איגוד הכדוריד
קשר משפחתי - ליבגוט בדרך לשיא גינס
טולי ליבגוט יוכל בוודאי להתגאות שהפמיליה שלו מחזיקה בשיאי גינס - ולא רק בגלל שבגיל 50 הוא עדיין משחק (ובהצטיינות) בליגת העל בכדוריד, אלא בגלל שהשוער הנהדר יסגור בעונה הבאה כמעט כל מעגל משפחתי אפשרי.

הוא הספיק לשחק עם אחיו דני ב-4 קבוצות (בהפועל ראשל"צ - כולל בליגת האלופות - ברחובות, בנס ציונה ובחולון), שגם הדריך אותו כמאמן בוגרים בליגת העל.

 
אחרי ששיחק נגדו, הוא ישחק לצד בנו מושיקו אלימלך בשער את הפועל קרית אונו, ומי יודע - אולי גם עם עוד בן-אח, חן ליבגוט (יצטרף אליהם אם לא ייצא לשחק בצרפת). טולי כמובן כבר הספיק לשחק נגדו, ואף ספג ממנו.
 
אפשר להוסיף לכך, שבן נוסף של טולי, עילאי, שגם הוא משחק כשוער, עשוי לערוך בעונה הבאה בכורה בליגת העל. זה הכל? כמעט. טולי משמש כמאמן שוערים, לצד דני שמשמש כמנהל המקצועי של הנבחרות הצעירות בגילאי ו'-ח' של ישראל - שם הוא מדריך גם את הבן של דני, עידו. גם חן משמש כמאמן, בקבוצת הילדות של הפועל ראשל"צ.
 
כן, קשר משפחתי מאוד מיוחד ויוצא דופן, הגם שלאורך השנים היו לא מעט זוגות אחים ואפילו שלישייה ששיחק יחד ובקומבינציות שונות. בהחלט משפחת האצולה של הכדוריד הישראלי.

 

מימין - עידו, רועי, דני, טולי, חן ועילאי, במפגש שלשום בחג שבועות
(מושיקו אלימלך חסר בתמונה, ובילה את החג באילת)
 
טולי רצה לפרוש בסיום העונה הנוכחית, אבל במקרה שלו - משבר הקורונה - "היה רק עכבה ולטובה" - הוא מדגיש. הציוות החדש עם מושיקו אלימלך מהווה סגירת מעגל, שכן אנשי הכדוריד עוד זוכרים איך טולי כשוער צעיר היה מגיע יחד עם מושיקו הבייבי, שהיה צופה בו באולמות הכדוריד. "אני מאוד שמח ונרגש, יש פה חלום שהתגשם לשחק עם הילד שמגיל קטן דחפתי לספורט. מושיקו מגיע לאונו כאחד השוערים הטובים בארץ ויהיה לי הזכות לעזור לו בשער. אני בטוח שהוא עשה החלטה נכונה כי זה מועדון משפחתי ששואף להתקדם", אמר טולי, ומושיקו הוסיף: "האופציה לחשק ביחד עם טולי ליבגוט זו הגשמת חלום ילדות - יחד עם השאיפות של המועדון להתפתח ולגדול".
 
טולי, קשר משפחתי נדיר בספורט.
 
"מאוד, אבל כיפי ומרגש. גדלתי עם דני בנוער, שיחקתי איתו ב-4 קבוצות, ולמעשה 7 עונות שיחקנו יחד ברמת בוגרים, ואפשר להוסיף לכך שדני אימן אותי שנתיים וחצי. עשינו דברים יפים יחד, גם ליגת אלופות, גם הגעה עם נס ציונה לחצי גמר פליאוף, עלייה בחולון והגעה איתה לצמרת. תענוג, לא?".
 
גדול.
 
 
"נגד מושיקו שיחקתי, נגד חן שיחקתי וספגתי ממנו, עכשיו עילאי צריך לעלות לבוגרים והוא מחפש קבוצה. אני מאמין שנהיה בעונה הבאה 3 שוערים במשפחה בליגת העל. רק דני הוא פיבוט, חן פינה, ורועי של דני הוא שחקן מאוד מאוד מוכשר. גם עידו שהוא בכיתה ו'. למעשה, רק ילד אחד מכל המשפחה, הבן של דני, אמית, בחר בכדורגל. קורה, לא?".
 
אז מתי נראה אתכם בספר השיאים של גינס?
 
"אני מתכוון לפנות לגינס, אני לא מאמין שיש עוד שוער בגילי בליגת העל, ושהילד שלו שם לו גול, ושהילד השני שלו יחד לצידו ובן נוסף גם כן יופיע בתקווה בליגת העל. משפחה מיוחדת".
 
בוא נתמקד לרגע בשיתוף פעולה שצפוי בינך לבין מושיקו. מספרים שהיית מביא את מושיקו למגרש, עוד שהיה עם חיתול.
 
"משהו כזה. מושיקו היה מגיע איתי מגיל שנתיים לאימונים. הכרתי את אמא שלו, כשמושיקו היה בגיל חצי שנה. אז שיחקתי באס"א ת"א, והוא באמת היה מגיע עם טיטול, וקצת עומד בשער. מה שמפתיע, שבתחילת דרכו מושיקו התחבר בכלל לכדורסל. הוא שיחק עד כיתה ח', והוא היה ממש טוב. ואז התחשק לו כדוריד פתאום. כבר אז אפשר היה לראות שהוא מוכשר. היינו משחקים המון. מאוד מאוד מרגש אותי שמושיקו מצטרף לקרית אונו, לצידי. תמיד הייתי עוזר לו מהקהל, אז עכשיו זה יהיה מהספסל, באימונים לצידו. הוא יהיה השוער הראשון, אבל אני אקרע אותו. מה הסיכוי שחן יצטרף? קשה לי להאמין שהוא יבוא לאונו. זה עלה על הפרק, ברמת המחשבה לפחות. קרית אונו מאוד מעוניינת שהוא יבוא, אבל הבעיה היא כספית - הם גמרו את כל הכסף שלהם על מושיקו (טולי מתפקע מצחוק). אבל בוא נראה, אני גם לא אופתע אם הוא יישאר בסוף בחולון".

 

מושיקו וטולי. יגנו יחד עם שער קרית אונו. "הקורונה דפקה הכל,
חוץ מאצלי כמובן - כי תיכננתי לעזוב, אבל עכשיו בגלל מושיקו
אני מקבל על עצמי עוד אתגר. וזה לא סתם אתגר".

צילום: גבי אלאלוף
 
 
נפגשתם עכשיו, כולכם בחג (חוץ ממושיקו שעשה גיחה לאילת) - איך נראה מפגש משפחתי טיפוסי של הליבוגטים?
 
"כל המפגשים המשפחתיים שלנו הם מצחיקים. אבא שלי חזק בקטע, הגם שלצערי הוא כבר לא במיטבו מבחינה בריאותית. מדברים רק על כדוריד בשולחן, הנשים מתעצבנות. מה לעשות, זה החיים של כולם, ואנחנו מדברים כמעט רק על זה".
 
זו לבטח העונה האחרונה שלך, אחרי שדחית את הפרישה שתכננת. בהיבט המשפחתי הרחב - דברים מיוחדים שכבר סיכמת לעצמך?
 
"אני חושב שהקשר עם דני הוא מיוחד מאוד. היה תענוג לשחק לצידו. הוא השחקן הכי חכם ששיחקתי איתו, מבחינת ראש. הרי לא היה לו גוף של פיבוט קלאסי, והוא קטן ושמנמן, אבל באמת הכי חכם. הרמנו יחד את נס ציונה, חולון. עשינו גמר גביע עם נס ציונה, חצי גמר פליאוף. דני גם כמאמן היה חכם, קר רוח, רק חבל שהיה קטע בחולון והוא התפטר. הוא מסיים עכשיו עם הנוער של הפועל ראשל"צ, ונראה לאן דרכו. זה בכלל שילוב אצלנו, כי גם אני מאמן שוערים בנבחרות הצעירות, וחן מאמן את הקבוצת בנות של הפועל ראשל"צ. הכל מהכל. התברכנו".
 
במבט על הדור הבא שלך, מה אתה חוזה?
 
"עילאי הוא שוער מוכשר מאוד. הוא עובד קשה. הבעיה שהגובה לא היטיב איתו ובגלל זה הוא לא בנבחרות. מעדיפים שם שוערים גבוהים ובצדק, אבל אתה יודע - כמוני, הוא גם רוצה לחפות על הגובה בדברים אחרים. מושיקו עשה התקדמות גדולה בשנתיים האחרונות, כולל בנבחרת ישראל. הוא סיפק רגעים מאוד מרגשים.

"לגבי חן - הוא חזר כמו שצריך מהפציעה, והחלום שלו הוא בהחלט לשחק באירופה. אני בעד. המלצתי לו, שיהנה לפחות שנה אחת. היה לו קצת חוסר מזל. הוא היה אמור לצאת לפני הקורונה להיבחן בליגה השנייה בגרמניה, ולדעתי הוא גם היה חותם שם כי המשבצת שלו הייתה ריקה. מה שקרה, שזה היה לפני המשחק בין חולון למכבי ראשל"צ, ואם הוא היה יוצא - הוא לא יכול היה לחזור למשחק - בגלל ההוראות על בידוד. הקורונה דפקה הכל, חוץ מאצלי כמובן - כי תיכננתי לעזוב, אבל עכשיו בגלל מושיקו אני מקבל על עצמי עוד אתגר. וזה לא סתם אתגר".
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn