איגוד הכדוריד
בעיניים שופטות
מורן כחלון קלוו (מימין) וחן הלפרין (משמאל) צילום הדר ואן קולא

באיגוד הכדוריד שופטות שתי נשים, מורן כחלון קלוו וחן הלפרין אשר פנו לשיפוט לאחר שנפצעו כשחקניות. השתיים שופטות בליגת העל ובליגת אתנה שעל פי רב, אינן רגילות לראות אישה שופטת ובכך, פורצות דרך לנשים נוספות להצטרף ולהשתבץ כשופטות בליגות השונות של הכדוריד הישראלי. 

החיבור לענף של שופטת הכדוריד מורן כחלון קלוו, אימא לשתי בנות ומורה למתמטיקה, החל כבר בבית הספר היסודי משם המשיכה לכיתת ספורט ולאורך כל אותה העת, הייתה שחקנית בבנות הרצליה ובנבחרות ישראל.

בזמן שירותיה הצבאי הייתה כחלון קלוו, ספורטאית מצטיינת ושחקנית נבחרת ואת החיבור לענף היא מרגישה שהיא חייבת לנורית כהן (מאמנת בנות הרצליה לשעבר, ה.ו.ק) עימה היא בקשר חברות עד היום.

בעקבות פציעה וניתוח קרע במניסקוס וברצועה האחורית ב-2005, הפסיקה כחלון לשחק ועברה לנהל את קבוצת הנשים בה שיחקה. באחד המשחקים פנה אליה השופט הבכיר לאוניד ינקו והציע לה להצטרף לקורס שופטים ומשנת 2006 היא שופטת על מגרשי הכדוריד.

איך הרגשת עם המעבר משחקנית – מנהלת קבוצה לשופטת? האם זה יותר או פחות תובעני?

"בהתחלה היה מאוד קשה לראות את המשחק מהצד השני, כלומר לא כשחקנית - גם בתור מנהלת קבוצה לא הייתי יותר בעמדה שהרגישה את הכדור. כעת זה לגמרי אחרת ואני מאוד נהנת ואוהבת להגיע לשפוט ובהרבה מובנים המגרש והמשחקים הם מקום הבריחה שלי. אני לא חושבת שלהיות שופטת זה פחות תובעני מלהיות שחקנית, ישנם שבועות בהם מתקיימים 3-4 משחקים וזה דורש לא מעט זמן".

איך משלבים את הכדוריד עם החיים מחוץ לכדוריד?

"השילוב אינו קל, בעיקר כשיש משפחה ועבודה מסודרת, אבל זה משהו שקיים בחיים שלי מאז שאני ילדה וזה חלק בלתי נפרד ממני, כך שלומדים להסתדר. בנוסף, אני משתדלת לצאת לריצה לפחות פעמיים בשבוע לפעמים גם שלוש".

כיצד הייתה הדרך הראשונה שלך כשופטת? כיצד קיבלו אותך והאם נתקלת בקשיים כאישה על המגרש?

"ההתחלה הייתה מאוד קשה, היו כאלו שקיבלו את נוכחותי בצורה יפה וכאלו שפחות. ברור שבתור אישה המבטים היו שונים ולא כולם שמחו לראות אישה שופטת אבל היום זה כבר אחרת. מעבר לקשיים אותם חוויתי בהתחלת דרכי כשופטת, אני לא חושבת שכאישה, אני ניצבת בפני אתגר ייחודי, כל שופט מתמודד במגרש עם אתגרים שונים ומגוונים."

כיצד מתמודדים עם עלבונות?

"יש לא מעט פעמים ברגעים של לחץ על המגרש או אחרי משחק ששחקנים, מאמנים ובעלי תפקיד, פונים בצורה לא מכובדת או יפה. לפעמים זה משהו קטן שעובר מעל לראש אבל ישנם גם מקרים בהם זה מוגזם והעלבון נשאר איתך כמה ימים עד שאת נזכרת שאת בתפקיד מתוך אהבה לענף. כמובן שהשיחות עם השופטים, שהם חברים שלי, מאוד עוזרות בהתמודדות הזו."

מורן הייתה רוצה לראות עוד שופטות על מגרש הכדוריד: "אני חושבת שזה מאוד יפה לראות נשים משתלבות בכל סוגי הספורט ובמיוחד בכדוריד, הענף שלנו זקוק ליותר חשיפה בנשים. ברור שחשוב לגדל עור של פיל, בעיקר בהתחלה,כדי לא להישבר, אבל אחר כך זה משתחרר ולומדים להתמודד".

 

מורן כחלון קלוו (צילום הדר ואן קולא)
 
כילידת ראשון לציון וכבת לשופט כדוריד, אפשר לומר שחן הלפרין נולדה לתוך הענף. היא התחילה לשחק כדוריד בהפועל ראשל"צ כבר בכיתה א' וסיימה בגיל 18 במכבי ראשל"צ בעקבות פציעה ובעידודו של אביה, עשתה מיד את המעבר והפכה לשופטת.

כיצד משלבים את הכדוריד עם החיים מחוץ לכדוריד? 

"מבחינתי הכדוריד הוא עבודה לכל דבר ועניין ואני רואה בעיסוק בו עבודה נוספת. אני מקפידה להשקיע באימונים בחדר כושר, הולכת לראות משחקים של שופטים אחרים ומרגישה שיש לי תמיד מה ללמוד ואני כמובן תמיד שואפת להשתפר. אני צופה בווידאו עם משחקים של שופטים אחרים גם בארץ גם בחו"ל, משכילה ולומדת. אני שופטת בכל הליגות כולל ליגת העל גברים ונשים".

כיצד הייתה הדרך הראשונה שלך כשופטת? כיצד קיבלו אותך והאם נתקלת בקשיים כאישה על המגרש?

"מבחינתי, תחילת הדרך שלי כשופטת הייתה מצוינת למרות שהיו מי שהרימו גבה והתקשו להבין מה עושה ילדה בת 18 וחצי על המגרש כשופטת בליגת העל אבל הוכחתי את עצמי על המגרש ובתמורה, קיבלתי כבוד מהקבוצות ומהמאמנים. מבחינתי, כשאני על המגרש כשופטת כל השחקנים שווים ואין בניהם שוני, הם מספר על חולצה".

מהם האתגרים בפניהם את ניצבת על המגרש?

"מבחינתי ההכנה המנטלית לפני משחק מהווה את האתגר העיקרי וכשאני שופטת בליגת העל אקפיד לא לעבוד באותו היום כדי להגיע מוכנה ומרוכזת במשחק. בליגות הצעירות אני גם מקפידה לנוח כמה שעות לפני המשחק כדי להגיע מוכנה ומרוכזת".

האם נתקלת בקשיים כאישה על המגרש?

"אני לא חושבת שישנם אתגרים ייחודיים לאישה שופטת, כולנו בני אדם. אם יהיה הבדל בין אישה שופטת לגבר שופט הוא לרב יגיע מדעה קדומה ומחוסר רצון לקבל אישה כשווה על המגרש מה שיוביל לבחון את השופטת בזכוכית מגדלת".

חן הלפרין (צילום הדר ואן קולא)

ולסיום, חן הייתה רוצה לראות עוד שופטות על מגרשי הכדוריד: "כמו בכל תחום השיפוט צריך 'עור של פיל' מול הסביבה אבל ההנאה והסיפוק מחפים על כל השאר". לגבי השאיפות מוסיפה חן: "השאיפות הן תמיד לשפוט בצורה הכי טובה ולדעת להתגבר על האתגרים השוטפים שמקורם בתנאים שאינם מספיקים כדי להתעסק ולהתקיים רק משיפוט כמקצוע למרות שזו עבודה לכל דבר - ההשקעה לפני משחק ואחרי, ההכנה המנטלית והפיזית, הזמן בדרכים ועל המגרש שאנחנו משקיעים".
 
 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn