איגוד הכדוריד
אהבה ממבט ראשון

שיר וקרט מול הגנת מכבי ICL ראשל"צ (צילום הדר ואן קולא)

שיר וקרט היא שחקנית מובילה בכדוריד הנשים הישראלי ומוכיחה פעם אחר פעם שהדרך לניצחון טמונה בהשקעה והרבה עבודה קשה. קפטן נבחרת ישראל ומכבי הארזים ר"ג מביאה למגרש חוכמת משחק, מנהיגות ומחויבות טוטאלית לקבוצתה. 

איך הכל התחיל ומה הן הסיבות לדעתך לכך שהצלחת להגיע להישגים כשלך? 

שיר וקרט: "בהתחלה בכלל רציתי לשחק כדורגל אבל אבא שלי לא אהב את הרעיון, הוא בהחלט היה בעד שאעשה ספורט אבל חשב שבכדורגל נשים אי אפשר להתפתח. ניסיתי הרבה דברים עד שהגעתי לכדוריד דרך חברה של אחותי ששיחקה. האימון הראשון שלי היה עם הבנים והתאהבתי בענף מהרגע הראשון, המשכתי לשחק רק עם בנים עד כיתה ט׳ ובכיתה ט' נאלצתי לעבור לקבוצת הבנות כפי שהחוק מחייב אבל היה לי מאד קשה לקבל את זה." 

לגבי המשחק בקבוצת הבנים: "אני זוכרת שבאחד האימונים בכיתה ז׳ חלק מהשחקנים בקבוצה קיבל זימון לנבחרת, נפגעתי שלא קיבלתי גם אני זימון ולא הבנתי איך יתכן מצב בו אני מופלה ורק לאחר מכן הבנתי שיש נבחרות נפרדות לבנות ולבנים. אני חושבת שהשנים ששיחקתי עם בנים גרמו לי להבין שאני חייבת לעבוד קשה כדי להשתוות מבחינה פיזית ולא ראיתי סיטואציה בה הם יהיו טובים ממני. בנוסף, התרגלתי למשחק מהיר ואגרסיבי לצד עבודה קשה - דברים שבהחלט תרמו מאד להתקדמות שלי."

התפתחותו של ספורטאי מקצועי תלויה באנשי המקצוע המלווים אותו לאורך הדרך, לא כן? 

שיר וקרט: "בהחלט, ויש בי הכרת תודה לכל האנשים שפגשתי במהלך הדרך כאשר את ההתקדמות הגדולה שלי אני חייבת, ללא ספק לאמיתי דיין שמלווה אותי כבר 7 שנים כמאמן אישי והרבה מעבר לזה - אני יכולה להגיד בלב שלם שאני בזכותו איפה שאני היום. גם ניב וינטרוב, אותו אני מכירה מגיל 13 כשבשלוש שנים האחרונות הוא המאמן שלי, מהווה דמות חשובה בקריירה שלי והוא הרבה מעבר למאמן עבורי."

כמה פעמים בשבוע את מתאמנת? האם את מקפידה על תזונה מיוחדת?
שיר וקרט: "אני מתאמנת כל יום ומשתדלת גם להגיע לשני אימונים ביום. אם זה בתקופה של העונה השוטפת אני מגיעה לחמישה אימוני קבוצה, אימון אישי בשבוע, אימון נבחרת ובכל בוקר חדר כושר כאשר אני מקפידה על יום מנוחה אחד בשבוע. התחלתי להקפיד על תזונה בריאה מרגע שעברתי לשחק בבולגריה עקב בדיקות מדוקדקות שהעבירו אותנו. לאחר שחזרתי לארץ, עבדתי עם דיאטן באופן צמוד ולאחר מכן עשיתי את התואר הראשון והשני שלי בתזונה קלינית והפרעות אכילה בעקבות חיבור גדול מאוד לתחום, כך שעד היום, אני עובדת לפי תפריט ומקפידה מאוד."

מהו כדוריד עבורך?
שיר וקרט: "הכדוריד עבורי הוא חד משמעית דרך חיים ודרכו בניתי את הקריירה, האישיות והביטחון שלי. למרות שכדוריד הנשים בארץ הוא ענף קטן, לפעמים נראה לי שאנשים לא מבינים עד כמה השחקניות מחויבות וחיות את הענף, יום יום, דקה דקה. כל דבר בחיים שלי מתוכנן לפי הכדוריד, כלומר אם יש משהו שאני צריכה לעשות ויפגע בכדוריד - הוא אוטומטית מתבטל."

 

שיר וקרט בפעולה (צילום הדר ואן קולא)

בספורט כמו כדוריד יש הרבה פציעות, איך ומהי לדעתך הדרך הטובה ביותר להתמודדות מול פציעות?
שיר וקרט: "אני חושבת שהאהבה שלי למשחק והרצון להתאמן גרמו לי לעיתים לא לחשוב בהגיון ולדחוף את הגוף שלי לקצה גבול היכולות. רוב הפציעות שלי, אם לא כולן, קרו בגלל עומס יתר. כשהפציעות באות והן חלק בלתי נפרד מהמשחק, צריך לדעת לפעמים להוריד את הרגל מהגז ולפתור את הבעיה הנקודתית, גם אם זה אומר לא להתאמן לכמה ימים ולעבוד בדרך קצת שונה. כשזו בעיה רצינית שדורשת קצת יותר ממנוחה, אני נעזרת בפיזיותרפיסט שלי אילן בוכובסקי שיודע תמיד כיצד לפתור לי את הבעיה. מאידך, ישנן הרבה מאוד פציעות שאפשר למנוע בחיזוקים ועבודה מחוץ למגרש ולכן אני חושבת שזו עבודה קריטית ובלתי נפרדת מחייו של ספורטאי."

מיהו וינר בעיניך?
שיר וקרט: "וינר בעיני הוא שחקן שיעשה הכל כדי לנצח, לא רק במשחק חשוב אלא גם באימון, וינר יקפוץ על כדור גם כשהתוצאה אינה חשובה. וינר זה מישהו שעובד קשה, לא משנה מה היכולת או המעמד שלו, אחד כזה שלוקח אחריות ברגעים קשים כשהקבוצה מפסידה ולא מפחד גם להיות אשם בהפסד. וינר מרים את הקבוצה שלו ברגעים קשים, הרי ברגעים טובים זה הכי קל, ובכלל, נראה לי, שוינר מתגלה בעיתות משבר. בתור ילדה תמיד הסתכלתי על עידן מימון כמודל להערצה, אהבתי את הרוע שלו על המגרש, את המנהיגות והרצון לנצח, ניצחון ותו לא. הוא תמיד הוביל את הפועל ראשון לציון, לקח את הזריקות ברגעים הקריטיים."  .

מהו הרגע הכי מיוחד בקריירת הכדוריד שלך עד כה?
שיר וקרט: "האמת שהיו כמה רגעים כאלה שרובם הם משחקי גביע/אליפות אבל אני חושבת שזה שהתעלה על כולם היה בעונת 2018/2019. התחלנו את העונה בארזים בצורה לא טובה, הפסדנו למכבי ראשון בבית אחרי יתרון 7 במחצית, הפסדנו להפועל ראשון בחוץ ובבית והפסדנו את גמר הגביע בצורה צורמת והיה נראה שאנחנו רוצות לשכוח את העונה הזו. הגענו לחצי גמר פליאוף נגד מכבי ראשון לאחר שלא הצלחנו לנצח אותן במשך עונה שלמה והפסדנו את המשחק הראשון בסדרה וההרגשה הייתה שהעונה שלנו הולכת להסתיים מוקדם מהרגיל.

את המשחק השני שיחקנו אצלנו וניצחנו בזכות יותר נשמה מיכולת, פשוט לא ראינו מצב שמישהו מדיח אותנו בבית שלנו, אחרי הכל, אנחנו הדאבליסיטיות של העונה הקודמת.

הגענו לבית מכבי למשחק השלישי בסדרה ושיחקנו, לדעתי, את המשחק הטוב ביותר שלנו בעונה. הייתה קבוצה אחת שבאה להשאיר הכל על המגרש ולקחת כרטיס לפלייאוף וכך היה - עלינו לגמר הפלייאוף כנגד כל הסיכויים והתחזיות מבחוץ והוכחנו לעצמנו שהכל תלוי בנו ובהחלט אפשר לומר שהפתענו את כולם."

 

שיר וקרט, קפטן מכבי הארזים ר"ג, לאחר הזכייה באליפות 2018/19 (צילום הדר ואן קולא)

מהי העצה שלך לשחקניות כדוריד צעירות בתחילת דרכן?
שיר וקרט: "לאהוב את מה שהן עושות ולשאוף הכי גבוה שאפשר - אם זה לצאת לשחק בחו"ל או להיות חלק מהנבחרת הבוגרת. הצלחות מגיעות רק אחרי עבודה קשה ודווקא ברגעים של חוסר הצלחה מגיע הזמן הטוב ביותר להשקיע ולתת את הכל. נכון שלעיתים צריך לוותר על דברים אישיים אבל בסופו של דבר זה משתלם. אנחנו ענף קטן והצלחה של כל אחת היא הצלחה של כולנו."

קבוצתה של שיר וקרט מכבי הארזים ר"ג ממשיכה לכוון לעבר כל התארים ולקראת העונה הבאה החתימה לשנה נוספת את קפטן הקבוצה שיר וקרט, הדר דורנבוסט, דור מונסניגו , ויקה גורזובסקי ומעיין עמרם. אליהן יצטרפו הזרות מטאה סרפימובה (שוערת נבחרת מקדוניה), דניאלה דרגוביץ' (פיבוט) ויורטה זילנסקייט (מקשרת ושחקנית נבחרת ליטא).
לכתבה המלאה בקישור הבא http://www.handballisr.co.il/news.asp?id=277

ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב