איגוד הכדוריד
"הגובה אינו מכשול, פשוט צריכים להביא משהו מיוחד"
צילומים: הדר ואן קולא

לעירוני רחובות יש מסורת רבת שנים של גידול כישרונות צעירים. האחרונים שבהם - יונתן דיין, יואב למברוזו ושניר נציה עשו את דרכם לכדוריד האירופי, לליגות המובילות בצרפת ובגרמניה, ונחשבים לדור שיוביל בשנים הבאות את נבחרת ישראל (דיין ולמברוזו עוד יובילו קודם לכן את נבחרת העתודה באליפות אירופה). כמובן, גם אופיר כהן ועוז יצחק, מרכז ושוער סגל נבחרת ישראל, שגם הם בוגרי הפרויקט בגרמניה.

אחד השחקנים הכי מוכשרים שהתגלו בעונה החולפת בליגת ווינר הוא נדב כהן, שזכה לקרדיט גדול ברחובות מהמאמן שחר הבר (הבקיע 57 שערים (מתוך 92 ניסיונות, 62 אחוז). כהן בן ה-17.5 צפוי להשתתף בחודשים הקרובים בפרויקט נבחרת הנוער, והוא גם אחד מהשחקנים החשובים במסגרת נבחרת הנוער שתיאבק בינואר באליפות אירופה עד גיל 18, שחולק את תפקיד הקפטן יחד עם אור ממן.

 

נדב כהן במדי נבחרת הנוער. "החוויה מאוד מרגשת לשחק באליפות אירופה,
למרות שקיבלנו בית קשה, יש לנו מה לתת מול כל נבחרת". צילום: הדר ואן קולא

"זו הייתה עונה מרגשת מבחינתי, עונה ראשונה שלי בבוגרים, ונכנסתי אליה תוך סיטואציה לא פשוטה כאשר דוראל בן סעדון ורותם סגל נפצעו. זה בא לגמרי בהפתעה כשנותרתי השמאלי היחיד", מספר כהן. "בהתחלה היה לי פחות על הכתפיים, אבל בסופו של דבר שהייתי לבד על העמדה היה לי יותר לחץ, ולשמחתי נתנו לי את השקט והביטחון וסמכו עלי. בסופו של דבר זה עשה לי טוב. מה אני לוקח מהעונה הזו? אני חושב שהאחוזים שלי צריכים להיות יותר גבוהים. אני שואף שהם יהיה מעל 75 אחוזים. בכללי, אני רוצה יותר להשפיע, ומוכן לכך".

בנבחרת הנוער יש לכהן מספר תפקידים. "אני משחק כקיצוני, כמקשר, כמרכז", הוא מדגיש. "הגובה בעיני אינו מכשול, כי צריכים להביא משהו מיוחד, ולא תמיד רק גובה. אפשר לראות איך ירמי סידי השתלב כמקשר, וכמובן איך יואב למברוזו עושה זאת. הם לא שחקנים עם 'סייז' גבוה, אבל מביאים מעצמם יכולת מגוונת והם בהחלט מודלים עבורי".

בינואר, נבחרת הנוער תשחק באליפות אירופה שתיערך בסלובניה, ובבית עם נבחרות איכותיות - שבדיה, ספרד והונגריה. שתף על התחושות?

"עצם החוויה מאוד מרגשת לשחק נגד נבחרות ובכזה מעמד. למרות שקיבלנו בית קשה, זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לעשות את זה ואין לנו מה למכור. אני חושב שיש לנו הרבה מה לתת מול כל נבחרת, ואני בטוח שנספק הופעות טובות. חווינו את אליפות אירופה הפתוחה בשבדיה. זה היה מיוחד, נחשפנו לכל הנבחרות והשחקנים בגיל שלנו, והבנו איפה אנחנו עומדים. לפני כן, מצפה לנו גם הפרויקט, ואחרי האליפות אנחנו מתגייסים בפברואר – כך שזו שנה מיוחדת".

לסיום, מבחינת השאיפות שלך כשחקן, ובטח שבשנים האחרונות רחובות הצמיחה שחקנים שיצאו לשחק באירופה – איפה זה מעמיד את המטרות והרצונות שלך?

"רחובות זה מועדון שמטפח לערכים ולמצוינות, ויש המון שחקנים שגדלו תחת אמיתי דיין ועשו קריירה מאוד יפה, כאן וכמובן באירופה. זו גם המטרה שלי. ברור שיש שאיפה למצות את היכולת והפוטנציאל ולצאת לאירופה, לרמה הכי גבוהה. זה מצד אחד לא קל לצאת כקיצוני, אבל אני חושב שיש לי יתרון שאני יכול לשחק בכמה עמדות, ויכול לתרום בכמה מקומות ולא רק בפינה הספציפית. בכלל כל התופעה של הליגיונרים מאוד פתחה את העיניים לשחקנים צעירים. הצעד הזה הוא כבר לא תופעה של חד פעמית, והופך מאוד שכיח. היום מאוד הגיוני ואפשרי לצאת, ואני בטוח שגם באירופה שמים לב לשחקנים ישראלים אחרי הגל של היציאה והשתתפות הנבחרות הצעירות באליפויות אירופה ובפרויקט".

עוד משהו שאפשר ללמוד עליך?

"הייתי חלק מהנבחרות הצעירות מגיל מאוד צעיר. השתתפתי בהרבה טורנירים. אני משחק מכיתה ג', וגדלתי ברחובות. חוץ מזה, אני מנגן על פסנתר 5 שנים".

 
 
דביר גולדשטיין, מאמן נבחרת הנוער, סיפק היבט נוסף: "נדב הוא שחקן מאוד מוכשר, שיכול לשחק בכמה עמדות. שחקן חכם שמבין את המשחק, מאוד טכני, גולר. יש לו יכולת לבצע שינויי כיוון טובים. הוא יודע להפעיל יפה את הפיבוט, ונחשב לאחד מהמנהיגים שלנו בנבחרת. הוא עשה עונה טובה מאוד בבוגרים של רחובות, ששדרגה אותו והוסיפה לו הרבה ביטחון. יחד עם זאת, בגלל המימדים, הוא צריך לעבוד קשה ולהתחזק כדי שיוכל להגיע לרמות גבוהות יותר".
 

"זו שנה מאוד מיוחדת". כהן במדי נבחרת הנוער
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב