איגוד הכדוריד
לא צ'ילבות, יריבות
צילומים: הדר ואן קולא

הפועל אשדוד האלופה סיימה את הסיבוב הראשון במקום הראשון עם יתרון של שלוש נקודות על פני מכבי ראשל"צ מחזיקת גביע המדינה שבמקום השני, אבל בפתיחת הסיבוב השני התרחש לו מהפך - שלושה הפסדים רצופים של אשדוד, הובילו את מכבי ראשל"צ לפסגה וליתרון שלוש נקודות על פני אשדוד (שכרגע הצטמק לנקודה, לפחות עד שמכבי ראשל"צ תשלים בחודש הבא את המשחק מול רמה"ש). 

ביום שישי (16:00, שידור ישיר בערוץ הספורט) השתיים ייפגשו ב'בית מכבי' במסגרת המחזור ה-17, ולקראת המפגש ביניהן ב-17 במרץ בגמר גביע המדינה - וזה בהחלט עוד רגע בבניית היריבות ביניהן - כשעל הפרק - במשימה הקרובה - הרצון להשיג ניצחון במאבק על יתרון הביתיות לקראת סדרות הפליאוף, בין מי שעשויות עוד להיפגש בשלבים המתקדמים ולהתחרות על האליפות (
הגם שאשדוד ניצחה בעונה שעברה את הראשוניות ללא יתרון ביתיות בסדרות חצי וגמר הפליאוף).


***

22 הוא לא המספר הנוסף, אלא ערך מוסף, ובאייטם הזה הוא יחזור לא מעט, ולא רק בגלל שחצאי גמר גביע המדינה התקיימו ב-22 בחודש, אלא בעיקר כי הם מהווים נקודת ציון חשובה בעונה. הם כאמור הובילו אל גמר גביע מרתק, בין מחזיקת גביע המדינה המכהנת (שגם העפילה לגמר ה-22 שלה, ותוכל לזכות בגביע ה-13), לבין האלופה שעשתה היסטוריה והעפילה לראשונה בתולדותיה למעמד הגמר.

22 - מכבי ראשל"צ עשתה את הדרך לגמר, כשעצרה את הפועל בדרבי בחצי הגמר על 22 שערים, ב-22:28. מעבר לניצחון הנהדר של מכבי, השלישי העונה על הפועל, זו אולי הפעם הראשונה מאז סוף שנות השמונים שהפועל ראשל"צ לא מגיעה שנתיים ברציפות לגמר גביע, מה שממקד את הפוקוס במאבק בין מכבי ראשל"צ לאשדוד.

אשדוד עלתה על רמפת הזינוק, כאשר ניצחה את הפועל ראשל"צ שבוע לפני כן בליגה, וגם אותה עצרה על 22 שערים. כך היא המשיכה מול רחובות אותה עצרה על 20 שערים בחצי הגמר, וצלחה את המעמד שבו הפסידה בשנתיים האחרונות להפועל ראשל"צ ולחולון.

כאמור, ביום שישי, מכבי ראשל"צ תארח את אשדוד. במבט לאחור, אחד הניצחונות הגדולים של אשדוד העונה הגיע בסיבוב הראשון, כאשר היא עצרה את מכבי ראשל"צ על 22 שערים, וניצחה אותה 22:30 (אשדוד אגב סיימה לא מעט משחקים סביב רף הספיגה הזה, ורק במבט למשחקים האחרונים היא ספגה פעמיים 22 מול רחובות והפועל ראשל"צ, 23 בבאר שבע ו-20 כאמור בחצי הגמר מול רחובות). למעשה הנפילה היחידה הגדולה של אשדוד העונה הגיעה מול רמה"ש (ספגה 37 שערים).

מכבי ראשל"צ אולי פחות תלותית בספיגה, כי היא רצה ומבקיעה המון, אבל אין ספק שמול אשדוד זה הופך ה-מפתח. של שתיהן (אשדוד סופגת בממוצע 25.3, מכבי ראשל"צ 26).

מכבי ראשל"צ מגיעה למשחק הזה בפורמה עם 10 ניצחונות רצופים, כולל במשחקי הגביע. אשדוד שמה מאחוריה את המשבר של פתיחת הסיבוב השני ורוצה כאמור להיצמד למכבי ראשל"צ.

אגב, אם רוצים עוד 22 לאוסף, המשחק שהעניק לאשדוד את היתרון בשערים ולמעשה את האליפות בסדרת גמר הפליאוף העונה שעברה - היה ה-22:29 במשחק הרביעי.

 

סטויקוביץ בתמונה העליונה ופישלוביץ בתחתונה בשבת האחרונה. צילום: הדר ואן קולא
 

כשמביטים על הצמרת אחרי 16 מחזורים, ועל ההפרש הנקודה בין המקום הראשון (מכבי ראשל"צ - 25 נק' ומשחק חסר) לבין המקומות 2-3 (חולון ואשדוד) - זה כמובן מעצים את החשיבות. גם בראייה רחבה יותר, כאשר הפועל ראשל"צ לא כזו רחוקה מהיתר, ויש עוד משחק השלמה (הערב בין הפועל ראשל"צ לרמה"ש, ובחודש הבא בין מכבי ראשל"צ לרמה"ש).

זה בהחלט נתון מעניין, במיוחד לאור העונה שעברה: אז 
בתום 22 מחזורים הפרידו 10 נק' בין המקום הראשון לשני, ו-12! מהמקומות 4-3.

פיש מול טומא. אחד הנתונים המרשימים בחצי גמר גביע המדינה היו 16 העצירות של ניב פישלוביץ (ב-44 אחוזים) ושל טומיסלב סטויקוביץ' (ב-47 אחוזים), שעשו את ההבדל. פיש שיחק כמעט משחק מלא, כשהוא מושיב על הספסל שוער זר ועוד במשחק אינטנסיבי. הוא וההגנה של מכבי ראשל"צ למעשה עצרו את הפועל על 20 שערים מהשדה, ושימו לב לנתונים של סטויקוביץ' – הוא ספג במשחק למעשה רק 15 שערים מהשדה, והיה הגורם המשמעותי שרחובות נבלמה על 7 שערים במחצית השנייה. זה המשך ישיר ליכולת של השניים בליגה – סטויקוביץ' עומד על 37 אחוזי עצירה, פישלוביץ על 36.

ניבו לוי VS איבן קראצ'יץ'. יש כאמור הרבה מרכיבים חשובים בשתי הקבוצות, אבל התקפית אלו השניים הכי לוהטים. ניבו בתקופה נהדרת - 9 שערים מ-12 ניסיונות בחצי הגמר, 5 שערים מול הפועל ראשל"צ ו-12 (מ-16, ואסיסט לשער ניצחון) במשחק שקדם לו בבאר שבע. קראצ'יץ' פשוט מדהים – משחק מצוין עם  8 שערים בחצי הגמר (לצד שתי חסימות וחטיפה). 9 שערים מול קרית אונו (לצד 11 עבירות ושתי חסימות), לצד אסיסטים ויצירת מצבים. זו ודאי תהיה ההתמקדות של שני המאמנים, הגם שברור שמי שתפתח משחק ריצה על הקיצונים – תוכל לעשות את ההבדל.

 


ניבו לוי בתמונה העליונה וקראצ'יץ' בשבת האחרונה. צילומים: הדר ואן קולא

 
אם צריך לבחור את השחקן שעושה העונה את ההתקדמות הגדולה בשתי הקבוצות הוא ללא ספק שניר נציה – שנמצא בתקופה מצוינת, הגנתית והתקפית (מלבד השערים שהוא כובש – הוא סוחט 3-4 פנדלים במשחק). מפתיחת הסיבוב השני, כולל משחק חצי גמר גביע המדינה, הוא כבש 24 שערים ב-5 משחקים, סחט כאמור פנדלים, וסיפק בממוצע כמעט שתי חסימות במשחק.

איך אשדוד תתמודד מול מספר 2 הענק, המכונה "גוזל" (וצפוי לפרוש כנפיים בעונה הבאה ולשחק בגרמניה), זו אולי השאלה שתכריע את המפגש בשישי. איזה כיף רק לחשוב שמה שמכונה ילד בן 20, יכול להיות גם ההבדל של מכבי ראשל"צ העונה בין להיות מקום שני לבין ראשון.

 

שניר נציה - אחת המשימות הקשות הן לעצור אותו

 

כאמור, היריבות החדשה בכדוריד הישראלי עושה עוד עליית מדרגה אחרי גמר הפליאוף המרתק בעונה שעברהן, והמשכו המאבק העונה על האליפות ועל גביע המדינה. איך היריבות הנרקמת נראית בעיניים של המאמנים, שגם עבדו בשני המועדונים (בוטנקו זכה עם מכבי ראשל"צ בשני גביעי מדינה כמאמן, וג'ו מתתיה שיחק גם באשדוד בימים שניסתה להתבסס כקבוצה לגיטימית בליגת העל).

בוטנקו: "אין ספק שגמר הפליאוף מהעונה שעברה שהיה עבורנו מעמד שיא היסטורי, ועכשיו ההגעה שלנו לגמר הגביע מול מכבי ראשל"צ - בונים את היריבות הזו לאיכותית ולספורטיבית נטו. כאחד שעבד בשני המועדונים, אשדוד בונה את עצמה בשנים האחרונות להיות תחרותית כמו מכבי ראשל"צ, ואני חושב שהתחרות הזו מאוד תורמת בסופו של דבר לכדוריד בכללי, מעבר לכך שהעונה נוצרה ליגה מעניינת עם קבוצות טובות ומפגשי צמרת איכותיים".


ג'ו מתתיה: "בהחלט מתחילה להיווצר יריבות מעניינת בחצי שנה האחרונה. אשדוד הוכיחו שהם הקבוצה שצריך לנצח בדרך לתואר. שיחקתי באשדוד, אני מאוד אוהב את המועדון הזה. התחברתי לאנשים ועד היום אנחנו נפגשים ושותים יחד בירה. הם עשו שדרוג משמעותי. הם לומדים משנה לשנה, ועושים דברים מאוד יפים - גם בבנייה של שחקנים מבית, גם בהבאה של זרים וישראלים איכותיים, ובכלל זה מועדון שמאוד כיף להיות שם. כיף לראות את ההתקדמות שלהם, וכיף ולא פשוט יהיה להתמודד נגדם".

איך אתם רואים את המפגש הקרוב בליגה, ועד כמה השפעה תהיה לו לקראת גמר הגביע?

בוטנקו: "הרבה דברים מתערבבים במפגש החשוב הזה - מיקום בליגה וכמובן סוג של בדיקה עצמית לפני גמר הגביע מבחינת מאצ'-אפים, הבדלים, טקטיקות. זה מעניין. מכבי ראשל"צ קבוצה מאוד איכותית. אנחנו נצטרך להתכונן טוב ולמצוא פתרונות שאנחנו רק בדרך אליהם. אין ספק שהחשיבות של המשחק דוחפת עוד יותר את השחקנים למאמץ גדול הגנתית. אלו שתי קבוצות עם הגנות שיודעות לתפקד טוב, והמטרה שלנו גם בשישי וגם בגמר תהיה להוריד את הסקור שלהם שנמצא באיזור ה-30 שערים למשחק. אנחנו נצטרך לתת מאמץ כמו שעשינו בסיבוב הראשון כדי לנצח. מפתחות? אי אפשר להצביע על מאצ'-אפ אחד, כי מכבי ראשל"צ עשירה מאוד טקטית. לא יהיה קל להגביל אותה".

מתתיה: "
זה מסוג המשחקים שאתה חושב על הגמר, אבל אסור לך לחשוב עליו. בתחילת העונה התעסקנו בלחשוב מה יהיה קדימה, וטעינו. עכשיו אנחנו מתמקדים במשחק הקרוב. אלו שני מעמדים שונים, אבל מרתקים כל אחד בפני עצמו. מפתחות? אני דווקא מסתכל על ההתקפה. אם נצליח לרוץ, אם נצליח לעבור את ה-50 זריקות, הסיכוי שלנו לנצח הוא גדול, גם אם טומא יהיה ביום מדהים. בנתון שציינתי, אנחנו נוכל להגיע לאיזור ה-28-29 שערים וזה המספרים שאנחנו צריכים. אם נשחק בקצב שלהם, זה יהיה או לכאן או לכאן ויותר לכיוון שלהם. הגנתית שתי הקבוצות יציבות, חזקות, ומה שיקבע במשחק הזה יהיה העומק של הסגלים. מי שיהיה יותר חזק שם יוכל לעשות את ההבדל. זהו, אני לא חושב שצריך לקשור בין המשחקים בסופו של יום, כי גם אנחנו וגם הם ישמרו דברים לגמר, ומי יודע עד אז מי יהיה בריא ומי בכושר טוב".

במכבי ראשל"צ צפויים להמשיך להיות חסרים את ולדי קופמן ודניאל פרידמן הפצועים.

 


מתתיה ובוטנקו. מה הם מכינים לקראת יום שישי וגמר הגביע? צילומים: הדר ואן קולא
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב