איגוד הכדוריד
בוטנקו
נבחרת ישראל תפתח ביום רביעי את קמפיין מוקדמות אליפות אירופה, במשחק החוץ מול נבחרת פורטוגל. כמעט הכל נכתב ונאמר על ההכנה הלא אידיאלית בתקופת הקורונה, ועדיין - למרות פערי הרמות מול נבחרת שסיימה במקום ה-6 באליפות אירופה האחרונה, ומתבססת על לפחות 10 משחקני מועדון הפאר של פורטו, שמצליח בליגת האלופות - התקווה היא להתעלות למשך 60 דקות, כפי שמדגיש המאמן אולג בוטנקו - "ננסה להשיג תוצאה טובה ככל שניתן. המבט שלנו הוא לא רק על המשחק הקרוב, אלא על המחר - על עתיד הנבחרת".
 
כמעט עשרה חודשים חלפו מאז אותו ניצחון מול יוון, שהעלה את נבחרת ישראל לשלב השני של מוקדמות אליפות העולם (שבוטל עם פרוץ הקורונה). זה נראה כמו היסטוריה רחוקה, אבל בריאיון לפני המשחק אולג בוטנקו מדגיש: "היינו בגרף עלייה רק בינואר האחרון, לפי התכנון שרצינו. לצערי, הדברים השתבשו מאז. הקמפיין האחרון שבו עלינו דרג לא נספר בסופו של דבר, וזה פוגע בסיכוי שלנו להשיג הגרלות נוחות יותר. כל הטלטלה של הקורונה ב-8 החודשים האחרונים, עם ליגה שהופסקה, עם אימוני נבחרת שחודשו רק בשבוע שעבר, לא היטיבו איתנו.

"אני רואה את השחקנים באימונים שקיימנו. הם מנסים להוריד חלודה, להחזיר את החדות. עם כל המאמץ - רואים שהתקופה עשתה את שלה. אנחנו לא בוכים, אלו התנאים. אנחנו ממשיכים, ושמחים שחזרנו לפעילות. אנחנו שמחים שיש לנו במשימה הזו יותר ליגיונרים. לפחות הם מגיעים בכושר.  לחבר את הנבחרת טקטית במצב הקיים, זו לא משימה פשוטה ביומיים שאנחנו נפגשים, אבל זה מה יש ועם זה נצטרך לעלות ולהקריב מעצמנו".
 
בסופו של דבר רמת המוכנות שלנו למשחק לא טובה.
 
"המצב שלנו בהחלט לא טוב, ומכאן נובעות החששות. באירופה נכנסים רק עכשיו לסגר. אנחנו לא התאמנו והתכוננו כמו שצריך הרבה לפניהם. חוץ מהליגיונרים כמו שאמרתי, השחקנים שלנו לא בכושר טוב. ובכל זאת אנחנו צריכים להכין משהו כדי לצמצם את הפערים ולנסות להתמודד עם נבחרות בסדר גודל של פורטוגל ואיסלנד, שהם בטופ העולמי. גם אם היינו בכושר, היה לנו מאוד קשה. עכשיו, ביום-יומיים אנחנו צריכים לחבר אותם איכשהו. להתכונן טקטית, לראות וידיאו, ולצאת לקרב. כמו כל משחק, זה לא רק כדוריד. השחקנים צריכים להביא מעצמם בנוסף ליכולת המקצועית.

"זה יכול להיות פקטור משמעותי, אבל שזה רק בא רק מתוך הקרבה ובלי הכנה טקטית ופיזית - קשה להסתמך על זה. זהו, אנחנו לא נוותר. כבר הוכחנו שנבחרת ישראל יודעת להילחם ולהתעלות. המאמץ הוא להשיג תוצאה כמה שיותר טובה, כדי להשאיר לעצמנו סיכוי בהמשך להשיג ניקוד, ואולי לעלות מהמקום השלישי בבית".
 
הזכרת את הליגיונרים, שמרביתם בכושר משחק טוב - זה כמובן היתרון הגדול במצב הקיים, ועד כמה דן טפר יחסר לך?
 
"למזלנו, רוב הקו האחורי מבוסס על הליגיונרים. בפינות, לא תהיה לי ברירה אלא לבצע הרבה חילופים כדי שהשחקנים לא יפלו מהרגליים. בעניין הזה נותר לקוות לטוב, כמה שאפשר. אין קסמים. שחקנים שלא בכושר, מחטיאים ומאבדים המון. לגבי הליגיונרים, אני רואה את התהליך כמאוד חיובי. זה לא משנה המדינה שיוצאים, בסופו של דבר משנה באיזה רמה הם משחקים. הם לומדים שיטות משחק מתקדמות. לומדים להסתדר עם גדלים ומשקלים של שחקנים. לומדים לחשוב נכון יותר. אני בעד שעוד שחקנים ייצאו לאירופה. מה שאתה חווה שם, אתה לא חווה פה.

"יואב למברוזו לטעמי השתלב מעולה, גם יונתן דיין, גם אדיר כהן. טורקניץ אומנם פציעה קצת עצרה אותו, אבל הוא שם. שניר נציה מתחיל להתחבר. חשוב לנו פיבוט בסייז שלו שיתקדם. אני רואה את זה חיובי. כאיגוד אנחנו צריכים ללמוד איך מסנכרנים אותם טקטית לנבחרת, ואולי גם דרך למידה מרחוק. לגבי טפר, אני יודע כמה הוא רצה להיות בנבחרת. מראש הקבוצה שלו לא רצתה לשחרר אותו, כך שהם מצאו תרגיל מעניין מבחינתם ומאוד לא מכובד".
 
בוטנקו התייחס גם לטענות שחלק משחקני הסגל הרחב לא היו מחוייבים למשימה: "בלי קשר להיום, התנאי המרכזי שלי הוא הרצון של השחקנים להקריב למען נבחרת. לאור המצב שאנחנו נמצאים, בשלב כזה מסובך, יש שחקנים יותר מבוגרים שמתחילים לחשוב על דברים אחרים שהם יכולים לעשות מחוץ לכדוריד - וזה בסדר - כי הרבה דברים לא ברורים להמשך. יש שחקנים שהורידו טיפה הילוך. יש כאלו שלא היו מוכנים פיזית. אנחנו נתנו במה בסגל לשחקנים שמוכנים, ויש להם דרייב".
 
איך התרשמת מפורטוגל?
 
"ראיתי בסוף השבוע את משחק ליגת האלופות של פורטו. בקבוצה משחקים 11 שחקני נבחרת. הם יצאו תיקו עם קיילצ'ה, במשחק מדהים. הציגו יכולת גופנית, טכנית, טקטית, ברמה של טופ עולמי. הם מגיעים עם היכולת הזו לנבחרת. יש להם יתרון ענק, החיבור. הם משחקים באותה טקטיקה בקבוצה ובנבחרת. זה משחק בית שלהם, והם ישחקו בפול גז. יש שם שחקנים איכותיים מאוד. אין ספק שהם שתיים-שלוש רמות מעלינו כרגע. ולא רק בגלל מצב של היום. הם כבר עשו את הדרך שאנחנו רק התחלנו. לנו יש צעירים שצוברים ניסיון, אבל הם כבר צברו אותו במשך כמה שנים. אני לא יודע לחשב סיכויים. אנחנו לגמרי אנדרדוג במשחק, וצריכים לקרות המון דברים כדי שנוכל להשיג תוצאה טובה. אנחנו אופטימיים. המטרה שלנו היא הסופית - להשיג בהמשך עלייה לטורניר גדול. אגב, שאנחנו מביטים על פורטוגל, זה לא רק הנבחרת הבוגרת, אלא גם הנבחרת הצעירות שלהם שמצליחות. הם קוטפים את הפירות על פרויקט שמתנהל שם שנים רבות והצמיח שחקנים איכותיים. תוסיף את העובדה שהם משתפשפים בליגת האלופות וצוברים ניסיון. התוצאות שלהם באליפות אירופה האחרונה מדברות בעד עצמן. זה מה שאנחנו רוצים לעשות. רק שאנחנו בתחילת-אמצע דרך. זה מדהים, שאני הייתי שחקן, היינו שווים. ניצחנו אותם, אבל הם קפצו קדימה".
 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn