איגוד הכדוריד
האיגוד האירופי דחה בשלב זה בקשה לטורניר בועה

למרות פנייה לאיגוד האירופי של מספר נבחרות אירופאיות לבחון את שינוי שיטת המשחקים במוקדמות אליפות אירופה שמתוכננות לצאת לדרך בתחילת החודש הבא - התשובה שהתקבלה בסוף השבוע - היא שלא יתקיים טורניר בועה, אלא משחקי בית-חוץ כפי שתוכנן. למרות זאת, באיגוד האירופי הבהירו כי יבחנו במהלך השבוע את המצב, והם מקיימים קשר ישיר מול כל האיגודים הרלוונטים.

איגוד הכדוריד פנה כאמור בשבוע שעבר באופן רשמי לאיגוד האירופי לבחון חלופה לקיום משחקי מוקדמות אליפות אירופה (שיחלו בחודש הבא) במסגרת טורניר, ולא על פי התכנון המקורי – שיטת משחקי בית-חוץ. במקביל, נעשתה פנייה דומה על ידי ההתאחדות הליטאית ל-EHF, מאחר ששתי הנבחרות יפתחו את המשחקים בתחילת החודש הבא באיסלנד, שם תחלואת נגיף הקורונה במגמת עלייה, מה שמוביל לביטול והוזזת טיסות שכבר תוכננו.
 
ככל הידוע משיחות שהתקיימו, באיסלנד שקלו גם כן לפנות בעניין לאיגוד האירופי, ולהציע לשחק במסגרת טורניר, מאין סוג של בועה, במדינה נייטרלית, או ייתכן שבאירוח של אחת המדינות בבית. מי שככל הידוע לא מתכוונת לבקש שינוי בפורמט המשחקים היא פורטוגל.
 
המהלך כמובן נובע מהקשיים – לליטא כבר בוטלה הטיסה שהוזמנה לאיסלנד, וגם נבחרת ישראל נתקלה בהודעה דומה, כאשר כרגע האופציה של נבחרת ישראל להגיע לאיסלנד, היישר מהמשחק בפורטוגל, היא לעשות את הדרך ב-3 טיסות – כשאין ודאות שהן ימריאו.
 
כזכור, נבחרת ישראל כבר החליפה ביתיות עם איסלנד בפתיחת משחקי מוקדמות אליפות אירופה, אשר יחלו במשחק חוץ מול פורטוגל ב-4 בנובמבר (באותו ערב ליטא מתארחת באיסלנד), ושלושה ימים לאחר מכן נבחרת ישראל אמורה להתארח באיסלנד, כשליטא מתוכננת לארח את פורטוגל.
 
מנכ"ל איגוד הכדוריד אריק דויטש הבהיר: "המצב בעייתי מאוד, הטיסות לאיסלנד מאוד מצומצמות, בנוסף לכל האופרציה - לכנס שחקנים מרחבי אירופה, ובדיקות הקורונה הנדרשות. האינפורמציה שהועברה היא שהמצב באיסלנד נהיה קשה יותר בימים האחרונים. לליטא כבר בוטלה טיסה שהם הזמינו. לנו בוטלה טיסה לפני כרטוס. זה גם משפיע על האיסלנדים שמתקשים לקבץ את הליגיונרים, כי טיסות נוספות מוזזות. העניין יובא לדיון באיגוד האירופי, מתוך הבנה שמשחקי נבחרת בניגוד לקבוצות בעייתי לדחות למועד אחר. אנחנו ממתינים לתשובות – כשעיקר הבעיה היא הזמן הקצר שנותר עד למשחקים".
 
די ברור שאם שיטת המשחקים תשונה לטורניר, וכמובן שהעניין נבדק גם ביתר הבתים, פתיחת מוקדמות אליפות אירופה 2022 עשויה להידחות למהלך השנה הבאה (מועדים אפשריים – הם באפריל או ביוני).
 
מהאיגוד האירופי נמסר לפני העדכון האחרון בסוף השבוע :"אתם יכולים לתאר לעצמכם, שהמצב גם עבורנו הוא מיוחד מאוד וקשה. נכון לעכשיו אנו אוספים מידע מההתאחדויות השונות. כעת, יש לנו כמה 'חוויות' עם תחרויות המועדונים, אך עם תחרויות הנבחרות המצב שונה לחלוטין (למשל, לא רק מגבלות נסיעה, אלא גם שחרור שחקנים לנבחרות הלאומיות, נסיעה למארחים, חזרה הביתה, בדיקות במדינות בחו"ל). האיגוד האירופי בוחן באופן אינטנסיבי את המצב ובוודאי גם חלופות ("תוכנית ב'", פורמט משחק שונה כמו טורניר במקום אחד). היעד העיקרי שלנו המשותף לכולם הוא לעשות את המקסימום כדי לאפשר את קיום משחקי המוקדמות".
 

אגב, המהלך שמוצע התבצע ע"י פיב"א בכדורסל, באופן מעט שונה, כאשר נבחרת ישראל תשחק ב"בועה" בולנסיה שבספרד בחודש הבא, מול הנבחרת המקומית ומול פולין, במסגרת מוקדמות אליפות אירופה (אגב, חלק שני של הטורניר עשוי להתארח בישראל).

באיגוד הכדוריד מקווים בנוסף כי ברגע שינתן וייצא לדרך מתווה החזרה לאימונים של הקבוצות, על ידי משרד הספורט, גם אימוני הנבחרת בארץ יוכלו להתקיים – זאת בשל בעיה ביטוחית מול השחקנים שנוצרה בעקבות הוצאת שחקנים ע"י הקבוצות לחל"ת (מה שגורם לכך ששכרם במקרה של פציעה חלילה אינו מכוסה על ידי ביטוח לאומי) ומונעת את קיומם כעת. הנבחרת צפויה להתבסס על סגל שיורכב לפחות מ-10 מהליגיונרים, לצמד המשחקים שכרגע מתוכננים להתקיים בפורטוגל ובאיסלנד.
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn