איגוד הכדוריד
תיקו דרמטי בפינלנד. נצחון על יוון בשבת יבטיח עלייה
צילום ארכיון מהמפגש הראשון מול פינלנד - הדר ואן קולא

נבחרת ישראל מסיימת הערב בתיקו דרמטי ומצוין עבורנו בפינלנד, מול הנבחרת המקומית 26:26 (12:7), במסגרת המחזור ה-5 במוקדמות אליפות העולם בכדוריד. שער שיוויון של ניבו לוי, שתי שניות לסיום קבע, שבשבת (18:00, היכל שלמה בת"א) - ניצחון במפגש האחרון והמכריע מול נבחרת יוון יעניק לישראל את הכרטיס ההעפלה לשלב הבא במוקדמות.

מצב הבית כעת, לאחר שיוון ניצחה הערב את קפריסין 16:30 - יוון ראשונה עם 8 נקודות, ישראל שנייה עם 7 נק', פינלנד שלישית עם 5 נק'. קפריסין אחרונה ללא נקודות. כזכור, המשחק הראשון בין ישראל ליוון הסתיים ב-26:25 לטובת היוונים (בשבת להפרשי שערים לא תהיה משמעות, ומבחינתו - ניצחון מבטיח עלייה).

הערב בפינלנד, אולג בוטנקו ואסף לוי עלו בהרכב עם דן טפר, עמית סטלמן, דניאל מוסינדי, עומרי קושמרו, דניאל שקלים, אדיר כהן ועוז חממי. מנגד, הם פגשו נבחרת מוכשרת שמובלת על ידי שחקני האלופה הפינית, קוקס, שמופיעה בליגת האלופות.

הפינים עלו בפתיחה ליתרון 0:2. עמית סטלמן כבש את הראשון לישראל בפנדל, אבל ההמשך היה איום מבחינת ישראל. הפינים פשוט אטמו את השער וברחו בריצת 0:7 ליתרון משמעותי - 1:9 (17'), כשהנבחרת עם שער בודד מ-10 ניסיונות הבקעה. הנבחרת התעשתה, סטלמן, יואב למברוזו ושניר נציה הבקיעו שלושה שערים רצופים וצימקו ל-9:4, כאשר נציה שתרם הגנתית גם הורחק פעמיים לשתי דקות. חממי עם צמד שערים קבע 11:6, ושקלים עדכן ל-12:7 (תוצאת המחצית - ליאור גורמן ספג לפניה הרחקה לשתי דקות).

המחצית השנייה הייתה סיפור אחר לגמרי מבחינת ישראל. היא נפתחה בשער של ניבו לוי (12:8). שערים של שקלים, חממי, למברוזו והרשקוביץ הקטינו ל-14:12. הפינים הגדילו ל-4 שערים. למברוזו, חממי הקטינו ל-3, וצמד שערים של ניבו לוי קבע 18:16 – 45'. ירמי סידי בפנדל שמר את הנבחרת קרוב – 19:17, וסדרת החטאות מנעה אפשרות להתקרב עוד יותר.

הפינים הבקיעו 3 שערים רצופים בדרך ל-17:22. סידי שוב צימק בפנדל, ואחריו הרשקוביץ כבש, והפינים נכנסו לעשר הדקות האחרונות ביתרון – 20:24. סידי הוסיף עוד שניים בדרך ל-24:22. שקלים היה נהדר בדקות האחרונות, ויחד עם סידי הם הורידו את הפיגור לכדי שער 26:25 (58'). דן טפר - מצטיין המשחק - שסיפק עצירה חשובה (לפני שנפגע בשפה ופונה בסיום לטיפול רפואי), למברוזו סחט הרחקה מהפינים שנותרו ב-5 שחקנים, ו-9 שניות לסיום בוטנקו לקח פסק זמן.

בוטנקו ויתר על שוער, עלה להתקפה האחרונה עם 7 שחקני שדה - ולוי השווה שתי שניות לסיום – 26:26, שמעניק תקווה גדולה לקראת המשחק האחרון והקובע מול יוון (ישראל נוצחה כזכור ביוון 26:25).הבקיעו לנבחרת ישראל: ניבו לוי 5, ירמי סידי 5, עוז חממי ודניאל שקלים 4 כ"א, יואב למברוזו 3 כ"א, עמית סטלמן וטל הרשקוביץ 2 כ"א, שניר נציה 1. דן טפר – 16 עצירות מתוך 42 זריקות – 38 אחוז. מושיקו אלימלך 0 מ-1.המאמן אולג בוטנקו: "נכנסנו רע מאוד למשחק. לא שיחקנו בסגנון שאנחנו רוצים, למרות שתירגלנו הגנה שרצינו, אבל לשמחתי החבר'ה לא הרימו ידיים, ולקראת סוף המחצית הרגשנו שאפשר לחזור. המחצית השנייה מבחינתי היא שאפו גדול לשחקנים, על הלחימה, האמונה, ואני יכול לומר שבכל רגע הרגשנו שאפשר לעשות את זה. נכון, החטאנו לא מעט זריקות, אבל הסיומת הזו היא תוצאה של מחויבות ואופי עד השנייה האחרונה, ועשינו תוצאה טובה מאוד במקום לא קל. אנחנו נעשה את ההתאוששות, לפני המסע שמצפה לנו חזרה לארץ. היום השקענו הרבה אנרגיות, אבל אנחנו יודעים מה מצפה לנו בשבת. היוונים מאוד דומים לנו מבחינת הלחימה, כך שזה הולך להיות משחק קשה מאוד. אני מקווה שהאופי וכמובן הדחיפה של הקהל יעזרו לנו לנצח. אנחנו חושבים כמובן רק על ניצחון".

הנבחרת תנחת בארץ ביום שישי בבוקר, ותערוך כבר בערב את האימון המסכם לקראת המפגש מול יוון. לאחריו, המאמנים יקבעו את הסגל הסופי למשחק הקובע.

 
המפגש הערב מול פינלנד. צילום: דורון בן עטיה
 


מחדר ההלבשה: הנבחרת לפני המשחק היום בפינלנד. צילום: דורון בן עטיהספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn