איגוד הכדוריד
"אנחנו נבחרת חזקה עם שחקנים יצירתיים ולב גדול"
צילום: הדר ואן קולא

נבחרת ישראל נחתה היום (שבת) בוילנה, לקראת התמודדות מחר (16:00, שידור ישיר בספורט2) מול נבחרת ליטא. מדובר במשחק השני בלבד של נבחרת ישראל בקמפיין, אותו פתחה בהפסד בפורטוגל. מנגד, הנבחרת הליטאית כבר רשמה שני הפסדים, לאיסלנד ולפורטוגל.

קפטן הנבחרת, דניאל שקלים, אמר לקראת המשחק: "כל פעם מחדש כיף להתכנס, להתאמן ולשחק כל הנבחרת ביחד! הגענו לליטא עם הכנה של שבוע של אימונים בעקבות ביטול המשחקים. זה פגע בהכנה, כשכל יום אתה מתכונן למשחק למחרת ובסוף מקבל הודעה שהוא התבטל. מאוד ציפינו כבר לשחק בארץ מול הקהל שלנו , אבל מצד שני היה לנו זמן להתכונן וללמוד על ליטא.

"אולג ואסף עבדו איתנו באופן מדוייק באימונים למציאת פתרונות מולם. ליטא נבחרת חזקה מאוד, למרות ההפסדים שלהם לאיסלנד ולפורטוגל. מצפה לנו משחק קשה, אבל יש אבל גדול - אנחנו גם נבחרת חזקה, עם שחקנים יצירתיים, עם תשוקה גדולה ולב ענק, והראינו כבר שאנחנו יכולים לעמוד ולנצח נבחרות עדיפות מאיתנו על הנייר. אני מאמין שכך יהיה גם הפעם".

האימון המסכם של נבחרת ישראל

הנבחרת כאמור נחתה בצהריים, אבל נאלצה להתעכב קרוב לשלוש שעות בביקרות הדרכונים, לאחר שהאיגוד הליטאי לא הסדיר את הכניסה - ורק בהתערבות של שגריר ישראל בליטא, יוסי לוי, וצוות השגרירות בוילנה - התאפשרה הכניסה בהתערבות שר הספורט המקומי. אחרי העיכוב - בערב כאמור התקיים כבר האימון המסכם בארנה של מועדון הכדורסל ריטאס וילנה, שם ייערך המשחק. לאחריו התארח השגריר - התנצל בשם המקומיים על התקרית - ואיחל לשחקנים הצלחה.

המאמנים אולג בוטנקו ואסף לוי לקחו סגל רחב יחסית, ובתדריך הווידיאו הלילה הם אמורים להודיע על ה-16 למחר. הסגל כולל את השוערים הם דן טפר (שארבור, צרפת) ומושיקו אלימלך (הפועל קרית אונו). פינות – שמאל: עוז חממי (הפועל ראשל"צ) וגיל פומרנץ (א.ס רמה"ש). ימין: טל הרשקוביץ (הפועל ראשל"צ) ושלומי צייטלר (א.כ נס ציונה). מקשרים – שמאל: אדיר כהן (וינטרתור שווייץ), רם טורקניץ (הפועל אשדוד) וליאור גורמן (שארבור, צרפת). ימין – ירמי סידי (מכבי ראשל"צ), דניאל מוסינדי (ארלנגן, גרמניה), עמית גל (הפועל קרית אונו). מרכזים – יואב למברוזו (לימוז', צרפת) ועדן ג'ינג'י (א.ס רמה"ש). פיבוט – הקפטן דניאל שקלים, יוסי אפו (א.ס רמה"ש) שניר נציה (גרוסוולשטאט).

לנסיעה הצטרפו גם תומר בודנהיימר ויהב שמיר, שימשיכו מליטא ישירות לשווייץ לאחר המשחק. 
הצוות המקצועי כאמור כולל את אולג בוטנקו ואסף לוי, יוליאן סטראט כמאמן שוערים, אלון הראל מאמן הכושר. דורון בן עטיה מנהל הנבחרת, הפיזיוטרפיסט רוברטו שנפ. בראש המשלחת עומד חבר הוועדה המקצועית - טוביה יוגב.

נבחרת ישראל עשתה כאמור את הדרך לליטא בטיסה חכורה בארקיע, הודות ליוזמה מבורכת של מני ויצמן, יו"ר איגוד הכדוריד בעבר, שרתם את בעלי חברת ארקיע ואיש עסקים מתחום הנדל"ן על מנת להוציא את הטיסה לפועל, לאחר שטיסה אחרת שהוזמנה בוטלה לפני בשל מדיניות פתיחת השמיים החלקית בלבד. על כך ההערכתנו הרבה!


נבחרת ישראל רגע לפני ההמראה לליטא, יחד עם מני ויצמן שרתם למשימת ההטסה את חברת ארקיע
 
מקצועית, מדובר כאמור במשחק בעל חשיבות רבה בהתמודדות על המקום השלישי בבית, והוא לגמרי לא יהיה פשוט – על אף שני ההפסדים של הנבחרת הליטאית מול איסלנד ומול פורטוגל (מולה גם נבחרת ישראל נוצחה). הגעה למקום השלישי, בסוף קמפיין המוקדמות, יאפשר עלייה לאליפות אירופה ל-4 נבחרות מבין 8 הבתים שישיגו את הניקוד הטוב ביותר (הוא ייקבע בסופו של דבר בחישוב התוצאות מול שתי הראשונות בכל בית).

כמובן שהמקומות 2-1 בבית מעניקים אוטומטית את הכרטיס לאליפות, אבל מוקדם לכוון אליהם אחרי משחק אחד בלבד, וכאשר פורטוגל ואיסלנד - נבחרות איכותיות יותר - כבר צברו 6 ו-4 נקודות בהתאמה, ושיחקו 4 ו-3 משחקים עד כה (מה שאומר שעליהן יהיה גם פחות עומס משחקים בחודש הבא).

כעת, המטרה, אחרי משחק טוב בפורטוגל, לפחות ב-50 הדקות הראשונות, שהסתיים לבסוף בהפסד 31:22, לשים את אירועי השבוע האחרון מאחור, שלא תרם בטח בפן המנטלי עם ביטולי המשחקים, ולהשיג תוצאה טובה בליטא. למרות ההפסדים של ליטא 36:20 באיסלנד, ו-34:26 במשחק הבית מול פורטוגל, זו נבחרת טובה – שממנה לא צברנו זיכרונות טובים מהמפגש האחרון במוקדמות אליפות העולם ב-2018 שנערכו בליטא (הנבחרת הובסה אז 36:20).


 
 

נבחרת ישראל, שלשום
 
המאמן הלאומי אולג בוטנקו התייחס לאירועי השבוע האחרון ולהכנות לקראת ליטא: "זה היה שבוע קשה, שכל יום בו הרגיש שאתה פותח את הבוקר ועושה צעד קדימה, ומסיים את היום בצעד אחורה – וזה מתייחס בעיקר לעניין ההכנה המנטלית. ביטול המשחקים מול ליטא ואיסלנד פגעו בנו, כשהרגשנו שאנחנו נכנסים טוב לשבוע הזה מבחינת ההכנה. מצד שני, אנחנו יוצאים עכשיו למשחק בליטא אחרי הכנה ממושכת יותר של כל השחקנים יחד, ובלי עומס של 3 משחקים תוך 5 ימים – וזה הצד האופטימי. ציפינו לצאת למפגש הזה אחרי ניצחון בית, שמוראלית זה מעניק יתרון, אבל אנחנו עם הפנים למשימה. מצפה לנו משחק מאוד קשה. ליטא נבחרת איכותית, עם סייז פיזי משמעותי. יש להם קו אחורי מאוד גבוה. זה לא יהיה פשוט. נצטרך למצוא סגנון משחק בהתאם. אנחנו מתכוננים טקטית. הספקנו להכין כמה דברים, ונחפש מה יעבוד מול ההגנה שלהם. בפעם האחרונה שהנבחרת שיחקה בליטא – זה נגמר בתבוסה. אין מה לקחת מאותו משחק, אלא לבוא עם רצון וכוונות ולעשות שם את ההבדל".
 
וחוץ מאשר ציינו - קר שם בחוץ. מזג אוויר חורפי, נוח במושגים מקומיים, ציפה לנבחרת בליטא. הטמפרטורות היום ומחר ינועו בין 4-6 מעלות ביום, למעלה-שתיים בערב. התקווה היא לעשות חם בלב לאוהדי נבחרת ישראל, כאשר לאורך סוף השבוע הייתה גם הפוגה בירידת שלג בליטא - שאמור להתחדש לאחר חזרת הנבחרת לארץ. הנבחרת התארגנה בהתאם, עם סט ביגוד חדש לשחקנים ולצוות של חברת 'קמפה', שנרכש מ"אלוף הספורט".

השגריר הישראלי בליטא יוסי לוי, ושחקני וצוות נבחרת ישראל הערב
 

הנבחרת הליטאית מתבססת בעיקר על קו אחורי איכותי, וגבוה, עם שחקנים מנוסים: המרכז הוותיק אידאנס מלשינסקאס בן ה-34, שחקנה בשנים האחרונות של מוטור ז'פורוזה האוקראינית, עימה משחק בליגת האלופות, ובעברו 4 עונות בליגה הספרדית הבכירה. מלשינסקאס כבש למעלה מ-400 שערים במדי הנבחרת הליטאית בקרוב ב-90 הופעות. למלשינסקאס הצטרף בקבוצת העל האוקראינית יונאס טרוחאנוביצ'יוס, השחקן הליטאי הראשון (והיחיד) שהיה שותף לזכייה הסנסציונית של מונפלייה הצרפתית בליגת האלופות לפני שלוש שנים. טרוחאנוביצ'יוס (2.03 מ', 96 ק"ג) הוא מקשר שמאלי – אולי העמדה הדומיננטית ביותר של הליטאים. גם באיכות, וגם בסייז, ולעיתים הוא גם נכנס לעמדת הפיבוט. אם נגענו בעמדת המקשר השמאלי - על העמדה הזו כאמור משחק גם לוקאס סימנאס (2.07 מ', מקבוצת נאבה הספרדית), שהבקיע 5 שערים מול איסלנד, וגרדס באבארסקאס (1.97 מ') שמשחק בשאמברי הצרפתית (וגם לעיתים כפיבוט).

בעמדת המקשר השנייה, מימין, משחק מינדאוגס דומ'ציוס (מאלבפלורנץ הגרמנית). בפינה השחקן הבולט הוא מינדאוגאס אורבונאס (כבש 5 שערים מול פורטוגל), שמשחק בליגה הרוסית. לליטאים שוער איכותי – מדובר בגידריוס מורקאונס, שמשחק בשנים האחרונות בקוקס הפינית, עימה הופיע בליגת האלופות ובגביע האיגוד האירופי.

 

נבחרת ליטא
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn