איגוד הכדוריד
ליטא תחילה - מפגש המפתח
צילום באדיבות איגוד הכדוריד הליטאי

נבחרת ישראל תפתח הערב (שני) את שבוע המשחקים שלה, שיחתום ויכריע את העלייה מבית 4 לאליפות אירופה: ביום שני (21:00) הנבחרת תארח את ליטא, במשחק מפתח שבו היא חייבת לנצח וביתרון של יותר מ-3 שערים (לאחר ההפסד בוילנה 31:28 כדי לשמור על הסיכוי לסיים במקום השלישי בבית. למחרת, בשלישי (20:30) הנבחרת תארח את איסלנד האיכותית, ובחמישי (20:00) את נבחרת פורטוגל החזקה. שלושת המשחקים שיתקיימו בהיכל קבוצת שלמה בת"א, ולאחריהם הנבחרת תמריא לאיסלנד שם תתמודד ביום ראשון במשחק האחרון מול הנבחרת המקומית.
 
נבחרת ישראל קיימה עד כה שני משחקים בפורטוגל ובליטא, שהסתיימו בהפסדים (הנבחרות האחרות בבית קיימו יותר משחקים - ליטא ואיסלנד 3, ופורטוגל 4). ניצחון כאמור מחר בהפרש הדרוש יעלה את הנבחרת למקום השלישי - שמעניק בסיום שלב הבתים 4 כרטיסים לאליפות אירופה מבין 8 נבחרות בעלות המאזן הטוב ביותר שיסיימו במקום ה-3 בכל הבתים. מיד אחר כך, הנבחרת תתמקד בשתי המשימות מול נבחרות איכותיות יותר - איסלנד ופורטוגל, מי שמסתמנות כשתיים שיעפילו משני המקומות הראשונים. 


 
טבלאות הבתים ולוח המשחקים במוקדמות אליפות אירופה - לחצולינק לרכישת כרטיסים - על פי תנאי התו הירוק ובהצגת תעודת זהות

 
המאמן הלאומי, אולג בוטנקו, התייחס לשבוע הבינלאומי המאתגר: "מצפה לנו שבוע אינטנסיבי מאוד של משחקים, שיקבעו את התמונה הסופית בבית. התמודדנו עד עכשיו בתנאים לא פשוטים בתקופת הקורונה. שיחקנו עד עכשיו שני משחקים בלבד, בפורטוגל ובליטא. אנחנו מארחים שלושה משחקים תוך ארבעה ימים מול נבחרות איכותיות – ליטא, איסלנד ופורטוגל, ואז יוצאים למשחק אחרון באיסלנד. לוחות זמנים לא פשוטים, אבל אנחנו נעשה את הכי טוב שאנחנו יכולים בטח אצלנו בבית בתל אביב כדי להפתיע ולהשיג נקודות. המשימה הראשונה שלנו היא ליטא, להשיג נקודות ראשונות ואז להתכונן ליתר המשחקים. נבחרת ישראל עשתה התקדמות בשנים האחרונות, גם בזכות היציאה של שחקנים לליגות אירופיות. זו נבחרת שמאמינה בעצמה. זו נבחרת שלא מוותרת, והוכחנו את זה בתל אביב גם מול נבחרות חזקות מאיתנו".

 
נבחרת ישראל תשלים הערב ומחר בבוקר את ההכנה לליטא, שם ייקבע גם הסגל הסופי למשחק. אמש אמורים להצטרף לאימון השוער דן טפר והמקשר ליאור גורמן שיגיעו משארבור שבצרפת. בסוף השבוע הצטרפו הליגיונרים יואב למברוזו, אדיר כהן, יונתן דיין ותומר בודנהיימר. מי שלא צפוי להיכלל בסגל לליטא, ויגיע רק מחר לארץ הוא המקשר דניאל מוסינדי, שנכלל וצפוי לשחק היום עם קבוצתו הגרמנית ארלנגן במסגרת הבונדסליגה הגרמנית.

הסגל להערב כולל את השוערים דן טפר ומושיקו אלימלך. המרכזים - יואב למברוזו, עדן ג'ינג'י ויונתן דיין. מקשרים - ירמי סידי, אדיר כהן, רם טורקניץ, עומרי קושמרו, עמית גל, ליאור גורמן. פינות - גיל פומרנץ, עוז חממי, טל הרשקוביץ, פיבוט - יוסי אפו, תומר בודנהיימר. ניבו לוי ודניאל שקלים שהיו בתמונת הסגל לא נכללו בגלל פציעות.


בסגל הסופי שהליטאים העבירו היום נכללים 14 שחקנים בלבד, מרביתם משחקים בליטא. המשמעות היא ששחקנים בכירים בהם המרכז המוביל אידאנס מלשינסקאס ממוטור ז'פורוזה האוקראינית (ליגת אלופות) שוב לא ישחק. המקשר המרכזי, יונאס טרוחאנוביצ'יוס (2.03 מ') - הליטאי הראשון והיחיד שהיה שותף לזכייה הסנסציונית של מונפלייה הצרפתית בליגת האלופות לפני שלוש שנים, לא נכלל בסגל, כמו גם מינדאוגס דומצ'יוס מאלבפלורנץ הגרמנית לא בסגל (שני האחרונים כבשו 4 שערים כ"א במשחק בחודש שעבר בוילנה). גם סקירמנטאס פלטה ו-ולאדס דראבויצ'יוס שהבקיעו 6 שערים במפגש האחרון - לא רשומים בסגל - כשמרבית השחקנים הליטאים צפויים לנחות בלילה רק במהלך הלילה.

השחקן המשמעותי בקו האחורי של הליטאים יהיה גארדס
 באבארסקאס (1.97 מ'), שמשחק בשאמברי הצרפתית (וגם לעיתים משחק כפיבוט - וכבש 4 שערים במפגש האחרון). שחקנים בולטים נוספים הם מינדאוגאס אורבונאס (כבש 5 שערים מול פורטוגל), לוקאס סימנאס המקשר שמשחק בנאבה הספרדית, וכמובן השוער גידריוס מורקונאס שמשחק בקוקס, אלופת פינלנד עימה הופיע בעבר בליגת האלופות.

אז למרות שההכנות לא היו אידאליות, אחרי ששתי סדרות פליאוף נחתמו ביום חמישי, וחלק מהליגיונרים נוחתים בארץ רק ברגע האחרון, זו בהחלט הזדמנות לפתוח את השבוע הזה עם ניצחון - ולצפות להופעה טובה של הנבחרת, ולעוד יום טוב של שחקנים כמו ירמי סידי שסיפק במפגש האחרון 11 שערים ו-9 אסיסטים, דניאל שקלים שתרם 5 שערים, אבל בעיקר משחק קבוצתי שיעניק לנו ניצחון.


לפני המשחק מול ליטא ייערך טקס לזכרו של חיים טוביה ז"ל, הפיזיוטרפיסט המסור של נבחרות ישראל, שהלך לעולמו לפני כשנה.

משחקי הבית של הנבחרת בשבוע הבא יועברו בשידורים ישירים בערוץ הספורט. נשמח שתבואו לתת תמיכה לנבחרת ישראל!

 

חיים טוביה ז"ל
 
 
 
 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn