איגוד הכדוריד
"המבט לא רק על המשחק הקרוב, אלא גם על המחר"
צילום: הדר ואן קולא
 
נבחרת ישראל תפתח ביום רביעי (21:30 - שידור בספורט4 בטלוויזיה, שידור פתוח באתר האינטרנט של ספורט1 - sport1.co.il - השידור יפתח בסמיכות לפתיחת המשחק) את קמפיין מוקדמות אליפות אירופה, במשחק החוץ מול נבחרת פורטוגל. כמעט הכל נכתב ונאמר על ההכנה הלא אידיאלית בתקופת הקורונה, ועדיין - למרות פערי הרמות מול נבחרת שסיימה במקום ה-6 באליפות אירופה האחרונה, ומתבססת על לפחות 10 משחקני מועדון הפאר של פורטו, שמצליח בליגת האלופות - התקווה היא להתעלות, כפי שמדגיש המאמן אולג בוטנקו - "ננסה להשיג תוצאה טובה ככל שניתן. המבט שלנו הוא לא רק על המשחק הקרוב, אלא גם על המחר - על עתיד הנבחרת".

>> נתונים על המשחק - הסגלים, לייב טיקר ודוח הסטטיסטיקה באתר האיגוד האירופי - לחצו


 
>>> הבתים ולוח המשחקים במוקדמות אליפות אירופה
 
כמעט עשרה חודשים חלפו מאז הניצחון מול יוון, שהעלה את נבחרת ישראל לשלב השני במוקדמות אליפות העולם (שבוטל עם פרוץ הקורונה). זה מרגיש כמו היסטוריה רחוקה, ובריאיון לפני המשחק עם המאמן הלאומי הוא מבהיר: "היינו בגרף עלייה, לפי התכנון שרצינו. לצערי, הדברים השתבשו מאז. הקמפיין האחרון שבו עלינו דרג לא נספר, וזה פגע בסיכוי שלנו להשיג הגרלות נוחות יותר. כל הטלטלה של הקורונה בחודשים האחרונים, עם ליגה שהופסקה, עם אימוני נבחרת שחודשו רק בשבוע שעבר, לא היטיבו איתנו.

"אני רואה את השחקנים באימונים שקיימנו. הם מנסים להוריד חלודה, להחזיר את החדות. עם כל המאמץ - רואים שהתקופה עשתה את שלה. אנחנו לא בוכים, אלו התנאים. אנחנו ממשיכים ושמחים שחזרנו לפעילות. שיש לנו במשימה הזו יותר ליגיונרים. לפחות הם מגיעים בכושר.  לחבר את הנבחרת טקטית במצב הקיים, זו לא משימה שאפשר לעשות ביום-יומיים שאנחנו נפגשים, אבל זה מה יש ועם זה נצטרך לעלות ולהקריב מעצמנו".

 

בוטנקו. "
אני בעד שעוד שחקנים ייצאו לאירופה. מה שאתה חווה שם, אתה לא חווה פה"
 
 
בוטנקו מוסיף: "החששות נובעים בגלל מצב המוכנות. באירופה נכנסים רק עכשיו לסגר. אנחנו לא התאמנו והתכוננו כמו שצריך הרבה לפניהם. בכל זאת אנחנו צריכים להכין משהו כדי לצמצם את הפערים ולנסות להתמודד עם נבחרות בסדר גודל של פורטוגל ואיסלנד, שהם בטופ העולמי. גם אם היינו בכושר, היה לנו מאוד קשה. עכשיו, ביום-יומיים אנחנו צריכים לחבר אותם איכשהו. להתכונן טקטית, לראות וידיאו, ולצאת לקרב. השחקנים צריכים להביא מעצמם בנוסף ליכולת המקצועית. זה יכול להיות פקטור משמעותי, אבל שזה רק בא רק מתוך הקרבה ובלי הכנה טקטית ופיזית - קשה להסתמך על זה. זהו, אנחנו לא נוותר. כבר הוכחנו שנבחרת ישראל יודעת להילחם ולהתעלות. המאמץ הוא להשיג תוצאה כמה שיותר טובה, כדי להשאיר לעצמנו סיכוי להשיג ניקוד בהמשך, ואולי לעלות מהמקום השלישי בבית".
 
הזכרת את הליגיונרים, שמרביתם בכושר משחק טוב - זה כמובן היתרון במצב הקיים, ועד כמה דן טפר יחסר לך?
 
"למזלנו, רוב הקו האחורי מבוסס על הליגיונרים. בפינות, אין לי ברירות אלא לבצע הרבה חילופים כדי שהשחקנים לא יפלו מהרגליים. נותר לקוות לטוב, כמה שאפשר. אין קסמים. שחקנים שלא בכושר, מחטיאים ומאבדים המון. לגבי הליגיונרים, אני רואה את התהליך כמאוד חיובי. הם לומדים שיטות משחק מתקדמות. לומדים להסתדר עם גדלים ומשקלים של שחקנים. לומדים לחשוב נכון יותר. אני בעד שעוד שחקנים ייצאו לאירופה. מה שאתה חווה שם, אתה לא חווה פה.

"יואב למברוזו לטעמי השתלב מעולה. גם יונתן דיין. גם אדיר כהן. את רם טורקניץ הפציעה קצת עצרה, אבל הוא שם. שניר נציה מתחיל להתחבר. חשוב לנו פיבוט בסייז שלו שיתקדם. אני רואה את זה חיובי. כאיגוד אנחנו צריכים ללמוד איך מסנכרנים אותם טקטית לנבחרת, ואולי גם דרך למידה מרחוק. לגבי טפר, אני יודע כמה הוא רצה להיות בנבחרת. מראש הקבוצה שלו לא רצתה לשחרר אותו, כך שהם מצאו תרגיל מעניין מבחינתם ומאוד לא מכובד".
 
בוטנקו התייחס גם לטענות שלא כל שחקני הסגל הרחב נענו למשימה: "בלי קשר להיום, התנאי המרכזי שלי הוא הרצון של השחקנים להקריב למען נבחרת. לאור המצב שאנחנו נמצאים, בשלב כזה מסובך, יש שחקנים יותר מבוגרים שמתחילים לחשוב על דברים אחרים שהם יכולים לעשות מחוץ לכדוריד - וזה בסדר - כי הרבה דברים לא ברורים להמשך. יש שחקנים שהורידו טיפה הילוך. יש כאלו שלא היו מוכנים פיזית. אנחנו נתנו במה בסגל לשחקנים שמוכנים, ויש להם דרייב".

הסגל כולל את השוערים מושיקו אלימלך ותום שם טוב. גיל פומרנץ ודניאל צרפתי, עמית גל וסהר שחק (כפינות). מרכזים - יואב למברוזו, יונתן דיין ועדן ג'ינג'י. מקשרים - רם טורקניץ, אדיר כהן, ליאור גורמן, דניאל מוסינדי. פיבוט: הקפטן דניאל שקלים, שניר נציה ותומר בונדהיימר. המאמנים - בוטנקו ואסף לוי. מאמן השוערים יוליאן סטראט. מנהל הנבחרת דורון בן עטיה והפיזיוטרפיסט רוברטו שנפ
 
איך ההתרשמות שלך מפורטוגל?
 
"ראיתי בסוף השבוע את משחק ליגת האלופות של פורטו. בקבוצה משחקים 11 שחקני נבחרת. הם יצאו תיקו עם קיילצ'ה, במשחק מדהים. הציגו יכולת גופנית, טכנית, טקטית, ברמה של טופ עולמי. הם מגיעים עם היכולת הזו לנבחרת. יש להם יתרון ענק, החיבור. הם משחקים באותה טקטיקה בקבוצה ובנבחרת. זה משחק בית שלהם, והם ישחקו ב'פול' גז. יש שם שחקנים איכותיים מאוד. אין ספק שהם שתיים-שלוש רמות מעלינו כרגע, ולא רק בגלל מצב של היום. הם כבר עשו את הדרך שאנחנו רק התחלנו. לנו יש צעירים שצוברים ניסיון. אני לא טוב בלחשב סיכויים. אנחנו לגמרי אנדרדוג, וצריכים לקרות המון דברים כדי שנוכל להשיג תוצאה טובה. אנחנו אופטימיים. המטרה שלנו היא הסופית - להשיג בהמשך עלייה לטורניר גדול.

"שאנחנו מביטים על פורטוגל, זה לא רק הנבחרת הבוגרת, אלא גם הנבחרת הצעירות שלהם שמצליחות. הם קוטפים את הפירות על פרויקט שמתנהל שם שנים רבות והצמיח שחקנים איכותיים. תוסיף את העובדה שהם משתפשפים בליגת האלופות וצוברים ניסיון. התוצאות שלהם באליפות אירופה האחרונה מדברות בעד עצמן. זה מה שאנחנו רוצים לעשות. רק שאנחנו בתחילת-אמצע דרך. זה מדהים, שאני הייתי שחקן, היינו שווים. גם ניצחנו אותם, אבל הם קפצו קדימה".

* * *

המפגש מול פורטוגל בת"א. ביום רביעי הנבחרת תיאלץ להסתדר ללא דן טפר. צילום ארכיון: עמית שיסל

מאז אותו מפגש לפני חמש שנים במוקדמות אליפות העולם שהסתיים בהפסד צורב 36:21 בת"א, פורטוגל (הודרכה אז ע"י רולאנדו פרייטאס, כיום המנהל המקצועי של איגוד הכדוריד בישראל) - היריבה הראשונה שלנו במוקדמות אליפות אירופה - עשתה התקדמות מרשימה. היא רשמה ההעפלה ראשונה מאז 2006, לאליפות אירופה 2020 - שם רשמה את הישג השיא שלה - המקום ה-6, עם ניצחונות מרשימים על צרפת, בוסניה, שבדיה והונגריה. בנוסף, היא העפילה לראשונה מאז 2003 לאליפות העולם שתתקיים בשנה הבאה במצרים.

המאמן הראשי פאולו פריירה קבע סגל של 19 השחקנים למשחקים מול ישראל וליטא, והוא כולל 11 שחקנים ממועדון הפאר של פורטו, המשחק בליגת האלופות. זה בהחלט נדיר, שנבחרת מתבססת כמעט כולה על קבוצה מצליחה, אבל כאמור לה רק - מספיק להביט בעמדת הפיבוט שכוללת שחקנים כמו אלקסיס בורגס (1.96 מ') שמשחק במונפלייה הצרפתית ובעבר בפורטו ובברצלונה. הפיבוט הצעיר והעולה לואיס פרדה שהצטרף לברצלונה, לצד שחקנים ותיקים יותר כמו דיימארו סאלינה בן ה-33 שמתנשא לגובה של 2.00 מטרים ומשחק בפורטו, ו-ויקטור איטוריזה שעשוי לקבל צ'אנס. הם דור המשך מוצלח מאוד לעידן שטיאגו רושה היה הפיבוט המוביל (כבש 9 שערים מול ישראל באותו מפגש בת"א).

מי שבעיקר זכור מהמפגש שנערך בת"א הוא השוער המצטיין אלפרדו קווינטאנה בראבו (2.01 מ'). אגב, קווינטאנה, סאלינה ובורגס הם בעלי אזרחות כפולה וילדי קובה. אם מביטים לעמדת השוער, לפורטוגל יש כמובן את הומברטו גומס הוותיק (בן 42), ואת מנואל גספר מספורטינג ליסבון.

היתרונות של פורטוגל מגוונים. לא רק בסייז פיזי מרשים, אלא העובדה שהיא משחקת כדוריד מהיר, דינמי, ובקצב גבוה. היא צפויה להתבסס על כנפיים איכותיות, בהן על שחקנים כמו דיוגו בראנקיניו מפורטו שבלט באליפות אירופה, אנדראה גומז, אנטוניו רודריגז אריאה ואחרים.

בקו האחורי פורטוגל תמשיך להתבסס על מרבית השחקנים שהובילו אותה באליפות אירופה, בהם פאביו ראמוס מגהלארס, רוי סילבה, ז'ואו מיגל פרז (שמשחק בשווייץ) ומיגל מרטינס סוארס.


השוער אלפרדו קוויטאנה בראבו במפגש בת"א. אחד משלושה שחקנים קובנים בנבחרת פורטוגל. צילום ארכיון: עמית שיסל

חלק מהשחקנים בסגל הנוכחי כמובן היו שותפים לאותו משחק בת"א לפני 5 שנים, בהם אריאה, פדרו פורטלה (שמשחק בטמברליי מצרפת), פאביו מגהלאהס, רוי סוסה מרטינס, וכמובן השוער קווינטאנה. מנגד, בנבחרת ישראל, בסגל הסופי, לאחר שהובהר שטפר לא יוכל לשחק, נכללים 4 שחקנים מאותו משחק - רם טורקניץ, דניאל שקלים, גיל פומרנץ ועמית גל.
 
לצפייה בסגל המלא של פורטוגל - לחצו
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn