איגוד הכדוריד
"יש פה שחקנים שאפשר לסמוך עליהם"
נבחרת ישראל תארח הערב את יוון (18:15, היכל שלמה בת"א) במשחק האחרון והקובע על העלייה לשלב השני במוקדמות אליפות העולם. התמונה ברורה – נבחרת ישראל זקוקה לניצחון כדי לעמוד במשימה ולסיים במקום הראשון בבית. כל תוצאה אחרת – תעלה את יוון לשלב הבא.

עוד מוקדם לדון בשלב הבא, אבל מדובר בצמד מפגשים (בית-חוץ) מול אחת הנבחרות שתסיים במקומות 13-24 באליפות אירופה שיצאה לדרך. המשחקים בשלב הבא יתקיימו במהלך אפריל.

אחרי המשחק בפינלנד, החזרה מפיגור של 8 שערים במחצית הראשונה, ושער השיוויון הדרמטי של ניבו לוי שתי שניות לסיום, הנבחרת נחתה במהלך הלילה בארץ. היא קיימה הערב את האימון המסכם ולאחריו המאמנים אולג בוטנקו ואסף לוי קבעו את ה-16 למשחק מול יוון.

הוא כולל שינוי יחיד מהמשחק האחרון (יונתן דיין במקום דור קלדרון): שוערים - דן טפר ומושיקו אלימלך. מרכזים - יואב למברוזו, עומרי קושמרו ויונתן דיין. מקשרים - ניבו לוי, אדיר כהן, ליאור גורמן, דניאל מוסינדי וירמי סידי. שחקני פינות - עוז חממי, יובל כץ, טל הרשקוביץ ועמית סטלמן. פיבוטים - דניאל שקלים ושניר נציה. אחרי מפגש מרתק בין הנבחרות באוקטובר האחרון, שהסתיים בניצחון 25:26 ליוונים, התחושה היא שצפוי מאבק צמוד, או כפי שמדגיש בוטנקו "קשוח, בין שתי נבחרות לוחמות", וליתרון הביתיות ישנה חשיבות גדולה.

ניבו לוי במשחק בשבת האחרונה מול קפריסין. "מקווה שיחד עם הדחיפה של האוהדים ננצח". צילום: הדר ואן קולא

אפשר לראות את זה בהבדלים למשל בין הניצחון הבית של יוון על פינלנד לפני 8 ימים – 22:36, לעומת ההפסד שלה בפינלנד 32:28 ימים לאחר מכן. אגב, מבחינת נבחרת ישראל – אפשר לראות שבמשחקים האחרונים – גם בפולין בסיום הקמפיין הקודם, גם ביוון, בקפריסין ובפינלנד – הכחולים-לבנים שלנו עשו התקדמות והיו בתמונת המשחק עד לרגעים האחרונים.

המטרה בסופו של דבר לשמור על הבית, אחרי שכבר הושגו בהיכל בת"א ניצחונות על פינלנד וקפריסין.

"הראינו הרבה אופי, לחזור כמה פעמים למשחק מרגעים ומקומות שמאוד קל היה להישבר בהם", הדגיש ניבו לוי. "פתחנו לא טוב, כמו בשאר המשחקים עד עכשיו, וזה משהו שנהיה חייבים לשנות במשחק מול יוון".

ניבו לוי (14 שערים בקמפיין) חוזר לרגע האישי הגדול שלו ושל הנבחרת: "התחושה לכבוש שער כזה חשוב היא מדהימה, אבל אני חייב לתת את הקרדיט לירמי סידי על קור הרוח במסירה האחרונה, ובכלל בכל ההתקפות האחרונות במשחק. זה רגע חשוב, אבל הוא כבר מאחורינו והראש ממוקד ביוון. הדבר החשוב פה הוא שאני מרגיש שיש פה שחקנים שאפשר לסמוך עליהם, ואני מקווה שיחד עם הדחיפה של האוהדים ננצח".

השוער דן טפר, שהיה המצטיין בתיקון בפינלנד ונפגע בשפה בדקת הסיום, אחרי סדרה על עצירות חשובות, צפוי להיות כשיר להתמודדות הערב.


 
עוז חממי אמר לקראת המפגש: "הולך להיות משחק בסגנון מאוד אגרסיבי, תנועתי ומהיר. היוונים משחקים פחות או יותר בסגנון שלנו. לנו יש סגל ששנים לא היה, גם מבחינת איכות השחקנים, ובעיקר באהבה של השחקנים אחד כלפי השני, שפשוט משחקים בלי אגו וכל פעם מחדש משכילים לפרגן! החיבור לצוות המקצועי הוא גם כן אדיר, וביחד כל מה שנכתב פה יעלה את הנבחרת לשלב ההצלבה! והכי הכי חשוב שהקהל שלנו יגיע בהמוניו. כל פעם מחדש הוא מוכיח את עצמו, עם האנרגיות המטורפות שגרמו לנו לעשות ניצחונות גדולים בבית!".  

 

עוז חממי. צילום: הדר ואן קולא


מנגד, יוון היא נבחרת מאוזנת מאוד. השחקנים המובילים בה מגיעים בעיקר מאולימפיאקוס (שולחת 7 נציגים). אחת החוליות החזקות שלה היא בעמדת המרכז עם חראלמבוס מאליוס מאולימפיאקוס (22 שערים בקמפיין) וחריסטודולוס מיילונאס מא.א.ק אתונה (18 שערים ב-4 משחקים). דימטריוס ציראס (20 שערים בקמפיין) מאולימפיאקוס לא בסגל, אבל הקיצוני השמאלי מקבוצתו אנגלוס ציליס (17 שערים) משמעותי, כמו הקיצוני המשאלי אוונגלוס אראמפאטיזיס מאאק (13 שערים). ליוונים אין הרבה ליגיונרים, אבל האיכותיים שבהם הם השוער פטרוס בוקובינאס מאש הלוקסמבורגית והמקשר אפטימיוס איליופולוס (18 שערים) שמשחק בנורטהיימר הגרמנית.
 

נבחרת יוון

המפגשים האחרונים הרשמיים מול היוונים היו בקמפיין מוקדמות אליפות העולם 2015 - בארץ, בבית מכבי ב-2014 - הנבחרת ניצחה 24:31 (חן פומרנץ, אבישי סמולר, עומר דבדה ודן נתן היו המבקיעים הבולטים), וביוון נרשם הפסד 31:28. אז יוון סיימה ראשונה עם 7 נקודות, והקדימה את ישראל בנקודה.
 

אבישי סמולר במפגש מול יוון ב-2014. צילום: דוד פליגל
 

כרטיסים למשחק יימכרו בקופות ההיכל – 20 שקל מחיר אחיד. בנוסף, תיפתח נקודת התרמה לסיוע לשוער העבר האגדי של הנבחרת, לוניה דורשנקו. קופות ההיכל יפתחו ב-16:45 - כרגע נותרו למכירה פחות מ-600 כרטיסים.

המשחק יועבר גם בשידור ישיר בערוץ הספורט.

 
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn