איגוד הכדוריד
פתחה חולון
"וואו, הם מאתגרים מאוד. הם מגנים בצורה אחרת, וברגע שנעלה על הצורה שהם מגנים יהיה לנו יותר קל להתקיף. כרגע לא הצלחנו לעלות על זה. יש לי רעיון ואני מקווה שנעלה עליו".

במשפטים אלו ג'ו מתתיה, מאמן מכבי ראשל"צ, התייחס ליריבה הבאה שלו ביום שישי – מ.כ יובלים חולון, ולמעשה למשחק בין הקבוצה שבמקום הראשון לזו שבמקום השני, וליחידה למעשה בליגה שמכבי ראשל"צ לא ניצחה העונה (המפגש הקודם ב'בית מכבי' הסתיים ב-30:30).

מכבי ראשל"צ היא בהחלט קבוצה מלהיבה, והנתונים הנהדרים שלה כהתקפה הטובה בליגה (32 שערים), וההגנה הטובה בליגה (26 שערים), הם לא מקריים, אבל לרגע אנחנו נזנח אותם - למרות שעבור הצהובים מדובר במשחק סופר חשוב, לא רק על המקום הראשון אלא גם כהכנה אחרונה לגמר הגביע ביום שלישי הבא מול הפועל אשדוד.

 

כבר לא מרימים ידיים גם במשחקים שנראים אבודים. בחולון כולם מסכימים שהשינוי
בראש ובראשונה מנטלי. צילום: ענבר חורי

***

מ.כ חולון בעונה שעברה, עם דניאל מוסינדי, עם יובל כץ ועם רן יוניש, אומנם הגיעה באופן מרשים לגמר הגביע וכמעט הדהימה בו את מכבי ראשל"צ, אבל בליגה היא סיימה אי שם במקום ה-10, ושרדה אחרי משחקי מבחן.

מספיק להביט בכמה נתונים בסיסיים – בעונה שעברה היא השיגה 16 נק' בלבד ב-22 משחקים, וכעת היא כבר עם 29 נק' ב-19 משחקים. מאחת ההגנות החלשות בליגה (ספגה 660 שערים – 30 בממוצע למשחק), היא הפכה להגנה השלישית בטיבה בליגה מבחינת ספיגות (כ-26 במשחק). התקפית, חולון דווקא מבקיעה חצי שער פחות במשחק העונה (מ-29.8 ל-29.3).

בעונה שעברה היא ספגה 13 הפסדים בליגה הסדירה, העונה היא ספגה עד כה רק שניים. מקבוצה שניצחה בעונה שעברה 7 משחקים, חולון העונה כבר עם 12 ניצחונות (ועוד 5 תוצאות תיקו). מתתיה בהחלט יודע על מה הוא מדבר.

***

 

השוער מירזה הסליץ'. צילום: הדר ואן קולא

אז איך זה קורה? ועוד בסגל שיש בו פחות שחקנים מנוסים, ויותר צעירים מוכשרים שמשתלבים כמו אור ממן ואור לוי (שחקני נבחרת הנוער המוכשרים), ואפילו נדב ניזרי שמושאל מהפועל ראשל"צ ובגיל 20 הוא מלך שערי הקבוצה? התשובה מורכבת, אבל אולי כדאי להתמקד בהחלטה הכי חשובה שחולון ביצעה. הבאה של שוער זר, מנוסה, וברמה גבוהה מאוד.

המאמן ניסים פלח סיפר כי הוא עקב אחרי מירזה הסליץ' הבוסני מספר עונות, וידע את מי הוא מביא. לא רק ברמה המקצועית, אלא גם בניסיון, ובפן המנטלי.

אחרי שנים שבשער חולון עמדו שוערים ישראלים, מנוסים ו-ותיקים כמו טולי ליבגוט, לצד צעירים ומוכשרים כמו אור כנעני ואורון ברגיל, חולון הלכה על הסליץ'. הנתונים שלו מדברים בעד עצמם, וזה אנחנו מדגישים גם אחרי משחק לא טוב שלו במחזור האחרון ברחובות.

הסליץ' סיפק עד כה 214 עצירות, ועמד עד לסוף השבוע האחרון על 38 אחוזי עצירות – כאשר רק שני שוערים נוספים עומדים על נתון זהה בעצירות (טומיסלאב סטויקוביץ' ופדז'ה דיאנוביץ'). יחד עם הגיבוי של אור כנעני וזיו קדן יש לחולון עמדת שוער איכותית.

יש שיטענו שחולון משחקת אגרסיבי מדי, שהיא מרביצה, אבל אפשר להסתכל על זה מעוד זווית – חולון מתבססת בעיקר על שחקני בית, מלאי תשוקה והיא מקבלת מהם מחויבות גדולה והקרבה. לא רק מהם, אלא מצמד זרים שהפכו שחקני בית לכל דבר אחרי שבממוצע כל אחד מהם סוגר כעשור במועדון.

 

חולון מודל 2019-20 (מימין המאמנים פלח וגבעון). אם קו העלייה יימשך בפליאוף
יש המאמינים שהיא תיאבק על האליפות

זה רק אחד המפתחות להצלחה. מדובר בזרים שלא לוקחים השנה על עצמם בכוח, ופיליפ קאלו למשל שהיה זורק במספרים כפולים בכל משחק גם שלא הלך לו, התחבר לשינוי. התוצאה, המשחק שוטף והשינוי בולט גם במצבת המבקיעים, והסדר די מפתיע.

מי שמוביל בכיבושים הוא נדב ניזרי – עם 98 שערים מ-145 זריקות. אחריו, ברביעייה המובילה אפשר למצוא את עדן ג'ינג'י (87 שערים), ליאור גורמן (85), חן ליבגוט (58). הם עם אחוזים טובים בסה"כ, ושחקנים שכל אחד מהם עשה קפיצת מדרגה. ג'ינג'י וגורמן מבססים את מעמדם בסגל נבחרת ישראל. ניזרי וליבגוט הם צמד קיצונים עם התפוקה המשולבת אולי הטובה בליגה.

רק אחריהם מגיעים קאלו ואובינה הניגרים עם 51 ו-46 שערים בהתאמה, וזו כמובן לא כל העוגה – כי התרומה של אביעד בן זימן - 44 שערים, אבירן יוסף 36, אור ממן 31, אור לוי 30, ובראל לנציאנו הקפטן הנהדר עם 19 – היא חשובה. וחלקם תורמים אפילו יותר בצד ההגנתי.

בחולון יש כאמור צעירים חסרי מנוח, ובכלל קבוצה עם הרבה שמחת חיים ואור (כן, בסגל יש 3 כאלו אור ממן, אור לוי ואור כנעני), שמחזירה את הקהל האוהדים לאולם בקציר - ונשאלת השאלה - לאן היא יכולה להגיע והאם השיא עוד לפניה?

 
 
קשה לנבא, אבל על פניו - מסתמן שהיא תסיים באחד משני המקומות הראשונים, וזה אומר שהיא תגיע כפייבוריטית לסדרת רבע גמר פליאוף. אם היא תחצה אותה - יהיה לה גם יתרון ביתיות לפחות בסדרת חצי הגמר. מוקדם ללכת רחוק מדי, אבל אלו שעושים זאת מעריכים כי אם לא יגיע משבר - היא תגיע גם לגמר.

בינתיים כאמור זה נראה טוב, חולון לא נוצחה ב-8 משחקיה האחרונים (6 ניצחונות ושתי תוצאות תיקו). היא ניצחה פעמיים את אשדוד, פעם אחת את הפועל ראשל"צ, ולא הפסידה ב-3 מפגשים מול רמה"ש ומכבי ראשל"צ (הסתיימו בתוצאות שיוויון).

אלו התוצאות, אבל ההערכה היא על הדרך - וההשקעה וההתקדמות של חולון בבנייה מלמטה, בצעירי המועדון, בשנים האחרונות האחרונות. הדרך הזו עוד תקצור פירות גם בעתיד.

 

ליאור גורמן ועדן ג'ינג'י במשחק מול אשדוד. השתלבו גם בנבחרת ישראל. צילום: מני אלגריסי

 
 

מי שמנתח את התפנית הוא היו"ר טוביה יוגב, ששימש בעצמו 12 שנה כקפטן במועדון בליגת העל. "השינוי בעיני מגיע קודם כל מהפן המנטלי. מהפגישה הראשונה שערכנו בפתיחת העונה, הדיבור היה שאנחנו הולכים להיאבק על כל התארים. הכישלון היחיד שלנו העונה היה ההפסד בבאר שבע בשמינית גמר הגביע, אחרת אני מאמין שהיינו נאבקים עד הסוף לדעתי גם בגביע".

תמחיש בבקשה את הדברים.

"הקבוצה פשוט לא נשברת. מתוך 5 תוצאות תיקו שעשינו, קח 4 משחקים: נגד ב"ש חזרנו מ-7 שערי פיגור במחצית והיינו קרובים אפילו לנצח. נגד מכבי ראשל"צ חזרנו מפיגור שני שערים לשיוויון. נגד רמה"ש חזרנו מ-5 שערי פיגור לשיוויון, וברחובות ביום שישי האחרון היינו עם הגב אל הקיר בדקות הסיום. ידענו לחזור מפיגור 3 שערים לשיוויון. בכל מקום הקבוצה מראה שהיא לא מוותרת עד השנייה האחרונה, וזה מראה על מנטליות של מנצחים".

 
ומקצועית? 

"אחרי שנים ששיחקנו עם שני זרים, קיבלנו החלטה להוסיף זר בעמדת שוער. מירזה אדיר וההחלטה הוכיחה את עצמה, אבל אני נותן גם קרדיט גדול לאור כנעני. למעשה, ולמרות שאנחנו אגודה ענייה - היום בכל עמדה יש לנו שני שחקנים, ולמעשה חסר לנו רק מחליף לפטריק שנכנס לעמדה של דניאל מוסינדי. זה מכריח את פטריק לשחק ביד הפוכה, לעיתים 60 דקות, וזה לא פשוט".

זה לא מובן מאליו, כשניסים פלח מצליח ועוד בעונתו השנייה כמאמן בוגרים בליגת העל. הבחירה שלכם בו מוכיחה את עצמה."התזה שלי אומרת, שמאמן שגדל בתוך המערכת יוציא יותר מאשר מאמנים שמגיעים מבחוץ. ניסים פלח רק עונה שנייה בבוגרים, והעוזר שלו אביתר גבעון הוא גם איש המערכת, ומלבד ההיכרות שלהם עם כולם - הם מאמינים שאפשר להוציא כל הזמן יותר. לניסים יש חוזה לעוד עונה, אבל אנחנו שוקלים להאריך אותו. השיפור הגדול שלו הוא בבגרות. אני מאמין שהוא יתקדם להיות מאמן מהרמה הגבוהה ביותר".
 

הקפטן בראל לנציאנו (משמאל). "יודע לעשות את הכל כדי שהכל יהיה טוב ושלם". צילום: מני אלגריסי

נגענו בהצלחה מכמה זוויות, אבל יש שחקן אחד שהתרומה שלו נמדדת הרבה מעבר לסטטיסטיקה - בראל לנציאנו. הוא הדבק המחבר.

"מלבד ניסים פלח שהוא בעל בית על הקווים, במגרש חד וחלק זה בראל. הייתי קפטן לאורך שנים רבות בליגת העל, ואני יכול לומר שבראל הוא קפטן לדוגמא. הוא מנהיג אמיתי, שנותן את כל הנשמה ומדביק את כולם. בראל יודע לעשות את הכל כדי שהכל יהיה טוב ושלם, ואני גאה בו".

ניסים פלח מתכונן לקראת המפגש מול מכבי ראשל"צ, ומעביר את הכדור חזרה לג'ו מתתיה: "אנחנו נבוא לטרוף בהגנה במבצר שלנו, וכמו שג'ו אמר שהוא מנסה לעלות על זה - אני מאמין שמצפה לו אתגר מורכב. זו פעם ראשונה למעשה שאנחנו מתמודדים ברמה הזו, ואני לא זוכר גם כשחקן משחקים כאלו שהיינו שותפים להם - בטח לא על המקום הראשון. אנחנו נבוא נחושים, ואנחנו עובדים מאוד קשה השבוע. למרות זאת, עדיין ה'מאני-טיים' שלנו יהיה בפליאוף. זו הכנה נהדרת עבור שתי הקבוצות. אכן, עשינו שינוי בצד המנטלי ובבגרות, אבל אני מצפה ליותר. אני מאמין שהשיא עוד לפנינו, ונעשה הכל להמשיך באותה דרך וקו עלייה".

המאמן ניסים פלח. "ה'מאני טיים' שלנו יהיה בפליאוף"

 

אחד המהלכים החשובים שנעשו היו צירופו של נדב ניזרי
מלך שערי הקבוצה רק בן 20. צילומים: הדר ואן קולא
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב