YouTube   Twitter   FACEBOOK
 
 
   
 
?????? ??? ??????
 
 
 
 
 
 
שופטות בזכות עצמן
מורן כחלון וחן הלפרין כבר מזמן שופטות לגיטימיות בנוף שלנו. אחרי ההופעה ההיסטורית בליגת העל, השאיפות רק גדלות
 
     
  תאריך: 28/1/2010   |   ארכיון מגזין  
     
 

אחת בדרך להיות רואת חשבון וכרגע נמצאת בעיצומם של הלימודים. השנייה קלדנית בבית משפט ושואפת להיות עורכת דין בעתיד. אחת הייתה שופטת הכדוריד הראשונה בישראל. השנייה הייתה כנראה בגיל 18 השופטת הצעירה בארץ. מורן כחלון וחן הלפרין, צמד שופטות הכדוריד הראשון בישראל, לא מפסיקות לעשות היסטוריה בענף שלנו ואין שום סיכוי שהן יעצרו. הרי הקריירה הבינלאומית כבר נמצאת מעבר לסיבוב.


שתיהן החלו כשחקניות כדוריד, אפילו שחקניות טובות, אבל שתיהן נפצעו בשלב מוקדם של הקריירה ונאלצו לפרוש. זה עדיין לא מסביר למה ללכת דווקא להיות שופטת, אבל לשתיהן יש לכך הסבר משכנע מאוד.

חן: "אבא שלי היה שופט כדוריד ומאז שהייתי שחקנית, היינו הולכים ביחד למשחקים. הוא תמיד היה מסביר לי על השופטים, איך הכל מתנהל, מהם החוקים וכל מה שמסביב. זה תמיד עניין אותי ותמיד ידעתי את החוקה רמה אחת מעל. כשנפצעתי, רציתי להישאר בתחום".

מורן: "עברתי פציעה לפני בערך ארבע שנים, פציעה די רצינית בברך שמנעה ממני את האפשרות לשחק כמו שצריך. היה לי נורא קשה לעזוב את הכדוריד, אז עברתי להיות מנהלת קבוצה אבל לא יכולתי להמשיך לראות את הכל מהצד. עכשיו אני שופטת ומצאתי את מקומי. אני נורא נהנית".ככל שמתעסקים יותר עם כדוריד ישראלי, כך שומעים יותר ויותר את השמות של צמד השופטות. במחזור השני של שלב הבתים בליגת העל בכדוריד, 'ליגת בנק יהב', הגיע הרגע ההיסטורי: צמד שופטות שמנהלות לראשונה משחק בליגת העל. "אני כבר שפטתי בליגת העל עם ליאונרד ינקו בשנה שעברה ואפילו בבית העליון", אומר חן. "יכול להיות שבגלל זה רמת ההתרגשות של המשחק הפעם לא הייתה כל כך בשמיים. הרבה יותר הלהיב אותי שעשינו היסטוריה, כי בסך הכל זה אותו משחק ואותם שחקנים, יש כאלה שמשחקים גם בליגה שנייה ואנחנו מכירות אותם משם".

למורן היה זה המשחק הראשון שהיא שופטת בליגת העל ולכן כנראה גם מפלס ההתרגשות היה גבוה יותר: "נהניתי בטירוף. זה הכי כיף בעולם. הזמן טס ולא מפסיקים לרוץ כל הזמן, שונה לגמרי מכל משחק אחר". וזה לא הפריע לה גם לנתח את הופעת הבכורה: "היה לנו משחק טוב, לא חף מטעויות כי אין מישהו שלא עושה טעויות. הבעיה היחידה היא שמגמת הענישה שלנו לא הייתה מספיק נוקשה. בתור שופטות חדשות, אנחנו צריכות לשים לב לזה. היינו צריכות להעניש קצת יותר ממה שהענשנו. גם ינקו, שהוא החונך שלנו היום אמר שהיה בסדר גמור אבל שהיה מקום יותר לענישה".

מה דעתכן על רמת השיפוט בארץ?

חן: "יש התקדמות גדולה. מהדור הצעיר שמתחיל עכשיו את הדרך ייצאו תחליפים ראויים לשופטים שיש היום ופורשים בעוד חמש שנים. אני חושבת שנצליח למלא את מקומם".

מורן: "רמת השיפוט בארץ מאוד גבוהה. יש שלושה או ארבעה זוגות בינלאומיים, אחד מהם שופט בכל העולם כולל ברזיל וסין (יורם פרץ ושלמה כהן), זוג שופטים מעולים ויש עוד מספר זוגות ששופטים באירופה. מלבד זה, יש עוד מספר זוגות שאמנם לא הצליחו להגיע לחו"ל בגלל גילאים וכדומה, אבל הם שופטים מעולים".

ואיך אתן רואות את היחס של שאר אנשי הכדוריד בארץ לשופטים?

"תמיד השופטים אשמים", אומרת מורן בחיוך. "לא משנה מי מנצח, השופט אשם. יש קבוצות שמתייחסות יפה לשופטים כי רוב הדברים מתחילים במאמן, בצורה שהילד גדל ובמקום בו צמח. יש שחקנים שיש להם ערכים מאוד גבוהים שהם קיבלו בקבוצות שלהם. הם לא מתחצפים, לא מדברים עם השופט, באים נטו לשחק וכך גם המאמנים שלהם בדרך כלל. יש את המאמנים והקבוצות שטוענות שהתפקיד שלהם הוא להפריע לשופט לשפוט כמו שצריך ומנסים לעשות הכל כדי לעבוד על הפסיכולוגיה הזו. זה מה יש, ידענו למה אנחנו נכנסות ואף אחד לא עושה את זה מרוע. כל אחד עושה את זה מלחץ, מלהט של משחק, מרצון לנצח, לא מכוונה לפגוע לדעתי".

חן: "מאמנים יותר מעריכים שופטת. יש לנו לדעתי יותר 'שקט' במשחקים. שחקנים אמרו לנו 'אנחנו לא יכולים להגיד עליכן מילה רעה או לקלל אתכן, כי אתם בנות'. לדעתי זה הפיתרון, אם יהיו יותר שופטות זה ישנה את הגישה. מורן ואני משמשות לפעמים גם כשופטות מזכירות ואנחנו רואות איך מתייחסים לשופטים אחרים. בגדול, אני חושבת שאין מספיק הערכה בארץ לשופטים, המאמנים לא מבינים את התפקיד שלנו מספיק, המעמד שלנו אמור להיות יותר גבוה אבל שופטים לא מקבלים
את ההערכה המספיקה".

זה קיים לצערנו בכל ענף ספורט. אולי זו בעיה תרבותית?

"אנשים מרשים לעצמם בארץ", ממשיכה חן. "הייתי באליפות העולם האחרונה ולא ראיתי מאמן שמרשה לעצמו לדבר לשופט. זה כמו אלוהים. יש שם ממש היררכיה, דבר שאין אותו בארץ".ומכאן לנושא היותר מורכב: אישה בעולם של גברים. רבים בוודאי יחשבו שכשופטות, חן ומורן נתקלו בהערות עוקצניות או יחס מעליב. ממש לא. מסתבר שהיחס הוא אותו יחס. "אף פעם לא היו מקרים לא נעימים", אומרת חן. "בכל מקרה לא משהו אישי. באחד הכנסים שהיו לשופטים יחד עם המשפחות, יו"ר איגוד השופטים שוקי זיו שאל את אח שלי אם הוא נהנה ללכת איתי למשחקים ואם לא מקללים אותי שם. אח שלי ענה לו שלא. אף פעם לא קיללו אותי ואחי התלווה אלי לאורך כל המשחקים בשנה הראשונה".

מורן: "חוץ מהעובדה שהקללות הן בלשון נקבה, אין שום הבדל. אין יחס שונה מצד אף אחד. אני לא חושבת שמישהו יכול לעצור את האימפולסיביות והאמביציות במהלך משחק, לא משנה אם מולו עומד גבר או עומדת אישה. אני לא יכולתי לעצור את זה כשהייתי שחקנית. כשאתה משחק אתה לא רואה כלום חוץ מהכדור ואיך להכניס אתו לשער".

גם תהליך הקבלה שלהן לעולם השיפוט בארץ לא היה מלווה בקשיים, להיפך: שתיהן עברו מהר מאוד את השלבים בדרך. מי שמיועד להיות שופט עובר קורס בן ארבעה ימים, כששלושה מהם מוקדשים ללימוד החוקה וברביעי כבר מעבירים משחק אימון. לאחר מכן מתחילים בקריירת השיפוט בעזרת מלווה, שמחליט מתי אפשר לעבור לשפוט לבד. "החונך שלי היה ירון בן דן, שליווה אותי לא בהרבה משחקים", אומרת חן. "האמת שהבנתי שההתקדמות שלי הייתה מהירה, כי כבר אחרי חצי שנה שפטתי בזוגות. שופטים עוברים לשפוט בזוגות בדרך כלל אחרי הרבה זמן, משהו כמו שנתיים".

מורן: "אני שפטתי שנה לבד ואחר כך חיברו אותי בכל פעם לשופט אחר כמו שרהבני וינקו, כדי לנסות לשפוט בזוגות. ואז חן עשתה את הקורס, אחרי שהיא הייתה מספיק זמן עם החונך וחיברו ביני לבינה. אנחנו עוד מעט שנה וחצי ביחד וזה חיבור מאוד מוצלח".

יש לכן שופט שהוא מודל לחיקוי?

חן: "ירון בן דן. הוא ממש לימד אותנו הכל. לדעתי השתפרנו בתור זוג הרבה בזכותו. אני מתקשרת אליו אחרי כל משחק ואפילו במחצית אם צריך, כדי שירגיע ויגיד משהו טוב. אפשר להגיד עליו רק מילים טובות. יש לו הרבה כדוריד ואני חושבת שאם יום אחד הוא יפרוש משיפוט ויעבור להיות מבקר או משקיף, יהיה לו הרבה מה לתת. אני לומדת ממנו הרבה ונראה לי שכמעט לא פספסתי משחקים שלו בליגת העל. גם בליגה השנייה אני משתדלת לא לפספס. בכל משחק אפשר ללמוד משהו ולשפר עוד משהו. הוא לא מוותר ומשקיע בכל משחק".

מורן: "אני לוקחת מכל אחד קצת, לוקחת מכולם את הדברים הטובים".

התופעה של שופטות בספורט הישראלי בכלל די נדירה. למה זה קורה?

חן: "כי לבנות אין ביצים כמו שלנו יש, למורן ולי. אני חושבת שנשים צריכות להיות ביצ'יות ולתפוס את המשרוקית במקום את ההגה. כי אני לא חושבת שאנחנו הבנות המוצלחות היחידות שיש. פשוט לא לכולן יש עור של פיל. כדי להיות שופט צריך שיהיה לך עור של פיל, ככה ירון אמר לי כשהתחלתי לשפוט. צריך לשמוע אבל לא להקשיב לכל דבר".

מורן: "אני חושבת שהנשים אצלנו בארץ נמשכות יותר למשחק עצמו מאשר לבוא להיות שופטות. הן כנראה מקבלות את הסיפוק שלהן יותר מהמשחק ולא משיפוט. למרות שאני בטוחה שאם בנות ינסו הן כן יישארו בתחום השיפוט".

איפה אתן רואות את עצמכן בעוד כמה שנים, גם מבחינה אישית וגם כשופטות?

מורן: "אני סטודנטית שנה שלישית בראיית חשבון, אז אני מקווה לעבור את מבחני המועצה בעוד שנה וחצי ולהיות רואת חשבון. בכדוריד אני מאמינה שחן ואני נעשה את הדרך לחו"ל. היה פה לא מזמן שאנדור אנדורקה (יו"ר איגוד השופטים האירופי) והוא מאוד התלהב לראות נשים שופטות בארץ וביקש את השמות שלנו. אולי הדרך עוד קצת ארוכה, אבל לא יותר מידי. בשנה-שנתיים הבאות זה יקרה, לפחות הניסיון הראשון".

חן: "כרגע אני עובדת כקלדנית בבית משפט ועוד כמה שנים אהיה עורכת דין. מבחינת השיפוט זה כמובן לשפוט בחו"ל, להיות שופטת בינלאומית".


ירון בן דן שכבר הוזכר כאן הוא שופט ותיק, חבר בוועדה המקצועית של איגוד השופטים ואחראי על נושא ההדרכה באיגוד. כשמדברים על הזוג הזה, הוא שופע מילים חמות ללא הפסקה. "הן שופטות סופר מוכשרות. שתיהן היו שחקניות וחיו את המשחק וההתקדמות שלהן מאוד מפתיעה אותי לטובה, למרות שהאמנתי בהן מההתחלה. הן שופטות ביחד פחות משנה וחצי וכבר הגיעו למעמד
של שופטות בליגת העל וזה מדהים. אגב, באירופה נשים לא שופטות גברים בדרך כלל, כך שבמקרה שלהן זה משהו פנטסטי".

אפשר להגדיר אותן כפורצות דרך?

"לפני שנה וחצי יצאתי איתן לדרך כזוג והן שפטו את המשחק הראשון שלהן, במשחק נערות בטורניר יניב בחולון. כבר אז הרגשתי שזו היסטוריה. פעם ראשונה מאז הקמת האיגוד על ידי אפרים ברנדווין לפני ארבעים שנים יש לנו זוג שופטות נשים, לכן אין ספק שהן פורצות דרך. הן גם מאוד דבקות במטרה ומאוד אמביציוזיות וכשאתה משלב את זה עם כישרון אין ספק שיש להן עתיד גדול".

היית גאה בכך שהן שפטו את המשחק הראשון שלהן בליגת העל?

לצערי לא הייתי במשחק כי שפטתי במקום אחר אבל הייתי מאוד מאוד גאה. ממש הצטערתי שלא הייתי שם אבל אני מאוד מחובר לזוג הזה ומאוד מאמין בו ומייחל להצלחה שלהן".

מה עושים כדי שיהיו עוד שופטות אצלנו?

"זו בעיה מאוד קשה. את חן ומורן 'הרווחנו' מכך שהן היו שחקניות שנפצעו ולא יכול לשחק יותר. אנחנו לצערי תלויים כרגע בזה ששחקנים או שחקניות ינשרו מפעילות. פה התמזל מזלנו ששתי שחקניות שמאוד מכירות את המשחק וחיו אותו נפצעו וגם רצו להיות שופטות. זה חיבור שאינו מובן מאליו בשבילנו. אנחנו ממש נאבקים על כל שופט צעיר ועם נשים זה אפילו יותר קשה. זאת עוד סיבה שהזוג הזה פורץ דרך ואני מקווה שאולי בעקבותיו יבואו עוד נשים".


 
     
 
תגובות גולשים (לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות)      הוסף תגובה
 
1. תותחיות!!!
  תותח   (28/1/2010)

2. המשיכו כך!
  שחקן נוער הפועל ר   (28/1/2010)

4. שופטות אלופות !!!
  שחקן צולע   (29/1/2010)

5. כן ירבו
  אורי רפאל יור הפועל נתניה   (31/1/2010)

 
 
 
הודעות האיגוד
נבחרת ישראל
ספונסרים ונותני חסות
תארים
VIDEO נבחרות והשתלמויות
חוקה טפסים ותקנון
קישורים
צור קשר
כניסה לשופטים
הנהלת ומבנה האיגוד
פרויקט 2024
הדרכה-השתלמויות מאמנים
וידיאו/סטטיסטיקה ליגת ווינר 2017-2018
וידיאו וסטטיסטיקה ליגת ווינר עונת 2018-19


 
 
ספונסרים