איגוד הכדוריד
הליגיונר הרביעי בגרמניה: נציה חתם בגרוסוולשטאדט
צילום: הדר ואן קולא

ליגיונר רביעי בגרמניה – שניר נציה, פיבוט נבחרת ישראל ומכבי ראשל"צ, חתם וישחק ב-3 העונות הבאות בגרוסוולשטאדט. היעד הבא שלו הוא מועדון עם מסורת מרשימה בליגות הבכירות בגרמניה, שהיה על סף חזרה לליגה השנייה, עד שמשבר הקורונה עצר את הפעילות. מועדון שבו שיחקו בעבר האחים חן וגיל פומרנץ.
 
נציה (20.5, 2 מטר) היה תחת מעקב של המנהל המקצועי של גרוסוולשטאדט, מאז השתתף בפרויקט נבחרת הנוער בגרמניה לפני שלוש שנים. אז, המנהל המקצועי שימש כמאמן קבוצת הנוער של גומרסבאך, ששיחקה בליגה הבכירה, אבל הדברים לא הסתדרו גם בעקבות שירותו הצבאי.

 

TV Grosswallstadt
 
לפני כחודשיים, נציה הגיע לגרמניה מלווה בבן הדוד ערן רום, שייצג אותו, וערך שבוע של התרשמות בשני מועדונים – גומרסבאך וגרוסוולשטאדט, כשברקע גם רימפאר מליגת המשנה (המועדון שבו ישחק יונתן דיין בעונה הבאה) הביע את התעניינות.
 
נציה בחר בגרוסוולשטאדט - מועדון עם עבר מפואר ביותר - שכולל בין היתר שתי זכיות בגביע אירופה לאלופות, 6 אליפויות גרמניה ו-4 גביעי מדינה בגרמניה. מועדון שגם עבר תהליך של פירוק ב-2015 עקב משבר כלכלי, ונבנה מחדש. הסיכום הושג כבר לפני מספר שבועות ולאחר מכן הגיעה החתימה.כאמור אחרי דיין שמסיים פרק בגומרסבאך וישחק ברימפאר, יואב למברוזו שמשחק באייזנאך ובודק אפשרויות בליגה הבכירה, ודניאל מוסינדי שהצטרף בתחילת העונה לארלנגן מהבונדסליגה הגרמנית. ראוי גם להרעיף מחמאות לעירוני רחובות, שפיתחה במחלקת הנוער שלה את דיין, למברוזו ונציה.
 
"זה כיף ש-4 ישראלים ישחקו בגרמניה, וההשתלבות שלהם מעניקה לי השראה. מקווה שיום אחד ניפגש ונשחק יחד או אחד נגד השני ברמות הגבוהות של הבונדסליגה" מבהיר נציה ומסביר את הבחירה בגרוסוולשטאדט. "הרגיש לי שהם הכי רוצים שאגיע אליהם. התנאים של המועדון נראו מקצועיים מאוד. ניהלנו שיחות עם הצוות המקצועי והניהולי, והם הבהירו לי איך הם רואים את מסלול ההתפתחות שלי. המטרה היא שאעזור לקבוצה והם יעזרו לי כולל בקידום להגיע לרמות היותר גבוהות – בבונדסליגה הגרמנית".

 
 
נציה הוסיף: "אני שמח מאוד על הבחירה. לא רציתי לדחות את המעבר, וזה הרגע הנכון מבחינתי לעשות אותו. העונה הראשונה מבחינתי היא שנת הסתגלות לא רק מקצועית, אלא להתחבר לתרבות ולמנטליות. אני מתכוון לעבוד קשה ובצניעות, ומשם לטפס. יצא לי לדבר עם גיל פומרנץ. זה מועדון עם מסורת גדולה, עם קהל חם, מקום יפה שהותיר רושם טוב, ובכלל היה כיף לשמוע את המחמאות שהם הרעיפו על הפומרנצים. אני בא כדי להמשיך את המסורת של חן וגיל".
 
גרוסוולשטאדט עמדו לסיים את העונה הסדירה במקום הראשון בליגה השלישית, במחוז המרכז, אבל אז לפני הפליאוף על העלייה לליגה השנייה הפעילות נעצרה – ולא ברור עדיין באיזו ליגה הקבוצה תשחק. "זה פחות מטריד אותי, אם זו ליגה שנייה או שלישית, וזה לא עבר לי בראש. זו יופי של התחלה מבחינתי, וממנה אני מאמין שאדע לטפס בתקווה להגשים יום אחד את החלום ולשחק כפיבוט מוביל בליגה הטובה בעולם".
 
נציה צפוי להתגורר בעיירה כפרית בת כ-4000 איש, וייתכן שהחברה שלו, דנה, תצטרף אליו בסיום שירותה הצבאי, ותשחק בקבוצת כדורעף נשים מהליגה הבכירה בגרמניה.
 
בוא נדבר על השנה האחרונה, עשית התקדמות מרשימה בהשתלבות בנבחרת ישראל ובמכבי ראשל"צ.
 
"בהחלט, אלו היו המטרות שלי לעשות את הפריצה, ובגדול הצלחתי להשיג אותן. אם הליגה לא הייתה נעצרת הייתי משיג יותר. אני רוצה לומר תודה לכל החבר'ה בקבוצה ובנבחרת שעזרו לי. הייתה לי זכות גדולה לעבוד עם הרווייה פאזין, עוזר המאמן הקרואטי שלנו במכבי ראשל"צ. הוא ביצע איתי עבודה אישית, באימוני בוקר, ואני מאוד מודה לו על ההכוונה. יש לו חלק גדול בקפיצה המאוד גדולה, וחד משמעית התהליך הזה מתחיל מהיסודות שקיבלתי בפרויקט נבחרת הנוער בגרמניה. בשנה הזו דברים התחברו גם לי בנבחרת הבוגרת. הייתי שותף לפריצה שלה וכמובן להצלחה בקבוצה. זה מאוד מרגש וכיף, ואני שמח להיות חלק מזה. אני מקווה שנעשה דברים יותר גדולים בעתיד עם הנבחרת. יש לנו עוד שאיפות רבות".

 

נציה מול א.ס רמה"ש. "אני שמח מאוד על הבחירה. לא רציתי לדחות את המעבר
, זה הרגע הנכון מבחינתי לעשות אותו. צילום: הדר ואן קולא

 
ההתקדמות שלך באה לידי ביטוי בשיפור הגדול שעשית בצד ההגנתי, ובעיקר בצד ההתקפי העונה. אלו אספקטים אתה שם לעצמך כיעד לשפר?
 
"אני עדיין צריך לשפר את הכל, את עבודת הרגליים בהגנה, ויש לי עוד הרבה מה ללמוד על התפקוד בהתקפה. כפי שציינתי, העבודה עם פאזין תרמה לי רבות, ובכלל כל הצוות המקצועי, וזה מתחיל מסער פרנקל בעונה שעברה והשנה ג'ו מתתיה. הייתה לי זכות לקבל טיפים מרסטקו סטויקוביץ' בעונה שעברה, שאף מאמן ושחקן לא נתנו לי עד היום. הוא לימד אותי דברים קטנים שמשנים משחק, איך לחשוב, לזהות מהלכים ולכפר על החוסר זריזות בזריזות במחשבה ובמיקום נכון. אני מודה לולדי קופמן ולעומר דבדה, שהשיחות איתם סובבו לי את הראש למקומות נכונים".
 
בהיבט הפיזי, ניכר שעשית שינוי גדול.
 
"כן, מאז הפרויקט בגרמניה גבהתי בעוד שני סנטימטרים, העליתי מסת שריר. את הפרויקט התחלתי עם 118 ק"ג. ירדתי בסיומו ל-113, והיום אני עומד על 120 רק בבנייה מאוזנת יותר".
 
לסיום, איך אתה מתמודד בתקופה הזו.
 
"עושה הרבה אימונים בבית, הרבה כוח, יוצא לרוץ ומשתדל לעשות את המיטב. זה כמובן לא מספיק. מקווה שהמשבר הזה יחלוף במהרה, ואז אתחיל את ההכנות כשהתכנון הוא להגיע לגרמניה לפתיחת אימונים ב-1 ביולי. נראה מה יהיה, ועד אז ההתרגשות תעלה לקראת האתגר החדש".

ערן רום סיכם: "כמי שמלווה ותומך בשניר מהיותו ילד, אני שמח מאוד על התהליך שהוא עובר, ההתקדמות שלו, וכולנו מתרגשים עם המעבר והבחירה ששניר עשה. אני מאמין בשניר, ובטוח שהוא יצליח. כמו כן, אני מאמן שהוא לא הליגיונר האחרון שישחק בשנה הבאה בגרמניה, בתקווה שהכל יתאושש לאחר משבר הקורונה".

 

נציה במרכז, בחצי גמר גביע המדינה מול הפועל ראשל"צ. צילום: הדר ואן קולא
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב