איגוד הכדוריד
יהב שמיר מצטרף לאדיר כהן בוינטרתור השוייצרית
צילומים:  Slavko Kolar, EHF

ליגיונר 9 לכדוריד הישראלי בקבוצת בוגרים מקצוענית באירופה, ושלישי הקיץ! השוער יהב שמיר חתם היום בסגנית אלופת שוייץ, וינטרתור, שם יחבור למקשר אדיר כהן. שמיר, 21, בוגר הנבחרות הצעירות של ישראל, כבר שיחק בנבחרת הלאומית, ועשה התקדמות טובה כששיחק במכבי ת"א ובהמשך בהפועל ר"ג וברמת השרון.

שמיר, כמו חלק גדול מהליגיונרים, הוא בוגר הפרויקט של נבחרת הנוער בגרמניה, וכבר הספיק לשחק במדי נבחרת העתודה באליפות אירופה האחרונה, ולפני כן היה שותף להישג של נבחרת הנוער עם ההעפלה לשלב הראשון באירופה. הופעת הבכורה של שמיר בנבחרת הלאומית הייתה באוקטובר 2018', במשחק מוקדמות אליפות אירופה מול נבחרת גרמניה שנערך בווצלאר.


 


למעשה, החתימה שלו בוינטרתור מעמידה גם זווית מעניינת - צמד ישראלי נוסף שישחק בקבוצה אחת, אחרי שאל דן טפר הצטרף בשראבור הצרפתית גם ליאור גורמן (לצמדים הללו קדמו בעבר חן פומרנץ ואבישי סמולר ששיחקו יחדיו בגרמניה, כמו חן וגיל פומרנץ).

שמיר נמצא כבר תקופה ארוכה במעקב של וינטרתור. הוא היה אמור לצאת במהלך העונה להתרשמות, אבל בגלל לוחות הזמנים של קבוצתו רמה"ש - העניין נדחה. בהמשך, השוייצרים צירפו שוער מקומי, שהחליט שלא להמשיך בגלל בעיה רפואית - והמועמדות של שמיר שוב עלתה על הפרק. בשבוע האחרון הוחלפו טיוטות החוזה.

כמו באדיר כהן, גם בשמיר רואים בקבוצה השוייצרית ככישרון שניתן לפתח. כהן היה מהשחקנים המובילים בוינטרתור בעונה האחרונה (66 שערים בליגה המקומית, 18 בגביע אירופה), ואין ספק שההצלחה איתו פתחה גם דלת עבור שמיר.

ייתכן שלא מדובר בליגיונר אחרון לקיץ זה - הרכב הליגיונרים של הכדוריד הישראלי בקבוצות מקצועניות כולל את יואב למברוזו (לימוז', ליגה בכירה בצרפת), דניאל מוסינדי (ארלנגן, הבונדסליגה הגרמנית), יונתן דיין ושניר נציה (רימפאר וגרוסוולשטאדט, הבונדסליגה השנייה בגרמניה), דן טפר וליאור גורמן (שארבור, ליגה שנייה בצרפת), רם טורקניץ (ורברג, ליגה ראשונה בשבדיה), וכאמור כהן ושמיר.

הנתון המעניין הוא ציר הזמן ביציאה לאירופה. בעוד שדיין ולמברוזו שיחקו עוד קודם לכן בגרמניה (אחרי סיום הפרויקט שהשתתפו בו), יתר הליגיונרים עשו את המעבר בקיץ הקודם ובחודשיים האחרונים.

בנוסף לכך, אם מתייחסים לעמדות, זה בהחלט הישג לכדוריד הישראלי ששני שוערים ישראלים ישחקו בעונה הבאה באירופה, ולכך אפשר להוסיף את 
יאיר ניקולייב בן ה-16 שהצטרף במהלך הקיץ לאקדמיית כדוריד מובילה בדנמרק, השייכת למועדון מורס מהליגה הבכירה.

כפי שציינו, ייתכן בקרוב נתבשר על ליגיונר נוסף, ככל הנראה באחת מליגות המשנה בצרפת או בליגה הבכירה בשוייץ.


 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn