איגוד הכדוריד
אנחנו במפה: למברוזו מגלה את הסטארליג
צילום: הדר ואן קולא

אנחנו במפה - פרויקט הליגיונרים נמשך, והתחנה הבאה שלנו היא לימוז' בצרפת, שבמדי קבוצת הכדוריד המקומית "
Limoges Hand 87" ישחק בליגה הבכירה מרכז נבחרת ישראל, יואב למברוזו. עבור למברוזו בן ה-20, שיוביל בינואר את נבחרת העתודה באליפות אירופה עד גיל 20, זו התחנה השנייה באירופה, אחרי ששיחק במדי אייזנאך הגרמנית, איתה היה שותף לעלייה מהליגה השלישית לשנייה בגרמניה, ולעונה מוצלחת בליגת המשנה עד להפסקתה בעת משבר הקורונה.

אפורה? זוהרת בספורט


אז נתחיל מהעיר עצמה. בלימוז' מתגוררים כ-140 אלף תושבים, ועוד כמות דומה בפרברים. היא מפורסמת בתעשיית הפורצלן, אומנות הוויטראז', ובחביות עץ האלון המשובחות שלה, המשמשות בעיקר לאחסון קוניאק, ויש בה אוניברסיטה נחשבת שבה ספורטאים מובילים בצרפת (כולל זינאדין זידאן) עברו הכשרות בתחומי האימון.

עוד מימים הרומים, לימוז' הייתה ידועה כעיר מסחר חשובה, ועל פי הוויקפדיה - עד היום "היא עיר תעשייה ומסחר די אפורה". אבל מי שמוסיפות את הצבע והברק לעיר הן קבוצות הספורט המקומיות - לימוז' שהייתה בתחילת שנות התשעים אלופת אירופה בכדורסל ויריבה מושבעת של מכבי ת"א (צביקה שרף אימן בשורותיה), וכעת גם הכדוריד שעולה לראשונה על מפת הסטארליג, הליגה הבכירה בצרפת.


גם המיקום של לימוז' על המפה יחסית במרכז צרפת הוא נוח, בניגוד למשל לזה של טפר וגורמן בשארבור, בקצה הצפון מזרחי של צרפת. "אנחנו לא ננוע ברכבות, כי למועדון יש אוטובוס מאוד גדול, מפואר ונוח, ויחסית לצרפת אנחנו בטווחים נורמלים. 3 שעות מפאריז, שעתיים מברודו וטולוז'. בקנה מידה מקומי, זה יחסית קרוב", מספר למברוזו.
 

זו החוויה שמצפה ללמברוזו בלימוז', עיר עם תרבות ספורט ועכשיו גם קבוצת כדוריד ב

להיות בצרפת בליגה הבכירה זה אומר הרבה, ודי בהמחשה הבאה - קבוצות הפאר הצרפתיות הן מהמצליחות ביבשת בשנים האחרונות: לפני שנתיים, בפיינל פור ליגת האלופות ב-2018, הגיעו 3 קבוצות צרפתיות למעמד היוקרתי - מונפלייה זכתה לבסוף אחרי שניצחה בגמר את נאנט, כאשר פאריז סן ז'רמן הגיעה לחצי הגמר (נוצחה מול נאנט).

פ.ס.ז', שהוליכה את הליגה הצרפתית העונה עד שנעצרה בעקבות משבר הקורונה, כמובן הגיעה למעמדי הגמר בליגת האלופות ב-16' וב-17').
 כמובן שעל נבחרת צרפת המצליחה בעשור הקודם כל מילה שנוסיף תגרע. 

כיאה לעיר עם תרבות וסצנת ספורט אמיתית, בלימוז' יש שני היכלי ספורט בתכולה של כ-5500-6500 מקומות, ועוד אחד קטן יותר - כ-1200 מקומות - פשוט חלום במושגים ישראלים.

לכל החלל הזה נכנס כעת למברוזו, 
שעשה את צעדיו הראשונים בכפר מנחם, במחלקת הנוער ובקבוצת הבוגרים של עירוני רחובות שבה התבלט כבר בגיל 16, וכמובן בפרויקט נבחרת הנוער של ישראל שנערך בגומרסבאך שבגרמניה - והיווה את המדרגה לפתיחת הקריירה האירופית.

אגב, לפני שחתם בלימוז' הוא זכה להתעניינות מצד קבוצות בליגות הבכירות בגרמניה, ספרד ובפורטוגל.


אגב, אם הזכרנו את האיכות בליגה הצרפתית, ראוי לפרגן למכבי ראשל"צ שידעה להתמודד בשנים האחרונות בגביע אירופה מול קבוצות כמו סנט רפאל (נוצחה בארץ, וניצחה בצרפת והודחה על הפרש שערים) ולפני כן שאמברי. אותם משחקים אגב יצרו התעניינות בצרפת בשוער דן טפר, וגם בשניר נציה, שחתם לבסוף בגרוסוולשטאדט הגרמנית.
 


צילום מסך מעמוד הפייסבוק של Limoges Hand 87


>> אתר האינטרנט של לימוז' הצרפתית


לימוז' 87 סיימה את העונה בצמרת ליגת המשנה בצרפת, ותשחק כאמור בליגה הבכירה - לאחר שנים שטיפסה מליגות המשנה. הסגל של לימוז' עובר שינויים גדולים, אותם מוביל המאמן טאריק חייטון, רק בן ה-38. הקואוץ', ממוצא טוניסאי, נחשב בין המאמנים העולים בכדוריד הצרפתי. "זה סגל כמעט חדש לגמרי. הגיעו למשל שני שחקנים מנבחרת סלובניה עם ניסיון בליגת האלופות, דראגן גאיץ' מוושפארם ואיגור זאביץ' מויסלה פלוק. הגיע אלנו ה-MVP של הליגה השנייה בצרפת. ג'וליאן אמונט מנאנט הגיע לפינה. בגדול בונים פה קבוצה מאוד איכותית", מספר למברוזו, שהתיידד עם שוער נבחרת מרוקו, יאסין אידריסי. "מסתבר שדן טפר חבר שלו עוד לפניי".

איך ההתרשמות שלך מהמועדון? מהעיר? מהתנאים?

"הגעתי לפה לפני כמעט שבועיים, ולמזלי לא הייתי צריך בידוד כי עשיתי בדיקת קורונה והיא הייתה שלילית. אני מאוד מאוד מבסוט מהעיר. היא באמת סובבת סביב הספורט, ובכלל יש פה המון צעירים בגלל האוניברסיטה הגדולה. יש פה אולמות ספורט נהדרים. אנחנו בגדול הולכים לשחק באולם של הכדורסל, ה'באו בלון'. הוא מכיל כ-6500 מקומות בכדורסל, וכ-5000 בכדוריד. ממה שהבנתי, מצפים כאן לממוצע של כ-4500 אוהדים במשחקי הבית. בעונה שעברה הם גם שיחקו באולם ה'זניט', וראיתי את הסרטונים וזה מדהים.

"בגדול, הארגון של המועדון מדהים. קיבלו אותי יפה מאוד. הגעתי לדירה שבה היה כמעט הכל. העניין שהעיר פרוסה על שטח מאוד גדול, כך שהשחקנים עצמם מפוזרים, אבל אני גר קרוב מאוד למרכז וכמובן נע עם רכב של המועדון. לגבי המועדון, מה שמייחד אותו - זה שהוא נע בשנים האחרונות בליגות המשנה, אבל בשנים האחרונות הוא בנה פרויקט מאוד גדול, שמושקע בהרבה כסף. בונים פה קבוצה טובה לליגה הראשונה, ובכלל יש דיבור בכדוריד האירופי שבונים פה פרויקט מאוד גדול. הגישה היא לא רק לתקוע יתד, אלא לעשות משהו מעבר ולהיות קבוצה חזקה בליגה הראשונה. זו אחת הסיבות שבחרתי להגיע לפה ואני חתום לשנתיים. פגשתי פה מאמן צעיר ושאפתן. מאוד חברותי, מאוד נעים. מבחינת כדוריד עוד לא הספקתי לעבוד איתו, אבל מדברים עליו כאחד המאמנים העולים בכדוריד הצרפתי".

היו לך אפשרויות לשחק בבונדסליגה הגרמנית, וגם בליגות הבכירות בספרד ובפורטוגל. הבחירה בצרפת מעידה שהיא הותירה את הבונדסליגה הגרמנית מאחור?
 
"נתחיל מזה שאחת הסיבות העיקריות שעברתי זה סגנון המשחק בצרפת, שהוא מאוד מהיר ודימני ועם הרבה יכולות אישיות. 
היו לי כמובן אפשרויות, אבל אין ספק שהליגה בצרפת היא היום הטובה בעולם. כן, יותר מאשר בגרמניה. אני מאוד מעריך את הכדוריד הגרמני, אבל הליגה בצרפת נחשבת למאוד תחרותית, מושקע בה כסף שגדול משמעותית מגרמניה. כמה מושקע? אני מעריך שהתקציב של המועדון שלי נע סביב ה-3.5-4 מיליון יורו. כוכבים גדולים בליגה הצרפתית מגיעים לשכר סביב המיליון יורו. שחקנים ממוצעים מרוויחים טוב (בין עשרות רבות למאות בודדות של אלפי יורו - א.ס). זה הרבה יותר מאשר בגרמניה או בכל ליגה אחרת. הליגה מתפתחת להיות טובה וטובה יותר כל שנה. לראיה מה שהקבוצות הצרפתיות עושות במפעלים האירופים. התזה שגרמניה הייתה הכי טובה בעולם מתחלפת עם צרפת. השחקנים המובילים באירופה היום בוחרים להגיע לכאן".

חתיכת אתגר עבור שחקן צעיר ומוכשר כמוך. איפה אתה מעמיד את רף הציפיות שלך?


"קודם כל להשתלב טוב בקבוצה. אני רוצה להיות שותף משמעותי בהצלחה של הקבוצה. לעשות עונה טובה בפן האישי, וכמובן הקבוצתי ולהתקדם".

לימוז' תערוך את הבכורה שלה בליגה הבכירה ב-24/27 בספטמבר, במשחק חוץ נגד נים, תפגוש במשחק הביתי הראשון את סרטיל, ולאחר מכן את שאמברי. במחזור ה-7, היא תתארח אצל פ.ס.ז' (ב-29 באוקטובר)


>>> אתר "לידל סטארליג" - הליגה הצרפתית הבכירה 
 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב