איגוד הכדוריד
המטרה - ליטא ביום ראשון
צילום: הדר ואן קולא

נבחרת ישראל תמריא בשבת בבוקר לוילנה למשחק מול נבחרת ליטא שייערך ביום ראשון (16:00, שידור ישיר בספורט2 - ישדרו רון ברבש ודין אלמס). אחרי שבוע מלא טלטלות - בו נדחו המשחקים מול ליטא ואיסלנד שתוכננו להיערך בימים שלישי וחמישי בת"א (ועשויים להתקיים לקראת סוף חודש אפריל - האיגוד האירופי טרם פרסם מועדים) – הנבחרת תקיים את משחקה השני בקמפיין מוקדמות אליפות אירופה.
 
מדובר במשחק בעל חשיבות רבה בהתמודדות על המקום השלישי בבית, והוא לגמרי לא יהיה פשוט – על אף שני ההפסדים של הנבחרת הליטאית מול איסלנד ומול פורטוגל (מולה גם נבחרת ישראל נוצחה). הגעה למקום השלישי, בסוף קמפיין המוקדמות, יאפשר עלייה לאליפות אירופה ל-4 נבחרות מבין 8 הבתים שישיגו את הניקוד הטוב ביותר (הוא ייקבע בסופו של דבר בחישוב התוצאות מול שתי הראשונות בכל בית). כמובן שהמקומות 2-1 בבית מעניקים אוטומטית את הכרטיס לאליפות, אבל מוקדם לכוון אליהם אחרי משחק אחד בלבד, וכאשר פורטוגל ואיסלנד - נבחרות איכותיות יותר - כבר צברו 6 ו-4 נקודות בהתאמה, ושיחקו 4 ו-3 משחקים עד כה (מה שאומר שעליהן יהיה גם פחות עומס משחקים בחודש הבא).

 


המאמנים אולג בוטנקו ואסף לוי קבעו את סגל נבחרת ישראל, כשייתכן שינוי אחד ברגע האחרון. השוערים הם דן טפר (שארבור, צרפת) ומושיקו אלימלך (הפועל קרית אונו). פינות – שמאל: עוז חממי (הפועל ראשל"צ) וגיל פומרנץ (א.ס רמה"ש). ימין: טל הרשקוביץ (הפועל ראשל"צ) ושלומי צייטלר (א.כ נס ציונה). מקשרים – שמאל: אדיר כהן (וינטרתור שווייץ), רם טורקניץ (הפועל אשדוד) וליאור גורמן (שארבור, צרפת). ימין – ירמי סידי (מכבי ראשל"צ), דניאל מוסינדי (ארלנגן, גרמניה), עמית גל (הפועל קרית אונו). מרכזים – יואב למברוזו (לימוז', צרפת) ועדן ג'ינג'י (א.ס רמה"ש). פיבוט – הקפטן דניאל שקלים, יוסי אפו (א.ס רמה"ש) שניר נציה (גרוסוולשטאט). לנסיעה יצטרפו גם תומר בודנהיימר ויהב שמיר, שימשיכו מליטא ישירות לשווייץ לאחר המשחק.

הצוות המקצועי כאמור כולל את אולג בוטנקו ואסף לוי, יוליאן סטראט כמאמן שוערים, אלון הראל מאמן הכושר. דורון בן עטיה מנהל הנבחרת, והפיזיוטרפיסט רוברטו שנפ. בראש המשלחת יעמוד חבר הוועדה המקצועית - טוביה יוגב.

הערב הנבחרת תקיים אימון בפ"ת, לאחריו השחקנים יצטרכו לעבור גם בדיקות קורונה, ומחר יושלמו ההכנות לקראת היציאה לוילנה - במפגש גיבוש חברתי שאירגן מנהל הנבחרת דורון בן עטיה.

אז כאמור, אחרי דחיית המשחקים השבוע, ביטול הטיסה לליטא - וההירתמות של מני ויצמן, יו"ר איגוד הכדוריד בעבר, לגייס את בעלי ארקיע ואיש עסקים מתחום הנדל"ן, הנבחרת תמריא לוילנה במטוס חכור - דבר שפתר את החשש שלא תוכל להגיע למשחק.

אגב, ויצמן כבר נרתם למשימה נוספת, לאפשר את יציאת נבחרת הנשים לטורניר מוקדמות אליפות העולם שייערך בסוף השבוע הבא בלוקסמבורג, ופתרון מסתמן עם נחיתה בגרמניה ומשם הגעה ללוקסמבורג. גם במשימה זו ויצמן רתם את חברת התעופה ארקיע. ההערכתנו הרבה לכך!

כעת, המטרה, אחרי משחק טוב בפורטוגל, לפחות ב-50 הדקות הראשונות, שהסתיים לבסוף בהפסד 31:22, לשים את אירועי השבוע האחרון מאחור, שלא תרם בטח בפן המנטלי עם ביטולי המשחקים, ולהשיג תוצאה טובה בליטא. למרות ההפסדים של ליטא 36:20 באיסלנד, ו-34:26 במשחק הבית מול פורטוגל, זו נבחרת טובה – שממנה לא צברנו זיכרונות טובים מהמפגש האחרון במוקדמות אליפות העולם ב-2018 שנערכו בליטא (הנבחרת הובסה אז 36:20).

 

נבחרת ישראל, שלשום
 
המאמן הלאומי אולג בוטנקו: התייחס לאירועי השבוע האחרון ולהכנות לקראת ליטא: "זה היה שבוע קשה, שכל יום בו הרגיש שאתה פותח את הבוקר ועושה צעד קדימה, ומסיים את היום בצעד אחורה – וזה מתייחס בעיקר לעניין ההכנה המנטלית. ביטול המשחקים מול ליטא ואיסלנד פגעו בנו, כשהרגשנו שאנחנו נכנסים טוב לשבוע הזה מבחינת ההכנה. מצד שני, אנחנו יוצאים עכשיו למשחק בליטא אחרי הכנה ממושכת יותר של כל השחקנים יחד, ובלי עומס של 3 משחקים תוך 5 ימים – וזה הצד האופטימי. ציפינו לצאת למפגש הזה אחרי ניצחון בית, שמוראלית זה מעניק יתרון, אבל אנחנו עם הפנים למשימה".
 
בוטנקו התייחס ליחסי הכוחות: "ברור שמצפה לנו משחק מאוד קשה. ליטא נבחרת איכותית, עם סייז פיזי משמעותי. יש להם קו אחורי מאוד גבוה. זה לא יהיה פשוט. נצטרך למצוא סגנון משחק בהתאם. אנחנו מתכוננים טקטית. הספקנו להכין כמה דברים, ונחפש מה יעבוד מול ההגנה שלהם. בפעם האחרונה שהנבחרת שיחקה בליטא – זה נגמר בתבוסה. אין מה לקחת מאותו משחק, אלא לבוא עם רצון וכוונות ולעשות שם את ההבדל".
 
אסף לוי, עוזרו של בוטנקו, הוסיף: "לא היה לנו קל להתמודד עם האכזבה של שני משחקי בית שבוטלו, אחרי שלא שיחקנו כבר שנה וחודשיים בישראל. אני מרגיש שהשחקנים מתרוממים חזרה ומתפקסים לכיוון המשחק בליטא. היינו מעדיפים שהמשחק הראשון יהיה אצלנו בבית, אבל אנחנו יוצאים לוילנה על מנת להביא נקודות, ובעיקר להמשיך את ההתקדמות שלנו כנבחרת.
 
לוי סיכם: "הברומטר אצלם הוא המרכז, שהוא מאוד דומיננטי. יש להם שוטרים עם סייז, כאלו שהולכים בכוח פנימה. ראינו את סגונות ההגנה שהם שיחקו מול איסלנד ומול פורטוגל, והם היו שונים. מצד שני, נצטרך לייצר הגנה אגרסיבית בשביל לאפשר את סגנון המשחק המהיר שאנחנו רוצים. כמו שציינתי, אנחנו רוצים לראות את המשך ההתקדמות, ומאוד שמחים שרוב הסגל איתנו למעט הפציעות של ניבו לוי ושל יונתן דיין. רוב השחקנים כשירים ואנחנו מצפים לתוצאה טובה.
 
הנבחרת הליטאית מתבססת בעיקר על קו אחורי איכותי, וגבוה, עם שחקנים מנוסים: המרכז הוותיק אידאנס מלשינסקאס בן ה-34, שחקנה בשנים האחרונות של מוטור ז'פורוזה האוקראינית, עימה משחק בליגת האלופות, ובעברו 4 עונות בליגה הספרדית הבכירה. מלשינסקאס כבש למעלה מ-400 שערים במדי הנבחרת הליטאית בקרוב ב-90 הופעות.
 
למלשינסקאס הצטרף בקבוצת העל האוקראינית יונאס טרוחאנוביצ'יוס, השחקן הליטאי הראשון (והיחיד) שהיה שותף לזכייה הסנסציונית של מונפלייה הצרפתית בליגת האלופות לפני שלוש שנים. טרוחאנוביצ'יוס (2.03 מ', 96 ק"ג) הוא מקשר שמאלי – אולי העמדה הדומיננטית ביותר של הליטאים. גם באיכות, וגם בסייז, ולעיתים הוא גם נכנס לעמדת הפיבוט. אם נגענו בעמדת המקשר השמאלי - על העמדה הזו כאמור משחק גם לוקאס סימנאס (2.07 מ', מקבוצת נאבה הספרדית), שהבקיע 5 שערים מול איסלנד, וגרדס באבארסקאס (1.97 מ') שמשחק בשאמברי הצרפתית (וגם לעיתים כפיבוט). בעמדת המקשר השנייה, מימין, משחק מינדאוגס דומ'ציוס (מאלבפלורנץ הגרמנית). בפינה השחקן הבולט הוא מינדאוגאס אורבונאס (כבש 5 שערים מול פורטוגל), שמשחק בליגה הרוסית.

 
לליטאים שוער איכותי – מדובר בגידריוס מורקאונס, שמשחק בשנים האחרונות בקוקס הפינית, עימה הופיע בליגת האלופות ובגביע האיגוד האירופי.


 

נבחרת ליטא
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn