איגוד הכדוריד
שנה אדירה
צילומים: הדר ואן קולא, וינטרטור

2019 הייתה השנה של אדיר כהן. הזכייה באליפות ההיסטורית עם הפועל אשדוד, שבה היה פקטור מרכזי ברגעי ההכרעה (כבש 36 שערים בסדרות חצי וגמר הפליאוף, יותר מאשר בעונה הסדירה כולה). הבחירה שלו ע"י המאמנים לשחקן העונה הישראלי בליגת ווינר. כמובן, המעבר לסגנית אלופת שוייץ וינטרטור, וההתאקלמות המהירה שלו (כהן כבש 18 שערים במפעל האירופי והיה קרוב להעפיל עם קבוצתו לשלב הבתים בליגה האירופית).


עם ההצטרפות לאימוני הנבחרת, ולקראת המשחקים מול קפריסין, פינלנד ויוון שיחלו בשבוע הבא - קיימנו איתו ריאיון.

 

כהן, במשחק הנבחרת מול פולין. "זה תלוי בנו, חד משמעית. צריך לעשות את זה בלי
יותר מדי דיבורים. כולם רואים את תהליך ההתקדמות וההשתפרות של הנבחרת". צילום: הדר ואן קולא

 


כשמך, שנה אדירה. איך מסכם אותה?

"זו שנה משמעותית, שפשוט הכל התחבר בה. אני רק יכול לאחל לעצמי עוד שנים כאלו, אבל ללא ספק היא ייחודית – כי מדובר בזכייה היסטורית עם אשדוד באליפות, ומיד אחריה לחוות את המעבר הראשון לאירופה – זה משהו אחר ומרגש. זו שנה שבה השתלבתי טוב יותר בנבחרת הלאומית. בהחלט שנה בלתי נשכחת עבורי, ובכלל גם עבור אשדוד - המועדון שבו גדלתי ועשה בשנים האחרונות את הפריצה לצמרת והטביע חותם בשנה הזו".

מה שיפרת בעצמך בשנה הזו?

"הדבר המרכזי היה לקחת על עצמי יותר אחריות. היה לי ברור שההצלחה תלויה קודם כל בגישה שלי, וזה בא לידי ביטוי ברגעי ההכרעה בפליאוף, ועכשיו זה נמשך בשוייץ. מקצועית, השתפרתי כמעט בכל אלמנט. המעבר לשוייץ בהחלט עוזר לי להמשיך באותו קו, כי הסגנון שם הרבה יותר מהיר מישראל. זה לא רק בשערים, אלא בקבלת החלטות, במסירות, בפיזיות".

 

כהן במשחק האליפות ההיסטורי ב'בית מכבי'. "חשוב לי להדגיש – ההמשכיות של אשדוד
בסיבוב הראשון מראה שהזכייה שלנו באליפות לא הייתה מיקרית". צילום: הדר ואן קולא

וינטרטור מדורגת כעת במקום השני בליגה השוייצרית, 5 נקודות פחות מאשר המוליכה קדטן שאפהאוזן, אבל כהן מאמין כי הסיפור לגמרי לא גמור – "אנחנו קבוצה צעירה, מוכשרת מאוד, שעוד תתחבר ותיתן מעצמה יותר", הוא מבהיר. "חבל שפספסנו את העלייה לשלב הבתים בליגה האירופית. לא היינו רחוקים לעשות את זה, אבל לצערנו קיבלנו יריבה איכותית כמו סילקבורג הדנית ששיחקה בליגת האלופות והניסיון שלהם עשה את ההבדל".

איך החיים בשוייץ? ובכלל ההשתלבות במועדון?

"זו מדינה איכותית בפני עצמה, כך שהחיים מאוד טובים. אני חווה את התרבות שלהם, וזה גם עוזר לי לשפר את המנטליות שלי. אני מאוד שלם עם הבחירה. השתלבתי די מהר. קיבלו אותי מאוד יפה מהרגע הראשון. זה גרם לי להרגיש טוב בתוך חבורה של צעירים שמתגבשת. כמו שאמרתי, אנחנו קבוצה צעירה, ללא כוכבים גדולים כמו שפהאוזן למשל. בחרו פה שחקנים שהגיעו מכל מיני מקומות, ואפשר לומר שדי משום מקום".

 

"מאוד יפה לראות שהענף בארץ נחשף, ויותר שחקנים רוצים לצאת לאירופה ולהצליח"

אתה רואה באופק כבר מעבר לליגה מובילה יותר, אולי כבר בסוף העונה?

"אני עם חוזה ל-3 שנים בוינטרתור, ובכלל אני מסתכל יותר על הטווח הארוך. אני חושב שאני צריך עוד שנה-שנתיים כדי לעשות את הקפיצת המדרגה, ואז לעשות את המעבר מוכן כדי להצליח. ברור שיש לי שאיפות. אם תגיע בהמשך הצעה שמאוד תעניין אותי מבחינה מקצועית, נבחן אותה. עד אז אני מרוכז בהצלחה של וינטתור ובהתקדמות שלי".

איך אתה רואה את ההשתלבות של יתר חבריך הליגיונרים?


"אני חושב שכל מי שיצא, מנסה, משתפר, וזו דרך יותר ארוכה מאשר לשפוט אותה על פי כמה חודשים. אני עוקב בעיקר אחרי החבר'ה בגרמניה, ואני מקווה שעוד שחקן או שניים ייצאו בקיץ הקרוב לאירופה. זה מאוד יפה לראות שהענף בארץ נחשף, ויותר שחקנים רוצים לצאת לאירופה ולהצליח".

במעבר לנבחרת ישראל – אתם לפני 4 משחקים משמעותיים תוך 10 ימים שיכריעו על העלייה לשלב הבא במוקדמות אליפות העולם. מה הסיכויים והתחושות?

"זה תלוי בנו, חד משמעית. אני חושב שיש לנו סיכויים טובים, ופשוט צריך לעשות את זה בלי יותר מדי דיבורים. כולם רואים את תהליך ההתקדמות וההשתפרות של הנבחרת. אני משוכנע שגם התרומה שלנו עכשיו כליגיונרים תהיה משמעותית יותר. זה בטוח יעשה לנבחרת טוב בטווח הקצר והארוך, כי יש לנו נבחרת צעירה ומאוד מוכשרת. כל אחד מהמשחקים הוא קריטי.

"הלקח שלנו מההפסד האחרון ביוון, שאנחנו חייבים לדעת לקחת משחקים כאלה. הייתה לנו הזדמנות טובה לנצח, ועוד במשחק חוץ קשה, אבל הדברים המעודדים שהיינו בו חזק וגם שהוא ברח לנו - ידענו לחזור גם מפיגור. אני מקווה שנשיג יותר, בטח במשחקי הבית ואני קורא לאוהדי הכדוריד להגיע ולתמוך בנו במשחקים מול קפריסין ויוון".

לסיום, אתה בטח עוקב אחרי העונה של הפועל אשדוד. אתה רואה אותה מסיימת עם תואר נוסף?

"לגמרי, וחשוב לי להדגיש – ההמשכיות של הקבוצה בסיבוב הראשון מראה שהזכייה שלנו באליפות לא הייתה מיקרית. עד עכשיו הם נראים מאוד טוב. היה להם גם קצת מזל, אבל אני חושב שהם יצטרכו לעשות חושבים לגבי הסיבוב השני – בטח אחרי הפציעה של יוסי ביטרמן. הם חייבים סגל רחב כדי להילחם על האליפות פעם נוספת. בכלל, הליגה השנה מאוד תחרותית, ושונה מזו של העונה שעברה – כי אין אחת שהיא גדולה ומעל הליגה כמו מכבי ראשל"צ. האפקט של האליפות שעשינו באשדוד העלה גם את השאיפות של קבוצות נוספות ללכת עד הסוף. אני חושב שאשדוד תיאבק עד הסוף בשתי החזיתות. בעיני היא פייבוריטית לעשות היסטוריה ולהניף את גביע המדינה, וכמובן להיאבק על האליפות. אחזיק לה אצבעות כמובן".


 

2019 - אכן, שנה חלומית ובלתי נשכחת עבור אדיר כהן
ספונסרים1ספונסרים2ספונסרים4 - גיבובהסופנסרים5 - אאוטדורמולטןoryzn