איגוד הכדוריד
רולאנדו פרייטאס ידריך את העתודה באליפות אירופה
צילומים: מאריו מוריירה

המאמן הפורטוגלי הבכיר, רולאנדו פרייטאס, ישמש כמאמן נבחרת העתודה של ישראל, ויכין אותה למשחקי אליפות אירופה עד גיל 20, אשר צפויים להיערך בחודש ינואר (7-17) בפוראץ, קרואטיה. נבחרת העתודה תתמודד בבית ד', מול נבחרות מהטופ העולמי – דנמרק, גרמניה והונגריה (סיימו ב-5 המקומות הראשונים באליפות העולם עד גיל 19 שהתקיימה במקדוניה לפני שנה).

פרייטאס מחליף בתפקיד את אלכסנדר ברקוביץ' הסרבי, שהדריך בשנים האחרונות גם בפרויקט נבחרת הנוער בגרמניה. נבחרת העתודה צפוייה לשוב לאימונים בשבוע הבא ולהתחיל בהכנות.

פרייטאס הוא בעל ניסיון רב באימון נבחרות פורטוגל. הוא הדריך 4 שנים את הנבחרת הבוגרת. הוא הוביל ב-8 טורנירים את הנבחרות הצעירות של פורטוגל, באליפויות עולם ובאליפויות אירופה, כשהישג השיא שלו היה הזכייה במדליית הכסף עם פורטוגל באליפות אירופה עד גיל 20 שנערכה ב-2010 בסלובקיה (וכמו כן זכייה במדליית זהב באוניברסיאדה שהתקיימה בדרום קוריאה).

 

 

"האחריות להכין את נבחרת העתודה במיוחד בתקופה הזו, שהיא סיטואציה שונה לגמרי מאשר הכרנו, גדולה. זו התנסות חדשה לכולנו, למדינה, לאיגוד, לשחקנים, למאמנים, אבל הציפיות נשארו אותו הדבר", מדגיש פרייטאס.

"הוגרלנו לבית מאוד מעניין וקשה, עם 3 נבחרות שסיימו בטופ 5 באליפות העולם עד גיל 19. נעבוד קשה, נילחם עד הסוף. אנחנו לא מסתכלים על רק הטווח הקצר באליפות, אלא גם על ההמשך. אנחנו מקווים שנוכל להתקדם לעבר המקומות שיובילו אותנו לאליפות העולם עד גיל 21. זו אחת המשימות הקשות, אבל אנחנו צריכים להיות גאים – כי אנחנו חלק מזה. אנחנו בין הנבחרות המובילות באירופה בגילאים הצעירים. מתמודדים מול הנבחרות המדהימות האלו, וכמובן שנרצה לעמוד בציפיות שלנו".

איך מכינים בכלל את הנבחרת בכל הסיטואציה הזו של הקורונה, והקושי הרב לקיים משחקי הכנה בינלאומיים?

"זו סיטואציה מאתגרת. לפניה, היו תוכניות למשחקים שהיינו אמורים לקיים, אבל אחרי דחיית האליפות – אנחנו צריכים למצוא אופציות לשחק. כנראה לנסות לשנות מקומות, לאשר תאריכים מחדש, וכמובן לקבל את האפשרות לצאת ולשחק כי זה מאוד חשוב לנבחרת להתכונן מול נבחרות אירופיות מובילות. למעשה, המשחק האחרון של העתודה היה באוקטובר, כמעט לפני שנה מול נבחרת הונגריה. זה זמן ארוך שאנחנו לא משחקים יחד. כמובן שיש לנו תוכניות, אבל אנחנו לא בטוחים שזה יכול לעבוד בשלב זה. אנחנו בודקים מול איגודים את האפשרויות, ובינתיים חוזרים להתאמן בעוד שבוע. אני שוב מדגיש, לקיים משחקי הכנה בינלאומיים זה בחשיבות עליונה. זה שונה מאשר לקיים משחקים כאן מול קבוצות או יתר הנבחרות שלנו".

 

נבחרת העתודה בטורניר שבו השתתפה לפני למעלה משנה בפורטוגל

מדובר בשנתון מוכשר מאוד, כאשר בסגל נכללים 3 ליגיונרים – דניאל מוסינדי שמשחק בבונדסליגה הגרמנית במדי ארלנגן, יואב למברוזו שמשחק בליגה הבכירה בצרפת במדי לימוז' ויונתן דיין שמשחק בבונדסליגה השנייה בגרמניה במדי רימפאר.

עם כל הקשיים – איך מחברים את 3 הליגיונרים להכנות כדי להפיק מהם את המיטב?

"אנחנו נצטרך למצוא את הדרך לשלב אותם, רק שהסיטואציה לא פשוטה כי יש להם גם משימות בנובמבר עם הנבחרת הלאומית, וכמובן עם הקבוצות שלהם. אנחנו מאמינים בהם מאוד. הם שחקנים מאוד איכותיים, שמשחקים ברמות הגבוהות – כך שמבחינה זו יהיה קל לשלב אותם. ברור שעדיף שהם יהיו איתנו לאורך ההכנה, אבל זו המציאות שיש לך שחקנים שמשחקים מחוץ למדינה. אנחנו לא יכולים לבכות על הסיטואציה הזו, אלא להיות גאים בה. זו הסיטואציה לא רק אצלנו, אלא גם בעוד נבחרות שנפגוש. אנחנו צריכים לשמור על הריכוז שלנו, לעשות את ההכנות, ולחשוב איך עושים נכון את החיבור איתם, כי ללא ספק הם שחקני המפתח".

בתוך כך, באיגוד הכדוריד בוחנים אפשרות לקיים חלק מתקופת הזמן של פרויקט נבחרת הנוער בערבה, כאשר הלינה תעשה באחד מקיבוצי האיזור והאימונים ייערכו באולם החדש שעומד להיחנך בקיבוץ יטבתה. בשל ההגבלות בעת הקורונה, באיגוד הכדוריד נאלצו לוותר על אפשרות לקיים את כל הפרויקט בחו"ל, אבל במקביל נבחנת אפשרות שאחרי תקופת הכנה בארץ הנבחרת בהדרכת דביר גולדשטיין תצא במהלך החגים לקיים סדרת אימונים ומשחקי אימון בחו"ל, כשהיעדים שנבדקים הם פורטוגל וסרביה. במקביל, השחקנים יעברו גם הדרכות בארץ במסגרת קורס מדריכים. "במסגרת האפשרויות הקיימות אנחנו בודקים את כל האופציות על מנת להמשיך ולקיים את הפרויקט החשוב והאיכותי", סיכם פרייטאס, שכאמור ימשיך לשמש גם כמנהל המקצועי באיגוד.
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב