YouTube   Twitter   FACEBOOK
 
 
   
 
?????? ??? ??????
 
 
 
 
 
 
אליפות אירופה יצאה לדרך
קרואטיה מארחת: 4 בתים, 16 נבחרות נהדרות, וסקירה של דין אלמס על הצפוי ביורו 2018 שיצא לדרך ביום שישי
 
     
  תאריך: 1/11/2018   |   כתב: דין אלמס   |   ארכיון ליגות  
     
 

אליפות אירופה, קרואטיה 2018, יצאה ביום שישי לדרך, תימשך בסה"כ 16 ימים ומיטב משחקיה יועברו בערוצי ספורט 1. במהלכה, אגב, תיערך גם הגרלת אליפות אירופה לנוער שבה תשתתף נבחרת ישראל בקיץ.

 

האתר הרשמי של אליפות אירופה 2018

 

 

זו תהיה אליפות אירופה ה-13 במספר כאשר הראשונה נערכה ב-1994 בפורטוגל. פיקנטריה רבה ניתן למצוא באליפות הקרובה: המארחת, קרואטיה, תחפש זכייה ראשונה בהיסטוריה לאחר שתי סגנויות בעבר, ספרד תחפש זכייה ראשונה לאחר ארבע סגנויות בעבר, הנבחרת המעוטרת ביותר באליפות אירופה, שבדיה, עם ארבע זכיות תחפש גמר ראשון לראשונה מאז האליפות הביתית ב-2002 בה השתתפה גם נבחרת ישראל.

 

אלופת אירופה, גרמניה, תחפש להיות הנבחרת השנייה בהיסטוריה אשר מצליחה לזכות באליפות Back to Back, אלופת העולם, צרפת, אשר חיפרה אשתקד באליפות העולם על איבוד תואר אליפות אירופה והאליפות האולימפית ב-2016, תחפש להשלים דאבל, הנבחרת המשתפרת של השנתיים האחרונות, נורבגיה, תחפש גמר אליפות אירופה ראשון בהיסטוריה ועוד ועוד...

 

פורמט אליפות אירופה נחשב לאכזרי במיוחד: שני שלבי בתים: שלב בתים ראשון עם ארבעה בתים בני ארבע נבחרות. מכל בית אמנם מעפילות שלוש נבחרות אך לשלב הבתים השני הן נוטלות איתן אך ורק את הנקודות בהן זכו מול המעפילות האחרות לשלב הבתים השני. קרי, במידה ונבחרת סיימה במקום השלישי עם שתי נקודות ואותן נקודות הגיעו דרך המפגש מול הנבחרת שסיימה במקום הרביעי אזי הנבחרת תעפיל לשלב הבתים השני עם אפס נקודות.

 

בשלב הבתים השני יש שני בתים בני שש נבחרות כאשר הנבחרות תפגשנה לשלושה משחקים מול שלושה יריבות שהעפילו לשלב הבתים השני מן הבתים המקבילים. בתום שלב זה, שתי הראשונות תעפילנה לשלב חצי הגמר בשיטת ההצלבה והנבחרות שתסיימנה במקום השלישי בשלב הבתים תמשיכנה למשחק על מקומות 5/6.

 

הדירוגים באליפות הינם משמעותיים מאוד: לאליפות העולם, דנמרק וגרמניה 2019, העפילו כבר שתי המארחות ואלופת העולם המכהנת, צרפת, שלוש נבחרות אירופיות. אליפות אירופה, קרואטיה 2018, תזכה בשלושה כרטיסים ישירים לאליפות העולם.

 

אזי, במידה ודנמרק, גרמניה ו/או צרפת תסיימנה באחד משלושת המקומות הראשונים אז הכרטיסים הישירים יעברו למדורגות מתחת לה. הנבחרות מהאליפות שלא תזכינה בכרטיסים הישירים לאליפות העולם תפגשנה בפלייאוף אליפות העולם מול המסיימות ראשונות בשלב המוקדמות בו משתתפת נבחרת ישראל.

 

תמונת הבתים:

 

בית A: קרואטיה, שבדיה, סרביה ואיסלנד

 

בית שבו נמצאות שתי נבחרות שזו תהיה הפתעה עצומה אם הן לא תעפילנה: המארחת, קרואטיה, ושבדיה. המאבק הגדול צפוי דווקא על הכרטיס השלישי והאחרון לשלב הבתים בין סרביה לאיסלנד. קרואטיה שמחה לקבל לאליפות את המרכז, דומאגוי דובניאק, שחזר לפני כחודש מפציעה ארוכה במדי קיל והיא פייבוריטית ברורה בדרבי של יוגוסלביה לשעבר במחזור הראשון מול סרביה.

סרביה נמצאת במגמה הפוכה: סגנית אלופת אירופה 2012 נחלשה משמעותית בשנים האחרונות וכיום ניתן למצוא בסגל שלה שחקנים שספק אם ב-2012 היו אפילו חלק מהסגל המורחב. שבדיה כאמור חזקה כתמיד החל מהשער עם שני שוערי אלופת הבונדסליגה, ריין נקר לוון, מיקאל אפלגרן ואנדראס פאליקה, ועד לכל חלקי המגרש והמפתח בנבחרתו של קריסטיאן אנדרסון הצעיר יהיה החיבור. איסלנד כרגיל מעמידה סגל עם מספר שחקנים ותיקים נמוך בראשות הקיצוני השמאלי של ריין נקר לוון, גודיון ואלור סיגורדסון, אך מעניין כתמיד יהיה לראות את השתלבות דור העתיד של איסלנד עם לא פחות משבעה שחקנים אשר משחקים בליגה המקומית.

 

בית B: צרפת, בלארוס, נורבגיה ואוסטריה

 

בית עם שתי המשתתפות בגמר אליפות העולם אשתקד, צרפת ונורבגיה, אשר נפגשו למשחק אימון לפני כשבוע בו צרפת ניצחה 27:32. באופן כללי, ב-18 מפגשים בהיסטוריה, נורבגיה ניצחה אך ורק בשלושה. יחד עם זאת, הן שתי הנבחרות הצפויות לסיים בשני המקומות הראשונים. בתמונת המעפילה השלישית מבית B נראה כי מצפה מאבק מעניין בין בלארוס ואוסטריה. יתרונה של בלארוס הוא הניסיון. בלארוס השתתפה כבר בשבע אליפויות אירופה ואף בשתי האליפויות האחרונות היא העפילה לשלב הבתים השני. מנגד, אוסטריה השתתפה בשתי אליפויות אירופה בלבד, האחרונה שבהן ב-2014. יש לציין כי את אחת האליפויות אוסטריה אירחה ועל כן העפילה אוטומטית.

 

היתרון של אוסטריה הינו בעומק האיכותי על אף היעדרותו של הקיצוני השמאלי הפצוע של קיל, ראול סנטוס. בין מי שכן ניתן יהיה למצוא בסגל: מרכזה של קיל, ניקולה ביליק, הקיצוני הימני של מגדבורג, רוברט וובר, מקשרה השמאלי של ווצלאר, מקשרה הימני של ספורטינג ליסבון, יאנקו בוזוביץ', ושני שוערים שמשחקים ברמות הגבוהות: שוער קבוצת הליגה הצרפתי, מאסי אסון, תומאס באוור, ושוער סגנית אלופת קרואטיה וקבוצת הסא"ה ליגה, נקסה, קריסטיאן פיליפוביץ'.

 

בבלארוס הסגל נבנה בעיקר על שחקני אלופת בלארוס, משקוב ברסט, אלופת אוקראינה, מוטור זפורוז'יה, ואלופת פינלנד, ריהימן קוקס, אשר אליהם התווספו שחקנים צעירים רבים מקבוצות מקומיות. שני שחקנים משמעותיים מאוד עבור בלארוס יהיו פיבוט סן רפאל הצרפתית, ארצם קאראלק, ומקשרה השמאלי של דינמו בוקרשט, ואדים גאידוצ'נקו, אשר יצטרף בעונה הבאה לקאראלק בסן רפאל.

 

בית C: גרמניה, מקדוניה, מקדוניה, מונטנגרו וסלובניה

 

בית ששני שחקנים, אחד בכל נבחרת שינו בו את תמונת המצב. בנבחרת סלובניה ייעדר הכוכב הגדול שלה, מקשרה הימני של ברצלונה, יורה דולנץ, ובמונטנגרו זה יהיה מקשרה השמאלי של אלופת אירופה, ורדאר סקופיה, ווקו בורוזאן. נבחרת סלובניה אמנם השיגה בשנה שעברה את הישג השיא שלה באליפות העולם, מקום שלישי, ומדובר בנבחרת בעלת משחק קבוצתי מאוד אך דולנץ הוא בורג משמעותי במערכת. בעקבות כך, נותרה אלופת אירופה, גרמניה, משופעת הכוכבים (להתחיל להתייחס לשמות כוכביה מספיק למאמר שלם) כפייבוריטית ברורה לסיים במקום הראשון.

 

על מקומות 2-4 צפוי מאבק יוגוסלבי לשעבר: נבחרתו של דראגן דג'וקיץ', מונטנגרו, תגיע כאמור ללא שחקן משמעותי מאוד אך עדיין ניתן יהיה למצוא בסגל שלה בין היתר את שוער מלסונגן, נבויסה סימיץ', מקשרה הימני של ווצלאר, סטפן צ'אבור, ומרכזה של סגנית אלופת סלובניה, גורנייה ולנייה, זארקו פיוביץ'. במקדוניה כתמיד ניתן למצוא שחקנים איכותיים כמו פיליפ טאלסקי הצעיר מריין נקר לוון, ושוער ברצלונה,

 

בסלובניה, על היעדרותו של דולנץ יצטרכו לחפר ז'יגה מלאקאר מאלופת סלובניה, לאשקו צליה, ו-ויד קאבטיצ'ניק הותיק ממוליכת הליגה הצרפתית, מונפלייה. לסלובנים יש שני מרכזים נהדרים: מיחא זאראבץ מקיל ומארקו בזיאק ממגדבורג, שני קיצונים ימניים מהטובים בעולם, בלאז' יאנץ מאלופת פולין, קיאלצה, וגאשפר מארגוץ', מאלופת הונגריה, וספרם, חברו לקבוצה של מארגוץ', הפיבוט הענק, בלאז' בלאגוטינשק, ושני שוערי אלופת קרואטיה, זאגרב, אורח קאסטליץ' ומאטבז' שקוק. ללא ספק, בית מ-ר-ת-ק!

 

בית D: ספרד, דנמרק, צ'כיה והונגריה

 

ההונגרים אמנם כבר ללא הקפטן האגדי, לאסלו נאג', אך עדיין שייכים לרמות הגבוהות. הצ'כים חביבים אך קשה מאוד לראות סיטואציה שבה יצליחו להשתחל לאחד משלושת המקומות הראשונים ולכן, מצפה מאבק איתנים בין ספרד, דנמרק והונגריה על כל נקודה ביניהן משום שהיא צפויה לעבור איתן לשלב הבתים השני.

האלופת האולימפית, דנמרק, תופיע עם מאמנה החדש, מאמנה של ריין נקר לוון, ניקולאי יאקובסן. בדנמרק אין הפתעות: מיקל האנסן, האחים לאנדין, האחים טופט האנסן, לאסה סבאן ושלל הכוכבים בפנים. אותו מקרה גם בספרד: מלכי השערים של שתי אליפויות אירופה הקודמות, מרכזה של אלופת אירופה, וארדר סקופיה, ז'ואן קאנייאס, והקיצוני השמאלי של אלופת העולם למועדונים, ברצלונה, ואלרו ריברה, נמצאים יחד עם האחים דויישבאייב, גונזאלו פרז דה ורגאס ועוד.

 

הונגריה שנראית פחות נוצצת מספרד ודנמרק תהיה תלויה בשוער אלופת הונגריה, וספרם, רולאנד מיקלר, וחבריו לקבוצה, המרכז, מאטה לקאי, והמקשרים השמאלי, אימן ז'אמאלי ופטריק ליטגבארי. לצידם יסייעו, מקשרה הימני של סגנית אלופת הונגריה, פיק סגד, שולט באלוג, מרכזה של אלופת שוויץ, קדטן שפהאוזן, גאבור שאזאר, ומקשרה הימני של למגו, דונאט בארטוק.

 

 
     
 
תגובות גולשים (לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות)      הוסף תגובה
 
 
 
 
דבר היו"ר
מבנה האיגוד
הודעות האיגוד
נבחרת ישראל
ספונסרים ונותני חסות
תארים
VIDEO נבחרות והשתלמויות
חוקה טפסים ותקנון
קישורים
צור קשר
כניסה לשופטים
פרויקט 2024
הדרכה-השתלמויות מאמנים
וידיאו/סטטיסטיקה ליגת ווינר 2017-2018
וידיאו וסטטיסטיקה ליגת ווינר עונת 2018-19


 
 
ספונסרים