איגוד הכדוריד
אנחנו במפה: פומרנץ חולם בספרדית
אנחנו במפה: 11 ליגיונרים ישחקו בעונה הבאה בליגות הבוגרים הבכירות בגרמניה, בצרפת, בשוייץ, בשבדיה, ובספרד. זו גם הזדמנות להתחיל בסבב היכרות עם המועדונים, ובכלל סביבת העבודה של השחקנים הישראלים.

נתחיל בספרד, בפוארטו סאגונטו, של חן פומרנץ, שמשחקת בליגת האסובל הבכירה. פומרנץ יהיה השחקן הישראלי הראשון בליגה הספרדית הבכירה מאז ימיו של עקיבא לפלר ז"ל בברצלונה, באמצע שנות השבעים (בספרד כמובן שיחקו שחקניות ישראליות - ניצן דונאי ועמית איזק בליגת הנשים).

אומנם לא מדובר בשמות הגדולים של הכדוריד הספרדי, כמו ברצלונה, גראנולארס או אדמאר לאון, אבל 
מדובר במועדון ותיק וגאה, מאיזור ולנסיה, שהוקם בשנות החמישים, בהחלטה ש"סאגונטו תהווה את ספינת הדגל שתפגיש כמעט את כל הפעילות החברתית-כלכלית של אנשי הנמל המקומי". כשמה, פוארטו, נמל בספרדית, הרימה עוגן, ויצרן פלדה מקומי שעסקיו היו בנמל, תמך בפעילות קולקטיב הספורט המקומי, שבחר לעסוק במגוון תחומים, חוץ מכדורגל (בכל זאת, ולנסיה השכנה היא המרכז).

האתר הרשמי של המועדון

זה התחיל מנבחרת אתלטיקה שנחשבה לחזקה בתחומה באיזור, נמשך בהתמקדות בכדורסל, ורק בהמשך הפוקוס עבר לכדוריד – שכאמור נולד בתוך הנמל. כך, המועדון הפך למוביל באיזור, וידע לאורך השנים עליות וירידות (ולא מעט משברים כלכליים), והגיע לשיאו בסוף שנות השישים עם הזכייה בתואר הראשון – שם הוא הפך גם בשמו פוארטו סאגונטו.

בכל זאת הגענו למרות הכל

העיר ופרבריה מכילים כ-70 אלף תושבים, והיא רחוקה כעשרים דקות מולנסיה (ו-3 ומשהו שעות נסיעה מברצלונה או ממדריד, או קצת יותר קצת - מרחק הפלגה מהאי פלמה, המוכר לנו יותר כפלמה דה מיורקה)  – כאשר השפה הרשמית היא הקטלאנית.

>>גלריית תמונות של העיר מאתר טריפ אדווייזר

אגב, לעיר יש היסטוריה יהודית, ובה היה רובע קטן "לה חודריה", כאשר בימי גירוש ספרד ההערכה שמהנמל המקומי יצאו לגלות כעשרת אלפים יהודים. לאורך המאות הקודמות היא גם עברה כיבושים, ואף כמעט נחרבה, אבל עד היום נותרו בה אתרים ארכיאולוגים מרשימים.


 

המועדון משחק ב"אינטרנוקלאוס" העירוני, שמכיל 1500 מקומות. לא עברו בו המון שחקנים מפורסמים לאורך השנים (פרט אולי לאיבן לפצ'ביץ' הסרבי, ששיחק בברצלונה, גומרסבאך ו-ושפארם) וזכה בשתי מדליות ארד באליפויות העולם.

אם הולכים לשנים האחרונות, הקבוצה חזרה לליגה הראשונה בסוף 2018-19. היא סיימה את עונת הקורונה במקום ה-11. היא כמובן לא ב"ליגה" של הגדולות בספרד, אבל חן פומרנץ יהיה שותף לפרויקט חדש שנבנה שם ומשלב שחקנים חדשים ומנוסים שהובאו למועדון, ולפחות 8 שחקנים צעירים מהאקדמיה שיחלו איתה את האימונים.

אחד השחקנים המעניינים שהובאו לקבוצה יחד עם פומרנץ, הוא גונסאלו קארו, פיבוט וקפטן נבחרת ארגנטינה, שהייתה אמורה להשתתף במשחקים האולימפיים בטוקיו הקיץ, ותעשה זאת בעוד שנה. קארו, אקס אדמר לאון (שהוצע הקיץ אגב גם לאחת מהקבוצות הבכירות בליגת ווינר), מייצג בקבוצה הזו פסיפס של שחקנים לטינים, מדרום ומרכז אמריקה, כולל שחקני נבחרת ברזיל (דיוגנס קרוז ואלכס פוזר), וגילרמו קורזו הקובני, שהיה בעבר מלך השערים בליגת האסובל. הקפטן והשוער דויד ברויסולה הוחלף. בקיצור, המאמן ויסנט נוג'ס מוביל פרויקט חדש בנמל.

 
 
 

"אני אגיע לעיר בשבוע הבא, ואכיר קצת יותר את המועדון. זה בהחלט יהיה נחמד לפגוש קפטן של נבחרת ארגנטינה, ומי שלמיטב ידעתי היה קפטן של נבחרת ברזיל. אני מבין שהם בונים פרויקט, ושם סופר מקצוענים – וכבר קיבלתי תוכנית אימונים מפורטת. שיחקתי במדינות כמו גרמניה ושוויץ, וכמובן כאן בישראל, ומאוד מסקרן אותי הסגנון הלטיני של הכדוריד. לשלב בין ספרדים לברזילאים, ארגנטינאי, קובני, פורטוגלי, זה בטוח שונה ומעניין".

איך הגעת למועדון?

"החיבור נעשה על ידי שחקן וחבר, ששיחק ומכיר אותי מימי גרוסוולשטאדט והוא במקור מולנסיה".

ובגדול מה הצפיות שלך ושלהם כמובן?

"כפי שאמרתי לאחר החתימה, 
אני שמח מאוד להגשים סוג של חלום לשחק בליגה הספרדית. למדתי המון במהלך השנים מהכדוריד הספרדי שהוא בשבילי אחד הטובים בעולם ואני מחכה מאוד להכיר את המועדון והתרבות בפוארטו סגונטה. הספקתי לשוחח עם המאמן, ואני מבין שהם מכוונים למרכז הטבלה ומעלה. מבחינתי זה אתגר מעניין ואני מאמין שאהנה ממנו וכמובן מהמקום היפה הזה שהוא עיירת חוף עם נמל".
 

חן פומרנץ סגר לא מזמן 36, והמקשר-מרכז חווה קריירה עשירה שהחלה במחלקת הנוער של א.ס רמה"ש, נמשכה במכבי ובאס"א ת"א, והמריאה מעבר לים - לגראסהופרס ולקריינס משוייץ. אגב, זה קרה לאחר טורניר השלום שנערך בשוויץ, כאשר פומרנץ שיחק בנבחרת מעורבת של ישראלים ופלסטינים, ואז קיבל את ההצעה לעבור לגראסהופרס עימה הגיע לחצי גמר גביע האיגוד האירופי.

בהמשך, הוא הציל את קריינס מהעיר לוצרן מירידת ליגה, והיה מלך שערי הליגה השוייצרית. המעבר לגרמניה היה מתבקש. הוא שיחק בליגות הבכירות בווצלאר (יחד עם אבישי סמולר), בהאם ובגרוסוולשאט (יחד עם אחיו, גיל).

פומרנץ הספיק לחוות שיאים יפים וגם להשתתף במשחק הכוכבים של הבונדסליגה, וגם להתגבר ולחזור מפציעה לא קלה. במקביל, פומרנץ שירת לאורך שנים רבות, מאז היה בן 19, את נבחרת ישראל, ורשם למעלה ממאה הופעות והיה ברומטר חשוב בנבחרת. הוא הגיע ב-2005 עם נבחרת העתודה של ישראל למקום ה-10 באליפות העולם, כאשר סיימם כמחלך השערים של הטורניר ובמקום השני בטבלת האסיסטטים.

בין הפרק האירופי בגרמניה לזה שיחל בספרד, הוא חזר כאמור לארץ, שיחק עם מכבי ראשל"צ במוקדמות ליגת האלופות, ובהמשך עבר למכבי ת"א והיה שותף לזכייתה בגביע המדינה, בסגנות אליפות והוביל אותה לשלב הבתים של גביע האיגוד האירופי.

התחנה האחרונה בישראל הייתה ברמת השרון, עם הפסקה של כמה חודשים, ואותה הוביל לצמרת ליגת ווינר, לזכייה בגביע ווינר-שופטים ועימה שיחק בגביע האתגר האירופי. אגב הוא שקל המשך לעונת פרישה, בסיומה היה אמור להתמנות לשמש בתפקיד מקצועי בכיר, אבל אז הגיעה הפנייה מספרד - והוא לא היסס וחתם שם. בהצלחה.

 

הפרטנר החדש של פומרנץ. קפטן נבחרת ארגנטינה, גונסאלו קארו
 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב