איגוד הכדוריד
מפוטבול להנדבול: סיפורו של יובל פנטה
תכירו - יובל פנטה, ספורטאי בנשמה ושחקן פוטבול מצטיין ומוביל בנבחרת ישראל, שבחר לעשות הסבה ל...כדוריד. כן, זה לבטח לא סיפור שכיח בארץ, למרות שבספורט האמריקאי לא מעט שחקנים עברו בין ענפי כדור שונים במהלך הקריירה שלהם.
 
פנטה, בן ה-23, תושב כפר סבא, מספר: "שיחקתי פוטבול מגיל 15, במשך 7 שנים עד לפני שנה, בתפקיד של רץ אחורי. הייתי שותף לזכייה ב-3 אליפויות עם קבוצות הנוער של כפר סבא הוקס. נבחרתי לשחקן מצטיין של הליגה צעירה במשך שנתיים, שימשתי כקפטן קבוצה והייתי שחקן הנבחרת הבוגרת. השתתפתי עם הנבחרת הבוגרת במשחק בינלאומי שנערך בספרד. בהמשך, עברתי לשחק בקבוצת ת"א פיוניר, ובשנה הראשונה נבחרתי לרוקי ההתקפה של השנה, ושנה לאחר מכן לשחקן ההתקפה. האמת, שהיה לי עתיד מבטיח, שקלתי לטוס לליגת המכללות בארה"ב, ובחנתי אפשרויות לשחק באירופה, אבל לפני שנה הרגשתי מיצוי וקיבלתי החלטה שאני מסיים עם ספורט באופן כללי".
 
מפתיע. למה?
 
"התמודדתי עם תקופה לא פשוטה, והחלטתי לפרוש. למעשה 9-10 חודשים לא עשיתי ספורט, אבל משהו בתוכי גרם לי לרצות לשוב. בפן המנטלי, בתקופת הקורונה, הבנתי על עצמי כמה דברים. מה אני אוהב, ומה המתנות שקיבלתי מהבורא, והיום אני כבר מתאמן לפחות פעמיים ביום".
 
ומהיכן הבחירה לעשות תפנית דווקא לכדוריד?
 
"כדוריד זה ספורט שתמיד היה אצלי בראש. בחטיבת הביניים היה לנו מורה לספורט, שלימד אותנו את המשחק. שיחקנו בשיעורים, והרגשתי שאני ממש טוב. הוא הציע לי כבר אז להתפתח כשחקן. הכדוריד מאוד מצא חן בעיני, אבל אין לי הסבר למה החלטתי לא לעשות את זה. עכשיו החלטתי לנסות לעשות כדוריד. בגדול, יש לא מעט שחקנים, בעיקר בספורט בארה"ב, שעשו הסבה. שחקני כדורסל, בייסבול, פוטבול, אתלטיקה. כל ענף שיש בו אלמנטים של חיתוכים, כוח, ניתור. גם כאן, משכו אל הפוטבול שחקנים מענפים אחרים".
 
ואיך הגעת להפועל פ"ת?
 
"כתבתי בפייסבוק הודעה, שאני מעוניין לשחק כדוריד באיזור שלי. ראיתי שיש את הפועל פ"ת, ושלחתי לצחי וייס הודעה שבה הצגתי את עצמי. הוא הזמין אותי לשיחה יחד עם הקבוצה שהתאמנה, ומצאנו חן אחד בפני השני. כרגע לצערי בגלל הקורונה, אני עדיין לא מתאמן כדוריד עם הקבוצה, בגלל ההגבלות על מגע מלא, אלא עובד באופן פרטני - אני מתאמן, זורק לשער, עובד על הצעדים הנכונים, לומד את ההגנה. המאמן טל קלוז'ני ואחד השחקנים הראו לי, והסבירו לי על איך זורקים, המסירה, אבל בתקופה הזו קצת בעייתי לתרגל. אני לומד את הדברים לבד, צופה במשחקים, ואני בחור שאפתן שאם יש משהו בחיים שלמדתי - שזה מעולה לחלום. מההיכרות שלי עם עצמי, ואפשר לשאול מאמנים שעבדו איתי בספורט, אין ספורט בארץ שתוך שנתיים-שלוש אני לא יכול להיות הכי טוב בו. זו האמונה שלי, ואני משקיע בשיא הרצינות. אוכל ארוחת בוקר, ומתאמן. מוסיף אימון נוסף בהמשך היום, ולעיתים גם בערב".
 

יובל פנטה, ויתר על קריירה מבטיחה בפוטבול. צילום מסך מעמוד הפייסבוק של הפועל פ"ת
 
יש כבר עמדה שקורצת לך ותוכל להשתלב בה?
 
"אני מנסה לחשוב על הדברים, ובינתיים מתרכז בללמוד את עבודת ההגנה. מבחינת גובה אני בסה"כ 1.81-2 מ'. אני לא חושב שאהיה פיבוט, ולא יודע אם אהיה ווינג, או סנטר בק. בפוטובל הייתי בעמדה מאחורי הקווטרבק. מקבל את הכדור. התפקיד שלי היה לקרוא את המגרש ולראות את הפרצות, ולהשיג כמה שיותר יארדים. אני חושב שזה יכול לעזור לי להתפתח כמקשר, אבל לפי מה שהסבירו לי בשלב הראשון אני אשתלב רק בהגנה".
 
ועוד כמה דברים שכדאי שתדעו על יובל - יש לו 9 אחים ואחיות ("רק האח הקטן רוצה להיות ספורטאי, ומתרכז בכדורגל"). הוא שקל להתחיל לימודים, אבל בינתיים דחה זאת ("כרגע הראש אמר לי לעזוב לימודים, ולעשות ספורט ולהתחבר לנשמה"). אז כל שנותר לנו, הוא לאחל לך הצלחה רבה!
 
יו"ר הפועל פ"ת, צחי וייס: "אכן, יובל שהיה שחקן מצטיין בנבחרת ישראל בפוטבול, יצר איתי את הקשר ואמר לי שהוא משתוקק לשחק כדוריד. הוא ביקש להתאמן איתנו, וסיפרתי לו שיש לי קבוצה בצמרת הליגה השנייה עם חבר'ה שמשחקים הרבה שנים. קבענו פגישה, והכרתי אחלה בחור. חיובי מאוד, שרוצה ללמוד, שבנוי טוב לכדוריד. לקחנו אותו לאימון ניסיון. ראינו גישה טובה, מסירה, זריקה. הבחור שם. אנחנו מקבלים אותו בשמחה, ונרוץ איתו ונעזור לו להתפתח. אולי גם יתגלה כאן סיפור סינדרלה יפה".

ועוד מהפועל פ"ת: במועדון עדכנו שהשיחות לאיחוד עם מכבי פ"ת הגיעו למבוי סתום, והחלו כבר בהכנות לבניית הסגל. מהלך מעניין הוא החזרתו לכדוריד של השוער יואב אדר, ששיחק בעבר בליגת העל ובנבחרות הצעירות. אדר ישחק לצידם של השוערים אייל בראונר ואור מרום.

 

יואב אדר. השוער חוזר לשחק בהפועל פ"ת
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב