איגוד הכדוריד
אנחנו במפה: האתגר של אדיר ויהב בווינטרתור

אנחנו במפה, פרק חמישי: מתוך 11 ליגיונרים - שני צמדים ישראלים ישחקו בעונה הקרובה בליגות אירופיות. אחרי שערכנו היכרות עם שארבור הצרפתית של דן טפר וליאור גורמן, התחנה הבאה שלנו בפרויקט הליגיונרים היא ווינטרתור השווייצרית, בה ישחקו יחד אדיר כהן ויהב שמיר. עבור כהן זו תהיה העונה השנייה, אחרי יכולת טובה שהציג בזו הראשונה (כבש 84 שערים בליגה השוייצרית ובגביע האיגוד האירופי). עבור השוער שמיר מדובר בעונת בכורה באירופה, וכבר ב-2 בספטמבר מצפה להם משחק פתיחת העונה, ב-WIN4 ארנה מול ברן (שבועיים וחצי לאחר מכן גם המפגש הגדול מול שאפהאוזן, האלופה).
 


אתר האינטרנט של ווינטרתור


מועדון הכדוריד של פאפדי ווינטרתור נוסד ב-1938, ולאורך השנים הוא זכה ב-9 אליפויות שווייץ, שהונפו בעשור התשעים ותחילת שנות האלפיים, בנוסף ל-3 גביעי מדינה – האחרון שבהם ב-2010. בדרך הייתה גם הגעה לגמר גביע האתגר האירופי ב-2001, ולחצי גמר גביע האיגוד האירופי בתחילת שנות השמונים. הטייטל הנוכחי של ווינטרתור - סגנית האלופה בעונת 2018-19 (שאפהאוזן).

ווינטרתור היא עיר במחוז ציריך, בצפון שווייץ, עם יותר מ-110 אלף תושבים (השישית בגודלה בשווייץ), והיא נמצאת כ-20 ק"מ צפונית-מערבית מציריך, ובקרבת הגבול של שווייץ עם גרמניה (מרחק כ-25 דקות נסיעה).

העיר עצמה מעט שונה מהדימוי השווייצרי המצוי, שוקולד, גבינה, בנקאות וסקי. היא נמצאת באיזור מישורי (ולא הרי). ה
יא עיר תעשייתית בהווייתה, שריכזה מפעלי תעשיות כבדות, תעשיית רכבות ורכבים על חשמל, הגם שמרבית המפעלים נסגרו לאורך השנים. כיום יש בה פעילות הייטק ענפה, ובית של אחת מחברות הביטוח המובילות באירופה, AXA, שהיא גם ספונסריות של אלופת אנגליה בכדורגל, ליברפול, ואחת מהתומכות במועדון הכדוריד המקומי ומאמצת קומפלקס הארנה המקומי.
 


ווינטרתור היא גם עיר של ספורט: מלבד מועדון הכדוריד, מכדררות בוינטרתור קבוצות הוקי קרח (כולל יוני-הוקי, שמשוחק על משטח ללא קרח, עם חוקים מעט שונים והרבה פחות אגרסיביות), וקבוצת כדורגל, שבה שיחקו מספר שחקנים ישראלים לאורך השנים – המוכר שבהם מגיע כמו אדיר כהן מאשדוד: מדובר במשה אוחיון, ששיחק במועדון לפני כ-14 שנה וכיום משמש כעוזר המאמן במ.ס אשדוד.

אגב, זו לא סגירת המעגל היחידה: אביו של אדיר כהן, שלום, שיחק בשנת 94', במוקדמות ליגת האלופות, במדי הפועל ראשל"צ, מול ווינטרתור (הפועל הודחה על הפרש שערים).

אם תרצו, חן פומרנץ התחיל את ההמראה שלו אל הבונדסליגה הגרמנית בליגה השווייצרית, במדי גראהופרס וקריינס. השראה בפני עצמה לכהן ולשמיר.


 

שמיר (מימין) וכהן (שלישי משמאל) באימון ווינטרתור, השבוע
 

אז מה מצפה לכהן ולשמיר בארנה המקומית (מכילה כ-2300 מקומות), המהווה גם קומפלקס ספורט רחב? האם הם יהיו שותפים להובלת המועדון לזכייה בתארים, כמו בימים ששיחקו בו כוכבים מדרום קוריאה?

ווינטרתור מיצבה את עצמה בשנים האחרונות כמועדון תוסס וצעיר, שמתמקד בפיתוח כישרונות, שמשחק בגביעי אירופה ומתמודד על התארים, אבל כאמור מתקשה להניף אותם. זו אולי הסיבה שהוא 
נמצא במעקב של סקאוטים ומאמנים מקבוצות הבונדסליגה הגרמנית, שמפעם לפעם גם שואבת כישרונות. אם עושים 'אפדייט' למצב הנוכחי - ווינטרתור מתמודדת במציאות כלכלית לא פשוטה בתקופת הקורונה – מה שהוביל לקיצוץ של כ-20 אחוז בשכר השחקנים.

 


אדיר כהן, שכבר מכיר את היטב את המועדון, מספק הצצה לדברים שבעיניו מייחדים את ווינטרתור: "זה מועדון נהדר שבחר להאמין בצעירים, לקחת שחקנים עם פוטנציאל ולפתח אותם. זה לא מועדון שיש בו הרבה זרים (מלבד כהן ושמיר – שאגב עם דרכון אירופי ולא נחשב כזר – יש כעת במועדון שחקן סרבי – א.ס), אבל יש במועדון הזה המון תשוקה ורצון להצליח. אנחנו נמשיך להתמודד על האליפות גם בעונה הקרובה. חזר אלינו עכשיו שחקן שווייצרי, שיצא מכאן למסלנגן מהבונדסליגה. יש שחקן פינה נוסף שהושאל לפלנסבורג ל-4 חודשים וחזר".

כהן מוסיף: "המאמן כאן, אדריאן
 בראנגר השוויצרי, עובד המון שנים במועדון. יש לו שיטה מאוד מודרנית, שהוא רץ איתה. הוא דוגל בסוגי הגנות של 3-2-1 ו-5-1, ומשחק ריצה בכל הזדמנות שיש. בהתקפות עומדות יש המון מסירות, אבל הנעת כדור מהירה. הצוות כאן דואג להתאים אותך לשיטה, ובמקביל מקדם אותך ברמה האישית – ואיתי עבדו המון על שיפור בקבלת ההחלטות. כרגע אנחנו מתאמנים 3 ימים של אימונים כפולים ביום, ועוד 3 ימים של אימון בודד עד שיתחילו המשחקים. יש כאן התחשבות אפילו בלו"ז של השחקנים שלומדים באוניברסיטה".

ספר קצת על הארגון במועדון, ומה מייחד אותו?

"בגדול, אני מאוד אוהב את הגישה - שכל הזמן צריך לעשות משהו בשביל המועדון, והמועדון עושה משהו בשבילך. עכשיו, הגיע תורנו כשחקנים להוריד 20 אחוז בשכר, וכולם הסכימו לבוא לקראת. זה משהו שלא מובן מאליו. זה מועדון שפעיל מאוד בקהילה. אנחנו משתתפים על בסיס כמעט קבוע בפעילויות יחד ילדים במחלקת הנוער, באימונים ובימי כיף. יש כאן מעורבות של הספונסרים, שלעיתים גם מגיעים לאימונים ופעם גם השתתפו בהם. זו משפחה גדולה".

לכהן ולשמיר ימלאו בקרוב 22. הם שיחקו יחד בנבחרות הצעירות ובנבחרת הלאומית. כהן עשה את ההמראה אחרי הזכייה ההיסטורית באליפות המדינה עם הפועל אשדוד. שמיר אחרי עונות במכבי ת"א, הפועל ר"ג ורמה"ש. בעוד מעמדו של כהן מבוסס, שמיר כאמור יצטרך להתאקלם ולהתמודד עם שוער שווייצרי שהגיע מבאזל. למרות זאת, מדובר בהזדמנות שכן ווינטרתור נאלצה להחליף את השוערים, שאחד מהם גם פרש.

"איך יהב מסתגל? אני חושב שהוא עדיין קצת ב"שוק", אבל זה לגמרי טבעי והוא יתרגל מהר מאוד לאיך שהדברים עובדים פה, גם כי פשוט לא תהיה לו ברירה. בראש ובראשונה לקצב וכמות האימונים. הגישה לפחות שלי, ושל הרבה שחקנים כאן, היא לבוא לכל אימון ולתת בו כאילו זה האימון האחרון שלך. אין פה מקום לסתלבט. אני כמובן אעזור לו בכל ההסתגלות. כל השאר – חובת ההוכחה עליו. הוא והשוער הנוסף שהגיעו בסך הכל צעירים. הם יתחרו, ואני מאמין שכל אחד יקבל את הדקות שלו – כי אצל צעירים תמיד יש עליות וירידות". 

לקט ביצועים של אדיר כהן מהעונה הראשונה בוינטרתור


אתם מתגוררים יחד? עד כמה זה עוזר גם לך שיש שחקן ישראלי לצידך?

"באופן אישי, לי לא משנה שיש עוד ישראלי, כי באתי לפה מסיבה מסוימת – להתפתח ולהתקדם. זה לא בדיוק נמצא בראש שלי, למרות שזה נחמד שיהב איתי. אני חושב שליהב זה יכול יותר לעזור, בטח בשנה הראשונה שלו, בטח בתקופת ההסתגלות. בעקרון, עברנו את הבידוד יחד, והוא עדיין איתי בדירה עד שימצאו לו דירה משלו בעוד שבוע-שבועיים.

"איזה תנאים המועדון מעניק מלבד שכר לשחקנים? לי יש אחלה דירה, שני חדרים שמתאימה גם לזוג. רכב? לי אין. בעונה שעברה היה לנו הסכם עם חברה להשכרת רכב, שהיינו יכולים לקחת רכב בסכום מוזל. בגדול, המיקום שלי מושלם, 3 דקות הליכה מהאולם, דקות בודדות לסופר, הכל קרוב. אולי אני ויהב נשכיר יחד".

לסיכום?

"זה מועדון באמת  מיוחד. אני יודע שהרבה מועדונים גדולים בגרמניה ובליגות נוספות עוקבות אחרי השחקנים כאן. לפני שנתיים-שלוש היה כאן מקשר קרואטי, שעבר לדינמו בוקרשט והיה מועמד לשביעיית העונה בליגת האלופות. זה מעניק לי הרבה השראה, לעשות את הפריצה ומכאן יותר קל לעשות את המעבר. זה לא רלוונטי לכרגע, אבל אם בהמשך יפתחו אפשרויות להגיע לליגה הגרמנית או הצרפתית הבכירה – בוודאי שאשמח. זו המטרה, אבל כדי להגיע אליה – אני צריך להישאר ממוקד, לעבוד קשה ולהשתפר, וזה יגיע".

 

היילייט הביצועים שערך יהב שמיר בדרך לשווייץ
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב