איגוד הכדוריד
ביום שני: שלב 4 אחרונות בליגת ווינר יוצא לדרך
דחייה נוספת בעקבות המצב הביטחוני בפתיחת סדרות חצי גמר הפליאוף בליגת ווינר בין הפועל אלטשולר שחם ראשל"צ לבין הפועל SP אשדוד, ובין א.ס SGS רמת השרון לבין מכבי ראשל"צ. הן ייצאו לדרך רק ביום שני (במקום בשישי הקרוב, כפי שקיווינו להתחיל אותן).

הדחייה האחרונה עלתה בשיחה שהתקיימה בין הקבוצות אמש בשעת לילה, זאת בעקבות בקשה מובנת של הפועל אשדוד שלא לשחק ביום שישי, מכיוון שנאלצה לא לקיים אימונים לאורך הימים האחרונים בעקבות המצב הלא פשוט בעיר, והרצון לקיים את שתי הסדרות במקביל.

הרצון כאמור היה לקיים אותן במתכונת של הטוב עד חמישה משחקים, אבל לוחות הזמנים והאילוצים שנכפו בעונה הזו וגרמו לדחייתם - הובילו לחזרה לשיטת הטוב עד שלושה משחקים (סדרת הגמר נותרת בשלב זה על הטוב מ-5 משחקים - אבל ייתכן שגם היא תקוצר בעקבות השינוי האחרון).
 
עוד לפני שנכנסים לתרחישים, איך הן יחלו וייגמרו, ומה מצפה לנו בגמר הפליאוף 2021, שתי הסדרות מחזירות בזיכרון ל-2019 - שם גם היו סדרות הפליאוף האחרונות בשלב זה. אז - הפועל אשדוד עשתה היסטוריה בהעפלה לגמר הפליאוף, לאחר ניצחון 1:3 על האלופה הפועל ראשל"צ. מכבי ראשל"צ עשתה זאת עם 2:3 מרתק על רמה"ש - באחת הסדרות המשובחות (מכבי ראשל"צ ניצחה במשחק הראשון 38:39 דרמטי, רמה"ש השוותה עם 33:37, מכבי ראשל"צ ניצחה בשלישי 29:33, ורמה"ש התעלתה ברביעי עם 34:38 - ואז הגיע המשחק החמישי שבו מכבי ראשל"צ ניצחה 28:31). הסוף ידוע, אשדוד זכתה באליפות ההיסטורית שלה מול מכבי ראשל"צ, ב'בית מכבי'.

מאז אומנם היו מעברים של שחקנים בין קבוצות, אבל אחד הנתונים הלגמרי לא מובנים מאליהם בספורט, ש-3 מ-4 מאותם המאמנים שהובילו את הקבוצות העונה אל חצי הגמר היו גם המאמנים שהוליכו את אותן קבוצות ב-2019 (אולג בוטנקו את אשדוד, אסף לוי את רמה"ש ועידן מימון את הפועל ראשל"צ. רק במכבי ראשל"צ התחולל שינוי, כאשר ג'ו מתתיה החליף בסיום אותה עונה את סער פרנקל).

 

יובל גררה ודליבור סוקיץ' מהפועל ראשל"צ, מול ישראל ביטרמן וגאבור לנגהאנס  מאשדוד במפגש הראשון העונה. צילום: הדר ואן קולא
 
הפועל אלטשולר שחם ראשל"צ - הפועל SP אשדוד. אז מלבד אותה סדרה שהזכרנו ב-2019, המשחק אולי הזכור ביותר בין השתיים הוא ברבע גמר גביע המדינה ב-2019 - כאשר אשדוד ניצחה ב'נחלת יהודה' לאחר שתי ההארכות. השתיים מנהלות יריבות ספורטיבית ראויה, גם אם ממקדים את המבט לגבי העונה הזו - הפועל ראשל"צ ניצחה בשני משחקי הליגה - 25:29 בנחלת, ו-22:26 באשדוד במסגרת הבית העליון.

הפועל ראשל"צ סיימה את העונה במקום הראשון, אבל כמו גם לגבי אשדוד - הרבה תהיות מקצועיות צפות לקראת המפגש. הפועל ראשל"צ קיימה את משחקה הרשמי האחרון לפני כחודש (ב-19 באפריל, עת שניצחה את נס ציונה ברבע גמר הפליאוף - בסדרה שבשני המשחקים היא הצליחה לבצע מהפכים בדקות הסיום). אשדוד לעומתה הספיקה לקיים שני משחקים אחרי מועד זה. במפגש השלישי והדרמטי ברבע גמר הפליאוף מול בני הרצליה - ממנו העפילה בזכות יחס השערים לאחר 1:1 ומשחק שלישי שהסתיים בשיווויון, וכמובן ב-10 בחודש עת שניצחה את מכבי ראשל"צ בגמר גביע המדינה - 29:30).

על פניו, נראה שאשדוד עלולה למצוא את עצמה בבעיה, שכן המקשר רם טורקניץ עלול להחמיץ את הסדרה בגלל פציעה בכתפו, זאת בנוסף לולדי קופמן שסיים את העונה בגלל פציעה וכבר הודיע על פרישה ממשחק. מצד שני, בשורה משמחת לתום שם טוב, שוערה של הפועל אשדוד שלפני כן שיחק בהפועל אשדוד - וייצא לשחק בעונה הבאה בליגת המשנה בשבדיה.
 


איבן קראציץ' ממכבי ראשל"צ במפגש קודם מול רמה"ש. צילום: הדר ואן קולא
 
 
א.ס SGS רמה"ש - מכבי ראשל"צ. רמה"ש מגיעה עם יתרון הביתיות, למקרה שהסדרה הזו תגיע למשחק שלישי, וביחס לתוצאות בין השתיים העונה - זה בהחלט אפשרי: רמה"ש ניצחה במשחק הראשון במחזור ה-11 - 30:36, עת שמילאן פאבלוביץ' שיחק והיה בשיאו. במשחק השני, כשהוא נפצע ממש בתחילתו, רמה"ש ספגה הפסד 29:20, במסגרת הבית העליון, ומיד אח"כ מכבי ראשל"צ נראתה נהדר עם 22:32 ב'אורנים'. הבשורה הטובה מבחינת רמה"ש היא שפאבלוביץ' החלים משבר בידו ויוכל לשחק, אבל כמו הפועל ראשל"צ - קשה לדעת איזה רמה"ש נקבל, מאז שיחקה בסדרת רבע גמר הפליאוף מול הפועל קרית אונו (ב-22 באפריל - ניצחה בשני מפגשים מול אונו, ואחד הסתיים בשיוויון). מנגד, מכבי ראשל"צ נראתה על גל של הצלחות - מחוברת מאוד - רק שאת ה'מאני-טיים' בגמר הגביע היא לא צלחה ונוצחה מול אשדוד 30:29 לאחר ההארכה.
 
ואם הזכרנו את העבר - אז עוד לפני אותה סדרת חצי גמר אדירה ב-2019, המפגשים בין מכבי ראשל"צ לרמה"ש סיפקו הרבה עניין בסדרות ב-2017 וב-2018. לפני 4 שנים זה קרה בחצי הגמר - מכבי ראשל"צ ניצחה במשחק הראשון 23:29. רמה"ש השוותה בשני עם 30:31, והמשחק השלישי נצבע ב-21:22 דרמטי של הצהובים. שנה לאחר מכן, ברבע גמר, מכבי ראשל"צ העפילה בזכות הפרש שערים - לאחר 29:32 לרמה"ש במשחק הראשון ב'בית מכבי'. 25:30 למכבי במשחק השני ברמה"ש, ו-27:27 במשחק הקובע ב'בית מכבי'.

בהמשך נעדכן שוב במועדים המשחקים הבאים בסדרות חצי גמר וגמר הפליאוף
. יתרון הביתיות כמובן ייקבע בהתאם לשתי העולות, והוא בסדר הזה על פי דירוג הקבוצות בתום הליגה הסדירה (הפועל ראשל"צ, א.ס רמה"ש, מכבי ראשל"צ והפועל אשדוד).

 

מילאן פאבלוביץ' (מימין) חוזר בשורות רמה"ש אחרי פציעה. צילום ארכיון: עמית שיסל, איגוד הכדוריד


 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn