איגוד הכדוריד
הערב - חצאי גמר גביע המדינה
צילומים - הדר ואן קולא, איתי אניג'ר
 
התגעגענו! חצאי גמר גביע המדינה ייערכו הערב (שני) בהיכל מטרווסט ברעננה (שידורים ישירים בערוץ הספורט): המשחק הראשון יפגיש את הפועל SP אשדוד ובני הרצליה (18:00). המשחק השני יפגיש בין הפועל אלטשולר שחם ראשל"צ לבין מכבי ראשל"צ (20:45), שתי הקבוצות המעוטרות ביותר במפעל (הפועל עם 16 זכיות, מכבי עם 12), ושתיים שנפגשו במעמדי השיא שלו כל כך הרבה פעמים, ובפעם האחרונה בחצי הגמר לפני קצת יותר משנה, ב-22 בפברואר, עת שמכבי ניצחה את הפועל 22:28. 

כזכור, גמר העונה שעברה, בין מכבי ראשל"צ להפועל אשדוד, שתוכנן להיערך ב-17 במרץ - ימים אחרי פרוץ מגפת הקורונה, ואיתו ההגבלות והפסקת עונת הכדוריד, לא התקיים. גם ניסיונות לקיימו לפני פתיחת העונה הנוכחית, ובמהלכה - לא צלחו - כך שמי שעדיין מכהנת כמחזיקת הגביע מ-2019 היא מכבי ראשל"צ.

1. הדרך לחצי הגמר: בעוד שהפועל ראשל"צ והפועל אשדוד העפילו אוטומוטית לרבע הגמר בזכות דירוגן בשלישייה הראשונה בתום הסיבוב הראשון בליגת ווינר (הפועל ראשל"צ ניצחה בקרית אונו 29:32, בעוד אשדוד גברה על מכבי ת"א 23:27), הדרך של בני הרצליה ושל מכבי ראשל"צ החלה בסיבוב הראשון - הרצליה השיגה ניצחון מרשים בחולון 24:34, שלושה ימים לאחר שנוצחה באותו אולם ב"קציר" במסגרת הליגה. מכבי ראשל"צ גברה על עירוני רחובות 25:33. ברבע הגמר - הרצליה ניצחה בנס ציונה 35:38, ומכבי ראשל"צ עשתה זאת ברמה"ש עם ניצחון מוחץ 22:32.

 

ירמי סידי. אקס הפועל וגם אקס פקטור במפגש הדרבי. צילום: הדר ואן קולא

2. מה נשתנה: שתי הראשוניות ואשדוד חוזרות שוב למעמד חצי הגמר, כאשר בני הרצליה שבה אליו אחרי 8 שנים (ההופעה האחרונה שלה בו הייתה ב-2013, והיא נוצחה מול מכבי ראשל"צ). למעשה, ביחס לחצאי הגמר של העונה שעברה - הרצליה מחליפה את עירוני רחובות (שנוצחה אז מול אשדוד 25:20). הרצליה היא הקבוצה היחידה, שלא העפילה לגמר בעידן החדש שלה. אשדוד שרשמה ההעפלה היסטורית בעונה שעברה - עדיין לא שיחקה במשחק גמר גביע המדינה (אשדוד מעפילה למעשה בפעם הרביעית ברציפות למעמד חצי הגמר, כשרק בעונה שעברה היא צלחה אותו לראשונה, כשלפניו נרשמו הפסדים והדחות מול הפועל ראשל"צ ומול חולון). גם אם לרגע נשים בצד את מפגשי העבר ברגעי השיא של הגביע - מספיק להביט בנתונים המוקדמים של העונה, במסגרת הליגה, ולהבין שמדובר בשני משחקים שהכל בם יכול לקרות.

3. אשדוד - הרצליה. אשדוד סומנה כפייבוריטית לאליפות לפני פתיחת העונה, וגילתה במהלכה בעיקר חוסר יציבות. אולי הסממן הבולט בו, שהיא לא הצליחה לנצח העונה את הרצליה. מפגש הליגה הראשון הסתיים ב-31:31 באשדוד, עם שיוויון דרמטי של הרצליה. במסגרת הבית העליון, הרצליה הדהימה עם 31:38. אשדוד קבוצה מנוסה יותר, עם שחקנים רבים שכבר זכו בתארים, אבל הערב זה אתגר מול הרצליה, שכאמור גם עשתה את המסע המרשים ביותר בהגעה לחצי הגמר. אולי המפתח הבולט ביותר הוא שאשדוד - שאם מוציאים מהשוואה את כמות השערים שאשדוד ספגה מול הרצליה (69 בשני המפגשים) היא הקבוצה שספגה הכי פחות בליגה. רק שהסיפור לא כזה פשוט מבחינת אשדוד - שכן הרצליה מבקיעה בממוצע העונה בליגה - 32.8 שערים (ואם תוסיפו את משחקי הגביע הנתון גבוה יותר). בן ליברטי (המבקיע הישראלי המוביל בליגה עם 112 כיבושים) למשל כבש בצמד המשחקים 16 שערים, נמניה גודוויק 12, אבל זה הרבה מעבר - ולדיצה סטויאנוביץ' הבלתי נגמר, דושאן אנדרייביץ הפיבוט הסרבי שמספק עונה פנטסטית (והבקיע 11 שערים בצמד המשחקים), דניאל צרפתי וסהר שחק שמביאים איכויות מהפינות, ויכולות ותשוקה שמביאים שגיא בוניס בשער, תומר טואג, ירדן לחמן, גל שניידר וחבורה צעירה ומוכשרת. עם כל אלו, באשדוד יצטרכו ביכולת שיא את השוערים טומיסלאב סטויקוביץ' ומילוש רגיצ'יץ', וכמובן את ניבו לוי, עומרי קושמרו, רם טורקניץ, ולדי קופמן, עומר גרא, שחר לוין, גיא קורדובה, אסף בן גוזי, לו אקסבורד, איתי סויסה ביכולת גבוהה. בעיקר ברמת האגרסיביות. 

 

דושאן אנדרייביץ בין עומרי קושמרו לולדי קופמן במפגש הליגה האחרון בין הרצליה לאשדוד. צילום: איתי אניג'ר


דניאל לינדגרן, בן ה-34, שהיה אמור לפתוח את עונתו ה-19 כקפטן הרצליה, ומונה ערב פתיחת העונה למאמן הקבוצה איתה הוא רושם עונה מוצלחת מעבר לציפיות: "ההרגשה להופיע בחצי גמר גביע בין כשחקן לבין כמאמן היא שונה אבל גם דומה, וכולי מלא התרגשות. אשדוד קבוצה מצוינת, עם סגל השחקנים אולי הטוב בארץ וניתן להם את כל הכבוד שמגיע להם. אנחנו לא מסתפקים בחצי הגמר וכולם נחושים וחדורי אמונה, שאנחנו יכולים לנצח ולעלות לגמר ולעשות היסטוריה בעיר הרצליה".

אולג בוטנקו: "יחסי הכוחות בשני המפגשים מאוד שווים הפעם, וזה יוכרע על ההכנה ועל היום הנתון שהשחקנים יגיעו. לגבינו, זה תלוי ויוכרע בעיקר במשחק ההגנה שלנו. ספגנו מולם המון בליגה, ואנחנו פועלים להפיק לקחים. אם נצליח לסגור אותם, גם בהתקפה יהיה לנו יותר קל. זה משחק פתוח, אבל לפחות מהצד שלנו - אני לא חושב שאפשר לצפות למשחק דומה כמו האחרון במסגרת הליגה".


4. הדרבי הראשוני. המפגש היחיד שהתקיים העונה בין מכבי להפועל ראשל"צ נצבע אדום - זה קרה במחזור ה-3 - עם 21:27 של הפועל ב'בית מכבי', אבל מכבי ראשל"צ הייתה אז קבוצה אחרת לגמרי. היא חסרה אז את איבן קראצ'יץ' ואת גאפר חדזימרוביץ', שחקניה המובילים שחלו בקורונה עת ששיחקו עם נבחרת בוסניה, ואת רותם סגל שהיה פצוע, ולא רק שהם ישחקו הערב - לצהובים יש עוד קלף משמעותי - את ברנקו קאנקרש הפיבוט המונטגרי המנוסה. ועוד לא הזכרנו את ירמי סידי שנמצא בכושר שיא (104 שערי ליגה בסה"כ ובאחוזים גבוהים), ואת ניב פישלוביץ השוער - אקס הפועל - שבעונה נהדרת - דברים שבאו לידי ביטוי בשני המפגשים האחרונים והמוחצים מול רמת השרון. מכבי של ג'ו מתתיה נראית שמגיעה בכושר השיא ובסגל הרחב ביותר שלה מתחילת העונה. על אף הדברים, הפועל בעונה נהדרת שבה היא הבטיחה את המקום הראשון ואת יתרון הביתיות בפליאוף, עוד לפני המחזור האחרון בבית העליון - שבמקרה - מזמן לנו עוד דרבי ראשוני ביום שישי. עידן מימון גיבש קבוצה טובה. היא אומנם מבליטה את מלך שערי הליגה (129 כיבושים ב-62 אחוזי הצלחה) - המקשר הסרבי הנהדר סטפן איליץ' (כבש 10 שערים בדרבי האחרון), אבל להפועל יש הרבה מעבר - תום שם טוב בשער בעונה נהדרת, דליבור סוקיץ' הפיבוט, מילוש בואישיץ' המנוסה, וכמובן חבורה איכותית שהייתה כבר במעמדים הלו - יובל גררה, עוז חממי, טל הרשקוביץ, שי נתן, שון סלס זו רשימה חלקית.
 
"זה משחק שאין ממנו דרך חזרה, ואנחנו נכנסים לתקופה של מאני טיים - עשינו את ההכנות וההתאמות כדי להגיע, ובמשחק כזה יש גם אקסטרות. אני בטוח שהשחקנים יבואו בשיא המוטיבציה כדי להשיג את הניצחון. מכבי ראשל"צ חזרה להרכב מלא והם נראים מצוין. מי שתהיה ממושמעת יותר טקטית ותרצה יותר תנצח", סיכם עידן מימון.

ג'ו מתתיה: "הפועל עם כל החסרונות והפציעות הצליחו להתגבר על הכל, ולא בכדי הם במקום הראשון. אני לא זוכר מתי הם הפסידו פעם אחרונה, ובאמת שאפו. השלם שלם גדול מסך חלקיו, אבל זה משחק אחד, שבו הכל פתוח. אני מקווה שהקהל יהנה ויהיה מתח שראוי למעמדים כאלו. עברנו עונה לא קלה, ואני יכול לספור על כף יד את מספר האימונים שעשיתי עם סגל מלא. לשמחתי הדברים מתחברים לנו בתקופה הזו. יש לנו חסרונות, אבל אני באמת מבסוט מהשחקנים שהתלכדו. סבלנו כמה חודשים, עכשיו קצת קוטפים את הפירות, אבל אנחנו חייבים להיות זהירים. זה משחק שיכול לשנות עונה לכאן או לכאן".
 
 

דליבור סוקיץ' במפגש הדרבי הראשון העונה. הערב מצפה לו מאצ'-אפ אחר לגמרי.
צילום: הדר ואן קולא
 
5. דה-ז'ה-וו: אם מביטים אל חצי גמר העונה שעברה - בו מכבי ראשל"צ שניצחה את הפועל ראשל"צ 22:28, יש סממן אחד בולט. מכבי הצליחה לשמר יותר שחקני סגל משמעותיים מאותו משחק - איבן קראצ'יץ' וירמי סידי כבשו אז 8 שערים כ"א, שרון שלם שהוסיף 5 וניב פישלוביץ שהיה בשיאו עם 16 עצירות ב-44 אחוזים. בהפועל מדובר בקבוצה שונה לגמרי. המוטיב הזה בולט גם באשדוד, שחקנים בולטים מחצי גמר העונה שעברה עדיין אצלה - ניבו לוי שהבקיע 9 שערים, גאבור לנגהאנס שכבש 6, טומיסלוב סטויקוביץ' שסיפק 16 עצירות ב-47 אחוזי הצלחה. במבט חטוף, מי ששינה קבוצה בתוך הפאזל הזה הם שחקנים כמו ולדי קופמן (אשתקד במדי מכבי ראשל"צ והיום באשדוד), עומר גרא (בהפועל ראשל"צ והיום באשדוד), סהר שחק (בהפועל ראשל"צ והיום בהרצליה), וטל הרשקוביץ ואורון ברגיל ששיחקו באשדוד והיום בהפועל ראשל"צ.

 
6. במנהרת הדרבי: במבט אל הדרבים של השנים האחרונות בגביע, ובדגש שהמשחקים מתקיימים מחוץ לראשל"צ - הפועל השיגה יותר. בגמר הגביע הראשון שנערך בהיכל קבוצת שלמה, ב-2015, הפועל גברה על מכבי ראשל"צ 30:31. שנה אחרי, הפועל ניצחה שוב בדרבי הגמר - 27:29, וכן, גם בגמר השלישי והאחרון ביניהן, ב-2018, 25:28. מקרה? במילניום הנוכחי, ולבטח שמדובר בחצאי גמר – להפועל ראשל"צ הולך הרבה יותר טוב מחוץ לעיר. בחצאי הגמר של 2010 ו-2005 – הפועל ניצחה את מכבי ראשל"צ – ברעננה ובפ"ת (ב-10', הפועל גברה 25:26 על מכבי, וב-05' הפועל ניצחה 24:30 אבל בשתי העונות היא גם הפסידה בגמר - לאס"א ת"א). בדרבי בחצי גמר ב-2008 שנערך בפ"ת, מכבי ניצחה את הפועל 23:28. למעשה, לא היו הרבה מעמדי חצי גמר בלי הפועל ומכבי ראשל"צ, הפועל החמיצה אותו ב-2018 עת שהודחה ברבע הגמר ע"י אשדוד, ולפני כן ב-2009. מכבי החמיצה את מעמד חצי הגמר בפעם האחרונה ב-2012, אחרי שברבע הגמר הודחה ע"י הפועל ראשל"צ.
 

ולדי קופמן מול דניאל צרפתי, ובין נמניה גודוויק לולדיצה סטויאנוביץ'. אשדוד לא הצליחה לנצח העונה את הרצלה. צילום: איתי אניג'ר

7. ערב בלתי נשכח: משחקי חצי הגמר חוזרים להיכל מטרווסט לראשונה מאז 2013. במבט לשנים האחרונות, האירוע הכי דרמטי היה ערב חצאי הגמר המטורף שנרשם ב-2016 בהיכל קבוצת שלמה בת"א: שני המשחקים נכנסו להארכות – זה שבו מכבי ראשל"צ גברה על נס ציונה 35:36, וזה שבו הפועל ראשל"צ ניצחה בו את אס"א ת"א 32:35. בערב זה נרשמה גם כמות השערים הגבוהה ביותר במעמד חצי גמר גביע גביע. אגב, הכמות הנמוכה לפחות במילניום הנוכחי הייתה בחצי גמר 2014, בגן נחום, במפגשים בין מכבי להפועל ראשל"צ 17:20, ובין מכבי ת"א לקרית מוצקין 21:31.

*** מכירת הכרטיסים למשחקים (תהיה הוצאת קהל בין שני המשחקים) נעשית על ידי הקבוצות (לא תיפתח קופת כרטיסים), בהתאם להוראות משרד הבריאות והספורט.

שופטים - את המשחק הראשון בין הרצליה לאשדוד ינהלו ניב שוורץ ורון פרץ. את המשחק השני ינהלו השופטים הבינלאומיים מתן לינדנבאום ודור לרון.


וברכות לצמד השופטים הבינלאומיים ירון בן דן ואסף פארן ששובץ לשפוט בחצי גמר גביע אירופה (האתגר לשעבר) במפגש בין אנורתוזיס פמגוסטה מקפריסין לבין איסטד משבדיה.

 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn