איגוד הכדוריד
"מאוד רציתי לשחק ברגעי השיא האלה, מרגיש פספוס"
צילומים: הדר ואן קולא

גמר גביע המדינה בין הפועל אשדוד למכבי ראשל"צ ייערך הערב (20:00, מטרוווסט, שידור ישיר בערוץ הספורט). אשדוד בהופעה היסטורית בו תנסה לרשום עוד רגע שיא בתולדות המועדון, עם הנפת גביע ראשונה. מכבי ראשל"צ תרצה לזכות בגביע בפעם ה-13, והמפגש הזה הוא כאמור מסקרן מאוד על רקע היריבות הספורטיבית ומעברי השחקנים בין הקבוצות בשנים האחרונות.

רגע לפני, ולמרות מאמץ שעשו באשדוד להכשיר את המרכז ולדי קופמן - שחקן נבחרת ישראל לשעבר לא יוכל לשחק בגמר הזה, והוא גם נאלץ להודיע שהוא פורש בעקבות פציעה קשה בברכו. קופמן ציפה וחיכה לרגע הזה - לגמר הגביע, כשהוא בצד של הפועל אשדוד, לא פחות מאשר ציפה לגמר גביע המדינה בעונה שעברה שבוטל עם פרוץ משבר הקורונה, כשהיה בצד של מכבי ראשל"צ. ערב המפגש הגדול, המרכז שהוא אחד השחקנים הכי טובים וראויים בענף מודיע, כי הוא אומנם יתלבש אבל לא ישחק - וילווה את אשדוד עד סוף העונה על תקן סוג של מנטור, ולאחר מכן יתמקד בהחלמה של הברך הפגועה שלו ובאימון צעירים – משהו שבוער בתוכו.

"סבלתי מכאב בברך מ-2016, ובשנה האחרונה עם כל הסגרים, החזרות לפעילות האינטנסיבית, התחלתי להרגיש משהו נוראי בברך. לא הייתה טראומה ספציפית. ביקשו ממני לסחוב עוד קצת, וסחבתי 5 משחקים ב-15 ימים. עברתי פציעות, אבל יש לי משהו נוראי בברך. עשיתי MRI – ויש פגיעה חמורה בסחוס, והרופא אמר לי באופן דחוף להפסיק - כשאסור לי אפילו לרוץ. מול הרצליה עוד ניסיתי במשחק הראשון, אבל הרגשתי רע מאוד. יש סכנה של החלפת מפרק, ואני לא יכול לקחת עוד סיכונים. הודעתי לאשדוד שאני פורש. הם ביקשו שאשאר איתם עד סוף העונה, לתרום מהניסיון החברתי, המקצועי, המנטלי. זה חשוב לי להיות איתם ברגעי השיא, ואני כנראה אתלבש לגמר אבל לא אמור להשתתף בו".

המספרים מספרים - אשדוד פוגשת את מכבי ראשל"צ שוב ברגע שיא - לחצו


לריאיון לקראת הגמר עם מאמני הקבוצות אולג בוטנקו וג'ו מתתיה - לחצו


 

המאצ'-אפ שלנו מול מכבי הוא טוב העונה, והתפתחה יריבות ספורטיביות טובה וראויה במהלך השנים האחרונות בין האגודות. המשחק לגמרי שקול, אין בו פייבוריטית"

קופמן בן ה-33 סיפק רגעים גדולים לאורך השנים, במכבי קרית מוצקין שבה גדל, במכבי ת"א, במכבי ראשל"צ ובתחילת העונה באשדוד. הוא היה חלק מהיריבות הספורטיבית הנהדרת שהתהוותה בין מכבי ראשל"צ להפועל אשדוד, משני הצדדים. רגע לפני הגמר הוא מספר איך המשחק – שהוא גמר היסטורי של אשדוד – נראה מהזווית שלו: "כל התהליך שאני עובר משני הצדדים, בשנה שעברה היינו אמורים להיות בגמר מול אשדוד, כשהייתי במכבי ולא יצא לפועל, והשנה אני באותו גמר מהצד השני – בהחלט נראה עכשיו מאוד מוזר. מאוד רציתי לשחק את שני רגעי השיא האלה, ולא יצא לי. יש רגשות מעורבים. זה מרגיש פספוס, אבל אני ממוקד לעזור לחברים שלי בקבוצה עכשיו מעבר. יש אווירה מאוד מיוחדת, התרגשות, כי זה גמר ראשון של אשדוד. שמתי את הבעיות האישיות שלי בצד, ואני מנסה כל כולי לעזור, לתת טיפים, מהניסיון שלי.

"קשה לראות את הקבוצה מהצד, בעיקר בלב, אבל אני מנסה לעשות את מה שאני יכול בצד המנטלי, החברתי, מקצועי. אני לא עוזר מאמן, כי יש את הצוות הנהדר שלנו אולג ואנדראה שמתרכזים בצד המקצועי, ומגיעות להם מילים חמות, אבל כרגע סוג של מנטור לשחקנים שחלקם חווים בפעם הראשונה את המעמד הזה. למאמנים יש את הצד המקצועי, ואני תורם בחידודים קטנים".

חווית את שני המועדונים. מכבי כמובן עם המסורת ארוכת הימים. אשדוד בפעם ראשונה במעמד הזה, למרות שיש לה לא מעט שחקנים שכבר היו בו בקבוצות אחרות. איך אתה מנתח את יחסי הכוחות?

"למכבי יש לה את המסורת שלה, ואי אפשר לקחת ממנה את כל מה שעברה בעשורים האחרונים, אבל לא הרבה שחקנים שמשחקים במכבי עברו את התהליך הזה. יש שם שחקנים צעירים שחווים את זה בפעם הראשונה. באשדוד יש שחקנים שהיו במעמד הזה בקבוצות שונות, אבל אני לא חושב ששחקנים יחשבו על זה. הכוחות הם מאוד שקולים. המאצ'-אפ שלנו מול מכבי הוא טוב העונה, והתפתחה יריבות ספורטיביות טובה וראויה במהלך השנים האחרונות בין האגודות. המשחק לגמרי שקול, אין בו פייבוריטית.

"מקצועית, אני חושב שהשוערים שלנו הם בורג מאוד משמעותי במשחק הזה. יש לנו את ההגנה הכי טובה בליגה, והרבה בזכותם. טומא ומילוש נותנים לנו ערך מוסף. מבחינת מכבי, ירמי סידי בכושר מאוד טוב. איבן קראצ'יץ' עם הניסיון שלו - חוזר לכושר. הם שני השחקנים המרכזיים במכבי. המשחק הקבוצתי ההגנתי שלנו הוא המפתח, בעיקר מול שני שחקנים כל כך דומיננטיים. אני לא מוריד למשל מהפיבוטים של מכבי, אבל אני חושב שזה תפקיד ניזון. ברנקו קנקרש וג'אפר חדזימרוביץ' מצוינים, מנוסים, אבל אם נדע לעצור את המסירות אליהם, וזה המאמץ הקבוצתי שלנו בהגנה – אני חושב שזה חלק גדול מהעבודה שלנו".

כאמור קופמן הוא רק אחד משורה לא קצרה של שחקנים שחוו את שתי הקבוצות, ויהיו בצד השני. הוא, עומר גרא ורם טורקניץ היו במכבי והיום באשדוד. דור קלדרון ושרון שלם היו שותפים לזכייה עם אשדוד באליפות ב-2019, ושבו ללבוש צהוב.

אפשר לסכם את הקריירה?

"סיכומים לקריירה אעשה בסוף העונה. אני רוצה להיות עם הקבוצה, לתרום לה בתקווה שנחגוג מחר (שני) זכייה בגביע. לצערי, ההחלטה לפרוש היא סופית".

 

קופמן במדי מכבי ראשל"צ. "
למכבי יש לה את המסורת שלה, ואי אפשר לקחת ממנה את כל מה שעברה בעשורים האחרונים, אבל לא הרבה שחקנים שמשחקים במכבי עברו את התהליך הזה"


 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn