איגוד הכדוריד
גן משחקים
צילומים - הדר ואן קולא, דוד פליגל, עמית שיסל

אם צריך לבחור באולם שבו נערכו לאורך השנים משחקי הכדוריד הנחשבים ביותר בארץ, הבחירה קלה - גן נחום בראשל"צ. נחגגו בו אליפויות, רגעי ומשחקי שיא בגביעי מדינה, משחקי נבחרות ישראל ורגעים בלתי נשכחים ומרגשים בליגת האלופות (בסוף השבוע צוין 20 שנה לניצחון הגדול של הפועל ראשל"צ על קיל הגרמנית ברבע גמר הצ'מפיונס-ליג באולם המיתולוגי).

הפועל ומכבי ראשל"צ היו אלו שבעיקר חוו בו שנים גדולות, ורגע לפני שחוזרים בשבת אל האולם הוותיק ששופץ, למעמד חצאי גמר גביע המדינה – כדאי לשים לב לכמה נתונים, שאיך לא, קשורים בהיסטוריה של היריבות הכי גדולה בכדוריד הישראלי, וגם - כמה פרטים חביבים לקראת המפגש בין הפועל אשדוד לעירוני רחובות.


1.מי אוהב אותך יותר ממני? לאורך השנים, התקיימו עשרות מפגשים בין הפועל למכבי ראשל"צ באולם בגן נחום, טרום ימי המעבר לאולמות באשלים ובהמשך לנחלת יהודה, וכמובן לבית מכבי, אבל גם לאחריהם. בעשור שנות התשעים, בכל מה שהפועל נגעה - גן נחום האיר לה פנים, אבל אם מביטים לשני העשורים האחרונים – להיסטוריית משחקי הדרבי בגביע המדינה ששוחקו בגן נחום - אז מהאולם שהיה הכי חם ומחבק עבור הפועל – הוא הפך למפנק ומעלה חיוך בצד הצהוב.

במפגש האחרון בין מכבי להפועל בגביע בגן נחום, בחצי הגמר – ידה של מכבי הייתה על העליונה, עם ניצחון 17:20, וזה קרה בפברואר 2014. אלו היו ימים שעידן מימון ואבישי סמולר שיחקו בהפועל תחת הדרכתו של סער פרנקל, שאריאל רוזנטל, גל אברהם, עופר לוזון ואמיר לנגליב שיחקו במכבי (וכמובן יואב נאמן ויוליאן סטראט, שגם היה מצטיין אותו משחק) תחת הדרכתו של אולג בוטנקו.


לפני כן, השתיים שהניפו יותר גביעים מכל אחת אחרת (הפועל - 16, מכבי - 12) – נפגשו ב"גן נחום" בגמרי 2011 ו-2013 – שניהם הסתיימו בדרמות ובהנפה של הצהובים – 28:32 (לאחר ההארכה, כשהפועל כבר הוליכה במחצית השנייה ביתרון של 4 שערים, אבל מכבי תחת גלעד מאור ומשחק מצוין של גיל יעקב השוותה ל-27:27 ועשתה זאת לבסוף), ו-25:27 (במשחק נהדר של פיליפ מריאן - 10 שערים). בשניים מ-3 המשחקים האחרונים שהזכרנו, אולי ההבדל היה שמכבי עצרה את עידן מימון על שער בודד.


כמה שנים לאחור, מכבי ניצחה את הפועל 31:36, בגמר הגביע ב-2006 אשר נערך בגן נחום.

 


2. חם שם בחוץ. אומנם מכבי ראשל"צ זכתה בעונה שעברה בהיכל שלמה בגביע המדינה לאחר ניצחון על חולון, אחרי רצף של אכזבות, אבל בניגוד למה שציינו בפסקאות הקודמות, האולם שבו הפועל הרגישה הכי נוח בשנים האחרונות במעמדי השיא בגביע הוא ללא ספק היכל קבוצת שלמה בת"א.


שם ידה הייתה על העליונה – מהגמר הראשון שנערך בהיכל קבוצת שלמה, ב-2015, שבו גברה על מכבי ראשל"צ 30:31. שנה אחרי, הפועל ניצחה שוב בדרבי הגמר - 27:29, וכן, גם בגמר השלישי והאחרון ביניהן, ב-2018, 25:28.

מקרה? במילניום הנוכחי, ולבטח שמדובר בחצאי גמר – להפועל ראשל"צ הולך הרבה יותר טוב מחוץ לעיר. בחצאי הגמר של 2010 ו-2005 – הפועל ניצחה את מכבי ראשל"צ – ברעננה ובפ"ת (ב-10', הפועל גברה 25:26 על מכבי, ונוצחה בגמר מול אס"א ת"א, וב-05' הפועל ניצחה 24:30 והפסידה שוב לאס"א בהארכה. אגב, באותה שנת 2005 מכבי ראשל"צ זכתה באליפות ראשונה אחרי 13 עונות).

הסטטיסטיקה די מתיישרת, אבל היא לא לגמרי 'פלס', כי בדרבי בחצי גמר ב-2008 שנערך בפ"ת, מכבי ניצחה את הפועל 23:28.

3. ערב בלתי נגמר ונשכח. היו הרבה מעמדים נהדרים בחצאי גמר הגביע לאורך שנים, ושתי הראשוניות למעשה כמעט ולא הפסידו את האוונט (למעשה, הפועל החמיצה אותו בעונה שעברה אחרי הפסד לאשדוד ברבע הגמר, ולפני כן ב-2009, ומכבי החמיצה את מעמד חצי הגמר בפעם האחרונה ב-2012, אחרי שברבע הגמר הודחה ע"י הפועל ראשל"צ). כאמור, כשהן בסביבה, גם לא אחת נגד השנייה - קורים דברים מעניינים.

ערב חצאי הגמר המטורף ביותר, לפחות במילניום הנוכחי, נרשם ב-2016 בת"א: שני המשחקים נכנסו להארכות – זה שבו מכבי ראשל"צ גברה על נס ציונה 35:36, וזה שבו הפועל ראשל"צ ניצחה את אס"א ת"א 32:35. בערב זה נרשמה גם כמות השערים הגבוהה ביותר במעמד חצי גמר גביע גביע. אגב, הכמות הנמוכה לפחות במילניום הנוכחי הייתה בחצי גמר 2014, בגן נחום, במפגשים בין מכבי להפועל ראשל"צ 17:20, ובין מכבי ת"א לקרית מוצקין 21:31.


4. פעם שלישית, גביע? מבין המועדונים שיופיעו בשבת – רק קבוצה אחת לא העפילה מעולם לגמר גביע המדינה – וזו הפועל אשדוד. האלופה, שעשתה היסטוריה בעונה שעברה עם התואר הנחשב ביותר, רוצה לעשות עוד אחת – אחרי שתי הופעות רצופות בחצי גמר הגביע, שבהן נחלה אכזבות בהפסדים להפועל ראשל"צ 30:26 (בפברואר 2018) ובשנה שעברה מול מ.כ חולון 28:25.

אשדוד נראית בשלה, עם מאמן ושחקנים מנוסים שכבר זכו בגביעים (עם הראשוניות), ובטח אחרי שהניפה את צלחת האליפות בעונה שעברה, אבל קפיצת המדרגה הראשונה היא כמובן להעפיל לראשונה למשחק הגמר.


אשדוד מודחת בחצי גמר גביע המדינה בעונה שעברה מול חולון. בשבת היא שוב מגיעה כפייבוריטית,
האם תצליח לעבור את משוכת רחובות, שבהחלט יכולה לקבל השראה מחולוניה של העונה שעברה. צילום הדר ואן קולא

 

5. רחובות של תקווה. עירוני רחובות חוזרת למעמד חצי הגמר אחרי 19 שנה. היא הייתה בו ב-2000 וב-2001, וצלחה אותו פעמיים בדרך להפסדים במשחקי הגמר מול מכבי רעננה והפועל ראשל"צ, בהתאמה. אלו היו השנתיים הראשונות של הקבוצה המאוחדת (הפועל רחובות הגיעה לגמר 99'), ואחד הנתונים הפיקנטיים שב-2001 אולג בוטנקו, כיום מאמן אשדוד, היה מאמן-שחקן ברחובות. אגב, אחד המשחקים הגדולים שרחובות המאוחדת צלחה היה דווקא בדרך לחצי גמר היה בשנת המילניום, לאחר ניצחון על מכבי ראשל"צ ברבע הגמר, בתום שתי ההארכות וזריקות הכרעה.

מי היה מאמין שפעם נכתוב, שרחובות מגיעה למפגש מול אשדוד כאנדרדוג מוחלט, אבל אם היא צריכה השראה היא בהחלט יכולה לקחות אותה מהניצחון של חולון על אשדוד בעונה שעברה בחצי הגמר, כאשר חולון הגיעה אליו גם כן מהחלק התחתון של הטבלה בעוד אשדוד הייתה בצמרת הגבוהה. אם היא צריכה השראה, נזכיר שהיו ימים ברחובות - שהייתה זוללת גביעים - 7 היו להפועל, ועוד אחד למכבי. במילניום הקודם, טרום ימי האיחוד. 
 
 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןגייטוריידקל גב