YouTube   Twitter   FACEBOOK
 
 
   
 
?????? ??? ??????
 
 
 
 
 
 
רחובות, מאז ועד היום...
כתבה היסטורית על עיר הכדוריד שהייתה לאימפריה וכנראה תחזור בקרוב מאוד למרכז העניינים
 
     
  תאריך: 2/8/2010   |   כתב: הלל ורד   |   ארכיון היסטוריה  
     
 

כך זה התחיל...


ראשית ענף הכדוריד ברחובות עוד בשנות ה- 30, קשורה בשמו של מירון אברמסון, מורה לחינוך גופני, שהתעמלות, אתלטיקה וכדוריד היוו לגביו את המודל לבניית ספורטאי רב-גוני. בשנות ה- 30, נוסדה קבוצת הכדוריד "מכבי רחובות", כשאז שיחקו במתכונת של 11 שחקנים בקבוצה והיא קטפה הישגים רבים. באותן שנים התקיימו משחקי הכדוריד של המכביות השונות ברחובות.


לאחר הפסקה עקב מלחמת העולם השנייה והשואה ובהמשך מלחמת השחרור, חודשה הפעילות בכדוריד במתכונת מצומצמת במכבייה השלישית, שהתקיימה בשנת 1950. "מכבי רחובות" הייתה הרוח החיה של המשחק בארץ באותה תקופה ובראשם השחקן המצטיין, אורי כהן, שארגן בשנת 1951 את מפעל הכדוריד הראשון לזכרם של צבי גוטליב ואליהו אליאב ז"ל, חברי "מכבי רחובות", שנספו במלחמת העולם השנייה.


בשלהי שנת 1951 החלה לפעול הליגה בכדוריד. "מכבי רחובות" עם אורי כהן, נוטמן, צ'רני,
בועז לודמילובסקי, רוטנשטייך, שייבה, שני, יעקב פיינשטיין והשוער גיגי כהן, הייתה הקבוצה שזכתה בתואר האליפות הראשון בתולדות הכדוריד במדינת ישראל.

אז גם הוקמה קבוצת "הפועל רחובות" ומייסד הקבוצה, מוטי מוקסיי, שימש כשחקן ומאמן. בעונת 1956-7 זכתה "הפועל" באליפות ראשונה עם שעיה ירימי, הלפרין, עותמי ויעקב סנדלר.


בשנות ה- 1960, הוקמה גם נבחרת העיר רחובות ומשחקה הראשון נגד נבחרת יפן, נערך במגרש ההיסטורי של "מכבי".
מאמני הקבוצה היו מוטי מוקסיי מ"הפועל" ומשה רש מ"מכבי". בעונת המשחקים 1963-4, עבר משחק הכדוריד למתכונת של שבעה שחקנים בקבוצה והאלופה הראשונה הייתה "הפועל רחובות", שהחזיקה בהגמוניה של הכדוריד בישראל במשך כ-20 שנה.

בשנות 1960-70, זכתה "הפועל רחובות" בשבע אליפויות ובארבעה גביעי מדינה, תחילה עם דרור ואיתן מדמוני, גיורא ואיתן בן ארי והשוער רמי שטייגר ובהמשך עם מישה יוסיפוביץ', חיים רון, בני גוז ונתן פרי. ברוב אותן שנים, ההרכב הפותח של נבחרת ישראל כלל שישה שחקנים מרחובות.

בתחילת שנות ה-80, זכתה ה"הפועל רחובות" בשלוש אליפויות רצופות עם אלון גמליאל, יורם כהן, אבישי פרי, שלמה אדלר והשוער מנחם פולק.


מאז החלה תקופת דעיכה, וההגמוניה בכדוריד, שעברה לקבוצות מראשל"צ, נמשכת עד היום. הקמת קבוצה מאוחדת בתחילת המילניום לא הועילה והסתיימה בפרוקה של הקבוצה הבוגרת.

עם זאת, כל השנים נמשך טיפוח צעירי העיר בבתי הספר לכדוריד בהנחיית המאמן אמיתי דיין. רבים מתוכם בלטו כשחקנים בקבוצות צמרת ובנבחרת ישראל, ביניהם גל אברהם, עמיר שור וחן בירנבאום.

בשנת 2005 הוקמה מחדש קבוצת "עירוני רחובות", שהורכבה משחקנים בוגרי קבוצת הנוער, רובם חיילים משוחררים, ששבו לפעילות לאחר הפסקה בת שלוש שנים עקב שירותם הצבאי. הקבוצה חידשה את פעילותה בליגה הארצית (השלישית), עלתה מיד לליגה הלאומית (השנייה) וממשיכה השנה במאבק עלייה לליגת העל (הראשונה), עם סיכויי הצלחה גבוהים.

הציפיות משחקני הדור הנוכחי הינן גבוהות, כשהשאיפה היא "להחזיר עטרה ליושנה" ולשוב בהקדם למקומה הראוי של רחובות בצמרת ליגת העל של הכדוריד בישראל.


וזה ישוב ויימשך בהקדם...נכתב ע"י:


הלל ורד

פברואר 2010
 
     
 
תגובות גולשים (לכתבה זו התפרסמו 9 תגובות)      הוסף תגובה
 
1. רחובות פשוט עיר מושלמת לכדוריד!
  רחובותי בלב   (2/8/2010)

2. מה זה?!? הלל ורד בכלל קמע של בן גוריון!!!
  אסא בן גוריון   (2/8/2010)

3. בני גוז ושנות ה -70 ברחובות
  אברהם   (2/9/2010)

4. יישר כח
  מכבי מייסדים רחובות   (2/9/2010)

5. קמע של אסא בן גוריון
  הו   (2/9/2010)

6. בני גוז שיחק ברחובות
  הו   (2/9/2010)

7. מכבי מייסדים רחובות
  הלל ורד   (2/9/2010)

8. אחלה סקירה!!!
  רחובותית   (2/9/2010)

9. רחובות- אמפרית כדוריד
  רחובותי לשעבר   (2/9/2010)

 
 
 
הודעות האיגוד
נבחרת ישראל
ספונסרים ונותני חסות
תארים
VIDEO נבחרות והשתלמויות
חוקה טפסים ותקנון
קישורים
צור קשר
כניסה לשופטים
הנהלת ומבנה האיגוד
פרויקט 2024
הדרכה-השתלמויות מאמנים
וידיאו/סטטיסטיקה ליגת ווינר 2017-2018
וידיאו וסטטיסטיקה ליגת ווינר עונת 2018-19


 
 
ספונסרים