדי קופמן הפצועים), הפועל ראשל"צ נוצחה בביתה ב-4 שערי הפרש.

גאבור לנגהאנס, שיחזור בסיום העונה לשחק בגרמניה, נתן את משחקו הטוב ביותר העונה עם 11 שערים, במאה אחוזים. זה בדיוק שליש מתפוקת השערים של אשדוד, אבל הדבר המדאיג מבחינת הפועל ראשל"צ הוא לספוג 33 שערים בפליאוף, במשחק ביתי, שבו כבר הוליכה ביתרון של 3 שערים במהלך המחצית הראשונה.

איך שלא תסתיים העונה הזו, נראה שבאשדוד עשו בחירה אולי לא פופלארית, אבל מקצועית טובה מאוד עם התבססות של שני שוערים זרים איכותיים. מילוש ראזיצ'יץ', שהגיע כשוער משנה לטומיסלאב סטויקוביץ' המצוין והמנוסה, שוב עלה ועשה את ההבדל. היו לו 15 עצירות, ב-34 אחוזים, כולל אחת מ-7 מטרים, 7 מטווחי ה-6 מטר ועוד 3 מהפינה. כלומר, אם אשדוד תנטרל את הזריקה מרחוק של סטפן איליץ' (הבקיע 8 שערים, אבל לא באחוזים גבוהים - 53) - יש סיכוי טוב. אם ציינו שוערים, ביום שבו תום שם טוב ואורן ברגיל עוצרים יחד 11 כדורים (מתוכם שני כדורים מ-7 מטרים) ב-26 אחוז, זה כמובן גם מעיד על ההגנה של הפועל ראשל"צ.

בשורה התחתונה, למכבי ראשל"צ ולהפועל אשדוד יש הזדמנות טובה לסגור עניין מחר, אבל ניסיון העבר שמרבית הסדרות בשלב חצי הגמר לא הוכרעו אחרי שני משחקים (וגם בסדרות של הטוב מ-5 מרביתן לא הוכרע בשלושה).

 

המפגש בין הפועל ראשל"צ להפועל אשדוד ביום שני. צילום: הדר ואן קולא
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn