איגוד הכדוריד
"לצערנו אין שום התחשבות והתעמקות בבעיות הנוצרות"
איגוד הכדוריד פנה למשרד הספורט בבקשה לתמיכה חריגה - עקב הנזקים וההוצאות הכלכליות שנגרמו השבוע עקב אי היכולת לארח את משחקי מוקדמות אליפות אירופה בת"א - מול נבחרות ליטא ואיסלנד - עקב מדיניות פתיחת השמיים החלקית בלבד של הממשלה, שהובילה לביטול הטיסות לישראל וברגע האחרון לדחיית המשחקים. איגוד הכדוריד נאלץ להוציא סכום של כ-110 אלף שקל עבור הזמנת היכל קבוצת שלמה בת"א לצמד המשחקים, שם גם הותקן משטח מיוחד, ובנוסף לתשלומים למלונות, הטסת השחקנים הישראלים שמשחקים בליגות אירופאיות לישראל, יחד עם הוצאות נוספות עבור קיום האימונים, והפקות שנעשו. האיגוד האירופי כבר דחה את קיום המשחקים, שייערכו ככל הנראה בסוף חודש אפריל - ויגררו שוב הוצאות בסכומים דומים.

בנוסף לכך, עקב מדיניות השמיים הסגורים - ופתיחת 5 יעדים בלבד באירופה, בוטלה בתחילת השבוע הטיסה של הנבחרת, ובאיגוד נאלצו לשכור מטוס חכור כדי להגיע למשחק שייערך ביום ראשון בוילנה. בעניין זה, מי שנרתם לעזרה ולתמיכה בנבחרת ישראל מחשש שהיא לא תוכל להמריא לליטא, ועלולה לספוג הפסד טכני והרחקה מהמשחקים הוא הוא איש העסקים ויו"ר איגוד הכדוריד בעבר, מני ויצמן, שרתם את בעלי חברת התעופה ארקיע וגייס איש עסקים ישראלי המתגורר בלונדון, על מנת לאפשר את הוצאת הטיסה בשבת בבוקר, וחזרתה ביום ראשון עם סיום המשחק בוילנה.

כמו כן, עקב אותה מדיניות הגבלות של הממשלה, באיגוד הכדוריד מתקשים למצוא טיסה שתאפשר את הגעת נבחרת הנשים בסוף השבוע הבא ללוקסמבורג, לטורניר מוקדמות אליפות העולם. בשל מיעוט הטיסות, והעלויות הגבוהות מאוד (מדובר בעלויות של למעלה מ-1500 דולר רק עבור כרטיס טיסה בודד), מלבד השהות שעלולה להתארך בלוקסמבורג. באיגוד בדקו מספר אופציות, כולל הגעה לפאריז - אבל גם לאחר התערבות שגרירות ישראל בצרפת - הובהר כי בשלב מדיניות משבר הקורונה בצרפת לא יתאפשר לשחקניות הנבחרת לעשות את דרכן באוטובוס מנמל התעופה ולעבור את הגבול ללוקסמבורג. פנייה נוספת נעשתה לשגרירות ישראל בגרמניה.

באיגוד הדגישו - כי ללא עזרה מיידית של משרד הספורט והממשלה, יתקשו לממן את העלויות העצומות, גם בעקבות דחיית המשחקים השבוע של נבחרת הגברים, וכאשר בעוד חודשיים נבחרת הנשים תשתתף בטורניר נוסף במסגרת מוקדמות אליפות אירופה. לפיכך, אם לא תתקבל תמיכה, ובשל הקשיים הטכניים להגעה ללוקסמבורג, מסתמנת החלטה גם בתיאום הצוות המקצועי לוותר על ההשתתפות בטורניר מוקדמות אליפות העולם ולהתמקד בטורניר מוקדמות אליפות אירופה.

 

לנבחרת הגברים נמצא פתרון ברגע האחרון בסיוע של מני ויצמן. צילום: הדר ואן קולא

יו"ר איגוד כדוריד דורון גלפנד הבהיר: "לאורך תקופת הקורונה הכדוריד הישראלי נאלץ להתמודד עם המון בעיות, שגרמו לנזקים כלכליים קשים, מבלי שזכינו לרשת ביטחון הולמת ופיצוי כפי שקיבלו ענפי ספורט אחרים. אנחנו מתנהלים בזהירות ובאחריות, אבל היכולת של ענף הכדוריד להכיל, ועוד בתקופה שגזרות כלכליות בפתח עם הקטנת תקציבי תמיכות לספורט מהממשלה, ובמקביל לקיים פעילות בינלאומית ולייצג את מדינת ישראל - פשוט לא קיימת. השקענו בהכנות לאליפויות בינלאומיות לנבחרות צעירות - שבוטלו. רק בינואר האחרון נערכנו למשחקים מול ליטא - שנדחו ברגע האחרון במהלך הסגר. דחיית המשחקים השבוע שנכפתה בשל מדיניות הממשלה - גובה מחיר כלכלי יקר נוסף, כאשר למשרד הספורט ברור היטב שבחודש הבא נצטרך שוב לממן הוצאות אירוח של שלושה משחקים (ליטא, איסלנד ופורטוגל) שעלותם רבה. אנחנו מצפים לא רק אוזן קשבת, אלא התערבות ועזרה מיידית משר התרבות והספורט מר חילי טרופר ומשרדו על מנת שתתאפשר המשך קיום הפעילות וייצוג נבחרות ישראל. יותר מראוי שמשרד הספורט יסייע בעת הזו, כשהם מכירים בקשיים, והציפייה היא לסייע לנבחרות ישראל ולא רק לקבוצות ספורט ולזרים שמשחקים בהם. קצנו בתשובות מונוטוניות ואטומות - 'תחיו עם זה, או תסתדרו עם מה שיש'. לצערנו עדיין אין שום התחשבות והתעמקות בבעיות הנוצרות בעקבות המגיפה״.

גלפנד הוסיף: "אנחנו מלאי ההערכה ותודה להירתמות של מר מני ויצמן, שתורם רבות לכדוריד הישראלי, וביוזמה שלו מנע אי הופעה של נבחרת ישראל ביום ראשון בליטא והרחקה מהטורניר. לצערנו, מלבד ויצמן - פילנתרופים לא עומדים בתור לסייע בתקופה הזו, כך שאם משרד הספורט לא יסייע במציאת פתרון מהיר והולם לאפשר ייצוג של נבחרות ישראל - קיים חשש גדול שנאלץ לוותר על טורניר מוקדמות אליפות העולם לנשים בלוקסמבורג בסוף השבוע הבא, ולהתמקד רק במשימה השנייה - בתקווה שהיא תתאפשר ותתקיים".

 

דורון גלפנד
 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn