איגוד הכדוריד
נבחרת ישראל בכדוריד הוגרלה הערב במוקדמות אליפות אירופה 2022, שתיערך בהונגריה ובסלובקיה, בבית מס' 4 - הכולל את נבחרות איסלנד, פורטוגל וליטא.
 
 32 נבחרות מתחרות על 20 כרטיסים לאליפות (מקומן של הונגריה, סלובקיה, ספרד אלופת אירופה וסגניתה קרואטיה - מובטח), והמשמעות שכמו בקמפיין מוקדמות היורו הקודם - 16 הנבחרות שיסיימו בשני המקומות הראשונים ב-8 הבתים, ועוד 4 נבחרות שיסיימו במקום ה-3, במאזן הטוב ביותר מבין 8 הבתים - יעפילו לאליפות. נבחרת ישראל כזכור פספסה את העלייה ליורו 2020, על הפרש שערים, אחרי שפגשה בקמפיין הקודם את גרמניה, פולין ואת קוסובו.
 
הקמפיין הנוכחי צפוי להתחיל בחודש נובמבר, והמשחקים הראשונים ייערכו בפורטוגל ובת"א מול איסלנד, ויהיו הרשמיים לראשונה מאז הנבחרת ניצחה את יוון בחודש ינואר האחרון, והעפילה לשלב הפליאוף במוקדמות אליפות העולם מצרים 21' - שלב שבוטל לבסוף בגלל משבר הקורונה. במחזורים 3-4, שייערכו במרץ, הנבחרת תפגוש בבית ובחוץ את ליטא, ושני מחזורי הסיום נקבעו ב-28/29 באפריל, וב-2 במאי, כאשר הנבחרת תארח את פורטוגל ותחתום את משחקיה באיסלנד.
 
לאור המפגשים בין נבחרת ישראל ליתר 3 הנבחרות בשנים האחרונות - מדובר בהגרלה קשה מאוד. פורטוגל, ששובצה במקום השני בבית, היא באיכות של נבחרת שהייתה יכולה להיות מדורגת בראשות בית - לאחר שסיימה את אליפות אירופה האחרונה במקום ה-6, והעפילה משלב הבתים על חשבון צרפת ולאחר ניצחון עליה. איסלנד לעומתה, ראש הבית שלנו, סיימה רק במקום ה-11, אבל עדיין מדובר במעצמת כדוריד ברמת נבחרות וייצוא שחקנים לליגות מובילות באירופה.
 
ליטא, שדורגה שלישית, פגשה בפעם האחרונה את ישראל בינואר 18', במוקדמות אליפות העולם 2019, בטורניר שהיא אירחה ובו ניצחה את ישראל 20:36 (ליטא העפילה לשלב הפליאוף, אבל שם - לאחר צמד משחקים מותחים מול נבחרת איסלנד - 27:27 בליטא, והפסד 34:31 בגומלין - היא הודחה). הליטאים, כמונו, העפילו מהשלב הראשון בקמפיין האחרון במוקדמות אליפות העולם 21' (הקדימו את סלובקיה, איי פארו ולוקסמבורג), אבל הודחו עם ביטול שלב הפליאוף (בו היו אמורים לפגוש את פולין).

את פורטוגל הנבחרת פגשה בפעם האחרונה במוקדמות אליפות העולם 2017, בת"א, וגם מולה היא ספגה תבוסה כואבת 36:21 (אז רולאנדו פרייטאס, המנהל המקצועי כיום של נבחרות ישראל, הדריך את פורטוגל). פורטוגל כאמור נבחרת חזקה מאוד כיום, ולראייה ההופעה המשכנעת שלה ביורו האחרון. אגב, נבחרת ישראל הייתה יכולה לפגוש את פורטוגל החודש, אם היא הייתה מעפילה לשלב השלישי בפליאוף מוקדמות אליפות העולם 21', ולולא היו מבטלים את שלבי הפליאוף בעקבות משבר הקורונה.
 
נבחרת ישראל כאמור פגשה את איסלנד במוקדמות יורו 2016, כאשר הנבחרת הובסה בחוץ 36:19, ונוצחה בארץ 34:24. נכון, אלו מפגשים נקודתיים, והתוצאות בהחלט יכולות להיות שונות בהמשך, ובתקווה עם ההתקדמות שהנבחרת עשתה בשנים האחרונות.

 

8 הבתים במוקדמות. אליפות אירופה תתקיים כאמור בהונגריה (ב-3 היכלים בפיק זאגד ארנה,
בדברצן ובבודפשט - ארנה המכילה 20,022 מקומות), כאשר בסלובקיה המוקדים יהיו בהיכלים בקושיצה ובברטיסלבה.

 

 
 
המאמן הלאומי אולג בוטנקו, שצפוי להמשיך יחד עם אסף לוי בקמפיין הבא, התייחס להגרלה: "על פניו, ועל פי מפגשי השנים האחרונות, זו נראית משימה קשה מאוד עד בלתי אפשרית. זה הבית אולי הקשה ביותר שיכולנו לקבל. פורטוגל באיכות שלה היא לא נבחרת של דרג שני, אלא ראשון. איסלנד היא נבחרת מאוד איכותית, תחרותית, ולא בכדי היא כבר שנים בטופ העולמי. ליטא, גם אם נשים בצד את המפגש הלא מוצלח שהיה לנו מולם ב-2018, זו נבחרת חזקה מאוד ביחס למדורגות בדרג השלישי. היא נבחרת מאוד פיזית, עקשנית, והיא בהתקדמות.

"מהזווית שלנו, אני מאוד מתוסכל לא מעצם ההגרלה עצמה, אלא מכך שלא הצלחנו להיות מדורגים בדרג השלישי. לולא משבר הקורונה, ואם היינו מצליחים בפליאוף במוקדמות העולם, אז אני מניח שלא היינו היום בדרג רביעי. זה מתסכל שאנחנו לא יכולים ליהנות מההצלחה היחסית שצברנו בשני הקמפיינים האחרונים, אבל הפנים קדימה. יש לנו נבחרת צעירה ומאוד מוכשרת. אני מאמין שהיא תמשיך להתקדם ולהתחזק, וגם היציאה של כל כך הרבה שחקנים לכדוריד האירופי תתרום את שלה. אנחנו תמיד מגיעים עם כוונה להצליח, ואנחנו לא מוותרים בשום פנים ואופן. התקווה היא להמשיך בתהליך ההתקדמות משני הקמפיינים האחרונים, והבית הזה מהווה אתגר".

 

 


בנוסף, לקראת המשימה הבאה יעמדו לרשות נבחרת ישראל לפחות 9 ליגיונרים (יואב למברוזו אשר ישחק בלימוז' מהליגה הצרפתית הבכירה, דניאל מוסינדי שממשיך בארלנגן מהבונדסליגה, יונתן דיין ושניר נציה שישחקו בליגת המשנה בגרמניה במדי רימפאר וגרוסוולשטאדט), דן טפר וליאור גורמן שישחקו בליגה השנייה בצרפת במדי שארבור, אדיר כהן ויהב שמיר שיופיעו במדי וינטרתור סגנית אלופת שוייץ, ורם טורקניץ שימשיך במדי וארברג השבדית שנותרה בליגה הבכירה בשל הקפאת ירידות במהלך משבר הקורונה.
 

בוטנקו. אתגר לא פשוט מצפה לו ולנבחרת במוקדמות היורו


 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב