איגוד הכדוריד
אנחנו במפה: דיין ולהקת הזאבים
יונתן דיין הוא למעשה השחקן הישראלי הראשון שנקלט בקבוצה אירופית עם סיום פרויקט נבחרת הנוער הראשון שנערך בגרמניה, ובאופן אולי טבעי - במועדון הכדוריד המקומי של גומרסבאך, שהיה גם מארח הפרויקט בשנים האחרונות - ועוקב אחרי השחקנים הישראלים בעיניים בוחנות, בזמן שאלו מתאמנים ומשחקים באולם של המועדון.

דיין צורף תחילה לקבוצה הצעירה, אבל מהר מאוד פילס את דרכו לסגל הראשון של הקבוצה שהייתה אז עוד בבונדסליגה הגרמנית. 
כשלוש שנים עברו מאז, ודיין בן ה-20, צבר ניסיון בשתי הליגות הבכירות, וכעת הוא מגיע אל התחנה השנייה שלו קבוצת רימפאר - DJK Rimpar Wölfe.
 
זאב, ולא בודד
 
רימפאר ממוקמת בסמוך לוירצברג, שבמחוז באווריה. איזור מתוייר ויפה מאוד בגרמניה, ובכלל בסמיכות לאחת הערים הסטודנטליות המובילות בגרמניה. רימפאר, כולל הכפרים המסופחים אליה, מהווה ישוב שמונה כ-8000 תושבים, עם היסטוריה עתיקת יומין מהמאות הקודמות - משפחות אצולה ודוכסות וירצבורג השכנה שנפלה לממלכת באווריה. "יש פה אפילו קהילה יהודית", מספר דיין, "והעיר והאיזור מפורסמים ביינות ובבירות".
 
עוד לפני שנעשה "לחיים", ונכיר את המועדון החדש של דיין, המרכז התמקם במקום אסטרטגי, אם מביטים בזווית הסצנה הישראלית בגרמניה. דרום מזרחית אליו נמצא דניאל מוסינדי, שחקנה של ארלנגן מהבונדסליגה הבכירה, ומערבה ממנו - שניר נציה שישחק בגרוסוולשטאדט מהליגה השנייה. שניהם, אגב, במרחק זהה של נסיעה ברכב - כשעה ועשרים דקות. זה בהחלט סיטואציה נוחה הרבה יותר, מהמרחק למשל מיואב למברוזו בעונה שעברה. אגב, את הדרבי הישראלי - דיין נגד למברוזו - יחליף הדרבי דיין מול נציה. שלושתם כמובן יוצאי עירוני רחובות.
 

דיין באימון רימפאר

 
אז מה מייחד את מועדון הכדוריד, ממחוז פרנקוניה התחתונה? מדובר באגודות ספורט ותיקה בגרמניה, שבעוד 8 שנים תציין 100 להיווסדה, ותחילתה הייתה בהתאגדות ספורט של הקאתולים. זה התחיל בכדורגל, נמשך בכדוריד, בהקמת מחלקת כדוריד וטניס שולחן. בימי עליית הנאצים - ההתאגדות הקאתולית פוזרה, אבל ברבות השנים חזרה לפעול באופן רחב יותר - עם מחלקת התעמלות, קראטה, שחייה, כדורעף, באולינג ובדמינטון.

 
קבוצת הכדוריד מעולם לא שיחקה בבונדסליגה הבכירה. מדובר במועדון צנוע יחסית גם במושגי הליגה השנייה, אבל מאוד חם ואחד שאפילו זכה בפרס על קידום כישרונות צעירים. אלו הקנו לרימפאר מקום בליגה השנייה, ואווירה שמחה באולם הספורט המארח (מכיל כ-3000 מקומות). "זה מועדון בסה"כ צעיר, חם, מקצועי וצנוע, ומשפחתי מאוד. קיבלו אותי פה באמת יפה, בזרועות פתוחות ובאהבה גדולה. הספקתי להתחבר פה כבר לכמה אנשים, וחלק מהם הכרתי עוד לפני", משתף דיין, שאגב כונה באתר רימפאר "המרכז הצנוע".

 
אלו גם המושגים מהצד השני, כאשר הבוס הוותיק של המועדון, רולנד סאואר, שמכונה "הזאב הלבן" (בגלל צבע שיערו), סיפר לאחר החתמת דיין: "אנחנו שמחים שזכינו ביונתן. שחקן צעיר, חביב ומלא מוטיבציה לפרויקט שלנו. למרות גילו הצעיר, כבר יש ליונתן כמה הופעות בליגה הראשונה.
הפילוסופיה שלנו היא להמר על שחקנים צעירים ולפתח אותם לשלב הבא. יונתן נהנה מיתרונות ברורים, והוא זכה לאימוני כדוריד טובים בקבוצת הנוער והבוגרים של גומרסבאך".
 
דיין צוטט לאחר חתימתו ברימפאר: "המטרות שלי הן לשחק הרבה ולהתפתח. אני חושב ש"הזאבים" הם מועדון טוב מאוד ושתהיה לנו יחד עונה נהדרת".

 

 
רימפאר כאמור תעניק הזדמנויות לדיין ולכישרונות מקומיים נוספים, תשמר את המסורת להתבסס על זרים מסלובניה (כעת עם צירופו של הפיבוט דויד קובאצ'יץ').

במועדון אגב אופטימיים שבקרוב הקהל יוכל לחזור ליציעים. למרות ימי הקורונה, מוצעים כעת למכירה מנויים (החל מ-120 יורו ועד ל-270 יורו). תרבות המנויים והחברות במועדון, ותרומת האוהדים - בהחלט חיה ונושמת גם בימי הקורונה בגרמניה. רק כדי להבין, אותו בוס המכונה ה"זאב הלבן", סיפר בריאיון כי 30 אחוז מתקציב המועדון מתבסס על הכנסות מכרטיסים ומנויים (בעונה הקודמת רימפאר מכרה כ-750 מנויים וממוצע הקהל הביתי של עמד על כ-1700 צופים). באחד מכלי התקשורת, ה"זאב הלבן" צוטט שהרצון הוא להגדיל את התקציב מ-850 ל-900 אלף יורו, ובכלל לגייס הון נוסף בעתיד משיווקו. "כשהתחלנו ב-2006 את הפרויקט, אמרתי שאני בעל חזון - היום אני יכול להוסיף - בעל חזון חסר סבלנות".
 
דיין מספר על ההתמודדות בימי הקורונה: "המצב בגרמניה משתפר. המשחקים הראשונים עוד צפויים להיות בלי קהל, או לפחות עם קהל מופחת, כל כיסא שני או שלישי יהיה ריק, אבל בונים פה על כניסת קהל גדולה יותר כבר לאחר כמה מחזורים". 
 


 
דיין, בוא נדבר מקצועית. מה הציפיות של המועדון וכמובן שלך?
 
"נתחיל מזה שפגשתי כאן מאמן די צעיר, קווין קלאט, שדוגל בסגנון משחק הגנתי חזק מאוד, ובקצב התקפי מהיר וגבוה. השאיפה היא כמובן להגיע כמה שיותר גבוה ולנצח כמה שיותר משחקים. בשנים האחרונות המועדון נמצא בעלייה, ובעונה הכי טובה שלהם בשנים האחרונות הם סיימו במקום הרביעי. בעונת הקורונה, הקבוצה סיימה במקום ה-7, אבל הם היו במרחק קטן מהמקום השלישי.

"מבחינתי, הציפיות הן להתפתח כמה שיותר ולעזור לקבוצה להגיע רחוק, אם זה יהיה ביכולתי. היו לי אפשרויות על הנייר יותר טובות, אבל לא האמנתי שהן ישפרו אותי כמו שרימפאר תוכל לעשות. אני בטוח שזה יתרום לי המון, וגם אוכל להביא את הדברים לידי ביטוי כאן וכמובן בנבחרות ישראל (דיין ישחק עם נבחרת העתודה בחודש ינואר באליפות אירופה עד גיל 20)".
 
אתה רק בן 20, אבל הפכת כבר לשחקן ישראלי ותיק בגרמניה. עד כמה הפרק בגומרסבאך תרם לך?
 
"תרם מאוד, השנים שלי בגומרסבאך עיצבו אותי קודם כל באישיות, וכמובן מבחינת יכולות המשחק שהשתפרו. למדתי לעמוד יותר טוב בלחצים. אני מרגיש שהשתפרתי בכל היבט אפשרי ועל זה אני מודה להם וכמובן לפרויקט של נבחרת הנוער שנתן לי את הבמה לפני כן".
 
אתה הופך לשחקן חשוב מאוד בנבחרת העתודה לקראת משחקי אליפות אירופה. למה אפשר לצפות?
 
"אני חושב שיש לנו נבחרת עם המון פוטנציאל. קיבלנו בית יחסית קשה אך לא בלתי אפשרי להוציא משם תוצאות. יכול להיות אפילו שתהיה הגרלה חדשה או לפחות כמה בתים שישתנו, אז נהיה עם היד על הדופק וננסה לעשות את הטוב ביותר".
 
 
בהצלחה, ואל תשכח לשלוח לנו תמונה שלך יחד עם מוסינדי ונציה.

"בוודאי, וזה יקרה בקרוב. שניר ודניאל קרובים אליי מאוד. אני חושב שזה בערך שעה נסיעה לכל כיוון, ואנחנו הולכים להיפגש המון שלושתנו. כבר בשישי הזה אני ודניאל מתכננים לעשות קידוש ביחד, וששניר יגיע הוא יצטרף אלינו".

 

דיין במדי נבחרת העתודה. צילום: מאריו מוריירה
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב